Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Mywebgrid: Vývoj jede jako divý (1/3)

Hello 0

MyWebGridDneska jsme si překvapivě na rozhovor nevybrali žádného exota, ale rovnou dva exoty 🙂. Budeme si povídat s dvěma mladými vývojáři. Petrem Kuchynkou. A Mirkem Hráčkem, který již tak mladě tedy nevypadá 🙂. A protože jsou pánové oba výtečně výřeční (takhle kdyby nám odpovídali všichni, to by byly rozhovory…), byli jsme nuceni obsáhlý rozhovor rozdělit do tří částí. Na začátek vám tedy (překvapivě) přinášíme tu první. A vsadíme se, že po jejím přečtení budete celí nedočkaví na ty další dvě :-).

Oba pánové stojí za projektem Mywebgrid. Pokud vám tato jména vůbec nic neříkají, tak se nemusíte hned věšet. Časem třeba budou :-). Důvod, proč jsme si kluky vybrali pro dnešní rozhovor je prostý. Mira i Petr dali dohromady tým, který má na české poměry docela velké ambice. Mywebgrid chce kompletně nahradit dvě zahraniční služby, které již byly odsouzeny k zániku. Tolik populární Google Reader a informační portál iGoogle. Obě dvě služby totiž mají tento rok končit. Google Reader již dokonce skončil. A Mywebgrid se chce pokusit uživatelům přinést vyšperkovanou náhradu za obě populární služby. O tom všem si budeme s kluky povídat.

Kluci, než se dostaneme k vaší osobní zpovědi, na začátek (opět jak je u nás zvykem) o sobě něco prozraďte. Čemu se věnujete, odkud pocházíte, kde na vás člověk může narazit a případně vás pozvat na pivo?

P: Ahoj, jmenuji se Petr Kuchynka a pocházím ze severu Čech. Ale v posledních letech jsem spíše (e)migroval do hlavního (velko)města. Jak se říká, za vším hledej ženskou :-). Takže na pivo by jste mě mohli pozvat tam, ale… Ale sám pivu moc neholduji, takže leda na nějaký dobrý rumíček…

M: Čau všem, mé jméno je Mirek Hráček, pocházím se středu Česka, kde i aktivně stále a pořád působím. Už od mala se věnuji počítačům, začínal jsem na Commodore 64, od kterého jsem záhy přešel na XTéčko, pak ATéčko a postupně to šlo dál a dál, až jsem se dostal tam, kde jsem. Tedy – servery, linux, disková pole, bash :-). Ve volném čase se věnuji i jiným věcem, protože kdyby ne, tak by mě z těch jedniček a nul odvezli. Namátkou můžu jmenovat auta nebo hudbu. No a na pivo mě nepozve nikdo – jsem zapřísáhlej abstinent.

Přišli jste s docela odvážnou myšlenkou, nahradit Google Reader, který miliony uživatelů využívají jako RSS čtečku (nástroj, který jim ukazuje jen vybrané úryvky článků z vybraných zdrojů, RSS čtečka funguje jako takový agregátor článků). Následně chcete udělat také „revival“ iGoogle.com, což je portál sloužící jako takový rozcestník pro uživatele (něco jako Seznam.cz). Všechny tyto služby se mají nacházet na stránce mywebgrid.com. Jak jste proboha přišli na tak krkolomný název 🙂?

P: No buď rád, že nevíš, mezi kterýma dvěma návrhy se rozhodovalo. Můžeme být rádi za Mywebgrid… Jinak název by měl vystihovat, o co tam jde. Je to moje (My) webová (web) mřížka (grid). A proč mřížka? Na to si počkejte do spuštění :-). (Pozn. redaktora: Půjdete brzy sedět, co :-)?)

M: Jojo souhlas, já bych tady klidně bral i nějaký jiný názvy, který nás napadly. A vyjmenoval bych je, ale bylo to tak prudce originální, že by nám to tady půlka lidí vyfoukla a druhá půlka mlátila hlavou o zeď, proč to zrovna nenapadlo je.

Nemáte strach, že jste si toho nabrali na svá bedra trochu moc?

P: Kdepak. Práce je sice hodně, ale když vás to baví a naplňuje, práce jde od ruky. A vy pak máte sem tam čas i na něco jiného. Že by jsme ale měli čas vysedávat po kavárnách, to se opravdu říct nedá.

M: Jak říká Petr, osobně z toho nemám vůbec strach. Když se člověk rozhlídne kolem sebe, vidí partu neschopů, kteří jsou mistři světa někde u piva v hospodě. My jsme team mladých, úspěšných lidí, kteří v životě už něco dokázali a teď jsme se vrhli na tohle. Ovšem ne kvůli tomu, že je to lehký, ale kvůli tomu, že je to těžký. A to je základ.

Když jsme u toho, tak co jste v životě dokázali? Jaké projekty či startupy máte za sebou?

P: Velmi rychle jsem se naučil jako prcek chodit, pak jsem uměl jako první ze třídy celou abecedu, možná. No a pak jsem se připravoval skrz pár drobných a nevýznamných projektů na tenhle moment. Takže u mě to bude premiéra, ale o to více si to užiju :-D.

M: Tak třeba jsem rozjel jednu z nejúspěšnějších metalových kapel tady v ČR. Byla to pecka hrát s legendama daného žánru. Kytarista pak odešel hrát do zahraničí s jednou z nejznámějších kapel daného žánru na světě (kapela Belphegor). A to už o něčem svědčí, ne? Základ je obklopit se inteligentníma lidma. Přes to nejede vlak. A to se nám teď zase povedlo.

Kdo z vás vlastně přišel s myšlenkou, že vůbec budete „něco nahrazovat“? Jak to vlastně celé vzniklo?

P: No, to je docela zajímavý příběh. Řekněme, že jsme se z určitých důvodů chtěli postavit všichni na vlastní nohy a začít dělat něco, co nás spojuje, v čem jsme dobří. A hlavně pracovat na tom, co nás baví a mohlo by nás i jednou také živit. Více budeme moci prozradit až za nějaký ten pátek :-D.

M: Všeobecně se dá říct, že monopol Googlu nás naštval. A také nás nakoply reakce lidí, jež služby, které budou teď končit (igoogle.com) a nebo již skončily (Google Reader), používají. Chtěli jsme a stále chceme sami sobě dokázat, že i my tady v Česku něco zvládneme a umíme. Navíc nás k tomu motivují i osobní důvody, které bych ale nechtěl tahat do médií.

Jaká byla odezva poté, co jste vyslali do světa první zprávy o tom, že chcete vytvořit platformu Mywebgrid? Psali vám lidé, že se jim nápad zamlouvá? A nebo vám spíše předpovídali brzký konec?

P: Ohlasy byly veskrze velmi pozitivní. Všichni nám drží palce a fandí. Přeci jen na tohle už musíte mít koule a nějaké zkušenosti :-).

Je to nečekané, ale jedná se o pojem, který je pevně spojen s kinem. Obvyklý týden začíná v pondělí, ale kinotýden začíná ve čtvrtek. Proč tomu tak je? Důvod je jednoduchý. Nové filmy jsou obvykle nasazovány právě ve čtvrtek. Teď už víte vše, takže si pořiďte popcorn, nápoj a vyrazte do kina na svůj oblíbený Už jste...

Petře a ty tedy myslíš, že máte oboje 🙂?

P: Ano :-).

M: Jojo, je to tak, jak to řekl Petr. Paradoxně klasika – více nám fandí lidi v zahraničí, než tady u nás. Roky si lámu hlavu nad tím proč. A teď mě nejvíc napadá, že kdyby se nám to povedlo, tak ty lidi budou nasraný, že se to nepovedlo jim a v hospodě budou říkat: „To jsem chtěl taky udělat, ale nemohl jsem protože ***** (doplňte X tisíc důvodů).

Aneb soused si pořídil kozu, já kozu nechci, ale chci, aby ta jeho chcípla.

Mirku a nehraje v tom roli také to, že o vás v doma moc lidí zatím neví, že nějaký takový projekt připravujete?

M: Je to možný, ale když už se to někdo dozví, tak nevěří, že vůbec něco dokážem. A tohle mě hrozně irituje a motivuje zároveň – ukázat lidem, že na to prostě máme.

Jak daleko jste s vývojem? Kolik času jste již nad tímto projektem strávili?

P: Vývoj jede jako divý. Máme výborné programátory, takže je radost sledovat postup a jak jednotlivé funkcionality vznikají v relativně krátkém čase. Kolik hodin jsme nad tím už strávili, neumím vyjádřit. Každý tomu věnuje maximum, co mu dovolí fyzikální veličiny (zejména čas, ta nelítostná děvka) a někteří i trochu víc. Chceš-li tedy přesné číslo, použil bych číslovku nepočítaně :-D.

M: Jojo. Přesně tak. A pak jsou tu tací, kteří do sebe nacpou par litrů enerdži drinků a v tom momentě přestává existovat časoprostor :-). A navíc můžu říct, že po akvizici jednoho nového programátora z nejmenované zahraniční vědecké instituce (kterou Petr dřív nebo později stejně zmíní) to začíná opravdu nabírat obrátky.

A kolik času vám ještě zbývá, než projekt pustíte do ostré verze?

P: Desítky, ale spíše stovky dlouhých nočních hodin…

M: Jde o to, co všechno se bude považovat za ostrou verzi. Náš systém nebude jen hloupá náhrada za iGoogle a Google Reader. Ale bude to slušná alternativa například i pro uživatele milující Basecamp. A to je jen začátek. Máme velké plány a spoustu nápadů a skvělé, vysoce inteligentní lidi, kteří vše uskuteční a vždy přidají ještě něco navíc.

Kdo všechno se na projektu podílí a kolik hodin denně nad Mywebgrid trávíte?

P: Celý vývojový tým se skládá ze 3 programátorů, grafika-UXáka (teda mě), tady Míry jako IT technika, testera, dokumentaristy (ne vážně… velmi důležitá pozice) a pak jedné chytré hlavy na marketing :-).

M: Přesně tak, Petr to vyjmenoval přesně. Co se týče času, je to různý. Někdo maká přesně 3 hodiny, někdo přesně 10, jak nám čas a tělesné potřeby dovolí.

Tak už se těšíte na další část rozhovoru? Pojďme se ještě naladit tím, že si prozradíme, že ve druhé části se dozvíme něco bližšího o členech týmu – o markeťákovi, který je něco jako bůh, nebo o Vášovi, který je dobrák od kosti. Pak se podíváme na to, jak kluci vidí budoucnost Mywebgrid a padne i zmínka o špehovi z redakce Objevit.cz

Přečtěte si druhou část o Mywebgrid!

Tento článek původně vyšel na stránkách Objevit.cz: http://objevit.cz/mywebgrid-vyvoj-jede-jako-divy-13-t31374

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

V češtině je drtivá většina slov, která má pouze jeden jediný správný tvar. V tomto případě tomu tak není. Pravopisně správně je kupříkladu i ku příkladu! Častěji se však vyskytuje podoba kupříkladu, proto i my doporučujeme používat tento tvar. Když se rozhodnete pro spojení ku příkladu, tak chybu také neuděláte. Ale pozor! Vybranou variantu je nutné dodržovat...

Přejatá slova nám leckdy dělají problém ve výslovnosti, ale někdy i v psaní. Slovo design jsme převzali z angličtiny, a kdybyste pátrali ještě dál, zjistili byste, že pochází z latinského designare – označit, vyznačit. Správně tedy píšeme design (čteme jako „dyzajn“), pozor na překlepy a přehození písmenek, desing není správně. S variantou počeštěného dizajn jste se možná už někde...

Dobrý aperitiv dokáže podpořit chuť k jídlu. Ale co to vlastně je? Jedná se o alkoholický nápoj, který se podává asi 10 až 20 minut před jídlem. Aperitiv má také společenskou funkci, protože plní funkci přípitku. Češi mají odjakživa k alkoholu blízko. Přesto si v minulosti museli vypůjčit slovíčko z francouzského jazyka. Český jazyk totiž neměl své vlastní označení...

V tento den se v roce 1809 narodil Francouz Louis Braille, vynálezce Braillova písma. Nevidomý Louis se seznámil s vojákem, který mu ukázal tajnou vojenskou abecedu určenou ke čtení za tmy. Tajná abeceda využívala systém dvanácti vystouplých teček, kterými se Louis k vytvoření vlastního písma inspiroval a vytvořil později tolik známe Braillovo písmo, což je...

Pokud jste se nikdy nezabývali tím, jestli se správně píše sloveso rozumět anebo rozumnět, tak jste divní :-). Správně se píše rozumět. Pokud vám dělá problém si tento fakt zapamatovat, zkuste si zapamatovat tuto jednoduchou poučku. Stačí si říct, že už tomu konečně rozumíte. Slyšíte tam nějaké „n“ navíc? Ne. Takže pokud se jedná o sloveso, nikdy tam žádné „n“ nepište.Příklad...

Patříte mezi tu část lidí, která ráda používá cizí nebo nevšední slova? Pak si dávejte pozor na toto zákeřné slovíčko. Pokud totiž o něčem řeknete nebo napíšete, že je to bizardní, budete vypadat opravdu bizarně. Správně je bizarníJedinou správnou variantou je psaní slova bizarní bez písmena d. Zapamatujte si to podle podstatného jména bizár, ke...

Budget, neboli prachy, které je možné rozfofrovat. Aby to nebylo špatně pochopeno, napíšeme to tedy správně bez emocí, tak jak se sluší a patří ve výkladových slovnících. Budget = rozpočet kampaně. Vidíte, zní to trochu suše, proto jsme se pokusili udělat vtípek. Snad nám to nebudete mít za zlé. Každopádně. Při stanovení rozpočtu kampaně je...

Čeština je záludný jazyk, ve kterém se málokdo vyzná. Víte, jak se správně píše zakrátko? Jestli ano, můžete si pogratulovat. V této příslovečné spřežce chybuje každodenně mnoho lidí. Pravopisně správně je pouze tvar zakrátko – tedy dohromady. Jedná se totiž o příslovečnou spřežku, která zpravidla vzniká z ustálených spojeních. V tomto případě se sloučila předložka „za“ a přídavné...

Kdo s češtinou trochu zápasí, ten určitě nemá rád spřežky. Je to s nimi totiž trochu komplikované. Vlastně hodně komplikované. Někdy se jedná pouze o spojení předložky a slova, takže se píší jednotlivé části zvlášť. Jindy je to spřežka, která se musí psát pouze dohromady. A aby toho nebylo málo, tak někdy jsou správně obě varianty. A...
Načíst dalších 10 článků