Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mywebgrid: Nechceme změnit svět, stačí nám ho udělat trochu lepší (2/3)

Hello 0

MyWebGridTak první část rozhovoru máme za sebou. V druhé části rozhovoru se opět vracíme ke klukům z týmu Mywebgrid. Mywebgrid bude nový webový rozcestník, jenž má sloužit i jako RSS čtečka. Bude disponovat také nástroji pro projektové řízení. Tzn. budou zde nástroje pro vedení týmu, spravování úkolů, plánování atd.

V této části rozhovoru se mimo jiné dozvíte, že jsou v týmu všichni dobře naladěni. A tak se není čemu divit, že se Petr Kuchynka a Mirek Hráček také pěkně rozpovídali a prozradili i pár interních záležitostí. Například příběh jejich kolegy Váši, který si po dosažení plnoletosti sbalil uzlíček s buchtami a vyrazil do velkoměsta :-).

Pojďme dále. Slyšel jsem, že váš markeťák je něco jako bůh. Je to pravda?

P: Jestli to myslíš tak, že o něm všichni mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl, pak souhlasím!

M: Tak to snad ne. Já zrovna boha moc nemusím a mít ho v teamu? O tom bych něco musel vědět!

(Pozn. redaktora: Za to zaplatíte, bůh vám to oplatí na dětech…)

Myslíte si, že máte pohodový tým? A je to podle vás důležité mít v týmu lidi, kteří si sednou nejenom po pracovní stránce, ale i po té lidské. Jak často chodíte společně s kluky z Mywebgridu na pivo?

P: Myslím, že jo. Nesedí nám nad hlavami žádný otravný manažer, tabulkář nebo někdo kdo by nám říkal co máme dělat, jak to máme dělat a proč to neděláme líp. Všichni tu dělají maximum a navzájem si pomáháme. Na pivo se scházíme jen zřídkakdy, ale vídáme se několik hodin denně :-).

M: Mít dobrý tým je základ. Když máš dobrý a motivovaný tým, tak zvládneš snad všecko. Motivace u nás je velmi velká a tým je složený jen a pouze z odborníků v daném odvětví. Troufám si tvrdit, že takových tady v ČR moc není, i to je důvod, proč někteří lidé z týmu pracují v zahraničí, kde jejich kvality náležitě ocení.

Kdo je podle vás největší smíšek v celém týmu? Kdo je ta dobrá duše, která tmelí tým a je miláčkem davů?

P: No takový malý střed vesmíru, aspoň co se humoru týče je náš programátor Váša (smích). Je to dobrák od kosti a my jsme na něj občas strašně zlí. Takže terčem naší zábavy bývá obvykle on :-).

M: Bez diskuze Váša. Začínal programovat kdesi doma v nějaké stodole, naprogramoval slepicím soft na snášení vajec, aby máma Kubičková věděla, kolik dnes budou slepice nést a mohla si to dávat do tabulek. No a když dosáhl plnoletosti, sbalil si uzlíček s buchtama a vyrazil do velkoměsta. A tam jsme ho odchytli zuboženého, jak se klátil ze strany na stranu a mumlal něco o slepicích. Po úspěšné klinické léčbě nakonec všechno dobře dopadlo a Váša zas získal svéprávnost.

A viděli jste ty jeho buchty?

P: Bože chraň…

M: Já bych fakt toho boha nevytahoval…

Kde se Váša nachází teď? Co se s tím klukem stalo?

P: Váši jsme se ujali my a hezky se o něj staráme.

M: Jojo a když se o něj zrovna nestaráme, tak kouří crack a dealuje kokain. Ono programátoři dávnou nemají takový peníze, jak si lidi myslí. Nad Vášou je potřeba držet ochrannou ruku, asi něco jako Macura a Rychtář nad Bartošovou. Jen teda Váša nenosí plavky na ruby, rozhodně ne spodní díl těch plavek…

A teď vážně, kdo to je Váša? Nějaký váš třídní maskot? A nebo člověk z masa a kostí?

P: Jasně! Je to člověk z kostí a velké hromady masa…

M: Asi člověk… ale jo, dá se říct, že lidská bytost to je. Hlavně, se snaží pořád člověka mást tím, že se představuje jako Venca, tak mu hlavně, proboha..(eee promarkeťáka) nevěřtě!

A kdo je největší týmový bručoun 🙂?

P: Nedokážu říct, jsme tu všichni velmi dobře naladěni.

M: U nás asi nikdo, ale nejmíň mluví dokumentarista, tak asi on :-D.

Jak řešíte situace, kdy máte každý jiný názor? Hádáte se až na krev a nebo vše řešíte v klidu a jste schopni vždy dojít k nějakému kompromisu?

P: Jak kdy. Většinou se hádáme až na krev, než dojdeme ke společnému kompromisu. Pak vyhrává většinou ten, kdo má zrovna po ruce větší mačetu a nebo aspoň boxera. Ne teď vážně. Jsme schopní se vždy nějak dobrat kompromisu. Razíme názor, že vyvíjíme produkt pro obrovskou masu lidí, takže by se 6 lidí shodnout mělo, nebo je něco špatně…

M: Tak v principu, když má jiný názor Váša, tak se utluče (zpravidla se snažíme argumentama, občas to ale jen jimi nefunguje, takže bereme do rukou kladiva) a my ostatní se většinou dohodneme. Problém nastává, když se na něčem dohodneme bez lead programátora, předložíme mu naše řešení a z jeho úst se ozve: “PROSÍM?!?“

PROSÍM?!? Vy máte i lead programátora? Kdo nebo co to je? Nějaký maskot? A dělá něco?

P: Je to takový polopracující maskot. Občas i něco dělá. Po většinu času dělá, že něco dělá. A dělá to stejně jenom občas.

M: To je přední znalec energy drinků v Čechách. Týmový specialista přes energeťáky.

Kdy očekáváte spuštění nějaké ostré verze Mywebgrid?

P: Před ukončením iGoogle.com :-).

M: Budu opět papouškovat Petra. Než skončí iGoogle, chceme mít k dispozici funkční verzi toho našeho zbastleného paskvilu :-D. (smích)
(chvilková snaha o vážný výraz) iGoogle má končit 1. listopadu, plán máme nastavený tak, abychom vše stihli. A zatím stíháme :-). (smích a konec snahy o vážný výraz) Brzy budeme nabírat beta testery, aby vše řádně otestovali a proklikali i to, na co se klikat nedá. Tak kdo má zájem, může se ozvat.

Chcete služby jako Google Reader a iGoogle jenom okopírovat? A nebo přijdete s něčím novým a revolučním? Respektive – co vše by mělo spadat pod hlavičku Mywebgrid?

P: Kdepak, na tohle je tu stovky jiných. My si pouze sedli, řekli si, co za služby končí, co z toho nám bude opravdu chybět a čím by to bylo dobré doplnit a vyšperkovat to a už to bylo.

Aktuálně se internetem šíří podovodné a falešné e-maily od České pošty. Dokonce se k nim už přidávají i podvodné zprávy. Jak je poznat? Podvodné e-maily od České pošty Česká pošta odkazuje zákazníky, kterým podvodné maily přijdou na následující adresu, kam je mají přeposílat: info@cpost.cz. Celá situace už je v řešení a Česká pošta na tom...

M: Chceme do toho dát i spoustu věcí, které iGoogle neměl a kvůli kterým byl neúspěšný a skončil. My si věříme, protože k tomu máme pádné důvody. Kopírovat je jednoduché a jednoduché věci jsou pro jednoduché lidi.

Chcete se zaměřit primárně na zahraniční trh a na tuzemský se vykašlat a nebo jste patrioti a vše budete hezky přeložené do češtiny, případně slovenštiny 🙂?

P: Je pravda, že primárně budeme chtít cílit na cizinu, nicméně by nás hanba fackovala, kdyby nebyl Mywebgrid přeložen do češtiny. Veškeré technické zázemí poběží v ČR a zatím to neplánujeme jinak.

M: Jsme Češi a i když na Čechy dost často nadávám, je to můj domov, takže čeština je samozřejmost. A jak už říkal Petr, samozřejmě cílíme i na zahraničí, takže v první fázi bude MWG v angličtině a češtině. Další by měla být ruština a němčina.

Jelikož máme ve vašem týmu špeha, tak víme, že připravujete nové webové stránky. Co je na tom pravdy a kdy by měly být hotové?

P: Pravda to je, špeh bude viset :-). Hotové budou snad co nejdříve.

M: Kdo je ten špeh? Ten vesnický programátor?

Proč vlastně chcete dělat zrovna teď nový web?

P: Je potřeba na sebe trochu strhnout pozornost a zároveň lidi informovat co to vlastně ksakru bude :-D.

M: Hlavně hodně lidí neví, co od toho očekávat, neví, že nepůjde jen o strohou náhradu umírajících služeb Googlu a na to chceme upozornit. De facto chceme lidem pomocí nového webu ukázat, jak dát dohromady práci a zábavu pomocí Mywebgridu, uvidíte.

Proč si myslíte, že budou chtít lidé využívat váš Mywebgrid?

P: Protože já osobně si nedovedu představit bez něj žít. To pohodlí co to bude přinášet. Hmmmmm.

M: A hlavně všechno ihned dostupné na jedné, maximálně dvou stránkách. Pomocí Mywebgrid budete navíc moct řídit svou firmu nebo team lidí a oni se na MWG budou rádi vracet, protože to nebude jen o té práci. Ale nechci prozrazovat víc, než je teď nutné. V každém případě máme revoluční myšlenku pro revoluční systém. Navíc ani nikoho nebudeme otravovat zdlouhavou registrací…

Co vše umožní uživatelům Mywebgrid? A kdo by měl být vaším zákazníkem? Ajťáci, běžní uživatelé, podnikatelé?

P: Jak jsem řekl, záběr máme opravdu široký. Některé části Mywebgridu budou velmi zajímavé pro firmy a podnikatele, jiné zase pro školy a vzdělávací instituce a ten zbytek bude zajímavý snad pro všechny :-).

M: Snažíme se oslovit hodně široké publikum. Prakticky všechny. Nedá se říci, že bychom cílili jenom na určitou skupinu uživatelů. Náš nástroj je pro všechny. Každý si tam najde to, co potřebuje. Podnikatelé studenti, řadové BFU :-). Chceme navíc podporovat školy a vzdělání celkově. Protože to je cesta, kterou se dá v současné společnosti něco změnit k lepšímu. Tím, že bude národ ovcovatět a degenerovat se nic nezlepší. A my chceme přijít s něčím, co přispěje svou troškou do mlýna a tenhle stav zlepší. Chceme vytvořit nástroj, který bude užitečný.

Máte nějaký hrubý odhad, kolik lidí by mohlo využívat vaše produkty?

P: Miliony. Jinak by to nemělo smysl. Nechceme změnit svět, stačí nám ho udělat trochu lepší :-).

M: Miliony. Nepochybně. Tady není co řešit.

Chápu to správně, že zatím je projekt nevýdělečný? Pokud ano, z čeho chcete následně financovat provoz?

P: Přesně tak. Zatím se sahá do vlastních kapes a do kapes milosrdných dárců. Občas sáhneme do kapes babiček na ulici, co si přišly pro důchod. Ale snažíme se najít i jiné zdroje příjmů. Přepadávání nás už nebaví. Takže každý kdo chce pomoct, stačí přispět nějakým tím zlaťákem do kasy. Do budoucna by měl být provoz hrazen z reklamy a placených funkcí.

M: Ještě bych doplnil, že máme v úmyslu být tak trochu samaritáni. Školy a vzdělávací instituce u nás vždycky budou mít všechno zdarma. A proto si myslíme, že by bylo super, kdyby na to lidi mysleli a trošku nás podpořili. Nevím jak vy, ale já a prý i všichni ostatní z týmu občas musí jíst. Hlavně naše zvířátko Váša hrozně žere :-).

Bude k dispozici i nějaký trial a nebo free verze daných produktů?

P: Samozřejmě, velká většina funkcí ,co Mywebgrid bude nabízet, bude zcela zdarma. Chceme nejdříve pomáhat a až poté prodávat.

M: Viz má předešlá odpověď :-).

Nemáte strach, že vás převálcuje konkurence ze zahraničí?

P: Kdo se bojí, nesmí do lesa, a my jsme v zatraceně hustém lese. Konkurence je obrovská a jen čas ukáže jak rychle ji porazíme :-D.

M: Buď ji porazíme letos, nebo napřesrok. To se ještě uvidí. Ale když nás bude dráždit, tak ji položíme na lopatky.

Dá se říci, že jste mladý a dynamický startup, takových je ale po celém světě většina. V čem jste podle vás jedineční?

P: Máme naprosto jasno, co chceme dělat a jak to chceme dělat. Dali jsme dohromady tým špičkových lidí. Jeden náš programátor „pracuje“ pro CERN a teď to trumfněte…

(Pozn. redaktora: Já mám třeba kamaráda v Americe a taky tady s tím nemachruju….)

M: Tak tak. A navíc nikdo na světě nemá takovou motivaci, jakou máme my. Jednou o tom napíšeme knihu a dáme ji zdarma na uloz.to, teď nemohu z taktických důvodu prozrazovat víc. Ale bude to bestseller. Název již máme vymyšlený, bude se to jmenovat Pod věčným blbem.

Tak jsme skončili spisovatelským výhledem do budoucna a můžeme přislíbit, že se o pár let dopředu posuneme i v poslední části našeho rozhovoru s kluky z Mywebgrid. Nakonec si s nimi popovídáme i o holkách, zvláštnostech ajťáků a nezbytnosti energy drinků. A nezapomeneme na plavání. 🙂 Rozhodně se tak ještě máte na co těšit.

Kliknutím sem plynule přejdete na poslední (třetí) část rozhovoru…

Tento článek vyšel poprvé na stránkách magazínu Objevit.cz: http://www.krcmic.cz/mywebgrid-vyvoj-jede-jako-divy-13/

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Mezinárodní den švihlé chůze je den, kdy se sejdou všichni věrní fanoušci Monty Pythona na předem určeném místě v oblecích a cylindrech a předvádí prapodivné přemisťování z místa na místo za pomoci podivných pohybů, které se konají na připomínku kultovního britského seriálu Monty Python. Kultovní skeč vznikla v 70. letech minulého století. Není se čemu...

Kdo si neví rady se slovem přizpůsobit, tomu poradíme drobný fígl. Stačí si slovo rozložit na jednotlivé části, ze kterých je složeno. V tomto případě je základem sloveso působit (ve smyslu být něčeho původcem, být příčinnou) a předpona je „při-“. Na první pohled se zdá, že to náš problém nevyřešilo, protože se nám s/z ztratilo. Ale...

Svátek svatého Valentýna vyhlíží s toužebným očekáváním naprostá většina žen. Pro ně je to jeden z nejdůležitějších okamžiků v životě (hned po svatbě, narozeninách a menstruaci). Abych byl spravedlivý, existují také ženy, které by taktéž nejraději Valentýna (stejně jako já) nejraději vyškrtly z kalendáře. Je jich však velice málo. Zbytek mužského osazenstva naší planety se...

Pravopisně správně je pouze varianta vymítat. Výraz vymítat totiž nemá nic společného s vyjmenovaným slovem mýtit. Vymítat má původ ve slově vymetati. Vymítat znamená vyhánět zlo, negativitu, démony, duchy z místa, předmětu, ale také z osoby. Možná se to někomu bude zdát divné, ale i v dnešní době je vymítání stále v kurzu. Ovšem pokud je na vás manželka zlá,...

Píše se obvykle nebo obvikle? Rád vám to vysvětlím. Je to totiž naprosto logické. Stačí si vzpomenout na vyjmenovaná slova po v. Správně je obvykleObvykle je slovním druhem příslovce. A proč se píše s tvrdým y?Mezi vyjmenovanými slovy po v je slovo zvykat. A od něj je možná trochu překvapivě odvozeno slovo obvykle, proto ho...

Jak se píše dlouhé á na klávesnici? Pokud s počítačem začínáte, toto je nejdůležitější znalost, kterou potřebujete k psaní na klávesnici. Bez diakritiky totiž nenapíšete vůbec nic. Podíváme se na to, jak konkrétně psát á. Nejjednodušší způsob jak psát dlouhé a Nejpoužívanější způsob psaní tohoto písmene je stisknutí klávesy v horní části klávesnice. Pokud se...

Pomáhá němým tvářím. Těm, co se sami neumí bránit. Zasazuje se o jejich práva a životní pohodu. Je ředitelkou Nadace na ochranu zvířat. Co vlastně tato nadace dělá, jak působí v ochraně zvířat, jaké projekty a kampaně pořádá a jak získává finanční a další podporu, to vše a mnohem více vám prozradí Eva Hodek. Dobrý den, Evo....

Pod názvem drogerie / drogérie se neskrývá obchod s drogami, nýbrž maloobchodní prodejna. Dříve se tak nazývaly pouze obchody s chemikáliemi (drogami), dnes se používá také pro obchod, kde najdete chemické prostředky pro domácnost nebo kosmetiku. Pojem drogerie / drogérie může být použit také pro e-shopy. Lidé si často nejsou jistí, jestli je správně drogerie nebo drogérie....

Konsenzus je slovo, které se do české slovní zásoby dostalo z latiny. A co to je konsenzus? Konsenzus je označení pro shodu názorů, společný postoj, součinnost, souhlas. Pravopisně správně je konsenzus! V některých případech je možné použít i tvar konsenz, ale doporučujeme používat spíše variantu konsenzus. S tou se nespletete. Více se dozvíte v přehledné tabulce, ve které...

Sice se o prokrastinaci výrazněji mluví zejména v posledních letech, ale rozhodně se nejedná o žádný nový fenomén. Výraz má kořeny v latině, kde slovo procrastino znamená odložit na zítřek. Podobný výraz se vyskytuje také v angličtině (procrastination), ale v česku se ustálila forma prokrastinace. Pravopisně správně je tedy pouze varianta prokrastinace.Prokrastinace = odkládání úkolůA důvod je jednoduchý. Jedná...
Načíst dalších 10 článků