Proč dělat rozhovory a interview?

Pohled provozovatele webu – peníze

Z pohledu provozovatele webu je to celkem jasné:

 • Je to fajn obsah – lidé rádi čtou příběhy slavných. I vy si to rádi přečtete.
 • Je to originální obsah – přesně podle všech příruček, které radí, že máte vždy vytvářet originální obsah, je právě rozhovor vždy jedinečný. Nejsou to obecné plky, které najdete všude.
 • Je to vždy setsakramentsky dlouhý článek – více slov, frází a češtinářských patvarů, skrze které k vám mohou lidé přijít na web.
 • Píšete jenom půlku článku – druhou píše většinou ten, koho zpovídáte.
 • Získáte kontakty – mnohdy nedocenitelná věc, která vám pomůže u jiných projektů.
 • Oslovíte nové publikum (když si vyberete správné lidi). Stejně tak jako se čtenáři rádi začtou do života slavných, tak je také rádi sledují. Je to, jako kdybyste byli kámoši s Karlem Gottem. Akorát ve virtuálním prostoru. Každý by se s ním rád poplácal po zádech. Stejně tak to lidé dělají i na netu.
 • Získáte sharovatelný obsah. Co si pod tím představit? O zajímavé rozhovory se lidé rádi podělí na sociálních i nesociálních sítích (lidově Tyinternety). O reklamu tak máte vlastně sami postaráno. Lidé takový článek nevnímají jako prachsprostou reklamu. Ale pro ně je to hutné čtivo.
 • Rozhovor se propaguje sám a bez vašeho přičinění. Stejně tak i zpovídaná osoba se ráda s ostatními uživateli podělí o novinku, že s ní vyšel další super článek na nějakém serveru. Ostatně – je to tak trochu otázka ega. Kdo by se nepochlubil, že?
 • Dostanete peníze.

Poznámka na okraj: Když už s někým děláte rozhovor, tak nezapomeňte vždy zmínit, aby daný člověk nezapomněl dát o vašem článku zmínku. Stačí vysvětlit důvody:

 • Přečte si to více lidí.
 • Má to virální potenciál.
 • Prokáže vám službu – vy o někom napíšete, on vám pomůže v tom, aby k vám chodilo více lidí. Je to zkrátka takový barter.

Pohled inzerenta – efektivita

Co z pohledu firmy, která investuje desítky tisíc měsíčně do inzerce. Zaplatí si rádoby „PR články“, které mají s PR společné asi totéž jako Jan Hus s Lady Gaga. Oba jsou zapálení pro to, co dělají, ale každý trochu jinak.

Typický příklad jsou desítky článků na jedno a to samé téma týkající se parfémů, které najdeme na Zena.cz a podobných webech.

Nebo si zaplatí články, které jsou označeny jako inzerce, zaplatí za publikaci a napsání 6 000 Kč a milý vlastník serveru je bouchne do té nejméně důležité kategorie na webu. Efekt nula nula nula. Teda spíše nula mínus 6 000 Káčé.

Proč? Protože tyto reklamní žvásty lidi nebaví. Nebudou to číst. Proč? Protože je to reklama.

Teď celou situaci otočíme. Co, kdyby si milý inzerent zaplatil rozhovor. Příběh o tom, jak vybudoval firmu z ničeho. Jak do ČR přivedli nový revoluční produkt a jak se snažili v u nás jako ryze česká firma prosadit (zahrajeme trochu na notu patriotismu), protože jim vadilo, jaké blitky u nás prodává konkurence. Už chápete kam, tím mířím? Ne – do zádele určitě ne. Jinam.

Zkusím to shrnout, proč by se i inzerenti (a nebo jejich PR agentury) měli snažit o to, aby vycházeli jen a pouze podobné firemní příběhy.

 • Je to fajn obsah – lidé rádi čtou příběhy slavných. I vy si to rádi přečtete.
 • Je to originální obsah – přesně podle všech příruček, které radí, že máte vždy vytvářet originální obsah, je právě rozhovor vždy jedinečný.
 • Je to vždy setsakramentsky dlouhý článek – spousta frází, skrze které mohou lidé narazit na tento rozhovor a dozvědět se, že firma ABC prodává kočičí kožíšky za směšně nízké ceny. A navíc pomáhá nebohým zvířátkům, aby jim v létě nebyla zima a zbaví je jejich miloučkých kožíšků (i s trochou kůže). A všichni se budou rozplývat nad tím, jak je firma ABC super, že zaměstnává ty nebohé Indiány a dává jim celé dva dolary za den, aby měli co žrát.
 • Je třeba zajistit jenom půlku článku – „pouze“ píšete odpovědi na otázky. A píšete o tom, co sami nejlépe znáte a víte. Nejsou to obecné plky, které najdete všude.
 • Získáte kontakty. Mnohdy nedocenitelná věc, která vám může příště pomoci dostat váš článek na tento web – levněji, rychleji apod.
 • Oslovíte nové publikum (když si vyberete správné lidi). Stejně tak jako se čtenáři rádi začtou do života slavných, tak je také rádi sledují. Je to, jako kdybyste byli kámoši s Karlem Gottem. Akorát ve virtuálním prostoru. Každý by se s ním rád poplácal po zádech. Stejně tak to lidé dělají i na netu.
 • Získáte sharovatelný obsah. Co si pod tím představit? O zajímavé rozhovory se lidé rádi podělí na sociálních i nesociálních sítích (lidově Tyinternety). O reklamu tak máte vlastně sami postaráno. Lidé takový článek nevnímají jako prachsprostou reklamu. Ale pro ně je to hutné čtivo.
 • Rozhovor se propaguje sám a bez vašeho přičinění. Stejně tak se i dané médium rádo pochlubí exkluzivním rozhovorem s Frantou Omáčkou z Googlu. Kdo by se nepochlubil, že má super pokec s Leošem Marešem a nebo Michalem Davidem (jehož hudbu ale nikdo moc neposlouchá)?
 • Někdy za rozhovor nemusíte platit.
 • Další přídavný efekt – ve vyhledávači získáte další pozitivně naladěný článek o vás a vaší firmě.

Poznámka na okraj: Když už se drbete (čtěte děláte) s rozhovorem, tak nezapomeňte vždy zmínit, požádat předem, zda mohou článek nasdílet na sociální sítě daného webu / magazínu, protože:

 • Přečte si to více lidí.
 • Má to virální potenciál.
 • Prokáže vám službu – vy jste s interview strávili hodiny času, oni vám na oplátku pomohou v tom, aby se o vás dozvědělo více lidí. Je to zkrátka takový barter.

Jak se skloňuje interview?

A na závěr taková malá nápověda pro ty, co vždy stejně jako já, dumají nad tím, jak se skloňuje slovo interview.

Původem anglické slovo interview (intervjú) je buď nesklonné neutrum, nebo se řadí k rodu mužskému a skloňuje se (interviewu).

V druhé tabulce se slovo interview skloňuje. Dle Internetové jazykové příručky se slovo interview skloňuje jako slovo kakadu (tzn. 1. pád by měl být interview). Rozdíl je však v tom, že do slova interview nepřidáváme žádné u, pouze ho tam vyslovujeme.

A podle příručky se kakadu se skloňuje zase stejně jako guru. To jsem z toho upřímně sám jelen. Teda vlastně interview.

Prosím tedy brát s nadhledem. Já pro klid duše budu všude rvát interview ve všech pádech, bo se v tom fakt moc nevyznám. Zní to prostě tak divně, že by se z toho fakt jeden opíchal…

 Skloňování interview dle kakadu :-)

Pády

č. jednotné

č. množné

1. pád = nominativ (kdo, co?) interview interview
2. pád = genitiv (bez koho, bez čeho?) interview interview
3. pád = dativ (ke komu, čemu?) interview interview
4. pád = akuzativ (vidím koho, co?) interview interview
5. pád = vokativ (oslovujeme, voláme) interview interview
6. pád = Lokál (o kom, o čem?) interview interview
7. pád = instrumentál (s kým, s čím?) interview interview

 

Pády

č. jednotné

č. množné

1. pád = nominativ (kdo, co?) interview interviewuovy
2. pád = genitiv (bez koho, bez čeho?) interviewu interviewů
3. pád = dativ (ke komu, čemu?) interviewu      interviewům
4. pád = akuzativ (vidím koho, co?) interview interviewy
5. pád = vokativ (oslovujeme, voláme) interviewe interviewy
6. pád = Lokál (o kom, o čem?) interviewu interviewech
7. pád = instrumentál (s kým, s čím?) interviewem interviewy
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Proč dělat rozhovory a interview?” má již 2 komentářů

 1. Robert22:57 dne 2.12. 2019 napsal/a

  Interview je neživotné. Tedy asi těžko jako guru/kakadu…

 2. deril18618:24 dne 5.12. 2013 napsal/a

  dik za navod!

Ostatní uživatelé také četli:

Ať už se řadíte mezi kutily, nebo ne, zapamatujte si, že pravopisně správně je pouze inbus s „n“. Inbus je speciální šestihranný klíč k utahování a povolování inbusových šroubů. Podoba imbus s „m“ je přístupná maximálně tak v hovorové češtině při mluvení kvůli snadnějšímu vyslovování. Příklady SPRÁVNÉHO užití slova inbus: Podej mi inbus, musím to dotáhnout. Koupili...

Správně napsat slovo zúčastnit dělá problém mnohým z nás. Proto bych to tady rád vysvětlil na příkladech. Zúčastnit se znamená být součástí něčeho či podílet se na něčem. Pokud váháte, jaké u v tomto slově napsat, můžete se teď zúčastnit bleskového jazykového kurzu. Správně je zúčastnit seZúčastnit se je zvratné sloveso, což znamená, že se...

Jmenuje se Honza. Věnuje se použitelnosti, zvyšování konverzního poměru, návrhům webových aplikací, eshopů a jejich testováním. Celým jménem Honza Kvasnička, který nám dnes povykládá spoustu věcí o UX. A nejenom o UX :-).Honzo, než se pustíme do rozboru samotného oboru použitelnosti webu, na začátek se nám prosím všem představ.Zdravím všechny čtenáře magazínu Objevit.cz a moc děkuji...

U tohoto zákeřného slova se můžete nechat pěkně nachytat. Jak se tedy správně píše? Mohli byste říct, že se toto přídavné jméno odvozuje od základu „dceřin“, a tím pádem nám po přidání koncového –ný vzniknou dvě n. Bohužel tomu tak není a správně je jedině dceřiný, jako je tomu například u slova raný ve významu...

Analogové vysílání už je minulostí. Jednalo se o způsob přenášení televizního obrazu, ale od roku 2011 přešly všechny televizní stanice na digitální vysílání, což pro analogové vysílání znamenalo konec. Co je to analogové vysílání Analogové vysílání je vůbec první technologie, která byla užívána k přenášení televizního obrazu. Obraz a zvuk byly přenášeny pomocí elektromagnetického vlnění....

Nevíte, jestli ve větě psát sami nebo samy? Pokusím se vám to vysvětlit tak, abyste v tom neměli zmatek. Slovo sami je zájmeno, ale je potřeba si uvědomit, že se vztahuje k množnému číslu. V čísle jednotném by se jednalo o zájmeno sám/sama. Sami i samy je správněObě varianty jsou správné a můžete se s...

Chcete někoho (písemně) upozornit, že je „dětsky prostý, až prostoduchý, dětinský“ (jak říká Slovník spisovné češtiny), ale nejste si jistí, jak to záhadné slovíčko správně napsat? Tak my vám to prozradíme. Správně je naivníMůžete si být jisti, že byste dotyčnému měli napsat, že je naivní, nikoliv najivní. S vloženým „j“ existuje slovo pouze v mluvené podobě, a...

Tohle je první ze série článků o webové analytice. Postupem času se tento seriál bude rozrůstat (snad). Takže pojďme na to. Na začátek trocha teorie, kterou však doporučuji přečíst, najdete tam možná také pár odpovědí na vaše otázky, které podle mého soudu řeší anebo řešil snad každý, co s webovou analytikou začínal. Předem také rád na...

Organismus / organizmus je označení pro tělo rostlinného nebo živočišného jedince. Druhým významem je účelně složený celek (systém), který je uzpůsobený určité funkci. Český spisovný jazyk povoluje psaní ve tvaru organismus i organizmus, obě dvě varianty jsou tedy správně. Za častěji používanou je považováno slovo organismus, ale to vůbec nebrání používání tvaru organizmus.V jednom textu však používejte pouze jednu...

Dopodrobna znamená jinými slovy detailně, do hloubky. Dopodrobna je příslovečná spřežka, proto se píše dohromady. Dvouslovná varianta do podrobna ve spisovné češtině neobstojí. Je nesprávná. Pravopisně SPRÁVNĚ je dopodrobnaNejlehčí bude, když si zapamatujete, že se jedná o spřežku. Anebo se vždy podívejte na tento web.Kdo by hledal nějaké zdůvodnění, toho musíme zklamat. Se spřežkami to...
Načíst dalších 10 článků