Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu

Hello 0

V rámci oslav Mezinárodního dne průvodců cestovního ruchu se v České republice na mnoha místech konají různé akce. Průvodci ve spolupráci s turistickými centry pořádájí různé akce, prohlídky po památkách, ulicích a pamětihodnostech měst, hradů, zámků a památek obecně. Těchto akcí se můžete zůčastnit většinou bezplatně nebo za symbolickou cenu. Pro odborou veřejnost jsou často pořádány tématické semináře se zaměřením na novinky v cestovním ruchu, v průvodcovském odvětví či v regionech.

Kdy se Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu slaví?

Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu se slaví vždy třetí únorový víkend, v roce 2022 tento den připadá na 21. února (21.2.).

Kdo je průvodcem v cestovním ruchu?

V České republice

Od 1. 1. 2021 byla přijata právní regulace průvodcovské činnosti. Zákon zavádí definici průvodce cestovního ruchu, průkaz průvodce, upravuje vydávání průkazu a dále zavádí seznam průvodců.
Průvodcem cestovního ruchu je fyzická osoba, která poskytuje skupině osob nebo jednotlivcům výklad o kulturním, historickém a přírodním dědictví země a současném životě v ní.

Činnost průvodce může nově od 1. 3. 2021 vykonávat pouze ta osoba, které byl vydán český národní průkaz průvodce. Průvodce je povinen mít po celou dobu výkladu na území ČR průkaz na viditelném místě svého oděvu; za splnění této povinnosti odpovídá osoba, která má právo provozovat průvodcovskou činnost podle zákona o cestovních ruchu.

Tato povinnost se nevztahuje na horské průvodce a dále na průvodce v objektech (hrady, zámky, muzea vč. muzeí v přírodě apod.) a na průvodce vykonávající činnost v územích přístupných veřejnosti vymezených v zákoně o ochraně přírody a krajiny. Tito průvodci nemusí mít průkaz průvodce cestovního ruchu.

Průkaz průvodce cestovního ruchu nemusí mít ani průvodci z jiných členských států EU, Evropského hospodářského prostoru nebo Švýcarska, pokud průvodcovské služby na území ČR poskytují dočasně a před prvním poskytnutím služby oznámí tuto skutečnost ministerstvu pro místní rozvoj. Oznámení se podává elektronicky, náležitosti tohoto oznámení zákon nestanovuje.

Zákon rozlišuje průkaz průvodce I. a II. stupně. Průkaz vydává na základě žádosti Ministerstvo pro místní rozvoj (dále i jen „MMR“). Průkaz je veřejná listina, která osvědčuje, že průvodce splňuje podmínky podle zákona o cestovním ruchu.

Průkaz I. stupně se vydává

  • žadateli, který má právo provozovat průvodcovskou činnost v oblasti cestovního ruchu podle živnostenského zákona,
  • žadateli, který prokáže, že je k osobě, která toto oprávnění má, ve smluvním vztahu.

Průkaz II. stupně se vydává

  • žadateli, který splní odbornou způsobilost.

Sociální sítě (anglicky Social Media, Social Network, Community network) patří mezi fenomény nového milénia. Twiter, Facebook, Linkedin patří mezi nejoblíbenější, ale i mnohé další sítě se těší vysoké oblibě. Některé sociální sítě mají dokonce i stovky miliónů uživatelů. Není náhodou, že marketing na sociálních sítích se rozvíjí přímo mílovými kroky. Společnosti vidí v sociálních sítích obrovský...

Odborná způsobilost k vydání průkazu II. stupně spočívá v doložení dokladů o:

  • vysokoškolském vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na historii nebo cestovní ruch,
  • vyšším odborném vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na cestovní ruch,
  • středním vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání zaměřeném na cestovní ruch,
  • středním vzdělání s maturitní zkouškou a osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy,
  • profesní kvalifikaci pro průvodce cestovního ruchu, nebo
  • uznání odborné kvalifikace podle zvláštního právního předpisu.

Odborná způsobilost k vydání průkazu II. stupně není určena jako podmínka splnění a prokázání odborné způsobilosti pro potřeby ohlášení živnosti (pro vznik živnostenského oprávnění). Činnost průvodce cestovního ruchu zůstává stále součástí oboru činnosti č. 71 živnosti volné. Na základě příslušného živnostenského oprávnění je pak fyzická osoba, která hodlá provozovat činnost průvodce cestovního ruchu, povinna požádat Ministerstvo pro místní rozvoj o vydání průkazu, a požaduje-li vydání průkazu II. stupně, navíc dokládá k žádosti i doklady o odborné způsobilosti.

Seznam průvodců, kterým byl vydán průkaz, vede Ministerstvo pro místní rozvoj. Tento seznam je veřejně přístupný na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj. Každý vydaný průkaz průvodce bude opatřen QR kódem, po jehož naskenování se otevře výše uvedený internetový odkaz na seznam průvodců.

Podle nové právní úpravy živnostenského zákona může fyzická osoba společně s ohlášením živnosti podat na živnostenském úřadě žádost k MMR o vydání průkazu průvodce podle zákona o cestovním ruchu. Podanou žádost předá živnostenský úřad Ministerstvu pro místní rozvoj.

Doklady, které se k žádosti připojují, se liší podle stupně požadovaného průkazu a podle toho, zda má být průkaz vydán podnikateli nebo osobě, která průvodcovskou činnost pro podnikatele vykonává na základě smluvního vztahu.

Žadatel, který není podnikatelem v průvodcovské činnosti (nemá přísl. živnostenské oprávnění), dokládá k žádosti o vydání průkazu I. stupně doklad o tom, že je k podnikateli ve smluvním vztahu, a fotografii. Podnikatel (živnostník) k žádosti žádné doklady kromě fotografie nedokládá.

K žádosti o vydání průkazu II. stupně dokládá žadatel fotografii podle zákona o cestovních dokladech a doklady prokazující odbornou způsobilost.

Podle nové právní úpravy živnostenského zákona může fyzická osoba společně s ohlášením živnosti podat na živnostenském úřadě žádost k Ministerstvu pro místní rozvoj o vydání průkazu průvodce podle zákona o cestovním ruchu.

Vydání a změna průkazu I. i II. stupně podléhá správnímu poplatku. Správní poplatek za vydání průkazu činí 1.000 Kč, za vydání průkazu po změně 200 Kč a za vydání duplikátu průkazu 500 Kč. Poplatek vyměřuje, vybírá a vymáhá ve smyslu § 5 zákona o správních poplatcích Ministerstvo pro místní rozvoj.

Mimo území ČR

V cizině může průvodce provádět jen za předpokladu, že je v dané zemi průvodcovsky způsobilý a splňuje tamější požadavky k této způsobilosti. V každé zemi jsou požadavky na odbornou způsobilost průvodce jiné a průběžně se mění.V některých zemích stačí pouze ohlášení před započetím činnosti, v některých zemích je třeba vykonat tzv. rozdílovou zkoušku nebo zkoušku průvodce. Jisté je, že vždy musí průvodce prokázat průvodcovskou způsobilost v zemi původu. Tu prokáže mimo například osvědčením o zkoušce profesní kvalifikace.

Význam průvodců v cestovním ruchu

Průvodci působí ve všech turisticky rozvinutých zemích na světě. Jejich práce není jen pouhým výkladem o kulturních a přírodních památkách, nýbrž zahrnuje širší pomoc domácím i zahraničním návštěvníkům. Průvodce je skutečným ambasadorem svého města či kraje. Často je jediným místním obyvatelem, s kterým návštěvník přijde do bližšího kontaktu. Proto je kvalita průvodců důležitá. Průvodci potřebují dobré odborné i jazykové vzdělání, organizační talent, komunikační dovednosti i příjemné vystupování.

K lepší informovanosti spotřebitelů a ke zvyšování kvality průvodcovských služeb u nás přispěje nový systém certifikace průvodců, který od letošního roku nabízí Asociace průvodců ČR. Certifikace obsahuje povinnou účast na dalším vzdělávání, bez kterého se dnes žádná profese neobejde.

Asociace průvodců v cestovním ruchu

Aciace průvodců ČR vznikla na podzim roku 2001 jako občanské sdružení průvodců v oblasti cestovního ruchu. Členy asociace jsou kvalifikovaní průvodci doprovázející zájezdy cizích i domácích turistů u nás, zahraniční zájezdy, místní odborní průvodci, ale i průvodci v památkových objektech naší země.

Předmětem činnosti asociace je zejména hájit profesní zájmy členů, společensky sdružovat průvodce, podílet se na kvalifikačních zkouškách a dalším vzdělávání průvodců, všestranně propagovat a prezentovat služby svých členů.

Asociace průvodců ČR je členem Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky, Světové federace asociací turistických průvodců WFTGA a Evropské federace asociací turistických průvodců FEG.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Za poslední roky jsem vyzkoušel obě varianty – jak cestování na vlastní pěst, tak cestování a dovolenou přes cestovky. Obě mají něco do sebe – mají řadu výhod i nevýhod a nedá se tak říci, co je lepší anebo horší. Zájezd přes cestovní kancelář – je lepší anebo horší? Je i neníObecně bych to shrnul...

Mužské jméno Dalibor je slovanského původu. Jméno vzniklo složením výrazů pro dále a pro boj. Význam jména je tedy oddalovač boje. Kdy slaví Dalibor svátek?Dalibor slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 4. června (4.6.).Ženská podoba jména DaliborDomácké podoby jména DaliborDaliborek,Dali,Dalča,Dalda,Darek,Borek,Dála,Dalek,Dalko,Dája,Dalík,Dalik.Dalibor a statistikaKolik žije v ČR DaliborůK 4. 6. 2022 žije v České republice 8 108...

Ačkoliv bychom rádi občas neodbytného člověka něčím ubili, píše se v tomto slově -y. Přídavné jméno neodbytný, je odvozeno od slova dobývat, píšeme proto s -y, nikdy jako neodbitný.Přídavným jménem neodbytný můžeme označit někoho, kdo se o něco pokouší stále znovu, navzdory dosavadnímu neúspěchu. Neodbytný člověk může často jednat až poněkud nezdvořilým způsobem.Příklady správného užití slova...

Svézt i svést jsou slova se specifickým významem a rozhodně neznamenají to samé. S oběma variantami se setkáme, protože jsou spisovné. Musíme však vždy rozlišovat kontext věty a sloveso umístit na správné místo. Význam slova svéztSloveso svézt se z znamená fyzicky někoho nebo něco přemístit. Dále se slovo svézt může využívat jako metafora ve chvíli,...

Technologický pokrok a čas není možné jen tak zastavit. Doba se zkrátka posouvá stále vpřed a obyčejná realita přestává stačit. V posledních letech se stále častěji o slovo hlásí augmentovaná realita, která je někdy také označovaná jako rozšířená realita. Nejedná se o žádný termín ze Star Treku, je to realita. Tedy augmentovaná realita. Co to je...

Dneska jsme si překvapivě na rozhovor nevybrali žádného exota, ale rovnou dva exoty 🙂. Budeme si povídat s dvěma mladými vývojáři. Petrem Kuchynkou. A Mirkem Hráčkem, který již tak mladě tedy nevypadá 🙂. A protože jsou pánové oba výtečně výřeční (takhle kdyby nám odpovídali všichni, to by byly rozhovory…), byli jsme nuceni obsáhlý rozhovor rozdělit...

Po tvrdé souhlásce by mělo v češtině následovat „y“. Kdybychom se tím řídili, napsali bychom stypendyum. Ale to je špatně! Občas je dobré pravidla porušovat. Pravopisně správně je pouze stipendium! Jedná se totiž o slovo cizího původu. Výraz stipendium je přejatý z latinského jazyka a i v češtině si uchovává původní pravopis. Měli bychom zmínit také význam. Stipendium...

Víte, kdy psát my a mi? Obě tato slova mají v češtině své místo a obě jsou osobními zájmeny. My s tvrdým y označuje množné číslo (tedy nás), zatímco když píšu mi, tak myslím sebe samotného. Kdy píšeme myMy s tvrdým y je součástí vyjmenovaných slov po m. Používáme ho vždy, když mluvíme o nás,...
Načíst dalších 10 článků