Den vítězství je v kalendářním pořadí druhý ze sedmi českých státních svátků. Trochu nadsazeně můžeme říci, že slavíme vítězství dobra nad zlem, datum 8. května 1945 bylo z historického hlediska velmi důležité, protože se jedná o formální ukončení 2. světové války.
Kontext 8. května 1945
Hrůzy 2. světové války tu asi nemusím připomínat, ale pro doplnění kontextu bychom měli vědět, co k ukončení 2. světové války vedlo. Zajímavé je například to, že v době, kdy bezpodmínečná kapitulace německých vojenských sil nabyla platnosti, se na území tehdejšího Československa stále bojovalo. Osvoboditelské ruské tanky dorazily do Prahy až ráno následujícího dne a především proto se na datu státního svátku nemohli tehdejší političtí představitelé dohodnout. Datum i to, jak tento den nazývat se tedy průběžně měnilo a nebylo to vždycky stejné.
Zprvu se jako směrodatný jevil fakt, že Sovětský svaz vyhlásil 9. květen Dnem vítězství nad fašismem. Od listopadu 1951 tedy tehdejší ČSR slavila také 9. květen jako Den osvobození Československa Sovětskou armádou. První změna přišla až po revoluci, kdy se v květnu 1990 nejprve upravil název na Den osvobození od fašismu, o rok později i datum na doposud platný 8. květen. V listopadu 2000 pak došlo ke zkrácení na Den osvobození a se snahou přiblížit se západním státům došlo roku 2004 ke změně k dnešnímu Dnu vítězství.
Už jste četli? Tsunami x cunami
Vzpomínkový den na ty, kdo během druhé světové války ztratili svůj život, je však platný celosvětově, bez ohledu na různost pojmenování svátku v jednotlivých zemích.
Mají obchody otevřeno nebo zavřeno?
Na Den vítězství musí mít zavřeno pouze obchody, které mají rozlohu větší než 200 metrů čtverečních. Malých obchodů se tedy žádná omezení netýkají, přesto je prravděpodobné, že mnoho z nich bude mít zavřeno. Tento státní svátek zkrátka není ideálním dnem k nakupování.
Kdo má na den vítězství svátek
Pokud znáte nějakého Ctibora, nezapomeňte mu na Den vítězství popřát, má totiž svátek právě 8. 5.