Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Nejlepší fotobanky

Potřebujete do svého článku fotku, ale foťák není váš nejlepší přítel? A s grafikou si také úplně netykáte? Možná vás napadlo jít na google a stáhnout první fotku, která se vám zalíbí. Pokud se však chcete vyhnout pokutě za porušování autorských práv, tuto variantu úplně nedoporučuji. Pokud do potřebných obrázků chcete investovat maximálně svůj čas, zkuste fotobanky, ze kterých můžete stahovat fotografie zdarma!

Free fotobanky

Přinášíme přehled nejlepších fotobanek, ze kterých můžete stahovat fotografie a obrázky pro vaše projekty zdarma. Všechny umožňují komerční užití stažených obrázků, ty navíc můžete také dále upravovat.

Pixabay

Pokud do Google zadáte heslo fotobanka zdarma, Pixabay se vám objeví zřejmě na první příčce. Jde o asi nejoblíbenější fotobanku, najdete zde zdarma fotky, ale také ilustrace či vektorové obrázky. Fotobanka nabízí přes 2,6 milionu fotografií a obrázků ve vysoké kvalitě a rozlišení. Vyhledávání je velmi jednoduché, je možné využívat česká i anglická klíčová slova. Většina obrázků je zdarma i pro komerční užití. Pokud se navíc zdarma zaregistrujete, nemusíte při každém stahování potvrzovat Re-Captchu.

U každého obrázku na Pixabay je uvedeno, zda můžete obrázek volně a bezplatně stáhnout a používat bez nutnosti uvádět zdroj či autora. Obrázky můžete upravovat pro vlastní potřeby.

Je zakázáno obrázky z Pixabay prodávat. Není tedy možné například obrázek z Pixabay vytisknout a prodávat jej jako umělecké dílo. Stejně tak není možné prodávat další fyzické produkty s obrázky z Pixabay.

Unsplash

Druhou nejoblíbenější free fotobankou je Unsplash. Fotobanka nabízí více než 2 miliony fotografií ve vysokém rozlišení. Fotografie z Unsplash najdete často v magazínech či na prezentačních webech v podání doplňujících atmosferických fotek. Není se čemu divit, fotky z Unsplash mají styl, jsou velmi designově laděné a mají atmosféru.

Pokud hledáte inspiraci, je možné vyhledávat fotografie pomocí kategorií, které jsou přímo na hlavní stránce. Nevýhodou může být vyhledávání pomocí klíčových slov v angličtině.

Pexels

Pexels nabízí zajímavé fotografie ve vysoké kvalitě. Klíčové slovo musíte napsat v anglickém jazyce, protože zde není dostupná jazyková mutace do českého jazyka.

Stocksnap

Stocksnap nabízí vyhledávání fotografií s pomocí klíčových slov v angličtině. Vyhledávat můžete také podle počtu stažení či zhlédnutí. Zjímavou kategoriíí jsou Trends, pomocí kterých můžete získat představu o tom, co právě letí. Fotky můžete použít ke komerčnímu užití a bez uvedení autora.

Další free fotobanky

Free fotobanek je velké množství, při vyhledávání toho pravého obrázku zkuste prohledat nejen výš uvedené, ale například také:

Burst

Free Images

Picjumbo

RAWpixel

Foodiesfeed

PikWizard

Nevýhody využívání free fotobanek

Free fotobanky mají velké množství výhody. Přináší výběr velkého množství fotek na jednom místě, navíc se při jejich využívání nemusíte bát porušování autorských práv. Přesto mají i několik nevýhod, ostatně jako vše.

Nevýhodou free fotobank je menší výběr fotografií. Především u nízko zájmových oborů nemusíte najít vhodnou fotografii – případně žádnou.

Kvalita fotografií nemusí vždy úplně odpovídat našim požadavkům, často musíme vyzkoušet vyhledávání pomocí více klíčových slov případně jinou fotobanku, než najdeme to pravé.

S používáním free fotek se vytrácí originalita. Není výjimkou, že fotku, kterou použijete do článku najdete také na jiném webu.

Rizika free fotobanky

Pokud používáte fotografie z free fotobank nikdy nemáte jistotu, že je vše legálně v pořádku. Odpovědnost za použití fotografie nesete vždy vy, jakožto provozovatel webu, autor publikovaného článku, atp. To, že byla fotografie nahrána do free fotobanky neznamená, že je fotobankou správně licenčně zařazena.

Nejčastěji může dojít k tomu, že ten, kdo nahrával fotografii, není jejím skutečným autorem. Případně mohou být na fotografii osoby, které s použitím takové fotky nesouhlasí. Na fotografii také může být předmět, dílo či stavba, která má autorská práva, ochranné známky či jiná duševní vlastnická práva.

Pokud obdržíte e-mail s výzvou ke stažení fotografie, omluvte se a obrázek okamžitě stáhněte anebo doplňte požadované informace (zpětný odkaz, jméno autora, atp.). Pokud nepožadují hned peníze, máte stále dobrý den. Pokud použijete obrázek, fotku, ilustraci bez licence, hrozí vám, že budete žalováni a bude po vás vymáhána náhrada škody a bezdůvodné obohacení. Namísto náhrady škody může být požadován dvojnásobek obvyklého licenčního poplatku (dle § 40 odst. 4 zákona č. 121/2000 Sb., autorského zákona).

Proč nemůžu použít fotku z Googlu?

K obrázkům z obrázkových databází Googlu, Seznamu, Facebooku či Instagramu nemáte licenci a nemáte tak právo je použít. Google shromažďuje obrázky, které stáhnu z webů, avšak ani ok sám k nim žádná práva nemá. Používání obrázků z Googlu je školáckou chybou, které se snažte vyhnout.

Wikipedie umožňuje některé obrázky volně a bezplatně použitelné bez nutnostni uvést zdroj. Vždy však pod fotografií na Wikipedii hledejte část s názvem Permission.

Placené fotobanky

Pokud se chcete odlišit od konkurentů v oboru, pomoci vám v tom mohou placené fotobanky. U placených fotografií je přeci jen menší pravděpodobnost, že je použije i vaše konkurence.

U placených fotobanek můžete za jednotlivé fotografie zaplatit fixní částku nebo využívat jejich měsíční plán. Ačkoliv fotografie se mohou neustále prodávat a tak i vyskytnou na webech vašich konkurentů. Bude to jistě méně, než v případě free fotobanky.

Nejpoužívanějšími a zřejmě i nejlepšími fotobankami jsou Shutterstock a Adobe stock. Zkusti však můžete také například:

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Velice často dochází k záměně těchto slov, takže nevěšte hlavu, pokud si nevíte rady. Konkrétně v tomto případě může být záměna slov díky a kvůli velice nepříjemná. Zejména pokud se jedná o choulostivé informace. Takže pozor na to a pečlivě čtěte další řádky. Kdy použít díkyDíky – pokud použijete díky, jedná se o něco dobrého (vždy a...

Pelety (a peletky) je materiál využívaný jako ekologické biopalivo pro kotle a kamna. Vyrábí se za pomocí lisování (tzv. peletizací) z dřevěných pilin a hoblin jako vedlejší produkt při zpracování dřeva – tedy odpadních zbytků ve dřevovýrobě. Při lisování se lisují do tvaru válečku o průměru 6 (někdy i 8) mm a o délce 0,5 – 3 cm. Pelety...

V minulém díle jsem se více zaobíral obecným fungováním kryptoměn, jak a kde nakupovat kryptoměny na směnárnách a jaké typy kryptosměnáren existují a také jsme trochu nakousli těžbu Bitcoinu. Dnes se pokusím představit méně známé varianty, pomoci kterých se dá také nějaká kryptoměna vydělat nebo získat . Asi nejznámější z nich je trading, který by...

Facebook má téměř 2 miliardy každodenních uživatelů z celého světa. Velká část těchto uživatelů dobrovolně sdílí velké množství osobních informací. I díky tomu Facebook může nabídnout vysoce cílené placené reklamy. S pomocí Facebook Ads je možné propagaci přizpůsobit konkrétnímu publiku na základě množství demografických charakteristik. Facebook ví o svých uživatelích prakticky vše, takže reklama na...

Už je tomu mnoho let, co se v našem životě objevily divné čtverečky, ale stále mnoho lidí neví, o co se jedná. Tak to vysvětleme! Jsou to QR kódy, což je zkratka anglického Quick Response (rychlá odezva). Do QR kódů se dá zašifrovat spousta informací, které může každý získat za pomoci telefonu s fotoaparátem a nainstalovanou čtečkou....

Slovo kredit patří mezi další záludnosti českého jazyka. Po tvrdé souhlásce by správně měl následovat ypsilon, ale není tomu tak. Je to slovo cizího původu, proto se na něho poučka nevztahuje. Zároveň je trochu zvláštní počáteční písmeno „K“. Správnou podobu slova si prostě budete muset zapamatovat. Anebo se vždy přijďte poradit k nám, protože my víme,...

Pokud se ptáte, jak se píše č na klávesnici, existují dvě varianty, které můžete zvolit. Bez psaní háčků nad písmeny se v běžné komunikaci v digitálním světě neobejdete, proto se na to podíváme. Nejčastější způsob psaní c s háčkem Nejjednodušší a zároveň nejpoužívanější způsob psaní tohoto písmena je stisknutí klávesy v horní části klávesnice. Pokud...

Teploty v posledních dnech lámou rekordy. V Česku vládne slunečné a horké počasí. Šťastnější z nás mohou trávit horké dny na koupališti, těm méně šťastným nezbývá, než se s nimi poprat v práci. Nadměrné horko však přináší zdravotní rizika a s rostoucí teplotou klesá výkonnost zaměstnanců. Jak klesá výkonost zaměstnanců v souvislosti s vysokou teplotou...

Ženské jméno Iveta je německého původu. Jméno se překládá jako tisový luk. Do češtiny přešlo jméno z francouzštiny, kde Yvette je ženská obdoba jména Yves, které vzniklo z germánského Iv, což znamená tis. Kdy slaví Iveta svátek?Iveta slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 7. června (7.6.).Domácí podoby jména IvetaIvetka,Ivča,Ivuška,Ivík,Ivka.Iveta a statistikaKolik žije v ČR IvetK...
Načíst dalších 10 článků