Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Petr Svoboda: Obklopujte se lidmi se stejnou vizí, jako máte vy

Hello 0

uvodk

Tvoří internetové obchody na míru a pomáhají jim vydobýt si místo na internetovém výsluní. Tak by se dala charakterizovat vývojářská firma Netdevelo. V jejím čele stojí Petr Svoboda. Petr představuje prototyp moderního podnikatele. Mladý, cílevědomý a úspěšný. A vám poradí, jak můžete být také takoví.

Petře, já už zmínil, že asi nebudeš patřit k nejstarším českým podnikatelům. Proto má první otázka bude směřovat na tvůj věk. Kolik ti je a kdy jsi začínal s podnikáním? Bylo to před dosažením plnoletosti? Respektive musel jsi podnikat na živnostenský list rodičů?

Začínal jsem podnikat ve čtrnácti. Daňová poradkyně našla jinou možnost než živnost rodičů. Účtoval jsem podobně jako herci či sochaři přes tzv. autorské honoráře. Mohl jsem tak prodávat software přes smlouvu, vystavovat faktury a podávat daňové přiznání, aniž bych měl živnostenský list. Ten jsem si samozřejmě v 18 letech ihned vyřídil.

Pamatuješ si kdy a jakou prací sis vydělal své první peníze?

Tuším, že první peníze jsem získal jako autor článků na portále PCsvět.cz, kde jsem psal návody, jak naprogramovat různé aplikace. Majiteli portálu se články natolik líbily, že mi později nabídl práci, přestože mi bylo 14 let.

Byl jsi někdy zaměstnán v nějaké firmě jako zaměstnanec a nebo jsi byl již od prvopočátku podnikatelem tělem i duší?

Pracoval jsem jen pro webhostingovou společnost PES Consulting (dnes FORPSI) externě a přes léto 2-3 týdny interně. Absenci větších zkušeností cítím trochu jako nevýhodu, protože nemám srovnání. Je to ale také výhoda, protože jsem si sám vytvořil obraz „ideálního pracovního prostředí“, kam se snažím firmu přibližovat.

Co tě na podnikání nejvíce baví?

Jsem velmi ambiciozní a za to jsem vděčen svým rodičům. Baví mne tedy neustále postupovat kupředu. Čím je firma větší, tím je to složitější. O to více mne to ovšem uspokojuje. Umím si naštěstí také užívat i soukromého života. Celou pubertu jsem proseděl u počítače až jsem si jednoho dne uvědomil, ze tím o hodně přicházím. Byznys má pro mne vysokou prioritu, ale manželka, rodina a koníčky jsou důležitější.

Jaké byly začátky Netdevela? S jakým kapitálem jsi začínal? A byl jsi na vše sám a nebo jsi měl k ruce společníka?

Netdevelo je s.r.o. založené v roce 2007. Před založením jsem e-shopy tvořil na živnostenský list. Kapitál jsem nikdy nepotřeboval, jen vybavení a psychickou podporu. Obojí mi poskytla rodina. V prvních letech jsem podnikal s grafikem Rosťou. Neporozuměli jsme si však osobnostně, tak jsme šli každý svou cestou.

Zakladatel ShopSysu Petr Svoboda

Jak velký tým jste měli v počátcích a kolik lidí se podílí na fungování firmy nyní?

V roce 2003, kdy vznikla první verze ShopSysu, jsem byl sám. Pak se přidal grafik Rosťa a spolu jsme začali najímat brigádně kamarády – programátory. V té době jsme všichni studovali střední školu a do kanceláře jsme tedy dojížděli až odpoledne a byli zde do pozdních večerních hodin. Byl to šílený život. Dnes pro společnost pracuje zhruba 35 lidí a pracovní doba je mnohem rozumnější.

Proč ses vlastně rozhodl založit podobnou firmu? A zakládal jsi ji s vidinou toho, že z ní vybuduješ milionový byznys? A nebo jsi zkrátka chtěl zkusit podnikat a ono to vyšlo? A nebo tvou hlavní motivací bylo, že jsi chtěl prostě nabízet kvalitní služby pro lidi?

Už když jsem byl malý a uvědomil si, že kosmonaut ani popelář být nechci, chtěl jsem být byznysman a mít firmu s desítkami zaměstnanců. Takže ano, byl to plán, na kterém jsem roky dřel a který vyšel. Byl jsem si vědom toho, že klíčová je kvalita služeb, inovace a specializace. A to platí stále.

Kde a jak hledáte nové lidi? Podílíš se na náboru a nebo na to již máte HR?

Máme externí personalistku Jindru, která nám pomáhá nastavovat HR procesy a řešit vztahy mezi lidmi. Podílí se na výběru manažerů a vedoucích. Pohovory s ostatními uchazeči si děláme zpravidla sami v sestavě vedoucí oddělení + manažer. Já se účastním spíše pohovorů s uchazeči na vyšší pozice.

Na co u svých zaměstnanců kladeš největší důraz? Co musí splňovat? Je pro tebe třeba důležité to, jestli studovali na vysoké škole?

Automaticky mi přišla na mysl věta naší HR „lidi nabíráme podle toho, co umí, a vyhazujeme je za to, jak se chovají.“. Snažíme se tedy přijímat lidi, kteří jsou zodpovědní, mají pokoru, zapadnou do kolektivu a budou v souladu s naší vizí. Samozřejmě také řešíme co umí, ale je to až druhou prioritou.

Ty sám jsi vystudoval bakaláře. Mohl bys našim čtenářům prozradit, jaký obor jsi vystudoval a povědět nám, proč ses rozhodl jít studovat?

V době, kdy jsem už přestal programovat, jsem studoval na VŠ informatiku. To byla chyba. Když jsem si to uvědomil, přešel jsem na soukromou podnikatelskou školu. Díky aktuálním zkušenostem s podnikáním mi škola hodně dala. Až budu opět cítit potřebu se v některých oblastech vzdělat, plánuji ve studiu pokračovat.

Pomohlo ti studium k něčemu v životě? Kdybys měl shrnout své působení na VŠ, co ti to dalo a co ti to vzalo? A jaký máš názor na české vysoké školství? Je podle tebe celý školský systém zkostnatělý a nebo naopak vše funguje tak, jak má?

Měl jsem štěstí, že jsem studoval po a při praxi. Myslím, že jsem si tak odnesl mnohem více. Hodně věcí mne zaujalo, takže jsem měl motivaci jít v učivu do hloubky, aniž by to škola vyžadovala. Podporuji tedy studenty VŠ, kteří při studiu zároveň pracují. Dělá je to zkušenější i vzdělanější. Proto nabízíme praxe studentům SŠ i VŠ. Možná je školský systém zkostnatělý, ale zkostnatělí a líní jsou však možná i někteří studenti. Kdo se vzdělávat chce, tak se vzdělá. Praxi ale musí hledat mimo školu.

Jaký je rozdíl mezi slovy inicály a iniciála? Nebo je to totéž? Pokud si nejste jistí, jste tady správně. Mám tu pro vás jednoduché polopatické vysvětlení. Rovnou se podíváme i na slovo nacionále. Protože spousta lidí neví, jestli ve větě použít iniciály nebo nacionále. Co je to iniciála? Iniciála je podstatné jméno rodu ženského, které...

Považuješ se spíše za programátora a nebo obchodníka? A kdy a kde ses vlastně naučil poprvé programovat?

Ani jedno. Programovat jsem se naučil zhruba ve 14 letech a ve 20 jsem skončil. Jsem introvert a necítím se ani jako obchodník. Cítím se jako leader, vizionář a inovátor.

Kolik času podle tebe potřebuje člověk na to, aby se z něj stal špičkový programátor? A je podle tebe lepší raději jít do nějaké firmy na zkušenou a učit se tam a pak jít rozjet něco vlastního? A nebo je lepší si prostě vše bastlit na koleni? Jakou cestou ses vydal ty?

Praxe je neocenitelná. Netuším, jak rychle může být z programátora expert. Bez praxe to ale jistě nepůjde. Práce pro PES Consulting mne hodně dala. Chcete-li jako mladí rozjíždět své podnikání, doporučuji jít předtím někam pracovat a posbírat zkušenosti.

Kdo u vás ve firmě zastává pozici obchodníka a markeťáka? Máte na to vyhraněného jednoho člověka a nebo již máte celý tým obchodních zástupců?

Dva obchodníci se starají o nové zákazníky a sedm projektových konzultantů pečuje o stávající klienty. Marketing mám na starost já a pro jednotlivé projekty hledám další kolegy – často dobrovolníky.

Jaký je aktuální obrat Netdevela? A jaký je plán na tento rok, čeho byste chtěli dosáhnout?

Tento rok se obrat přehoupne přes 20 mil. Kč. Letos bylo hlavním cílem zvyšování kvality. Makáme hlavně na lepším dodržování termínů a cenových odhadů. V příštím roce startujeme projekt, na který se velice těším –  vývoj šesté verze ShopSys. Bude nás stát miliony a potrvá 2 roky. Chceme do projektu vnést maximum zkušeností a inovace.

Jelikož jste ještě stále relativně menší firma (nemáte stovky zaměstnanců), musíte pracovat efektivněji, než ti velcí giganti. Proto by mě zajímalo, zda u vás funguje klasická osmihodinová pracovní doba? A nebo se pracuje prostě tak dlouho, dokud není práce hotová? A co na to říkají zaměstnanci? Zvykli si?

Pracujeme na obvyklou pracovní dobu. Práce nad rámec je dobrovolná a odměněná. Jak si správně v otázce formuloval – jde především o efektivitu práce. Netlačím na lidi, aby pracovali přesčas. Sám jsem názoru, že člověk pracuje kvalitněji, pokud je odpočatý a má prostor na soukromý život.

Jak se stavíš k práci z domova? Umožňujete něco podobného svým zaměstnancům? A nebo je podle tebe tzv. homeoffice neefektivní z pohledu zaměstnavatele? Jaké s tím máte v Netdevelu zkušenosti?

S homeworkingem stále experimentujeme. Máme už důvěru i systém, aby to bylo možné. Stále ale preferujeme práci pohromadě, kdy se dá spousta věcí řešit nejefektivněji.  Jsou ovšem pozice a projekty, kdy je práce v klidu výhodou.

Zakladatel ShopSYSu - Petr Svoboda

Organizujete nějaké hackathony?

Zhruba 2x ročně. Jeden probíhal v červnu a vznikly z něj zajímavé moduly a zlepšováky, které nyní také prodáváme a realizační týmy mají z prodejů část odměny. Lidé potřebují občas vybočit z rutiny a k tomu jsou hackathony perfektní. Doporučuji!

Kolik hodin denně pracuješ? A pracuješ efektivně? A nebo také čas od času něco prokrastinuješ?

Efektivitou sebe sama se zabývám několik let. Tím se mi podařilo snížit dřívějších 12 hodin denně na 7-8 hodin. Určitě občas prokrastinuji, ale minimálně. Dodržuji zásadu Eat That Frog – každé ráno udělám nejdůležitější (a často nejvíce oddalovaný) úkol. Tím mám zaručeno, že už mám to hlavní hotovo a pokud prokrastinuji, tak až po dokončení žáby.

Pracuješ jenom přes týden a nebo makáš  i v sobotu a v neděli? A pokud ano, kolik času strávíš za počítačem přes víkend?

O večerech či víkendech pracuji, pokud je něco opravdu důležité, nebo pokud pracuje i má partnerka. Jinak se tomu vyhýbám a snažím se volný čas užívat.

Máš vůbec čas také sám na sebe? Jaký vliv má podnikání na tvůj osobní život? Stává se ti třeba, že jdeš spát s myšlenkami na práci a se stejnými myšlenkami také vstáváš? Tzn. jsi vlastně pořád „v práci“? A nebo ses naučil striktně oddělovat podnikání a soukromý život?

Snažil jsem se vždy pracovní a soukromý život oddělovat, ale nejde to. Jsme jedni lidé s jedním životem. Pokud strávíme 1/3 života prací, musí nás bavit a naplňovat. Mně se to podařilo. Ano, často usínám s myšlenkami na práci. To k tomu patří a je to dokonce příjemné, když vás práce baví.

A poslední otázka na závěr – co bys vzkázal mladým ambiciózním programátorům a podnikatelům, kteří by to chtěli dotáhnout tam, kam ty?

Nebojte se. Naslouchejte názoru okolí, ale mějte svůj vlastní. A speciálně pro programátory: naslouchejte trochu více vnitřnímu pocitu (tzv. gut feeling) a ne jen rozumu. Obklopujte se lidmi se stejnou vizí jako máte vy.

Zdroj: http://objevit.cz/petr-svoboda-vam-poradi-jak-byt-cilevedomi-a-uspesni-v-podnikani-t38964

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Když si člověk neví rady s nějakým zapeklitým slovem, je dobré popřemýšlet o základu slova a jeho významu. V tomto případě je základem slova vrub. Vidíte? Vrub má počáteční písmeno „v“. Z toho lze odvodit, že pravopisně správná varianta je zevrubně.Význam slova zevrubněA teď pár slov k tomu, co vlastně příslovce zevrubně označuje. Když bychom to chtěli říct doslovně,...

Čeština je někdy přísná, ale v některých případech také shovívavá. Pokud napíšete kupole je to varianta, která je podle pravidel českého pravopisu správná. Stejně tomu je i v případě tvaru kopule. Je tedy na vás, kterou variantu si vyberete. Co značí pojmy kupole a kopule? Kupole / kopule je pojem z architektury. Jedná se o polokulovou klenbu. Kupole / kopule najdete například...

Napsat zájmeno svůj umíme všichni, ale použít ho správně ve větě dělá mnohým problém. Proto jsem se rozhodl vám to na příkladech vysvětlit tak, abyste náhodou někdy nenapsali váš místo svůj apod. Svůj používáme, když danou věc přivlastňujeme podmětuMísto můj pište svůjPř. Vítám vás ve svém domě.V této větě hovořím o svém vlastním domu a...

Pravopisně správně je pouze varianta zvesela – dohromady. Jedná se sice o příslovečnou spřežku, ale není ji možné psát zvlášť. Je nutné si to zapamatovat. Bohužel neexistuje žádná všeobecně platná pomůcka. A co vlastně výraz zvesela znamená? Význam odpovídá příslovci vesele, případně radostně. Příklady SPRÁVNÉHO užití slova zvesela: Jágr ukončil svou reprezentační kariéru na Mistrovství světa...

Jaké vlastnosti by vlastně měl mít váš ideální partner? Co vše by tedy měl splňovat onen ideální muž a nebo ideální žena? Jakou roli by měl ten ideál dokázat spolehlivě zastat? Kým by měl být? Pojďme se prvně podívat na takového ideálního muže, kterého by chtěla mít doma každá pěkná cuchta. Pardon. Žena. A pak...

Správné jsou obě varianty, ale záleží, v jakém významu je použijete. Dub je podstatné jméno, které označuje strom. Konkrétně listnatý strom, který plodí žaludy. Jediná přípustná varianta v tomto významu je tvar dub. A co ten druhý tvar?Dup s písmenem p na konci je citoslovce od slova dupat. Pokud tedy budete hlasitě dupat, bude se ozývat dup, dup,...

Slovo gryf se používá málokdy, a právě proto mnozí neznají jeho správný pravopis. Pojďme si ho připomenout a pomocí příkladů zapamatovat. Správně je grif i gryf Máme štěstí! Čeština je v tomto případě milosrdná a uznává obě varianty jako spisovné. Proto si můžeme vybrat, která se nám líbí více a je to vlastně úplně jedno....

Je označení té části periodického tisku, která se neprodala. Takové noviny a časopisy jsou na základě smlouvy vráceny distributorovi. Pro distributora nemusí taková situace nutně znamenat pohromu. V případě nulové remitendy by hrozilo, že by periodika už nebyla k dostání pro další potenciální zájemce. Tím by společnost přišla o klienty. V zásadě platí, že náklad vždy převyšuje poptávku....

V minulém článku jsem trochu nakousnul, co si na sebe obléci v létě. A teď by logicky měl asi přijít článek, co si obléci v zimě :-). Chyba lávky, nic takového tu teď nebude. Za prvé – tohle není módní blogísek. A za druhé – zima je ještě (bohudík) daleko. Ještě bych chtěl pokračovat s výběrem vhodných hader. Respektive, co...
Načíst dalších 10 článků