Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mezinárodní den psů

Pes je nejlepším přítelem člověka. A také nejchovanějším domácím mazlíčkem v České republice. Přes 40 % Čechů má psa. Nejpočetněji jsou v českých domácnostech zastoupeni kříženci. Mezi čistokrevnými psy vítězí teriéři, následovaní retrívry, ovčáky, jezevčíky, čivavami a pudly.

Kdy slavíme Mezinárodní den psů?

Mezinárodní den psů slavíme každoročně 26. srpna (26. 8.).

Vyhlášení Mezinárodního dne psů

Den psů je relativně nový svátek. V roce 2004 jej vyhlásila populární americká odbornice na chov domácích mazlíčků Colleen Paigeová. Je odbornicí na chování domácích mazlíčků a bojuje za ochranu zvířat a jejich práv. Datum 26.8. bylo vybráno podle dne, kdy si její rodina adoptovala svého prvního pejska.

Jak oslavit Mezinárodní den psů?

Způsobů jak oslavit Den psů je opravdu hodně: můžete si třeba koupit tričko se psím potiskem, objednat vašeho pejska do psího kadeřnictví, koupit mu dárky a dobroty nebo třeba strávit den v útulku s těmi, kdo neměl takové štěstí žít v milující rodině. A pokud pejska ještě nemáte můžete jít do útulku a pejska si adoptovat.

Den psů můžete také oslavit převodem peněz nebo darem na charitu zvířat podle vašeho výběru. Existuje spousta útulků a charitativních organizací, které se starají o nemocná a opuštěná zvířata a hledají jim nový domov. Takové organizace a útulky mají oficiální webové stránky, kde mají uvedený bankovní účet, který slouží pro přijímání peněžitých darů. Stejně tak můžete do útulku dovézt třeba granule, ale v tomto případě doporučujeme tam nejdříve zavolat a zeptat se jaký druh granulí je pro jejich pejsky vhodný. Je to důležitý proto, že v některých útulcích jsou pejsci, kteří potřebují speciální výživu a tím, že tam donesete levné granule ze supermarketu jim vůbec nepomůže.

Společníci v českých domácnostech

V České republice chová psa téměř polovina domácností. V Česku jsou chovány přibližně 1 až 2 miliony psů, což je na obyvatele nejvíce v Evropě. Chov psů je na celostátní úrovni upravován zákonem na ochranu zvířat proti týrání, veterinárním a mysliveckým zákonem. Místní vyhlášky pak upravují konkrétní podmínky týkající se držení psů, jejich pohybu na veřejných prostranstvích a poplatků ze psů. Celostátní evidence psů neexistuje, evidován je pouze počet lovecky upotřebitelných psů podle mysliveckého zákona – 30 624 kusů k 31. 12. 2006, a dále plemenné knihy evidují počty zapsaných štěňat s průkazem původu.

Pes

Pes je největší domestikovaná šelma a jedno z nejstarších domestikovaných zvířat vůbec. Provází člověka minimálně 14 tisíc let. Obecně se předpokládá, že se jedná o zdomácnělého a umělým výběrem změněného vlka obecného.

Kolik je na světě psů?

Celosvětová populace psů je odhadována na 500 miliónů, přičemž toulavých a opuštěných psů je minimálně 370 miliónů. Nezisková organizace 600million ovšem odhaduje jenom počet toulavých psů na světě právě na 600 miliónů zvířat.

Úloha psa

Zkloubit je špatný tvar! Rozhodně se této podobě slova vyvarujte, jinak budete považováni za hlupáky. Pravopisně správně je skloubit! Nejedná se totiž o žádný chyták. Abychom zjistili správný pravopis, stačí použít běžnou poučku. U slovesa skloubit se jedná o směřování dohromady, proto je nutné napsat předponu „s-“. Sloveso skloubit označuje spojení složek v jednotný celek. Příklady...

Úloha psa v lidské společnosti byla vždy rozmanitá, člověku je pomocníkem při lovu nebo při přehánění stád, zaujímá funkci strážce majetku, svého majitele a dalších domácích zvířat, používá se k přepravě nákladů, jako tažný nebo saňový pes, může být cvičen pro použití v ozbrojených složkách či k asistenci hendikepovaným osobám. Zvláště v západní kultuře je nezastupitelná jeho funkce jako společníka člověka. Ve východní a jihovýchodní Asii a tradičně i v Evropě sloužil pes i jako potravinové zvíře.

Psí plemena

Během dlouhého soužití psa a člověka byl pro různé účely vyšlechtěn nespočet plemen velmi rozdílné velikosti, proporcí, délky, tvaru hlavy a uší, struktury a barvy srsti, i povahy. Vlk obecný se ukázal být v tomto ohledu mimořádně variabilním a některá plemena už původního vlka téměř v ničem nepřipomínají. V současnosti Mezinárodní kynologická federace uznává 343 plemen, a mnoho dalších uznáno není. Kynologie a chov psů jsou v Česku zaštítěny Českomoravskou kynologickou unií, která zastupuje Česko v Mezinárodní kynologické federaci FCI, a minoritně též Českomoravskou kynologickou federací, která spadá pod United Kennel Clubs international (UCI).

Pes v kultuře

Vztah člověka a psa je vytvářen již od jeho domestikace. Lidé často více soucítí se psy než s jinými lidmi. V různých kulturách je pes vnímán různě, někde je uctíván, jinde zatracován. Je důležitým zvířecím symbolem v mnoha kulturách.

Egypťané podobně jako Inkové, Peršané či Indové uctívali psa jako strážci podsvětí a průvodce do království smrti. Pro psa to znamenalo velké ocenění, neboť Egypťané povyšovali kult smrti nad vše ostatní. Na sumerských pečetích jsou často zobrazení psi s velkou hlavou, podobní dnešním mastifům, kteří se v Mezopotámii objevili o něco později než chrti. Tito psi sloužili k lovu lvů a divokých prasat, nebo jako bojoví psi.

Řekové si psů též vážili. Chovali ve svatyních boha Asklépia posvátné jedince, kteří pomáhali uzdravovat nemocné. Řecký strážce podsvětí Kerberos měl 3 psí hlavy. I Íkaros vlastnil psa jménem Maira, který dovedl jeho dceru k jeho mrtvému tělu. Řekové chovali především velké psy na boj a malé psy pro potěšení. Na širých pláních používali Řekové k hlídání stád ovcí před vlky předchůdce dnešních pastýřských psů. Z těchto psů se později vyvinula plemena jako komondor, kuvasz a kangal.

Římané – první chovatelé

Římané byli zřejmě první, kteří se zabývali systematickým chovem psa – plemenitbou. Vlastnit psa bylo stejně módní jako vlastnit otroka. Mezi oblíbená plemena patřili zejména větší psi, kteří sloužili jako hlídači dvora a majetku, o čemž svědčí i varovné nápisy, které archeologové objevili v Pompejích. Dnešní tabulky „Pozor pes“ mají tedy historii sahající až do této doby.

Lovečtí psi ve středověku

Ve středověku byly nejpopulárnější lovečtí psi, tou dobou vznikala řada plemen, která jsou předky dnešních psů nebo dokonce přežila až do současnosti. Společenští psi byli spíše vzácností a vyskytovali se hlavně u šlechty.

Vztah náboženství k chovu psů

Vztah křesťanství jakožto náboženství ke psům není nijak vyhraněný. Ale pes je například věrným průvodcem Tobiáše. Dále byl po několik století lidmi ve Francii uctíván i přes zákaz katolické církve svatý Guinefort, což byl chrt, známý jako ochránce dětí.

V islámu je pes považován za nečisté zvíře, proto většina muslimů psy nechová. Žádný zákaz (haraam) chovu psů ale v islámu neplatí, i když si to mnoho muslimů myslí. Není zakázáno dotýkat se psů, pouze jejich slin. Přesto existují výjimky, které toto pravidlo vyvracejí, např. saluki. Saluky byly vysoce ceněné a majitelé, většinou muslimové, na ně nedali dopustit.

Chov psů ve světě

V novověku se rozšířil chov jak loveckých, tak i společenských psů. V 19. století se začaly konat psí výstavy a byl kladen důraz na exteriér psů, případně jejich chování. V současnosti jsou psi velmi oblíbení domácí mazlíčci, chovaní téměř po celém světě.

Psa chová či chovalo mnoho význačných osobností, například Adolf Hitler (Blondie), Alžběta II. (plemeno Corgi) nebo Barack Obama (několik portugalských vodních psů). Mediálně známá byla i kníračka „Ďula“ Václava a Olgy Havlových.

V některých zemích je omezen nebo zakázán chov plemen psů, která jsou považována za nebezpečná. V Česku žádné plemeno zakázáno není, ale omezující zákony platí například na Slovensku. Mezi zakázanými plemeny se často objevují plemena jako americký pitbulteriér, anglický bulteriér, argentinská doga, brazilská fila, bandog nebo tosa inu.

Chov psů zakazují také někteří majitelé domů kvůli možnému hluku nebo znečišťování bytů, na což však od začátku platnosti nového občanského zákoníku nemají právo.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

K napsání tohoto článku mě přimělo pár diskuzních vláken, na které jsem narazil. Všimnul jsem si, že vlastně každý větší server či fórum má jedno společné. Sortu lidí, kteří jsou v diskuzích až příliš aktivní. A doslova žijí svůj (virtuální) život jen a pouze na internetu. Jsou něco jako Jekyll & Hyde. Navenek se snaží vypadat jinak,...

Rozsednout něco je velice snadné. Zejména, pokud se jedná například o brýle. Správně napsat slovo rozsednout je o něco těžší, ale zas ne o tolik. Pokud chceme správně napsat slovo rozsednout, musíme si přiblížit, jak slovo vzniklo. Jedná se o spojení předložky „roz-“ a slovesa „sednout“. Spojením vznikne pravopisně správná varianta rozsednout. Patvar rosednout je...

Píše se archiv nebo archiv? Jedná se o poměrně málo frekventovaný výraz, se kterým se zas tak často nepotkáte, ale když už na něj narazíte, tak tím spíš nevíte. Proto si to jako vždy ukážeme přehledně na příkladech. Správně je archiv i archívVelká část přejatých slov, která končí na -in nebo -iv mají dvě možnosti...

Ženské jméno Antonie je latinského původu, stejně jako jeho mužský protějšek – Antonín má význam náležící k rodu Antoniů. Kdy slaví Antonie svátek?Antonie slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 12. června (12.6.).Mužská podoba jména AntonieMužskou podobou jména Antonie je Antonín.Domácí podoby jména AntonieTony,Tonja,Toňa,Tonička,Tonka,na Slovensku Antónia.Antonie a statistika Kolik žije v ČR AntoniíK 12. 6. 2022...

Wobbler (z anglického wobble – kolébat se, houpat se) je mimo jiné druh umělé nástrahy, kterou využívají rybáři pro lov dravých ryb přívlačí. Podobnou funkci má wobbler i v marketingu. Místo dravých ryb má však upoutat pozornost zákazníků. Wobbler je forma in-store reklamy přímo v místě prodeje. Obvykle má podobu malého obdélníku (z tvrdého papíru nebo plastu), který...

Jedná se o složení slov mass a prestige. Co to tedy je? Je to marketingový pojem, který označuje produkty, které jsou prestižní, ale i cenově dostupné. Je pouze malé procento lidí, kteří nechtějí mít luxusní zboží. Bohužel (bohudík) si ho většina nemůže dovolit. Tím vzniká na trhu zajímavá trhlina, kterou se snaží někteří výrobci zaplnit....

Jednou z češtinářských záludností, nad kterou si mnozí lámou hlavu, je i výraz beze zbytku.  Zapamatujte si, že jediným správným tvarem tohoto vyjádření jsou 2 slova. Synonymem beze zbytku je například spojení bez ostatků. Správně je beze zbytkuSprávné psaní výrazu beze zbytku vychází z podstaty významu, kdy jím sdělujeme, že nic nezbylo – nezůstal žádný zbytek....

Váháte, zda psát se všemi chlapci, se všemi stroji, nebo se všemy děvčaty? Řiďte se podle následujících tabulek a nikdy neuděláte chybu! jednotné číslo pád mužský ženský střední 1. všechen všechna všechno, vše 2. všeho vší všeho 3. všemu vší všemu 4. všechen všechnu, vši všechno, vše 6. o všem o vší o všem 7....

Kdo by neměl rád čokoládu? Hlavně děti ji milují a rozhodně si zaslouží svůj vlastní mezinárodní den čokolády. Pojďme se podívat, odkdy se slaví a proč. Kdy se slaví světový den čokolády?Světový den čokolády připadá vždy na sedmého července (7. 7.).Historie světového dne čokoládySvětový den čokolády, který byl založen v roce 2009, představuje údajné výročí...

Oba tvary jsou pravopisně správně, liší se však významem, na který je třeba při psaní pamatovat. Kůra s kroužkem nad „u“ označuje povrchovou vrstvu, zatímco kúra s čárkou nad „u“ je soustavné léčení nebo sestava ošetření. Příklady SPRÁVNÉHO užití slova kůra:Zemská kůra je složena z utuhlých hornin.Součástí receptu je také citronová kůra.Kůru z pomeranče můžete využít i do dekorační misky.Stromy...
Načíst dalších 10 článků