Normostrana / normovaná stránka (NS)

Normostrana neboli normovaná stránka (zkratka NS) je jednotka používaná pro přesné určení množství napsaného textu. Normostrana je odvozena od psacích strojů, kdy se obvykle psalo třicet řádků na stránku po šedesáti úhozech (tj. 30 řádků x 60 znaků = celkem 1 800 znaků). Využívá se pro kalkulaci výsledné ceny textu. Jedna normostrana má přesně 1800 znaků, což zhruba odpovídá 250 slovům na stránku. 

Do výsledného součtu jsou započítány mezery mezi slovy. Stejně tak každá čárka ve větě nebo tečka na konci věty se počítá jako jeden znak.

Pokud jste zadavatelé a hledáte textaře, tak si na to hezky zvykejte. Ano i za ty blbé mezery a interpunkci na konci věty se platí. Jestliže se vám to zdá jako poděl, tak samozřejmě vždy se dá udělat kompromis – a sice poslat vám celý text bez mezer, čárek a teček na konci vět :-).

Je lepší platit hodinovou sazbu nebo za normostranu?

Záleží na vás, čemu dáváte přednost. Většina firem dává přednost platbě za normostranu před hodinovou sazbou. Důvod je jasný – platí jen za výsledek. To, zda nad textem strávíte hodinu nebo deset hodin, už je každému jedno. Na druhou stranu, když má klient platit 1 000,- Kč za jednu normostranu vytvořeného textu, tak se začně „cukat“. Je však nutné pochopit, že v této ceně je zahrnuta třeba tříhodinová práce.

Normostrana a přepis textů

Pojem normostrana se používá také u přepisu textů (z ručně psaných poznámek, audio / video souborů apod.). V takovém případě se normostrana vždy počítá z výsledného textu po zpracování. Tedy nikoli z předlohy, jelikož předloha často nebývá v elektronické podobě a její výpočet by proto byl zbytečně časově i technicky náročný.

Jak určit počet znaků pro výpočet počtu normostran?

Celkového množství znaků ve finálním dokumentu lze jednoduše zjistit přímo v textovém editoru. Otevřete si dokument ve Wordu a najděte položku „Počet slov“.

Word 2003: Nástroje – Počet slov (anglická verze Tools – Word Count)
Word 2007: Revize – Počet slov (anglická verze Review – Word Count)

Na Macu najdete počet znaků také dole – viz obrázek.

Zjištění počet znaků ve Wordu - počítání normostrany

Když na to pak kliknete, tak vám program sám spočítá počet znaků. Nemusíte tak ručně všechno počítat jako otroci.

Lorem ipsum - počet znaků ve Wordu - počítání normostrany

Lorem ipsum - počet znaků ve Wordu - počítání normostrany

 

 

 

Pokud si pak text sami označíte myší, dozvíte se délku (počet znaků) jen pro označený text. Vcelku užitečná fičura, kterou budete dost často používat – nejenom při výpočtu normostran, ale obecně:

 • při jakékoliv práci s texty,
 • při navrhování textů pro webovky, kde jste omezeni maxiálním počtem znaků,
 • u diplomek, bakalářek a podobné vysokoškolské havěti.

Jak docílit 1 normostrany v MS Office word?

Pro docílení jedné normostrany = 1800 znaků (30 řádků po cca 60 úderech, včetně mezer), si musíte ve Wordu nastavit:

 • Řádkování 1,5.
 • Velikost písma 12 nebo 14.
 • Okraje 3 cm z obou stran, 2,5 cm shora a zdola.
 • Text zarovnat do bloku (viz stejnojmenná funkce na horní liště Wordu).

Jak se počítá normostrana / normostrana a kalkulace ceny

Co ale dělat, když text bude mít více anebo méně než 1800 znaků  Abyste věděli, jak se vypočítává cena za normostranu, tak si uvedeme jednoduchý příklad. Dejme tomu, že jste se domluvli na 800 Kč za normostranu textu (1800 znaků). Obdržíte text, který má 2400 znaků. Výpočet ceny probíhá následovně:

800 x (2400 / 1800) = 1066,67 Kč.

Celkem tedy zaplatíte 1067 Kč (zaokrouhleno na celé koruny). Jak vidíte, není to nic složitého. Teď už si zvládnete cenu za normostranu textu spočítat sami (pokud tedy nejste úplně debilní :-).

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Jeden komentář k článku “Normostrana / normovaná stránka (NS)”

 1. Jakub Hradský15:47 dne 3.9. 2014 napsal/a

  Dobrý den,

  potřeboval bych přepsat, poupravit texty,které mám již nějakým způsobem napsány. Tak, aby byly čtivě zajímavé a dokázali upoutat budoucího zákazníka. :-)Jedná se zhruba o 3500 znaků mnou napsaných. Je možné se s vámi domluvit?

  S pozdravem
  Jakub Hradský