Píše se vy nebo vi ?

Už několik let se vede diskuze o tom, zda vůbec ještě jsou nějaké situace, kdy se hodí psát Vy s velkým V. Spousta lidí se domnívá, že je tento úzus už dávno přežitý. Tak si to pojďme jednou provždy vysvětlit.

Kdy píšeme Vy

V této oblasti českého jazyka se rozšířil mýtus o tom, že velké V se na začátku píše pouze, pokud chceme vyjádřit úctu jednotlivci. To je bohužel lež!

Velké V by se mělo psát i v případě, že píšete nějaké organizaci, které chcete vyjádřit úctu nebo zkrátka jakékoliv skupině lidí. Mohou to být třeba jen dva lidé.

Velké V přitom nepíšeme pouze u zájmena Vy, ale také u dalších tvarů tohoto zájmena, například Váš, Vám, Vámi apod. Pokud jednou uděláte velké V u tohoto zájmena, mělo by to zůstat po celý zbytek psaní korespondence jednotné.

Internet bez pravidel

Spousta lidí už před lety psaní velkého V zavrhla s tím, že už je to dávno přežité a s nástupem internetu se na tento úzus zapomíná. Trochu mi to přijde, že jsme si zkrátka řekli, že když sedíme za počítačem, hezky se za něj schováme a můžeme postupně zapomínat na slušné vychování. :)

Elektronická korespondence je však úplně to stejné jako ručně psaná korespondence. Naopak, pokud v e-mailu použijete velké V, pravděpodobně to příjemce potěší a zdůrazníte tak své dobré mravy.

Rozhodně tedy neuděláte chybu, pokud velké Vy v e-mailu použijete, ať už píšete komukoliv.

Kam velké v nepatří?

S psaním Vy a vy to však není tak jednoduché, že budete preventivně všude psát velké Vy a tím bude po problému. Jsou totiž lidé, kteří jsou na tento způsob vyjadřování úcty vyloženě alergičtí. Proto bych doporučil nechat si velké Vy pouze do e-mailů a facebookové diskuze velkým Vy raději nezdobit, protože by se vám to mohlo nehezky vrátit. To stejné platí pro psaní postů na blog nebo třeba produktových textů.

Velké Vy totiž zažilo svůj boom díky marketingu v 90. letech, kdy marketéři chtěli co nejvíce vyjádřit úctu zákazníkovi, a proto bylo třeba i na billboard umísťováno velké Vy. To mi osobně přijde trochu přehnané, dnes už je to nemoderní, a proto to rozhodně nedělejte.

Úctu lze pořád vyjádřit i mnoha jinými způsoby, než jen psaním Vy místo vy.

Kdy píšeme velké Ty

Možná jste nevěděli, že také zájmeno Ty můžeme psát s velkým písmenem na začátku. Vůbec nevadí, že píšete někomu, koho znáte a tykáte si s ním. Velké T vám pomůže mu vyjádřit úctu nebo obdiv.

Na velikosti záleží!

Rozhodně bych tedy neřekl, že je jedno, zda napíšete Vy nebo vy. Pokud píšete e-mail, doporučuji téměř vždy psát velké písmeno na začátku Vy/Ty. V korespondenci to tak bylo vždycky a není důvod to měnit.

V ostatních oblastech života se však většinou velké V nehodí, a proto jeho použití dobře zvažte. Do většiny sfér veřejného prostoru se totiž zkrátka nehodí a vyjadřuje přehnanou snahu o to, vypadat zdvořile. Tato snaha však ve výsledku působí trapně. :D

 

 

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*