Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Michal Josef Tóth: Lidé často čekají zázraky na počkání

Hello 0

Patří bez nadsázky mezi největší odborníky na výživu v ČR. Zakladatel nejspíše největší skupiny na sociální síti věnující se zdravému životnímu stylu Fitness Motivation CZ, spoluautor knížky Co vám výživoví poradci neříkají a spolumajitel internetového obchodu s fitness doplňky FitStore.cz vám dnes povypráví o tom, jak dospět.

Ahoj Michale, jak ty ses vlastně dostal k dietologii a nutričnímu poradenství? Zajímal ses o zdravou výživu již dříve? Ať už jako sportovec či ze zdravotních důvodů?

Čau Michale, první zájem přišel ještě na střední škole, kdy jsem měl velké problémy s podváhou. Mé tělo zkrátka odmítalo přibrat za jakýchkoli podmínek. Když jsem přidal cvičení, objevila se u mě poměrně nepříjemná vada imunity, která mi bránila v normálním životu, natož ve sportu nebo v nějaké změně postavy. Správná strava tudíž byla jediná možnost, jak s tím pohnout a začít normálně fungovat a hlavně se normálně i cítit.

Patřil jsi anebo stále patříš mezi aktivní sportovce, tzn. jezdíš na nějaké závody (fitness apod.)?

Rád bych si někdy soutěž vyzkoušel. Bohužel, „nemám koule“ ve svém zdravotním stavu riskovat přípravu. Abych řekl pravdu, doteď mám imunoterapie a občas se pěkně zapotím i při mém rekreačním cvičení a musím dělat dlouhodobé pauzy. Soutěže jsou pro mě tabu, nezbývá mi než zůstat věrným fanouškem.

Kde a jak se vlastně naučil všechno to, co umíš? Testoval jsi jednotlivé diety na sobě, případně si načítáš zahraniční studie, jezdíš na semináře?

Začátky v tomto oboru jsou jeho rozhodně nejhorší částí. Pokud nemáte skutečně odborné vedení, dříve či později se dostanete do pěkné blamáže neodborných článků a názorů, které si navzájem protiřečí. Česká Republika bývá ve většině oborů hodně zaostalá, v případě výživy to platí stonásobně. Doteď se běžně setkávám s poradci, kteří preferují  desítky let vyvrácené mýty. Svůj názor si hrdě obhájí argumentem „to nás učili na škole“. Jsem toho názoru, že studovat z českých zdrojů obor výživy je zcela nemožné. Ostatně to byl podnět pro sepsání naší první knihy: „Co vám výživový poradci neříkají? (Protože to nevědí)“, které se k dnešnímu dni prodalo více než 20 tisíc výtisků. Pokud chcete tento obor studovat, základem je výběr správných zdrojů ze zahraničí. Přiznám se, že nejsem zastáncem alternativních diet – zaměřuji se na léta ověřenou klasiku, která fungovala a vždy fungovat bude.

michal-02

Kniha Co vám výživoví poradci neříkají? (Protože to nevědí)

Kdy tě napadlo, že bys mohl tyto své zkušenosti zpeněžit? Respektive, že bys pomáhal lidem se změnou jejich stravovacích návyků a s dosažením jejich vytoužené postavy?

Upřímně řečeno, nebyl to ani tak úplně můj nápad. Vše vzniklo naprosto přirozeně. Právě kvůli studiu výživy a řekl bych, lidského těla všeobecně, jsem se dostával do okruhů lidí, kteří mají stejné ambice – pochopit reakce a funkce lidského těla. S ohledem na fakt, že mou motivací byl komplikovaný zdravotní stav, studia jsem se chopil opravdu intenzivně. Základní poradenství, které jsem dával, bylo a vždy bude zdarma. To je taky samotná podstata skupiny Fitness Motivation CZ, kterou jsem založil. Hodně lidí však chtělo víc než jen radu. Chtěli přímo „návod“, který mohou bezmyšlenkovitě dodržovat. Má práce poradce tedy vznikla v situaci, kdy jsem chtěl svým klientům dát více než jen prostou radu. Doteď mě neuvěřitelně potěší každá nová spolupráce – důvěra, kterou ve mně lidé mají, je tou nejlepší odměnou za tvrdě odvedenou práci.

Je to skutečně jen o stravě? Mohu třeba hubnout anebo naopak nabírat svaly jen tím, že razantně změním jídelníček? Stačí skutečně jen „správně jíst“ anebo je to také o tom mít dostatečný výdej?

Ještě, než odpovím na samotný dotaz, bych chtěl říct, že v 9/10 případů ve výživě neexistuje univerzální odpověď. Vždy je nějaké „ale“. Celý proces hubnutí leží v základu na poměru příjem (energie, kterou přijmu) a výdej (energie, kterou vydám). Pokud  je příjem menší než výdej, hubnu. Pokud je příjem a výdej v rovnováze, hmotnost nám zůstává stejná. Poslední případ je potom příjem vyšší než výdej a v takovém případě samozřejmě roste tuk.  Růst svalů je potom další proces, který opravdu není jen o stravě.

Samozřejmě, v případě správné stravy dochází k rozvoji svalové tkáně i při běžné pracovní činnost, bohužel tato činnost je vlivem evoluce mnohonásobně nižší, než tomu bylo v minulosti. Přitom větší úroveň aktivní hmoty nám trvale zaručí i větší výdej. Velkým problémem jsou potom předsudky žen, kdy dodnes panuje jeden z největších mýtů fitness „když budu chodit do posilovny, budu vypadat jako Rambo“. Ženy, nejezděte na nákupy autem, mohlo by ses stát, že po cestě vyhrajete závod Formule 1 a najdete ztracený poklad – šance na mužnou postavu na počkání a výhra trofeje s pokladem jsou asi stejné. Mužné postavy u žen jsou dosaženy opravdu dlouhodobým a intenzivním cvičením za podpory anabolických látek a dalších preparátů.

Cvičení s přidanou externí vahou naopak dodává ženskému tělu křivky. Do hry nám potom vstupují další proměnné, které jsou také silně spojeny s dnešní dobou – stres, spánková hygiena, pitný režim, hormonální profil, stav trávící soustavy, zdravotní potíže atd. Myslím, že už každému asi došlo, že hubnutí opravdu NENÍ jen o stravě. Tím pádem, neexistuje správný jídelníček nebo správná dieta, pomocí které na 100 % zhubnete. Vaše tělo je vždy odrazem vaší životosprávy. Pokud budete dokonale jíst, dokonale cvičit ale spát 4 hodiny denně, vaše výsledky budou hodně omezené. Celou tuto problematiku můžeme nazvat „zákonem minima“. Mé tělo je tak hezké a tak zdravé jako nejslabší faktor mé životosprávy.

Co třeba Češi dělají nejčastěji špatně, co se týče stravování? Určitě docela hojně konzumují pečivo, navíc tradiční česká kuchyně tomu asi taky příliš nepřidá. Takže, co bychom měli změnit, abychom nebyli národ „otesánků“?

Většina lidí by si na tuhle otázku dokázala odpovědět zcela sama – moc jíme, málo cvičíme. V případě pohybu je to zásah do černého, u jídla je to však přesně naopak. Průměrný Čech jí mnohem méně, než by měl. Jeho příjem je nejen nedostatečný, ale i složený ze špatných potravin. Takový jídelníček má samozřejmě vliv na cholesterol, cukry v krvi, imunitu, vytrvalost, kvalitu sexuálního života a zdraví všeobecně. To však dnešní klienty ve většině případů vůbec netrápí. 9/10 klientů řeší pouze hladinu svého tuku, případně horší kvalitu vlasů, nehtů a pleti, což jsou samozřejmě další faktory, které strava přímo ovlivňuje.

S jakými dalšími nejčastějšími zlozvyky se setkáváš u české populace?

Je to trošku paradox, ale většinu zlozvyků si všichni uvědomují. Mezi nejčastější rozhodně patří:

 • Nedostatečný příjem tuků (ryby, ořechy, semínka a další).
 • Nedostatečný příjem bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky a další).
 • Vysoká konzumace cukrů (sladkosti, sladké pečivo, slazení).
 • Konzumace slazených nápojů.
 • Nedostatečný nebo špatně zvolený pohyb.
 • Nekvalitní spánek.
 • Minimum pohybové aktivity.

V minulém díle jsem se více zaobíral obecným fungováním kryptoměn, jak a kde nakupovat kryptoměny na směnárnách a jaké typy kryptosměnáren existují a také jsme trochu nakousli těžbu Bitcoinu. Dnes se pokusím představit méně známé varianty, pomoci kterých se dá také nějaká kryptoměna vydělat nebo získat . Asi nejznámější z nich je trading, který by...

A ze všech nejhorší. Netrpělivost. Při snaze změnit svou životosprávu je důležité uvědomit si základní předpoklad. Rychlé hubnutí nikdy není bez následků. V případě, že „zhubnu“ způsobem hladovky, pouze se odvodním a vypustím odpadní látky. Samozřejmě jen dočasně. Jako vedlejší účinek potom zpomalím svůj metabolismus a zhorším svůj stav trávicí soustavy – laicky mnohdy nazýváno „jojo efektem“. Pokud chcete mít trvale krásné a hlavně zdravé tělo, musíte svůj přístup k životosprávě také trvale upravit. Existuje jedna zkratka nebo spíše tajemství ke krásnému tělu – nehledat zkratky.

Kolik lidí, kteří se rozhodnout pro změnu, svého cíle nikdy nedosáhnou a proč? Je to kvůli tomu, že jim chybí motivace, znalosti, vůle či peníze?

Tohle je hrozně záludná otázka. Já skutečně věřím, že úplně každý může zlepšit svůj stav. Nejčastějším problémem bývá právě nedostatečná trpělivost. Většina lidí, kteří sejdou ze své cesty, bývají lidé, kteří očekávají výsledky na počkání. Každý den slýchám a čtu zprávu, která vypadá nějak takhle: „Už měsíc se snažím….“ Realita je taková, že lidé  dodržují desítky let špatnou životosprávu a následně čekají výsledek za měsíc. Takhle to opravdu nefunguje. Tělo je skutečně „zázračný stroj“ který umí zázraky, ale bohužel ne na počkání. Čím horší životosprávu držíme, tím déle bude trvat její náprava. Na otázku „A jak dlouho to bude trvat?“ je krásná odpověď – „Dokud to nebude lepší.“ V ideálním případě by vaše změny v životosprávě měly být trvalé. Trvalá změna v životosprávě je totiž jediná zaručená cesta k trvalým změnám na vašem těle. Pokud změny nevidíte, rozhodně to neznamená, že se nic neděje. Změny vždy začínají „uvnitř“ – redukce tuků a celková rekompozice je až druhořadá.

Michale, často ti píšou lidé s žádostí, abys jim sestavil jídelníček na míru, se kterým dojdou k vytoužené postavě. Co všechno bereš při sestavování jídelníčku v potaz a co vše potřebuješ o člověku znát, aby ses „trefil“ a jídelníček fungoval?

Přiznám se, že jídelníčky jsou služba, kterou jsem hodně omezil i přes to, že jí mám nejradši. Zrovna tento měsíc dokončujeme s kolegou naši novou knihu. Minulý měsíc jsme dokončili funkční diář pro cvičící ženy. Do budoucna plánujeme opravdu nový projekt, o kterém se zatím nechci konkrétně zmiňovat. Tvorba jídelníčku už je spíš takové „nostalgické odreagování“. Klientů o jídelníček se hlásí poměrně dost, ale z důvodů dalšího vzdělání a nabírání nových znalostí to není služba, kterou bych plánoval dál rozšiřovat nebo nabírat obrovské množství klientů. Abych řekl pravdu, tvorba jídelníčků mě hrozně baví, ale nenaplňuje mě tolik jako třeba vydání nové knihy. Myšlenka, že jídelníček pomůže jen 1 člověku, kdežto kniha může pomoci stovkám a tisícům lidí, je zcela nepopsatelný „motor“ pro mou práci. Momentální dotazník včetně nabídky služeb si budete moci přečíst na mém novém webu www.michaljoseftoth.cz, který poběží od listopadu.

Kniha bude všeobecně o hubnutí a zdravém životním stylu. Více se zaměříme na hubnutí samotné, problémy, které mohou v tomto procesu nastat, a samozřejmě, na jejich řešení. V bonusových materiálech budou rozebrána „mini témata“ na přání čtenářů. Momentálně přijímáme podněty pro vypracování a připravíme i zdravé recepty. Hlavní rozdíl oproti první knize bude především v hloubce informací. Kniha je sepsána podrobněji než ta první. Obsahuje detailnější vysvětlení problematiky a důležité praktické tipy a rady. Informace jsou však seřazeny chronologicky tak, aby jim dokázal porozumět každý čtenář. Ačkoliv můžeme říct, že kniha navazuje na první díl, pro čtenáře, který první díl neměli možnost číst, bude úplně plnohodnotným dílem.

14485056_700270306794870_7717597975244583595_n

Diář pro cvičící ženy

Může se stát, že tebou dodaný jídelníček zkrátka nezafunguje? Pokud ano, co je příčinou?

Rozhodně se to stát může a samozřejmě se to stává. Bohužel se tomu nevyhnu ani já, ani jakýkoli jiný poradce. U jedné z minulých odpovědí jsem nakousl, že hubnutí je vždy více faktoriální problém, u kterého platí zákon minima.

Jaká pravidla bych měl dodržovat, pokud chci, aby jídelníček správně fungoval? 

V dnešní době se každý snaží vypadat co nejlépe, cítit se zdravě a být plný energie. 🙂 Všichni moc dobře ví, že nejpodstatnější změnou při snaze o redukci / nabrání svalové hmoty / zkvalitnění životního stylu je jídelníček. Ne vždy je však tato změna dostačující. Roli totiž hraje mnohem více faktorů. A pokud chcete tělu poskytnout maximálně vhodné podmínky pro změnu (a celkovou funkci), je nutné dodržovat určitá další pravidla. 🙂

Rovnou přikládám i seznam bodů, kterými se musí člověk zaobírat.

1) POHYB (typ aktivity, typ kardia, zdravotní hledisko)
2) DOSAVADNÍ ŽIVOTOSPRÁVA (diety, poškození metabolismu)
3) GENETIKA (strava rodičů, míra důležitosti genetiky, epigenetika)
4) REGENERACE, PRAVIDELNOST (přetrénování, spánek)
5) STRES, HORMONY (kortizol, progesteron, estrogen, menstruace)
6) PITNÝ REŽIM (vliv na hubnutí, jaké tekutiny konzumovat)
7) NEMOCI, PRÁŠKY (které vám mohou bránit v hubnutí)

Proč je pohyb pro tělo důležitý? A jaká aktivita je ta vhodná? 

Je naprosto jasné, že kombinace úpravy jídelníčku a přidání vhodné pohybové aktivity přinese mnohem lepší výsledky než jen samotná úprava jídelníčku. Jaká je ale ta „vhodná pohybová aktivita?“ 🙂

Musíte brát v potaz, že vaše tělo je velice inteligentní „stroj.“ Jakýkoli typ cvičení vyhodnotí jako útok zvenčí, jako impulz ke změně (hubnutí, nabírání svalů, zvýšení vytrvalosti). Ale pokud budete na tělo útočit pořád stejně, tak si tělo na tento impulz zvykne a bude na něj reagovat čím dál méně.

Obecně platí, že jakákoliv aktivita je lepší, než žádná aktivita. 🙂 Ale v případě aktivit, jako jsou alpinning, aerobik, jogging, jumping, piloxing, spinning, walking, zumba a podobně, nejde danou zátěž dost dobře stupňovat, takže tělo se rychle adaptuje. Navíc může dojít i k poměrně silnému opotřebení kloubů, různým disbalancím a tak dále.

Často probíraným tématem je tepová frekvence. Dlouho se tvrdilo, že spalovat se dá nejlépe „v zóně,“ nicméně tato skutečnost už je dávno vyvrácená. 🙂 Z dlouhodobého hlediska je nejvýhodnější zátěž, při které se v intervalech střídá vysoká a nízká intenzita (HIIT). Takové cvičení šetří čas (stačí 15-20 minut), má pozitivní vliv na budování síly & svalové hmoty a hlavně vaše tělo dostane do stavu zvaného EPOC (Excess Post-Exercise Oxygen Consumption), díky čemuž vaše tělo spaluje tuky ještě 24-48 hodin po konci cvičení. Své výhody má i „klasické“ kardio v tepové frekvenci, nicméně ze srovnání výhod vyplývá, že alespoň 60-70 % z celkového kardia by mělo být stylem HIIT.

Co se týče samotného ideálního pohybu, odpověď je jasná – jedná se o silový trénink. Mohl bych zde vypsat opravdu nekonečný výčet výhod, které silový trénink nabízí. Z těch nejdůležitějších se jedná o:

a) U žen tělo hezky vytvaruje, získáte křivky (a zároveň si udržíte svou ženskost).
b) U mužů dojde samozřejmě k nárůstu svalové hmoty a celkovému zmužnění.
c) Zaručuje nejvyšší kalorický výdej a nejrychlejší svalový rozvoj bez disbalancí.
d) Zlepšuje celkové zdraví (kardiovaskulární systém, imunita, hormony).
e) Zlepšuje držení těla.
f) Efektivně navozuje pocity radosti (skrze zvýšení uvolňování dopaminu v mozku).
g) Posiluje kosti a klouby (při správné technice a používání selského rozumu).

Co si představit pod zdravým životním stylem? A jak dlouho trvá, než se změna životosprávy projeví na mém těle?

Typická situace v tomto ohledu nastává, když po XY leté šňůře parties, kouření, fast foodů, střídání různých diet a provozování dalších neřestí váš lékař pronese kouzelnou větu o tom, že vaše tělo není v úplně dobrém stavu a bylo by velice žádoucí, abyste změnili svou životosprávu. Nebo si jen prostě řeknete „a dost“ a nastolíte si zdravý životní styl.

Je tu ale jeden velký kámen úrazu – drtivá většina lidí po takovém obratu očekává změnu doslova přes noc. Vůbec si neuvědomují, že za posledních XY let na svém těle napáchali různě závažné škody a ačkoliv je tělo poměrně zázračný “stroj,” který vydrží opravdu hodně, ne vždycky mu postačí pouhých pár měsíců k tomu, aby se jeho stav nějak výrazně posunul k lepšímu.

Tělo dokonce může reagovat opačně – změna je pro něj šokem, kvůli kterému může dočasně dojít k nárůstu váhy, únavě, bolestem hlavy, zavodnění apod. Nemusíte se ale děsit, tělo se s tímto vyrovná a v dlouhodobém měřítku děláte to nejlepší, co jde. Nesmíte udělat to, že se po několika týdnech bez výsledků vzdáte vyváženého jídelníčku a pohybu a rozhodnete se najet na první dietu, kterou uvidíte v nějakém (nesmyslném) časopise/internetovém článku. Je jedno, jestli se jedná o low-carb stravu, ketogenní dietu, CKD, proteinovou dietu, mrkvovou dietu, jablkovou dietu, detox nebo nějakou jinou zhovadilost. Pokud se bavíme o lidech bez zdravotních omezení, jedná se o pro ně dlouhodobě neudržitelný styl stravování, který napáchá mnohem víc škody než užitku (nemluvě o jejich finanční nákladnosti). Nejradši bych donutil autory těchhle “zázraků”, aby podle nich sami aspoň 2 měsíce jedli. Už by je rozhodně nikdy taková kravina znovu nenapadla.

Lidé, kterým se nedaří zhubnout, říkají, že jejich postavu mají danou genetikou, že s tím nic neudělají. Skutečně má genetika vliv na mou postavu a na můj životní styl? 

Problematika genetiky silně navazuje na životosprávu. Hodně lidí například vůbec neví, že celková genetika a zdraví člověka je výrazně ovlivněná stravou jeho rodičů (výrazně například i stravou matky v době těhotenství). To, co jíme, přímo ovlivňuje naši DNA skrze proces zvaný methylace – ta výrazně ovlivňuje epigenom, čímž se dostáváme k dalšímu důležitému bodu, kterým je epigenetika. Zatímco DNA je neměnná, epigenom už změnit můžeme, a to právě životosprávou. Což ve výsledku znamená – neporovnávejte se s ostatními, každý máme genetiku jinou, ale každý může se svou genetikou bojovat a změnit své tělo k lepšímu.

Když půjdu běhat jednou za měsíc, pravděpodobně se to na mé postavě moc neprojeví. Jak často bys doporučil pohybovou aktivitu? 

Opět další častý kámen úrazu nejen u začátečníků. Jaká je ideální frekvence pohybové aktivity? Většina lidí se bojí, aby se nehýbala příliš málo, takže se “pro jistotu” rozhodne hýbat příliš moc. Neuvědomují si, že pohyb musí kompenzovat odpočinkem.

Nemůžete se například snažit o hubnutí, mít zároveň fyzicky náročnou práci (často ještě nedostatek spánku), a do toho 6x týdně dřít v posilovně a nedejbože si k tomu přihodit třeba ještě 4x týdně kardio. Tělo se v takové situaci prostě zadře a nebude s vámi spolupracovat. Budete unavení, budete ztrácet sílu a svalovou hmotu, tělo si bude cíleně držet stávající tukové zásoby, často dokonce vlivem oslabené imunity onemocníte apod.

Samostatnou kapitolu pak samozřejmě tvoří spánek. Jeho nedostatek vede ke spánkové deprivaci, která znamená velký problém – dochází k úbytku svalové hmoty, rozhodíte si hladinu leptinu (hormon regulující pocit hladu), snižujete své kognitivní funkce, zhoršujete si rezistenci na inzulín (podle studií o více než 30 % po pouhých 4 dnech bez dostatečného množství spánku), zvyšuje se kortizol a hlavně se výrazně zhoršuje schopnost vašeho těla redukovat tukové zásoby. I podle studií mají děti a dospělí trpící nedostatkem spánku o 55 – 89 % vyšší šanci na to stát se obézními.

Jak hubnutí ovlivňuje stres a hormony?

Vyvážená hormonální hladina je jedním z nejdůležitějších faktorů pro správnou funkci těla. Bohužel, existují situace, kdy můžete dělat sebevíc, ale tělo vás k redukci nepustí, právě kvůli nerovnováze hormonů. Jedná se především o menopauzu (ženy), andropauzu (muži), období těhotenství a kojení, puberta a tak dále. Spoustu problémů si navíc vytváříme sami nedostatkem spánku, přejídáním (nebo naopak hladověním) a podobně. Velmi důležitou roli pak hrají jednotlivé hormony, jako jsou kortizol, inzulin, leptin.

Velmi důležitým hormonem je právě kortizol, který je také nazýván stresovým hormonem. Kdykoliv se vaše tělo dostane na vyšší úroveň hladiny stresu (je jedno, jestli proto, že po vás křičí šéf nebo třeba proto, že vás pronásleduje hladový lev), tělo vypustí právě kortizol. Ten podporuje ukládání tukových zásob (zejména na problematický partiích, jako je břicho), výrazně zesiluje nutkání konzumovat sladké a další jídla s vysokou kalorickou hodnotou, podporuje rozklad svalové hmoty (kortizol je katabolický hormon).

Jak proti těmto negativním efektům kortizolu bojovat? Existuje celá řada způsobů. Důležitý je dostatek spánku, klid (třeba při masáži / meditaci), aktivní životní styl, strava bohatá na aminokyseliny, vyhýbání se nikotinu a podobně. 🙂

Ještě je akorát třeba zmínit i velkou spojitost s chutěmi během menstruace, které dokáží nadělat opravdu velkou paseku. Během celého měsíce se vám daří dodržovat správnou stravu, cvičíte a pak najednou bum a rozhození hormonů spojené s menstruací způsobí to, že máte obrovské chutě, kterým se často doslova nedá nepodlehnout. PMS symptomy (tedy i zvýšené chutě) jsou výsledkem zvýšení hladiny progesteronu a snížení hladiny estrogenu. Proti tomu bohužel neexistuje žádná zázračná obrana – pomáhá budování zdravých návyků, poznávání rozdílů mezi hladem a chutěmi, praktikování technik stresového managmentu a do určité míry mohou pomoct i doplňky stravy (například magnesium + B6 a podobně).

Pitný režim je pro tělo velice důležitý. Kolik litrů bychom denně měli vypít? A jaké tekutiny doporučuješ?

Velice důležitým faktorem je pitný režim. Je nutné přijímat tekutiny nejen ve správném množství (30-40ml / 1kg hmoty, v případě obezních lidí 1kg aktivní hmoty), ale i ve správné formě. Nejhorší možnou variantou jsou sladké limonády nebo ochucené minerální vody. Bublinkové nápoje též nejsou z důvodu oxidu uhličitého vhodné (kyselina močová, sliznice). 1l potu odstraní z těla 2400 kJ tepla (nikoliv tuku), při intenzivní pohybové aktivitě dochází k regulaci vody v těle až o 1,5 l/hod. Přičemž každé 1 % potu vaší hmotnosti snižuje výkonnost až o 30 %.

Podle řady provedených studií má pitný režim velkou důležitost např. i při hubnutí. Jde například o konzumaci vody před jídlem nebo i obecně, kdy došlo ke zvýšení množství kalorií, které tělo následně pálilo.

Existují i nemoci, které mi zabrání v dosažení fitness cílů? 

Bohužel, ano. Mezi nejčastější nemoci v tomto ohledu patří například hypothyroidismus, Syndrom polycystických ovarií (PCO), Syndrom spánkové apnoe a řada dalších. Pokud máte podezření na to, že můžete nějakou podobnou chorobou trpět, konzultujte daný problém se svým lékařem.

Podobně samozřejmě mohou působit i různé léky, například antidepresiva, léky proti vysokému tlaku, medikamenty spojené s onemocněními štítné žlázy, statiny, antikoncepce a řada dalších. Pokud si myslíte, že vám ve vaší snaze brání právě nějaký medikament, zeptejte se svého lékaře na možnost přejít na jiný typ léčiva (což je bohužel ne vždy možné).

Jsou v jídelníčku pouze gramáže jednotlivých surovin na den anebo i jednotlivá jídla, která se dají z daných surovin připravit?

Jídelníček je soupis jídel, která si klient sám vybere tak, jak na ně má chuť. Ráno jednoduše vstane, koukne se na soupis snídaní a vybere si tu, která se mu v danou chvíli nejvíce zalíbí. Nezávisle na tom si poté zvolí i další chody z daného dne. Co se týče receptů a přípravy, k jídelníčku je nedodávám, nicméně ve skupině Fitness Motivation CZ jsou jednoduše k nalezení celé stovky receptů jak z jídelníčku, tak mimo něj.

Kde se tedy mohu naučit, jak jídla z doporučených surovin správně připravovat?

Samotná příprava není nijak náročná. Ačkoliv preferuji určité principy, které v jídelníčku zdůrazňuji, nemyslím si, že by rekreační sportovec nebo dokonce nesportovní jedinec potřeboval nějak přísná omezení.

Co když jednoduše nemám čas na nějaké dlouhé vyvařování? Mohl bys dát našim čtenářům nějaké rychlé tipy na snídani, když chci hubnout anebo nabrat svalovou hmotu? Co bych si mohl připravit, aby to mělo kýžený efekt a zároveň to bylo rychlé, zdravé a „jummy“?

Jednoduchá rada – připojte se k naší skupině a nebudete vědět, co dřív vařit. 🙂

Co říkáš třeba na smažená jídla a na kuchařku zaměřenou na vaření v mikrovlnce? 🙂

Zrovna smažení je tepelná úprava, které se snažím opravdu vyhnout. Příprava některých jídel v mikrovlnce samozřejmě vůbec nevadí. Hromada maminek by mě za tenhle komentář asi pěkně hnala, ale dokonce i „mlíčko“ si bez obav můžete přihřát. V moderních zahraničních klinikách se to dělá úplně běžně. „Mugcake“ je stále oblíbenější forma snídaně. Přiznám se, že sám mikrovlnku moc nepoužívám, ale bát se jí opravdu nemusíte.

Je nutné si vše na gram přesně vážit anebo postačí, když budu jíst ty správné suroviny a nemusím se pak nijak hlídat? Nebo se tomuto vážení jídel prostě nikdy nevyhnu?

Na svých klientech požaduji, aby vše vážili co nejpřesněji. Během pár týdnů však gramáž dostanete do oka a už to dále není potřeba. Hlavní důvod je, aby člověk věděl kolik čeho jí. No schválně si zkuste celý den tipovat a následně zvážit. 🙂 Rozdíly jsou někdy až úsměvné.

Co když jdu na jídlo do restaurace, kde se moc o obsahu a množství surovin v jídle z jídelního lístku moc nedozvím?

Po jednom dobrém jídle ještě nikdo nezhubl. Stejně tak po jednom špatném jídle nikdo nepřibral. Opravdu se nebojte. Pokud to zrovna nečte žádný závodník v přípravě, klidně si můžete dopřát. Samozřejmě „všeho s mírou“. Jak jsme si řekli v předchozích odpovědích, hubnutí není jen o stravě. Psychická pohoda je velice důležitým faktorem. Já třeba praktikuji 1 jídlo týdně, kdy si dopřeju opravdu to, co chci. Mnohdy se setkávám s cvičenci, kteří drží svou životosprávu pár měsíců a trpí doslova panickou hrůzou, jak přežijí Vánoce – přeci nebudou jíst kapra a salát. Co na to říct? Jsem rád, alespoň zbyde víc pro mě. Příležitostný hřích v podobě jídla, který není úplně ideální, vám opravdu neuškodí.

michal-02

I Michal si občas dopřeje to, na co má chuť.

Jsi zastánce cheat day? Tedy dne, kdy se můžu i přes dodržovanou dietu jednoduše přežrat čímkoliv chci, abych pak neměl další dny chuť na nic nezdravého?

Určitě ne, naprosto pochopím cheatmeal, refeed ale „prasení“ se po celý den, tomu bych se raději vyhnul. Trávící soustava není uzpůsobena na prudké změny stravování.

Co mi kromě hezké postavy mohou zdravé a bohatší potraviny přinést? Může mít správná strava i vliv na koncentraci, energii po čas dne či jiné aspekty našeho života?

Existuje krásné pořekadlo – „Jsme to, co jíme.“ Nezbývá než říct, že toto pořekadlo je 100% pravdivé. Správná strava vám dokáže opravdu hodně podpořit veškeré biochemické procesy v těle, které zlepší doslova všechny zdravotní stránky. Ať řeknete téměř cokoli, zdravá životospráva a hlavně strava vám dopomůže k lepšímu stavu. Zní to trošku jako teleshopping a reklama na kouzelný prstýnek, ale neexistuje lepší „všelék“ než zdravá a vyvážená strava. Abych nekončil jen u zdraví, samozřejmě to je i vzhled v podobě pevnější kůže, tvrdší nehty, hustší a odolnější vlasy ale taky lepší sexuální život, regenerace, vytrvalost, síla, psychická odolnost a mnoho dalšího.

Doporučuješ svým „ovečkám“ i nějaké suplementy, pokud chtějí přibrat svalovou hmotu či shodit na váze?

Ačkoli jsem spolumajitelem e-shopu s doplňky výživy, pro úvod bych chtěl napsat jednu opravdu důležitou informaci.  Více jak ¾ všech doplňků výživy vám pomohou maximálně k redukci financí na vašem účtu. Ať už hubnete, nabíráte, sportujete nebo nesportujete – žádný doplněk stravy k výsledkům nepotřebujete. Ano, jsou doplňky, které Vám mohou cestu ulehčit, pomohou vám zhubnout nebo nabrat váhu, ale pořád jsou to jen doplňky. Vaše strava a životospráva je základ, na kterém to leží. Kdybych měl říci nejdůležitější doplněk výživy, byly by to určitě vitamíny a minerály (důležité je nejen množství a výběr, ale i jejich forma, která výrazně ovlivňuje výši vstřebání). Dále potom, pro osoby, které nemají v jídelníčku na pravidelné bázi zařazené ryby, určitě doporučím Omega 3 s vysokým obsahem DHA a minimálním obsahem těžkých kovů.

U výběru doplňků bývá jeden opravdu špatný zlozvyk – sledování poměru cena/množství.  Výrazně všem doporučuji, sledujte množství účinné látky! Nikoli gramáž balení. Pokud kupujete 100 tablet vitaminu C po 100mg, je to opravdu méně než 50 tablet vitaminu C po 500mg. Je úplně jedno, které tablety jsou větší nebo menší, kterých je více či méně – důležité je obsah účinné látky. Lajkům situaci přirovnávám k  salátu: Když si jdu koupit salát a mám na výběr 1. který má gramáž 300g a polovina z toho je losos nebo 2. který má gramáž 400g a hmotnost lososa je 50g – který si vyberu? Samozřejmě ten, kde je víc lososa.  To samé dělejte u výběru doplňků stravy. Dnešní výrobci jsou totiž schopni do 1000mg tabletky použít 900mg lepidla a protispékavé látky.

nexgen-pro

Některé výživové doplňky jsou pro tělo důležité.

Nehrozí z dlouhodobého hlediska, že mi budou chybět při tebou doporučované dietě nějaké životně důležité látky, které mé tělo potřebuje?

Realita je přesně opačná – žádnému ze svých klientů nedoporučuji drastické diety. Naopak více jak polovina mích klientů na redukčním jídelníčku má problémy ujíst dané porce. Vyšší porce samozřejmě adekvátně navýší poměr vitaminů,  minerálů i dalších složek. Mezi nejvíce kritickou bývá právě Omega 3 nenasycená mastná kyselina, která výrazně působí proti srdečním příhodám, cholesterolu i cukru.

Jak moc velkou úlohu při nabírání či shazování hmoty hraje genetika?

Genetika je opravdu nesmírně silný faktor, který bohužel neovlivníme (částečné ovlivnění tu je, ale následky přijatelné pouze u minima profesionálních sportovců). Pro klienty je mnohdy šokující slyšet fakt, kdy jejich strava po celý život, včetně jejich dětství ovlivní i zdraví a vývoj jejich dětí, nebo dokonce vnoučat. Celý tento obor zkoumá disciplína s názvem epigenetika.

Od kolika let bys třeba ty doporučil používat doplňky stravy jako proteinové nápoje, spalovače tuků a jiné „umělé látky“?

Haminkáček vs. Protein Pancakes – co koupí průměrná matka svému dítěti? Samozřejmě to, co bude mít na obalu poníka, bude se hezky jmenovat, bude na to hezká reklama. Bohužel v dnešní době je prodej dětské výživy neuvěřitelně nekvalitní. Lidé nevybírají produkty podle složení, vybírají produkty podle reklam a počtu barev. Složení dětské výživy je v běžných marketech zcela katastrofální. Škála potravinových doplňků je opravdu široká a určitě nemůžeme tuhle odpověď paušalizovat. Nicméně kvalitní potravinový doplněk, případně „fit foods“ což jsou běžné potraviny určené pro sportovní část populace (chlebíky, sladkosti, palačinky, kaše atd.) bych s naprosto klidným svědomím dal vlastnímu dítěti ještě dřív, než by začalo vůbec chodit. Normy a výroba těchto produktů je totiž přímo úměrná jejich poptávce. Kdo dokáže udělat lepší rozbor složení při výběru produktu? Profesionální sportovec nebo běžná mamča? Základ u dětí i dospělých je pestrá strava. Doplňky jako spalovače nebo stimulanty samozřejmě v žádném případě nepatří dětem. Kvalitní fit foods a proteiny svým dětem ale opravdu zakazovat nemusíte.  Tento komentář by vydal spíše za celou knihu, než krátkou odpověď. Velká část lidí se mnou v tomto ohledu nesouhlasí – má odpověď je jediná, nemusíte mi věřit, porovnejte si složení a odpovězte si sami. 🙂

Dost začátečníků si hned nakoupí tuny podobných doplňků, je to podle tebe správně? Je jejich účinek skutečně tak velký anebo tyto podpůrné prostředky samy nezapříčiní hubnutí anebo nárůst svalů, pokud tomu nebudu věnovat dostatek času a úsilí?

Je to naprosto špatně, základní investice by měla vždy být do pestré stravy, koření, bylinek, čerstvé zeleniny… doplňky jsou výborným pomocníkem, ale ne nadarmo se nazývají „doplňky“.  V poslední době se stále víc a víc setkávám s klienty, kteří se doslova snaží „koupit si lepší tělo“. Jsou ochotni udělat jakoukoli investici pro urychlení svého snažení. Ať už se bavíme o četnosti konzultací nebo počtu doplňků.

Můžeš nám nyní popsat funkce jednotlivých doplňků stravy? Například co je to protein a proč ho užívat? 

Protein je doplněk stravy, o kterém koluje asi nejvíce mýtů a předsudků. Pokud bude řeč o nejvíce používaném proteinu dnešní doby (vyroben metodou CFM ze syrovátky), jeho složení je 100 % mléko a další přidané AK (glutamine, leucine, izoleucine, valin), které denně přijímáme z běžné stravy a samozřejmě ochucovadla. Nejedná se tedy o žádný kouzelný prášek „na růst svalů“ nebo dokonce „na hubnutí“ je to jenom zdroj bílkoviny, který svým specifickým postupem výroby (separace mléka) přináší další zdravotní i funkční benefity, díky kterým se mimořádně hodní do doby bezprostředně po tréninkové aktivitě (CFM – 30 minut po aktivitě). Důvodem je především jeho lehká stravitelnost, která nezatíží trávící soustavu v období, kdy je veškerá krev napumpovaná ve vaší aktivní hmotě. Značně tak ulehčíte svému tělu příjem živin do svalů a nijak jej dále nezatížíte trávením. Vhodné k užívání kdykoli během dne nebo jako ochucení při pečení (lívance, palačinky, buchty atd). Dávkování proteinu – v potréninkovém období doporučuji v průměru 25-30 g, 30 minut po tréninku.

Pomůže mi spalovač tuku opravdu spálit tuky? 

Ačkoli to bude pro mnohé překvapení, spalovač tuků nespaluje tuk. „Pouze“ urychlí rychlost vašeho metabolismu. Je tedy vhodný především před tréninkovou aktivitou,kdy značně zvýší váš výdej. Důležité je si uvědomit, že efekt tohoto spalovače je naprosto minimální s ohledem na stravování a pohybovou aktivitu. Pokud nebudete hubnout bez spalovače, s největší pravděpodobností nezačnete hubnout ani s ním. Vaše životospráva (strava, pitný režim, pohyb, spánková hygiena, psychická pohoda atd.) je alfa a omega při hubnutí nebo nabírání hmoty. Spalovač, jak název napovídá, je pouze doplněk. V případě, že nemáte opravdu drasticky nízký příjem, nebo alternativní stravování (vegan, vegetarian), vyhněte se užívání spalovače l-carnitine, ze stravy ho přijímáte dostatek a je vám naprosto k ničemu. Doporučuji termogenní spalovač.

Noční můrou většiny žen jsou strie a celulitida. Jak proti těmto problémům s kůží bojovat? A co za těmito problémy stojí?

Všechny tyto problémy ovlivňuje z primárního hlediska flexibilita kůže, genetika, věk, velký skok hmotnosti a míra prokrvení. V případě strií se jedná o jizvy které nelze bez většího zásahu (např. laser) zcela odstranit, mohou se však zatáhnout a vyblednout, díky čemuž nejsou tak viditelné. V případě narušení elasticity kůže, ba dokonce vzniku převisu (po těhotenství, rychlé změny hmotnosti) nikdy nelze zaručit návrat do 100% stavu, ne všechny faktory totiž dokážeme ovlivnit. Díky doplňkům stravy však můžeme svému tělu pomoci, s tímto problémem bojovat.

Četl jsem, že umělá sladidla nejsou zdravá. Co na to říkáš ty? Co bych měl používat namísto cukru?

Vlivem PR článků a medií jsou naprosto odsuzovaná veškerá umělá sladidla. Bohužel, zcela nesmyslně. Řada z nich je pro tělo nekompromisně vhodnější, než cukr či med. Navíc, svou cenou jsou s ohledem na užívané množství i ekonomicky dostupnější. Tato sladidla jsou dokonce používána zahraniční farmacií v dětských lécích a sirupech. Bohužel, vlivem marketingu a dalších reklam jsou v dnešní době preferovány sladkosti obsahující naprosto nevhodné látky pro děti i dospělé, a to jen z důvodu sympatického názvu (haminkáček, papínek). Výrazně všem doporučuji číst složení, ne název produktu! Nejvhodnější sladidla jsou stevie, sukraloza, erythritol, xylitol. Jsou vhodná k ochucení či oslazení všech jogurtů, kávy, buchet, palačinek, lívanců atd.

V jídelníčku by se měly objevit tyčinky a kaše, pokud se nemýlím. Kde je kupuješ? 

Mnoho z těchto produktů (v případě vynalézavosti všechny) se dá vyrobit i doma jednoduchým smícháním (vločky, lněné semínko, dýňové semínko, slunečnicové semínko, mandle, kešu, goji, chia, para, mák, skořice, kokos, 85%+ čokoláda, protein…). V případě müsli, složky jednoduše ve vhodném a preferovaném poměru smícháme, v případě proteinových tyčinek jednoduše dáme zapéct a v případě másel se jedná o složení 100% ořech po rozmixování. Nedoporučuji kupovat komerční proteinové tyčinky nebo doslazované kaše běžně dostupné v marketech. Pokud však nechcete produkty připravovat, nebo se chcete inspirovat složením, jak se dá velice zdravě mlsat koukněte na následující produkty:

 • http://www.fitstore.cz/orechova-masla/
 • http://www.fitstore.cz/tycinky-2/quest-bar–60-g/
 • http://www.fitstore.cz/tycinky/mybar-zero-65-g/
 • http://www.fitstore.cz/kase–vlocky–granola/
 • Při cvičení se opotřebovávají klouby. Jak zabránit bolestem kloubům? Měl bych užívat kloubní výživu?

  Kloubní výživa slouží především jako prevence, může pomoci při lehkých bolestech z opotřebení kloubů, v období rekonvalescence apod. V případě jakýchkoli hlubších problémů je však nutné vyhledat lékaře. Jedná se především o doplněk výživy, nikoli lék.

  A k čemu slouží stimulanty? Jaké jsou jejich účinky?

  Dle složení se liší v účinku. Některé stimulují pouze po psychické stránce, některé stimulují pouze napumpováním, některé své účinky kombinují. V případě užití doporučené dávky výrobcem není třeba žádných obav, u zdravých osob bude průběh bez problémů. Nedoporučuji užívat osobám, které mají problémy se srdcem či tlakem nebo jiné zdravotní komplikace. Stimulanty podporují váš krevní průtok, a tím umožní větší napumpování, rychlejší odplavení laktátu, větší sílu a větší zásobu živin i NO. Pro mnohé se bude zdát tato skupina doplňků „strašidelná“ – stejné účinky (v mírnějším směru) nám nabízí třeba obyčejná káva, která obsahuje nejvíce užívané nootropikum v případě stimulantů – kofein.  Tělo se musí na tento typ doplňků výživy adaptovat. Po delším užívání je dobré změnit produkt (změní se poměr látek a tím dojde k opětovné stimulaci). Tento typ produktů má nevýhodu rychlé adaptace, při opakovaném zvýšení dávek dojde spíše k utlumení výkonu, než ke stimulaci.

  Měl bych si při cvičení koupit BCAA? K čemu ve skutečnosti slouží?

  Tento suplement nám pomáhá chránit naší svalovou hmotu, pomáhá nám regenerovat a rychle obnovit chod svalové hmoty. Jeho hlavní výhodou je doba trávení která je doslova okamžitá. BCAA se totiž netráví, pouze vstřebávají. Pro zvýšený účinek je vhodné použít produkt který má mimo 3 základní aminokyseliny (leucine, isoleucine, valine) ve složení také jednu z aminokyselin arginine či citruline, které násobí (synergizují) účinek BCAA.

  Velice často se setkávám s tím, že lidé detoxikují svůj organismus. Doporučuješ detoxikaci? 

  Pojem detoxikace je v poslední době velice oblíbený. Pravda je taková, že vaše tělo nikdy nemůže být „toxické“. Skutečně můžete mít zdravotní potíže typu zvýšené LDL cholesterolu, sníženého HDL cholesterolu, vysokých hodnot TAG v krvi, špatný stav střevního BIOMu nebo dokonce špatnou hodnotu ph a mnoho dalších obtíží jako třeba zpomalený metabolismu či nevysvětlitelné nabírání hmotnosti. V žádném z těchto případů vám ale detox nemůže pomoci. Vaše tělo není špinavá podlaha kterou vytřete hadrem. Vaše tělo je neuvěřitelně komplexní „stroj“, který pracuje na „palivo“ (jídlo a pití) v určitých pracovních podmínkách (stres, spánková deprivace). Vás zdravotní stav je vždy odrazem vaší dlouhodobé životosprávy. Pokud chcete své tělo detoxikovat, detoxikujte ho tím že mu budete dávat správné palivo (strava a pitný režim) a budete udržovat dobré pracovní podmínky (spánek, psychická pohoda). Pokud chcete svému tělu napomoci ke správné funkci a podpořit biochemické procesy v těle, nedržte žádné monodiety založené na konzumaci pár (nebo dokonce 1) potraviny.

  Ovoce a zeleninu jím velice často. Ale stačí to, nebo si mám koupit ještě vitamíny a minerály v podobě doplňků stravy? 

  Z důvodu aktuálního stavu ovoce a zeleniny (optimalizace rychlého růstu za účelem zisku, užívání chemických přípravků „-cidů“, dozrávání v umělé atmosféře při transportu, špatné skladování v prodejních řetězcích atd.) dochází k neustálému snižování obsahu mikroživin v potravinách. Tento stav bohužel dospěl do takového stadia, že u zdravě se stravujícího sportovce je velice obtížné, až nemožné, pokrýt denní spotřebu mikroživin. Doplňky stravy v podobě vitaminů a minerálů jsou tedy ideální možností. Užívání vám může pomoci s únavou, imunitou, chronickou bolestí, kvalitou spánku, kvalitou intimního života, bolestmi hlavy, kvalitou vlasů, kvalitou nehtů či kůže a mnoho dalších – vše s ohledem na vaše aktuální hladiny mikroživin. Při výběru dávejte pozor na formu minerálů (doporučuji chelatové vazby), celkové množství vitaminů – doporučuji rozdělené dávkování minimálně na denní a noční dávku) a celkový poměr a množství daných složek (užití některých mikroživin se navzájem vylučuje).

  S ohledem na fakt, že díky umístění našeho státu je konzumace rybího masa, zvláště pak mořských ryb velice pod ideální hladinou, je vhodné doplňovat Omega 3 v podobě rybího oleje. Jedná se o nejlevnější variantu, jak dodat tělu tento typ nenasycených mastných kyselin. Doporučuji pravidelnou konzumaci ořechů s doplněním právě rybího oleje (důvodem je tukový profil, EPA/ALA/DHA – kdy nejvyšší obsah DHA poskytuje právě rybí olej). Při výběru rybího oleje koukejte především na obsah EPA/DHA v 1ml oleje, ne na celkové množství oleje/cena. Skladovat v ledničce, dávkování dle výrobce, je možné výrazně zvýšit s ohledem na pravidelnost konzumace ryb.

  A co bys naopak nedoporučoval? 

  Vyhněte se čemukoli s označením „BEEF“, nekupujete hovězí bílkovinu, pouze předražený kolagen. Vždy konzultujte nákup s nestranným člověkem, (např. nekupujte produkty herbalife či amway na základě referencí prodavače produktů herbalife či amway). Suplementace je v dnešní době jeden z nejrychleji prosperujících průmyslů, dbejte proto zvýšené opatrnosti při nákupu. Dávejte si pozor na marketové nebo jiné značky které prodávají zboží širšího spektra, jejich kvalita produktů nikdy nebude tak vysoká, jako u značky která se zabývá pouze vývojem suplementace (např. DM).

  Nejčastěji mohou za špatné návyky rodiče, kteří se taktéž špatně stravují a nevedou své děti k tomu, aby jedly zdravě. Co bys tedy rodičům doporučil? Jaké potraviny by měli začít využívat, případně jaké suroviny by měli navždy vyřadit z nákupního košíku?

  V naprosté většině případů je příčinou obezity právě genetika – víte, jak tato genetika vypadá? Babička učí vařit maminku, maminka učí vařit dceru, dcera učí vařit vnučku… Předávají si špatné stravovací návyky a tím i jejich následky. Vytrhnout se z takového koloběhu zkrátka vyžaduje širší nadhled. Tím určitě nechci zveličovat zdravotní problémy, které samozřejmě v mnohých případech skutečně vyústí v rapidní nárůst hmotnost. Těchto případů je však minimum. Otázka jak stravovat své děti je sice jednoduchá, ale odpověď bude téma naší knihy, možná dokonce 2 knih které plánujeme vydat v roce 2017/2018. Strava dospělého člověka a dítěte nemá žádné významné rozdíly, co se týče výběru potravin.  Za zmínku však stojí rozložení makroživin, u dětí koncept stravování vychází z trojpoměru markoživin mateřského mléka. Nezapomínejte svému dítěti dávat stravu bohatou na nenasycené mastné tuky, což je hlavní nedostatek stravy u dětí v ČR. Na podrobnější rady si můžete určitě počkat v naší další tvorbě.

  Jaké potraviny bys třeba ty svému dítěti nikdy nedal na talíř a proč?

  Můj základní přístup vychází z volby kvalitních potravin – dával bych svému dítěti jen takové potraviny, které jím já sám. Rozhodně  bych vybíral potraviny s nižším průmyslovým zpracováním, potraviny ověřené kvality, především tuzemského původu. Základem je vždy pestrá a vyvážená strava – domácí kaše, salátky, přesnídávky, ořechová máslíčka, maso, vajíčka, přílohy a další. Rozhodně bych úplně vyřadil kupované přesnídávky a naprostou většinu sladkostí.

  Může mít podle tebe mít vliv na zdraví a vývoj dítěte právě to, jak kvalitní potraviny dostává po čas dětství?

  Vliv na zdraví má nejen stravování samotného dítěte ale i jeho rodičů (převážně matky) po celou část jejího života před porodem.

  Michale, kolik času denně věnuješ dotazům ze skupiny Fitness Motivation a sestavováním jídelníčků?

  Abych řekl pravdu, času mám opravdové minimum. Už téměř 2 roky investuju doslova veškerý svůj čas do správy FM, naší tvorby, e-shopu a samozřejmě svých klientů. Mám trošku problém s workoholismem, nicméně i já musím uznat, že svou pracovní dobu hodně přeháním a z dlouhodobého hlediska je tato činnost neúnosná, tudíž od příštího roku své služby razantně omezuji, minimálně do doby, než přijde můj „pracovní absťák“.

  Jak dlouho ti třeba trvá, než sestavíš jídelníček pro jednoho člověka?

  V dnešní době existuje opravdu celá řada specializovaného software pro výživové poradce. V kombinaci se schopným programátorem  a opravdu hodně velkého množství investovaného času do tvorby šablon a materiálů je tvorba jídelníčků částečně automatizovaná. Kdybych však mněl říct kolik času padlo do takového programu, rozhodně je to ve stovkách, spíše tisících hodin.  Tvorba jídelníčku je jen malá část práce – samotná analýza dat, rozvržení a následná komunikace s klientem ve většině případů zabere kolem 4-6 hodin.  Jsou však  i situace, kdy se dostávám do desítek hodin konzultací.

  Byl bys ochotný sdělit, kolik se vás podílí na provozu eshopu a jaký máte aktuálně obrat?

  Aktivně je to 5 osob včetně nás s Pavlem, v případě větší aktivity máme připravené brigádníky. Obrat je samozřejmě hodně omezený tím, že jsme na trhu teprve jeden rok a věrné  zákazníky teprve sbíráme.

  Prý plánujete napsat další díl své knížky. O čem bude pojednávat druhý díl a kdy spatří světlo světa?

  Další díl knihy dokončujeme, momentálně jsme ve fázi, kdy chybí pouze bonusové materiály v podobě receptů a „minitémat“ na závěr knihy. Původně jsme chtěli knihu vydat už 1. 11. 2016,  do termínu nám však vlezla tvorba funkčního fitness diáře, který slaví až neuvěřitelný úspěch.

  14568241_700270253461542_8450066689181439463_n

  Fitness diář

  A název knížky už je vymyšlený? 

  Bohužel, tady je zakopaný pes, napadá tě něco? 🙂

  Co třeba název Nebuď bečka, p..o! 🙂

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Michal Josef Tóth: Lidé často čekají zázraky na počkání” má již 0 komentářů

Ostatní uživatelé také četli:

Číslo 7 se dá napsat dvěma způsoby – sedum a sedm. V tomto článku si vysvětlíme, který způsob je ten správný a hlavně proč. Správně je sedm Jedinou správnou variantou zápisu je číslovka sedm. Zapamatujte si, že je správně ta kratší a zároveň jednodušší možnost. Příklady SPRÁVNÉHO užití slova sedm Sněhurka a sedm trpaslíků je...

Někdo píše výhrůžky, jiný výhružky a další jen a pouze vyhrůžky. další považuje za jedinou kodifikovanou variantu slovo vyhrůžka. Tak jak je to tedy správně? Podle Slovníku spisovné češtiny pro školu a veřejnost, je vedle slova výhrůžka možný i tvar vyhrůžka, nejčastěji je asi používán výraz výhružka, ale mezi slovy není významový rozdíl. Slovo výhružka...

Mužské jméno Servác je latinského původu. Vychází ze jména Servatius. Vykládá se jako uchovávatel, strážce, zachránce, osvoboditel, zachráněný či osvobozený. Ve spojení římskokatolického kalendáře s meteorologií je Servác druhým ze tří zmrzlých / ledových mužů, v lidové pranostice vyjadřující severní až severozápadní proudění vzduchu s teplotami ještě pod bodem mrazu. Dalšími dvěma jsou Pankrác a...

Pravopisně správně je pouze jedna varianta. A je to. Chvilka napětí. Blízkost. Pokud chceme zdůvodnit pravopis slova blízkost, je vhodné si pomoci slovy příbuznými, která mohou být například – blízce, blizoučko, blízko, blízký. Ve všech je zřetelné písmeno „z“ v základu slova. Pravopisně správně je tedy pouze blízkost. Příklady SPRÁVNÉHO užití slova blízkost: Vzájemná blízkost jí nic...

Pokud vás zajímá, jak psát slovo ližiny, jste tady správně. Spousta lidí píše toto slovo špatně, protože se domnívají, že slovo ližina je příbuzné ke slovu lyže. Bohužel. Opak je pravdou. Správně je ližinyAčkoliv každého z nás určitě hned napadne, že slovo ližiny je příbuzné se slovem lyže, není tomu tak. V tomto slově se nepíše y,...

Tento článek najdete na Objevit.cz. Na začátek se asi sluší připomenout, že vás musí bavit psaní, čtení a ideálně také náš mateřský „češtin“. V neposlední řadě – musíte mít trpělivost a dělat to pro radost. Protože zpočátku na blogování moc peněz netrhnete. Blog začne mít smysl v okamžiku, kdy jeho autor opravdu je s to svým...

Čeština je krásný jazyk, ale někdy působí také problémy. V některých případech je složité určit gramaticky správný tvar. Mezi taková slova patří i Betlém / betlém. Pokud si také nevíte rady, přečtěte si následující text. Hned na úvod je nutné zmínit, že správně jsou obě varianty, ale musí se používat správně. Každý tvar má totiž jiný...

Už je tomu mnoho let, co se v našem životě objevily divné čtverečky, ale stále mnoho lidí neví, o co se jedná. Tak to vysvětleme! Jsou to QR kódy, což je zkratka anglického Quick Response (rychlá odezva). Do QR kódů se dá zašifrovat spousta informací, které může každý získat za pomoci telefonu s fotoaparátem a nainstalovanou čtečkou....

Ženské jméno Dita je jméno hebrejského původu, které vzniklo zkrácením jména Judita. Kdy slaví Dita svátek?Dita slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 27. března (27.3.).Domácí podoby jména DitaDitunka,Ditka,Díťa,Dituška.Dita a statistikaKolik žije v ČR DitK 15. 3. 2022 žije v České republice 5 208 lidí se jménem Dita.Oblíbenost jména DitaJméno je 218. nejoblíbenějším českým ženským jménem....
Načíst dalších 10 článků