Socializuji se

Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Čeština, Pravopis, Gramatika

Kryptoměny & blockchain

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny/peněz. Podle vyjádření Generálního finančního ředitelství a podle rozhodnutí soudu se však nejedná o měnu či peníze, ale o nehmotnou movitou věc. Tyto „peníze“ jsou tvořeny elektronicky. Kryptoměna se opírá o asymetrickou kryptografii, tj. šifrování, pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci. Jejím nejstarším a zároveň nejznámějším a nejrozšířenějším a nejdražším zástupcem je Bitcoin.

Kryptoměna je typ digitální měny či elektronických peněz, což je novodobý druh měny/peněz. Podle vyjádření Generálního finančního ředitelství a podle rozhodnutí soudu se však nejedná o měnu či peníze, ale o nehmotnou movitou věc. Tyto „peníze“ jsou tvořeny elektronicky. Kryptoměna se opírá o asymetrickou kryptografii, tj. šifrování, pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci. Jejím nejstarším a zároveň nejznámějším a nejrozšířenějším a nejdražším zástupcem je Bitcoin.

Všechny kategorie

Kryptoměny jsou vysoce diskutovaným tématem. Pozornost k sobě přitahuje nejen jejich rozkolísanost, ale také otázka zdanění. Svět kryptoměn je stále poměrně novým fenoménem, takže speciální úprava v oblasti daní pro ně stále chybí. Na první pohled to může vypadat, že není nutné danit kryptoměny, opak je však pravdou. Výnosy z kryptoměn jsou příjmy jako každé...

V minulých dílech jsem se zaobíral obecným fungováním kryptoměn, jak a kde lze nakupovat kryptoměny (například na kryptosměnárnách a jaké typy kryptosměnáren existují) a také jsme trochu nakousli těžbu Bitcoinu a probrali jsme hodně do detailu, jak funguje crypto trading a jak se dá získat krypto skrze airdrop nebo skrze jiné další varianty, jak lze získat a vlastnit kryptoměnu (hry,...

V minulých dílech jsem se více zaobíral obecným fungováním kryptoměn, jak a kde lze nakupovat kryptoměny (například na kryptosměnárnách a jaké typy kryptosměnáren existují) a také jsme trochu nakousli těžbu Bitcoinu a probrali jsme hodně do detailu, jak funguje crypto trading a jak se dá získat krypto skrze airdrop. Dnes se pokusím představit méně známé...

V minulém díle jsem se více zaobíral obecným fungováním kryptoměn, jak a kde nakupovat kryptoměny na směnárnách a jaké typy kryptosměnáren existují a také jsme trochu nakousli těžbu Bitcoinu. Dnes se pokusím představit méně známé varianty, pomoci kterých se dá také nějaká kryptoměna vydělat nebo získat . Asi nejznámější z nich je trading, který by...

Fenomén FOMO / FoMO pochází z anglického Fear of Missing Out a představuje strach ze zmeškání něčeho zajímavého (například , že vám něco unikne na sociálních sítích u vašich známých). FOMO může ale znamenat také jen mobilní (pracovní) telefon držící nás neustále v šachu, kdy máme nutkání neustále kontrolovat, jestli nám nepřišly nové podněty ze...

Variant, jak se stát vlastníkem nějaké kryptoměny, je několik: Nákup za peníze – ano, kryptoměnu můžete koupit (za peníze na burze). Těžba / mining – těžíte za pomocí vysoce výkonných strojů a získáváte odměnu. Trading – krypto lze směnit za jiné krypto na burze. Airdrop – získat krypto lze i v rámci airdropu (odměna za...

Zleva i zprava můžete slyšet, že NFT je budoucnost. Že NFT (nebo také jinak „nifties“) představují novou hybnou síla digitálního vlastnictví. Co se ale skutečně skrývá pod zkratkou NFT (Non-Fungible Token)? Jak je možné, že skrze tento nezaměnitelný digitální token mohou majitelé virtuálních předmětů, obrázků, videí vydělávat miliony dolarů a trh umění, sběratelských předmětů a...

Kryptoměny jsou elektronicky tvořené peníze a transakční systémy. Jde se o novodobé platidlo, vzniklé za účelem zvýšení transparentnosti finančního systému a zlepšení bezpečnosti a rychlosti převodů hodnot na internetu. Reálnou hodnotu digitálních peněz určuje nabídka a poptávka uživatelů, kterých je v roce 2022 již více než 300 milionů.

Proč vzniklo krypto

Důvodů ke vzniku kryptoměn je více. Prvotní myšlenkou bylo vytvořit lepší a bezpečnější alternativu klasických peněz. Dalším často uváděným důvodem bývá transparentnost a bezpečí. U klasického převodu přes bankovní účet nevíte, co se s penězi v daný okamžik děje, a zároveň někomu poskytujete celou řadu osobních informací.

V případě kryptoměn podobné problémy neexistují. Převody jsou velmi rychlé, a to i u plateb z jednoho konce světa na druhý. Náklady na převody jsou minimální, transparentnost systému maximální a údaje o vás v zásadě nulové. Ideální, pokud chcete obejít byrokracii a cítit se v dnešním světě bezpečnější. Anebo pokud chcete páchat zločin?

Jak získat kryptoměnu

Variant, jak se stát vlastníkem nějaké kryptoměny, je několik:

  • Nákup za peníze – ano, kryptoměnu můžete koupit (za peníze na burze).
  • Těžba / mining – těžíte za pomocí vysoce výkonných strojů a získáváte odměnu.
  • Trading – krypto lze směnit za jiné krypto na burze.
  • Airdrop – získat krypto lze i v rámci airdropu (odměna za to, že stanete prvními uživateli daného projektu nebo měny, slouží primárně jako promo daného projektu).
  • Online hry – kryptoměnu zdarma můžete získat i jako odměnu za výhru v řadě online her.
  • Hazard – kromě toho, že nákup krypta je svým způsobem trochu hazard, tak můžete zkusit štěstí u některé online hazardní herny (tak jako v nevirtuálním světě s jakoukoli jinou fiat měnou).
  • Kryptoměnové faucety (klikačky) – starý osvědčený model klikaček, který možná znáte z pravěkých dob internetu, funguje vlastně pořád stejně. Zaregistrujete se a vložíte adresu vaší peněženky a za každé zhlédnutí reklamy můžete dostat odměnu ve formě kryptoměny.
  • Založení krypto peněženky / registrace v nějaké další službě.

Jak fungují kryptoměny?

Kryptoměn existuje obrovské množství a logicky mezi nimi jsou menší či větší rozdíly. Obvykle se ale jedná o matematicky a softwarově velice propracovaný systém, který do svého chodu zapojuje samotné uživatele kryptoměn.

Kryptoměnami lze provádět transakce, tedy přesouvat je z jednoho počítače, telefonu či peněženky do druhého, a to nehledě na to, ve které části světa se nacházejí. Pomocí kryptoměn tedy lze s prakticky nulovými poplatky platit komukoli za cokoli, aniž by o tom někdo jiný věděl nebo to mohl zastavit.

Ve světě kryptoměn je však možné dělat mnohem více věcí – obchodovat s digitálním uměním, kryptoměny navzájem směňovat jednu za druhou, mince si půjčovat nebo naopak půjčovat někomu jinému a nebo třeba sázet.

Těžba kryptoměn

Těžba velmi zjednodušeně funguje tak, že některým z jejich uživatelů na počítači běží program, který sleduje síť Bitcoinu. Pokud se objeví nějaká nová transakce, tedy někdo chce někomu nějaké bitcoiny poslat, těžaři na to jsou upozorněni. Zkontrolují, zda je vše OK, transakci potvrdí a ta se dostane do blockchainu (= něco jako účetní kniha, která obsahuje soubor všech transakcí na světě).

Aby byli uživatelé motivováni transakce takto potvrzovat, jsou za to odměňováni ve formě jednotek těžené kryptoměny.

Dříve to bývali samotní uživatelé, kteří poskytovali svůj hardware (počítače a jiné stroje) k ověření plateb a za každou ověřenou platbu dostali malý obnos bitcoinů. Dnes to jsou velká výpočetní centra, protože nároky na výkon rostou a běžnému uživateli by výtěžek z těžby sotva pokryl náklady na elektřinu.

Jak již bylo zmíněno, za tuto službu systém platí v jednotkách zrovna těžené měny, přičemž tímto způsobem se počet jednotek neustále zvyšuje. Celkově má ovšem většina kryptoměn nastavený nějaký strop. Například u Bitcoinu je toto číslo 21 milionů. Jednotlivých mincí tedy nebude nikdy více než 21 000 000.

Kryptoměnové peněženky

Kryptoměnové peněženky jsou nástrojem pro bezpečné uchovávání kryptoměn. Stejně jako své vydělané peníze máte na bankovním účtu, i kryptoměny musíte někde bezpečně uschovat.

Peněženky mají dvě podoby. Buď jsou elektronické (softwarové), nebo mají fyzickou podobu (hardwarové). Softwarové peněženky jsou prakticky počítačové programy či mobilní aplikace, které se chovají podobně jako bankovní účty. Hardwarové peněženky si můžete představit jako USB flash disk, nebo malou krabičku, na které lze kryptoměny nahrát.

Oba druhy peněženek ukazují, kolik kryptoměn máte, zobrazují adresu (něco jako číslo účtu), díky které můžete kryptoměnu přijmout či odeslat do jiné peněženky.

Jakto, že kryptoměny mají nějakou hodnotu?

Hodnota kryptoměn je stejně jako hodnota většiny akcií či zlata dána tím, kolik jsou lidé ochotni za ně zaplatit. Hodnotu (cenu) kryptoměn tedy určuje poptávka a nabídka lidí. Poptávka a nabídka se střetává na kryptoměnových burzách. Zjednodušeně: Pokud chce kryptoměnu koupit více lidí, než kolik jich chce kryptoměnu prodat, cena zákonitě roste, protože kupující jsou ochotni zaplatit více.

Investice nebo obchodování kryptoměn vyžaduje znalost jejich významu a systému.

Jaké existují kryptoměny?

Určitě jste slyšeli o Bitcoinu, ale to zdaleka není jediná kryptoměna. Kryptoměn existují stovky, některé zdroje dokonce uvádějí tisíce. Na stránkách coinmarketcap.com jich najdeme přes 20 000. Velké množství  kryptoměn funguje na velmi podobném systému jako Bitcoin, ale některé jsou zcela odlišné.

Jak na kryptoměnách vydělat

obchodnik s kryptomenami

Tuto otázku si denně pokládá obrovské množství lidí. Způsobů, jak na kryptoměnách vydělat, je hned několik.

  • Kryptoměny můžete koupit a čekat, jak se kurz bude vyvíjet. Za nějakou dobu je můžete případně se ziskem prodat.
  • S kryptoměnami můžete obchodovat, aniž byste je vůbec museli kupovat a držet. Firem, u kterých lze na růst či pokles kryptoměn spekulovat dnes existuje celá řada.
  • Těžení kryptoměn. Dříve by tato možnost patřila ke způsobům, jak na kryptoměnách lze vydělat, ale v dnešní době to již tak docela neplatí. Potřebovali byste totiž obrovský počáteční kapitál, levnou elektřinu a hodně zkušeností.
  • Ve světě kryptoměn můžete také využít mnoha nástrojů, které většinou stojí na principech decentralizovaných financí (DeFi). Díky tomu tak můžete své kryptoměny nechat se zhodnocovat se zajímavým úrokem, který nezřídka kdy dosahuje i více než 10 % ročně. Pro více info hledejte např. staking.

Kupování kryptoměn je jednoduché. Zaregistrujete se v online směnárně. Tam svoje peníze (české korunysměníte za kryptoměnu v určitém kurzu, stejně tak jako to děláme, když potřebujeme eura či dolary na dovolenou. To je celé.

Kde koupit kryptoměny?

Hodnota všech kryptoměn dosáhla v roce 2021 celkové tržní kapitalizace přes 3 biliony amerických dolarů. Je tedy evidentní, že kryptoměny už dávno nelze považovat za pouhý ajťácký koníček nebo pochybný prostředek k obchodování s ilegálním zbožím přes internet.

Během několika let se kryptoměny staly alternativou k tradičním měnám a jsou používány snad ve všech oblastech lidské činnosti.

Obchodování s kryptoměnami

Ceny kryptoměn se neustále mění a právě na těchto změnách a výkyvech je možné vydělat peníze. Pokud nakoupíte bitcoin za cenu 1000 dolarů a prodáte ho o chvíli později za 1500 dolarů, vydělali jste si 500 dolarů (cca 11 000 Kč).

Takové obchodování je dnes možné provádět už velmi jednoduše, a dokonce lze využít i tzv. pákového efektu, který dokáže znásobit potenciální výdělky (stejně tak ale samozřejmě i prodělky.)

Spekulovat, obchodovat s nimi, využívat páku a vydělávat na kryptoměnách ale můžete i bez toho, abyste jakoukoli kryptoměnu vlastnili. Stačí si založit účet u některého z brokerů, kteří obchodování s kryptoměnami umožňují, třeba v podobě CFD.

Při obchodování s kryptoměnami však nezapomínejte na jejich zdanění.

Kryptoměny jsou elektronicky tvořené peníze a transakční systémy. Jde se o novodobé platidlo, vzniklé za účelem zvýšení transparentnosti finančního systému a zlepšení bezpečnosti a rychlosti převodů hodnot na internetu. Reálnou hodnotu digitálních peněz určuje nabídka a poptávka uživatelů, kterých je v roce 2022 již více než 300 milionů.

Proč vzniklo krypto

Důvodů ke vzniku kryptoměn je více. Prvotní myšlenkou bylo vytvořit lepší a bezpečnější alternativu klasických peněz. Dalším často uváděným důvodem bývá transparentnost a bezpečí. U klasického převodu přes bankovní účet nevíte, co se s penězi v daný okamžik děje, a zároveň někomu poskytujete celou řadu osobních informací.

V případě kryptoměn podobné problémy neexistují. Převody jsou velmi rychlé, a to i u plateb z jednoho konce světa na druhý. Náklady na převody jsou minimální, transparentnost systému maximální a údaje o vás v zásadě nulové. Ideální, pokud chcete obejít byrokracii a cítit se v dnešním světě bezpečnější. Anebo pokud chcete páchat zločin?

Jak získat kryptoměnu

Variant, jak se stát vlastníkem nějaké kryptoměny, je několik:

  • Nákup za peníze – ano, kryptoměnu můžete koupit (za peníze na burze).
  • Těžba / mining – těžíte za pomocí vysoce výkonných strojů a získáváte odměnu.
  • Trading – krypto lze směnit za jiné krypto na burze.
  • Airdrop – získat krypto lze i v rámci airdropu (odměna za to, že stanete prvními uživateli daného projektu nebo měny, slouží primárně jako promo daného projektu).
  • Online hry – kryptoměnu zdarma můžete získat i jako odměnu za výhru v řadě online her.
  • Hazard – kromě toho, že nákup krypta je svým způsobem trochu hazard, tak můžete zkusit štěstí u některé online hazardní herny (tak jako v nevirtuálním světě s jakoukoli jinou fiat měnou).
  • Kryptoměnové faucety (klikačky) – starý osvědčený model klikaček, který možná znáte z pravěkých dob internetu, funguje vlastně pořád stejně. Zaregistrujete se a vložíte adresu vaší peněženky a za každé zhlédnutí reklamy můžete dostat odměnu ve formě kryptoměny.
  • Založení krypto peněženky / registrace v nějaké další službě.

Jak fungují kryptoměny?

Kryptoměn existuje obrovské množství a logicky mezi nimi jsou menší či větší rozdíly. Obvykle se ale jedná o matematicky a softwarově velice propracovaný systém, který do svého chodu zapojuje samotné uživatele kryptoměn.

Kryptoměnami lze provádět transakce, tedy přesouvat je z jednoho počítače, telefonu či peněženky do druhého, a to nehledě na to, ve které části světa se nacházejí. Pomocí kryptoměn tedy lze s prakticky nulovými poplatky platit komukoli za cokoli, aniž by o tom někdo jiný věděl nebo to mohl zastavit.

Ve světě kryptoměn je však možné dělat mnohem více věcí – obchodovat s digitálním uměním, kryptoměny navzájem směňovat jednu za druhou, mince si půjčovat nebo naopak půjčovat někomu jinému a nebo třeba sázet.

Těžba kryptoměn

Těžba velmi zjednodušeně funguje tak, že některým z jejich uživatelů na počítači běží program, který sleduje síť Bitcoinu. Pokud se objeví nějaká nová transakce, tedy někdo chce někomu nějaké bitcoiny poslat, těžaři na to jsou upozorněni. Zkontrolují, zda je vše OK, transakci potvrdí a ta se dostane do blockchainu (= něco jako účetní kniha, která obsahuje soubor všech transakcí na světě).

Aby byli uživatelé motivováni transakce takto potvrzovat, jsou za to odměňováni ve formě jednotek těžené kryptoměny.

Dříve to bývali samotní uživatelé, kteří poskytovali svůj hardware (počítače a jiné stroje) k ověření plateb a za každou ověřenou platbu dostali malý obnos bitcoinů. Dnes to jsou velká výpočetní centra, protože nároky na výkon rostou a běžnému uživateli by výtěžek z těžby sotva pokryl náklady na elektřinu.

Jak již bylo zmíněno, za tuto službu systém platí v jednotkách zrovna těžené měny, přičemž tímto způsobem se počet jednotek neustále zvyšuje. Celkově má ovšem většina kryptoměn nastavený nějaký strop. Například u Bitcoinu je toto číslo 21 milionů. Jednotlivých mincí tedy nebude nikdy více než 21 000 000.

Kryptoměnové peněženky

Kryptoměnové peněženky jsou nástrojem pro bezpečné uchovávání kryptoměn. Stejně jako své vydělané peníze máte na bankovním účtu, i kryptoměny musíte někde bezpečně uschovat.

Peněženky mají dvě podoby. Buď jsou elektronické (softwarové), nebo mají fyzickou podobu (hardwarové). Softwarové peněženky jsou prakticky počítačové programy či mobilní aplikace, které se chovají podobně jako bankovní účty. Hardwarové peněženky si můžete představit jako USB flash disk, nebo malou krabičku, na které lze kryptoměny nahrát.

Oba druhy peněženek ukazují, kolik kryptoměn máte, zobrazují adresu (něco jako číslo účtu), díky které můžete kryptoměnu přijmout či odeslat do jiné peněženky.

Jakto, že kryptoměny mají nějakou hodnotu?

Hodnota kryptoměn je stejně jako hodnota většiny akcií či zlata dána tím, kolik jsou lidé ochotni za ně zaplatit. Hodnotu (cenu) kryptoměn tedy určuje poptávka a nabídka lidí. Poptávka a nabídka se střetává na kryptoměnových burzách. Zjednodušeně: Pokud chce kryptoměnu koupit více lidí, než kolik jich chce kryptoměnu prodat, cena zákonitě roste, protože kupující jsou ochotni zaplatit více.

Investice nebo obchodování kryptoměn vyžaduje znalost jejich významu a systému.

Jaké existují kryptoměny?

Určitě jste slyšeli o Bitcoinu, ale to zdaleka není jediná kryptoměna. Kryptoměn existují stovky, některé zdroje dokonce uvádějí tisíce. Na stránkách coinmarketcap.com jich najdeme přes 20 000. Velké množství  kryptoměn funguje na velmi podobném systému jako Bitcoin, ale některé jsou zcela odlišné.

Jak na kryptoměnách vydělat

obchodnik s kryptomenami

Tuto otázku si denně pokládá obrovské množství lidí. Způsobů, jak na kryptoměnách vydělat, je hned několik.

  • Kryptoměny můžete koupit a čekat, jak se kurz bude vyvíjet. Za nějakou dobu je můžete případně se ziskem prodat.
  • S kryptoměnami můžete obchodovat, aniž byste je vůbec museli kupovat a držet. Firem, u kterých lze na růst či pokles kryptoměn spekulovat dnes existuje celá řada.
  • Těžení kryptoměn. Dříve by tato možnost patřila ke způsobům, jak na kryptoměnách lze vydělat, ale v dnešní době to již tak docela neplatí. Potřebovali byste totiž obrovský počáteční kapitál, levnou elektřinu a hodně zkušeností.
  • Ve světě kryptoměn můžete také využít mnoha nástrojů, které většinou stojí na principech decentralizovaných financí (DeFi). Díky tomu tak můžete své kryptoměny nechat se zhodnocovat se zajímavým úrokem, který nezřídka kdy dosahuje i více než 10 % ročně. Pro více info hledejte např. staking.

Kupování kryptoměn je jednoduché. Zaregistrujete se v online směnárně. Tam svoje peníze (české korunysměníte za kryptoměnu v určitém kurzu, stejně tak jako to děláme, když potřebujeme eura či dolary na dovolenou. To je celé.

Kde koupit kryptoměny?

Hodnota všech kryptoměn dosáhla v roce 2021 celkové tržní kapitalizace přes 3 biliony amerických dolarů. Je tedy evidentní, že kryptoměny už dávno nelze považovat za pouhý ajťácký koníček nebo pochybný prostředek k obchodování s ilegálním zbožím přes internet.

Během několika let se kryptoměny staly alternativou k tradičním měnám a jsou používány snad ve všech oblastech lidské činnosti.

Obchodování s kryptoměnami

Ceny kryptoměn se neustále mění a právě na těchto změnách a výkyvech je možné vydělat peníze. Pokud nakoupíte bitcoin za cenu 1000 dolarů a prodáte ho o chvíli později za 1500 dolarů, vydělali jste si 500 dolarů (cca 11 000 Kč).

Takové obchodování je dnes možné provádět už velmi jednoduše, a dokonce lze využít i tzv. pákového efektu, který dokáže znásobit potenciální výdělky (stejně tak ale samozřejmě i prodělky.)

Spekulovat, obchodovat s nimi, využívat páku a vydělávat na kryptoměnách ale můžete i bez toho, abyste jakoukoli kryptoměnu vlastnili. Stačí si založit účet u některého z brokerů, kteří obchodování s kryptoměnami umožňují, třeba v podobě CFD.

Při obchodování s kryptoměnami však nezapomínejte na jejich zdanění.