Oční kamera

Hello 0

Chytré hlavičky se daly dohromady a vymyslely oční kameru (anglicky Eye-tracking). Co si pod tímto termínem představit? Je to speciální kamera, která snímá pohyb očí. Na základě získaných informací, lze určit nevědomé oční reakce spotřebitelů na různé podněty.

V praxi se využívá zejména v marketingovém a mediálním výzkumu. Díky této technice mohou výzkumníci zjistit, kterým místům čtenář věnuje pozornost, která letmo přeletí, a která zcela ignoruje. Získaná data také pomohou zjistit, v jakém pořadí pozorovatel prochází textem. Kde začíná číst, a kde končí. Obvykle je tato vědecká metoda doplněna kvalitativními rozhovory.

Možná si říkáte, k čemu to vlastně je? Odpověď je jednoduchá. Na základě získaných výsledků mohou média prodávat reklamu v některých místech dráž, než v jiných. Mohou upravit celkové rozložení stránek (layout) a zjistit, jak lidé reagují na různé prvky (fotografie, inforgafiky, text atd.).

Jak funguje oční kamera?

Nepředstavujte si žádné sci-fi, kdy zkoumanému člověku nasadí na hlavu vyspělou technologii, která z něho udělá kyborga. Tak oční kamera nefunguje. Jak to tedy je?

V první řadě, nic nemáte na hlavě. Jedná se o technologii, která vysílá infračervené světlo směrem do očí člověka, který je podroben experimentu. Následně oční kamera sleduje odraz tohoto světelného zdroje v očích, společně s postavením oka a dalších informací, jako je rozšíření zorničky.

Informace je potřeba také zpracovat, jinak by se jednalo pouze o strohá, nicneříkající data. Všechny získané informace jsou nahrávány speciálním softwarem, který vytváří výstupy ve formě heat map, scan paths, nebo jiných map, které překrývají testované subjekty (webové stránky, novinové stránky atd.).

Výhody oční kamery

 • Vysoká přesnost
 • Rychlá, efektivní analýza – grafické výstupy typu heat map, gaze plot, statistická analýza „ploch zájmu“.
 • Respondent není rušen, nemá nic na hlavě a je možno navodit pro něj zcela přirozenou situaci

Použitím oční kamery se zákazník stává součástí designerského týmu. To následně přináší větší vhled do samotného chování zákazníků a pochopení jejich preferencí.

Pokud byste se chtěli o tomto způsobu získávání informací dozvědět více, můžete se podívat na (polo)dokumentární film Český sen, kde je tento postup velice pěkně představen.

Rychlá exkurze do historie

Oční kamera existuje už od začátku 20. století, kdy ji poprvé použil Edmund Huey. Je nutno podotknout, že v té době vypadala úplně jinak. Oční kamera byla vytvořena z neprůhledné plastové destičky ve tvaru čočky s průřezem pro zornici a byla spojena lankem s jehlou, která zapisovala pohyb očí na papírový pás.

Není se tedy čemu divit, že se oční kamery příliš nevyužívaly. Jak už jsme zmínili výše, v současnosti už má oční kamera úplně jiné parametry.

2 důvody, které bránily častějšímu používání oční kamery

 • Oční kamery byly velmi drahé.
 • Samotné vybavení mohlo být pro testovanou osobu nepříjemné a mohlo jí vyrušovat. To znamená, že její chování bylo nepřirozené a mohlo být špatně interpretováno.

Význam oční kamery v současné době vzrůstá. Dnes je oční kamera finančně dostupná i pro střední a malé firmy, které mohou díky ní optimalizovat své weby, newslettery atd.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Dříve byla jóga jen meditace, dnes je to oblíbené cvičení. Čím více se o józe mluví, tím více se chybuje v jejím jméně. V angličtině sice píšeme yoga s ypsilon, ale protože to v češtině vypadalo nepatřičně, zavedl se počeštěný název jóga. Podle Pravidel českého pravopisu je správný pouze a jedině zápis jóga. Yoga, ani různé zkomoleniny jako joga,...

Můžete si ho oslavit sledováním maratonu Star Wars nebo návštěvou kina. Pojďme se podívat na to, kdy, proč a jak dlouho už se mezinárodní den Star Wars slaví. Kdy se slaví mezinárodní den Star Wars? Pokud jste opravdovými fanoušky Star Wars, měli byste vědět, že mezinárodní den Star Wars se slaví čtvrtého května (4.4.). Mezinárodní den Star...

„By jste“ je výraz, kterým se to jen hemží v internetových diskuzích. Vyvolává tak mylný dojem, že je správně. Není. Je to typický příklad tzv. tendence k hyperkorektnosti. Správně je bysteI když si spousta lidí myslí, že spisovný je tvar by jste, ale bohužel je to špatně a vždy bylo. Jediným správným tvarem je „byste“.Jde o...

Pokud nechcete být za úplného debila, měli byste umět napsat slovo debil správně. I vulgarismy totiž mají svůj zákeřný pravopis a i když se tváříme, že to tak není, všichni je používáme denně. Správně je debil Jedinou správnou variantou psaní tohoto slova je s měkkým i po b.  Z hlediska významu slovo debil patří mezi...

Zdědit velký majetek je určitě velice příjemné, ale většinou k tomu nedojde. Obvykle člověk zdědí pouze genetické choroby, nebo nějaké bezcenné haraburdí. To nic nemění na tom, že správný Čech by měl vědět, jak se slovo zdědit píše. V českém spisovném jazyce je místo pouze pro tvar zdědit. Proč tomu tak je? Existuje pravidlo, které lze na...

Astroturfing je nekalá marketingová metoda, jež se dá označit za jeden z druhů tzv. guerilla marketingu. Astroturfing dovede značnou měrou ovlivnit spotřebitelské chování, volební preference politických stran či názory jednotlivců. O astroturfinguNázev astroturfing vznikl jako protipól k pojmu grassroots. Slovo grassroots se používá pro označení situace, kdy dochází k  přirozenému (spontánnímu) šíření pozitivních (a nebo negativních) reakcí od zákazníků. Úspěch...

Byrokracie je slovo cizího původu. Do českého jazyka se dostalo z němčiny a francouzštiny. Jak toto slovo psát a co přesně znamená? To si nyní vysvětlíme na příkladech. Správně je byrokracie Na slovo byrokracie se nevztahuje žádná z tradičních pouček, nebo pravidel. Český pravopis slova byrokracie byl upraven podle výslovnosti. Správný tvar je tedy byrokracie! Podstatným jménem...
Načíst dalších 10 článků