Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Nejlepší fotobanky

Potřebujete do svého článku fotku, ale foťák není váš nejlepší přítel? A s grafikou si také úplně netykáte? Možná vás napadlo jít na google a stáhnout první fotku, která se vám zalíbí. Pokud se však chcete vyhnout pokutě za porušování autorských práv, tuto variantu úplně nedoporučuji. Pokud do potřebných obrázků chcete investovat maximálně svůj čas, zkuste fotobanky, ze kterých můžete stahovat fotografie zdarma!

Free fotobanky

Přinášíme přehled nejlepších fotobanek, ze kterých můžete stahovat fotografie a obrázky pro vaše projekty zdarma. Všechny umožňují komerční užití stažených obrázků, ty navíc můžete také dále upravovat.

Pixabay

Pokud do Google zadáte heslo fotobanka zdarma, Pixabay se vám objeví zřejmě na první příčce. Jde o asi nejoblíbenější fotobanku, najdete zde zdarma fotky, ale také ilustrace či vektorové obrázky. Fotobanka nabízí přes 2,6 milionu fotografií a obrázků ve vysoké kvalitě a rozlišení. Vyhledávání je velmi jednoduché, je možné využívat česká i anglická klíčová slova. Většina obrázků je zdarma i pro komerční užití. Pokud se navíc zdarma zaregistrujete, nemusíte při každém stahování potvrzovat Re-Captchu.

U každého obrázku na Pixabay je uvedeno, zda můžete obrázek volně a bezplatně stáhnout a používat bez nutnosti uvádět zdroj či autora. Obrázky můžete upravovat pro vlastní potřeby.

Je zakázáno obrázky z Pixabay prodávat. Není tedy možné například obrázek z Pixabay vytisknout a prodávat jej jako umělecké dílo. Stejně tak není možné prodávat další fyzické produkty s obrázky z Pixabay.

Unsplash

Druhou nejoblíbenější free fotobankou je Unsplash. Fotobanka nabízí více než 2 miliony fotografií ve vysokém rozlišení. Fotografie z Unsplash najdete často v magazínech či na prezentačních webech v podání doplňujících atmosferických fotek. Není se čemu divit, fotky z Unsplash mají styl, jsou velmi designově laděné a mají atmosféru.

Pokud hledáte inspiraci, je možné vyhledávat fotografie pomocí kategorií, které jsou přímo na hlavní stránce. Nevýhodou může být vyhledávání pomocí klíčových slov v angličtině.

Pexels

Pexels nabízí zajímavé fotografie ve vysoké kvalitě. Klíčové slovo musíte napsat v anglickém jazyce, protože zde není dostupná jazyková mutace do českého jazyka.

Stocksnap

Stocksnap nabízí vyhledávání fotografií s pomocí klíčových slov v angličtině. Vyhledávat můžete také podle počtu stažení či zhlédnutí. Zjímavou kategoriíí jsou Trends, pomocí kterých můžete získat představu o tom, co právě letí. Fotky můžete použít ke komerčnímu užití a bez uvedení autora.

Další free fotobanky

Free fotobanek je velké množství, při vyhledávání toho pravého obrázku zkuste prohledat nejen výš uvedené, ale například také:

Burst

Free Images

Picjumbo

RAWpixel

Foodiesfeed

PikWizard

Nevýhody využívání free fotobanek

Free fotobanky mají velké množství výhody. Přináší výběr velkého množství fotek na jednom místě, navíc se při jejich využívání nemusíte bát porušování autorských práv. Přesto mají i několik nevýhod, ostatně jako vše.

Nevýhodou free fotobank je menší výběr fotografií. Především u nízko zájmových oborů nemusíte najít vhodnou fotografii – případně žádnou.

Kvalita fotografií nemusí vždy úplně odpovídat našim požadavkům, často musíme vyzkoušet vyhledávání pomocí více klíčových slov případně jinou fotobanku, než najdeme to pravé.

S používáním free fotek se vytrácí originalita. Není výjimkou, že fotku, kterou použijete do článku najdete také na jiném webu.

Rizika free fotobanky

Pokud používáte fotografie z free fotobank nikdy nemáte jistotu, že je vše legálně v pořádku. Odpovědnost za použití fotografie nesete vždy vy, jakožto provozovatel webu, autor publikovaného článku, atp. To, že byla fotografie nahrána do free fotobanky neznamená, že je fotobankou správně licenčně zařazena.

Nejčastěji může dojít k tomu, že ten, kdo nahrával fotografii, není jejím skutečným autorem. Případně mohou být na fotografii osoby, které s použitím takové fotky nesouhlasí. Na fotografii také může být předmět, dílo či stavba, která má autorská práva, ochranné známky či jiná duševní vlastnická práva.

Pokud obdržíte e-mail s výzvou ke stažení fotografie, omluvte se a obrázek okamžitě stáhněte anebo doplňte požadované informace (zpětný odkaz, jméno autora, atp.). Pokud nepožadují hned peníze, máte stále dobrý den. Pokud použijete obrázek, fotku, ilustraci bez licence, hrozí vám, že budete žalováni a bude po vás vymáhána náhrada škody a bezdůvodné obohacení. Namísto náhrady škody může být požadován dvojnásobek obvyklého licenčního poplatku (dle § 40 odst. 4 zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona).

Proč nemůžu použít fotku z Googlu?

K obrázkům z obrázkových databází Googlu, Seznamu, Facebooku či Instagramu nemáte licenci a nemáte tak právo je použít. Google shromažďuje obrázky, které stáhnu z webů, avšak ani ok sám k nim žádná práva nemá. Používání obrázků z Googlu je školáckou chybou, které se snažte vyhnout.

Wikipedie umožňuje některé obrázky volně a bezplatně použitelné bez nutnostni uvést zdroj. Vždy však pod fotografií na Wikipedii hledejte část s názvem Permission.

Placené fotobanky

Pokud se chcete odlišit od konkurentů v oboru, pomoci vám v tom mohou placené fotobanky. U placených fotografií je přeci jen menší pravděpodobnost, že je použije i vaše konkurence.

U placených fotobanek můžete za jednotlivé fotografie zaplatit fixní částku nebo využívat jejich měsíční plán. Ačkoliv fotografie se mohou neustále prodávat a tak i vyskytnou na webech vašich konkurentů. Bude to jistě méně, než v případě free fotobanky.

Nejpoužívanějšími a zřejmě i nejlepšími fotobankami jsou Shutterstock a Adobe stock. Zkusti však můžete také například:

  •  
  • 17
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Ženské jméno Patricie je odvozeno z latinského slova patricius, tedy urozený. Jméno Patricie je ženskou obdobou jména Patrik Kdy slaví Patricie svátek?Patricie slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 2. července (2.7.).Mužská podoba jména PatricieMužskou podobou jména Patricie je Patrik.Domácí podoby jména PatriciePaťa, Páťa, Paťka, Paťula, Paťulka, Paťuška, Paty.Patricie a statistikaKolik žije v ČR PatriciíK 2....

Mužské jméno Jarmil je slovanského původu. Stejně jako u jeho ženského protějšku Jarmila lze jméno vyložit jako milující prudkost. Kdy slaví Jarmil svátek?Jarmil slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 2. června (2.6.).Ženská podoba jména JarmilŽenská podoba jména Jarmil je Jarmila.Domácké podoby jména JarmilJarda,Jarouš,Jarek,Milek.Jarmil a statistikaKolik žije v ČR JarmilůK 1. 6. 2022 žije v České...

Havířov je statutární město v Těšínském Slezsku, v okrese Karviná v Moravskoslezském kraji, ležící v ostravské aglomeraci 11 km jihovýchodně od Ostravy na řece Lučině. Žije zde přibližně 70 tisíc obyvatel a jde tak o největší české město, které není krajské a dokonce ani okresní. ✅ Havířov – správná varianta. Můžeme si ji zdůvodnit některým z pádů (například 3. pád – (k) Havířovu).❌ Havířof – nesprávná a gramaticky chybná možnost.Skloňování...

Ptáte se, jestli se píše nohama nebo nohami? Rád bych vás ujistil, že obě varianty jsou správně a pro lepší zapamatování je tu několik příkladů. Správně je nohama i nohamiAčkoliv se vám tvar nohama možná může zdát nespisovný, opak je pravdou. Můžete tedy psát nohama i nohami. Obě varianty jsou spisovné. Nicméně varianta s nohama...

Harrachov je město a horské středisko v Krkonoších. Rozkládá se pod Čertovou horou v údolí říčky Mumlavy. Leží v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji. Území města přímo sousedí s Polskem, s nímž je spojeno železnicí a silnicí. Město se skládá ze čtyř částí: vlastního Harrachova, Mýtin, Nového Světa a Ryžoviště. Žije zde přibližně 1 300 obyvatel. ✅ Harrachov – ve slově Harrachov se píšou dvě r a na konci v. Zdůvodnit...

Že jste slovo lilium ještě neslyšely? Na tom není nic tak zvláštního. Jedná se totiž o slovo, které pomalu zastarává. V běžném jazyce se už vyskytuje pouze v ustálených spojeních. Přesto je dobré vědět, jak je toto slovo pravopisně správně, a co znamená. A přesně to se dozvíte, když budete číst dál. Lilium je jiné označení pro...

Výraz primadona určitě každý dobře zná, málokdo však ví, že původně pochází z italštiny. Označení primadona vzniklo ze spojení slov prima (znamenající první) a donna (znamenající dáma). V češtině je pravopisně správně pouze tvar primadona. A to i přesto, že výslovnost je často – [PRIMADÓNA]. Slovo primadona se už plně přizpůsobilo českému jazyku a začlenilo se do...

Labyrint je slovo, které je pevně zakořeněné v českém jazyce. Jedná se však o slovo přejaté z cizího jazyka. Do češtiny se dostal z řečtiny (labyrinthos), nebo latiny (labyrinthus). Obdobný výraz lze najít i v dalších jazycích. Například v angličtině se jedná o slovo labyrinth. Jak je vidět, ve všech slovech je zřetelné tvrdé „y“. Stejně tak je zřetelné písmeno...

Ženské jméno Iveta je německého původu. Jméno se překládá jako tisový luk. Do češtiny přešlo jméno z francouzštiny, kde Yvette je ženská obdoba jména Yves, které vzniklo z germánského Iv, což znamená tis. Kdy slaví Iveta svátek?Iveta slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 7. června (7.6.).Domácí podoby jména IvetaIvetka,Ivča,Ivuška,Ivík,Ivka.Iveta a statistikaKolik žije v ČR IvetK...

Máte oči jako pomněnky? Tak už asi nejspíše tušíte, jak se tato květina pravopisně správně píše. Hned v úvodu je třeba říct, že se jedná o slovo, které je třeba si zapamatovat. Správný pravopisný tvar je pouze pomněnka. Pomněnka patří do skupiny slov jako vzpomněl, zapomněl, připomněl, vzpomněl, domněnka atd. V kořenech těchto slov musí být vždy...
Načíst dalších 10 článků