Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

První dojem (first impression) a assessment centrum

Hello 0

Willsoor - dámský motýlek

K napsání tohoto článku jsem se dokopával už hodně dlouho. A jelikož jsem byl nedávno na jednom assessment centru jako hodnotitel (chtěl jsem zkrátka vše vidět z té druhé strany), tak jsem si řekl, že by byla škoda se o zážitky nepodělit a říci, co jsem si z toho vzal do života já.

Modelová situace: Do místnosti nastoupí zhruba kolem desítky lidí. Někteří byli vyšňoření, někteří méně. Prohlížím si pečlivě jednoho po druhém. A už v tuhle chvíli jsem sám sebe přistihnul, že začínám hodnotit. Teda vlastně, že už jsem zhodnotil.

Můj první dojem

Vlastně jsem už teď byl schopný říct, koho bych si z těch lidí vybral (což je špatně). A vybavila se mi přednáška Petra Štědrého, který mi ukázal studii zaobírající se právě tzv. first impression (první dojem). Zmínil, že lidský mozek je schopny během 1/10 sekundy vyhodnotit, kdo mu je a nebo není sympatický na první pohled (respektive spíše na první mrknutí oka). Asi tomu tak skutečně je. Ti lidé ještě ani nepromluvili a já už měl v hlavě jasno. Je docela těžké s tím pak bojovat po několik zbylých hodin, protože tak trochu podvědomě nadržujete svým „favoritům“. I když třeba nechcete a chcete si udržet čistou mysl.

Zvláštní bylo také to, že jsem (asi jako každý) hodnotil i to, jak byli kandidáti oblečení. Vlastně dodnes si pamatuju, co měla jedna z těch dívčin na sobě (protože mě to zaujalo). Sako, nalevo měla v kapsičce stylově zastrčenou květinu (působilo to hrozně stylově), kolem krku dámského motýlka (a mně se hned vybavil můj oblíbený obchod Willsoor, který právě tyto stylovky prodává).

Byl jsem hrozně zvědavý, jestli můj první úsudek bude na konci assessment centra správný. A sice, zda bych si ty stejné lidičky vybral i později do týmu nebo ne poté, co budou muset dělat různé úkoly a testy (a kde teprve prokážou, že nejsou jen sympaťáci a sympaťačky). Nakonec bych si do svého týmu vybral 2 ze 3 kandidátů, kteří mě na základě prvního dojmu přišli sympatičtí.

Stejně tak mě zajímalo, podle čeho budou hodnotit ostatní v „porotě“ a zda se na těch samých kandidátech shodneme. Nakonec jsme se na jednom šŤastlivci „by wočko“ skutečně shodli…

Pořád mě to však neutvrdilo v názoru, že jsou nutná nějaká assessment centra, kde kandidáty nutíte ze sebe dělat šaška. Vlastně se mi vybavila další historka mého kamaráda, který šel na výběrko do společnosti Delloite a když mu na místě řekli, že to bude probíhat formou assessment centra, tak řekl, že nic takového dělat nebude. Že buď jej chtějí a pozvali ho kvůli jeho zkušenostem (a ne kvůli tomu, aby ze sebe dělal šaška). A nebo ne a že se tedy s dovolením poroučí. No co myslíte, vzali ho? Paradoxně fakticky ano… Ale moc takové jednání nedoporučuji, pokud jste předtím neřídili aspoň třikrát Microsoft a nutně teď hledáte práci.

Co jsem si z toho odnesl?

Možná ještě více jsem pochopil, jak důležitý je onen první dojem. A jak velkou váhu hraje oblečení (více se tím zaobírám níže a připravuji na tohle téma také další článek).

Prostě, když vám někdo bude nesympatický už od začátku (a on o tom ani neví a nebo za to třeba ani nemůže), tak se tento „pocit“ jen hrozně těžko odbourává.

Poznáte, kdo něco předstírá a hraje (snad jen v tomhle je assessment centrum fajn, ale to se dá poznat i u osobního pohovoru).

Kdo naslouchá a je schopen reagovat. A kdo případně umí myslet o krok napřed. Tedy, když se stane problém, tak je schopen říci nejenom: „Houstone, máme problém.“

Ale je schopen navrhnout variantu, aby se tomuto problému v budoucnu předešlo (tím vlastně testujete analytické myšlení). Tedy po A musí přijít zase B.

V dnešní době, kdy naše životy takřka ovládají algoritmy sociálních sítí, se může hodit znát správný pravopis tohoto slova. Možná se totiž mylně domníváte, že slovo algoritmus má co dočinění se slovem rytmus. Ale tak to není. Správně je algoritmusSlovo algoritmus je rodu mužského neživotného a nemá nic společného se slovem rytmus. Algoritmus píšeme vždy...

Poznáte, kdo se na výběrko skutečně dobře připravil a kdo ne. Kdo má jasno o své budoucnosti (co chce dělat, kam by to chtěl v životě dotáhnout). A také jednoduše poznáte, kdo vám říkal pravdu.

Většinou se to testuje tak, že se prostě kandidáta zeptáte na stejnou otázku znova třeba za pár hodin a podle toho poznáte, zda vám kecal nebo ne (bude odpověď stejná?). Případně mu tuto otázku položíte nepřímo, nastíníte praktickou situaci (která se ne náhodou podobá například tomu, na co jste se ptali na začátku pohovoru).

Například: Co byste mi poradil, kdybych… (a vlastně čekáte, jestli by se kandidáte zachoval stejně, jako vám tvrdil na začátku pohovoru)

Na vlastní oči uvidíte, jak funguje davová psychóza. A sice, když jeden kandidát řekl, že miluje sport, tak všichni ostatní milovali sport také. Když někdo na začátku zmínil, že hrozně rád cestuje, tak všichni byli najednou náruživí cestovatelé (akorát nevycestovali dál než dva kilometry od rodného města).

Vlastně dodnes přemýšlím, co by se stalo, kdyby první kandidát řekl, že zbožňuje anální sex…. A to je právě důvod, proč si myslím, že jsou lepší osobní pohovory face-to-face / one-on-one a ne hromadná zasedání jako v protialkoholní léčebně. Šlo to právě vidět na kandidátech, kteří šli evidentně do prvního assessment centra v životě, za začátku byli tišší a až postupem času pookřáli. No jo, ale to byl třeba jeden člověk z deseti, který se takto chytnul. Co když dalších 5 jsme kvůli tomuto assessment centru zabili, protože se zkrátka nebyli schopní prokousat přes to, že na ně teď civí dalších 10 lidí? A co když třeba z těch 5 lidí jsou 4 špičkoví programátoři, kteří jsou jenom trošku introverti? My totiž přesně tyto špičkové programátory hledáme k nám a tam se moc nepočítá s tím, že budou umět excelentně mluvit Francouzsky, Německy a budou to rození kecalové….

Ale abych to shrnul, ti co vypadali stylově, měli uhlazené košilky, nažehlené límečky, ti to měli jednodušší. Protože od nich každý očekává, že pěkný vzhled = dbají o sebe. Mají disciplínu (a umí minimálně žehlit). Druhá věc je, že když vypadáte jako „million dollar baby“, většinou se tak i cítíte a tato energie z vás vyzařuje. Zkrátka – když si myslíte, že vám to sluší, zvedne to vaše sebevědomí.

Asi bych zmínil, že stejně jako platí „jste to, co jíte“, tak platí i to, že „to, co nosíte, takoví jste“. Tedy výrazně jiný styl oblečení (nejdete s davem, umíte se odlišit a stát si za svým a nejspíše budete i silná osobnost). Šedá saka, nevýrazné košile a nebo oblečení, vše v jedné barvě (ideálně v té šedé) = většinou nízké sebevědomí (a nebo totální nezájem se o sebe starat).

Také jsem si uvědomil, jak velkou roli hraje to, jak moc se umíte u těchto výběrek odlišit (přece jenom, když sedíte na opačné straně bojové vřavy, tak to vnímáte vše trochu jinak a jinak u toho také přemýšlíte). A sice – u některých jedinců jsem neměl za nějaké 3 hodiny skoro žádné poznámky. Nebyl jsem skoro schopen ani říci, jak se jmenovali a nebo jak se chovali, protože se nijak neprojevili (a nebo mám zkrátka krátkou paměť).

A u jiných jsem měl popsaných pět A4 papíru a byl schopen říci i to, jaká je velikost jejich podrážky. No a hádejte, koho asi upřednostníte? Toho, o kom si můžete udělat nějaký širší obrázek. Protože na ty šedé myši si u hodnocení ani nevzpomenete… A když, tak si nevybavíte nic, kvůli čemu by je stálo za to zaměstnat.

A jak jsem už zmínil, stejně jako já jsem hodnotil kandidáty podle svých preferencí, činili tak i ostatní „porotci“. A zde nastává kámen úrazu. Každý preferuje něco jiného. Každý si vybíral a hodnotil kandidáty podle toho, co mu samotnému vyhovuje. Vlastně – to bylo takové zrcadlo i nás porotců.

Bylo zajímavé pozorovat ostatní hodnotitele a slyšet jejich důvody, proč se rozhodli tak či onak. Co je zaujalo a naopak, co hodnotili negativně. Někoho zajímala fakta, někdo se upnul k tomu, co daný kandidát řekl špatně a nebo naopak zapomněl říci. Jiné zajímalo to, jak přemýšlí, zda umí vysvětlit věci polopatě a na detaily nehleděli. Bylo to fakt zajímavé a člověk díky tomu tak získá trošku větší nadhled a pochopí uvažování jiných.

Určitě doporučuji každému, aby si to alespoň párkrát sám vyzkoušel. Protože nejlépe se naučíte pochopit vlastní chyby na chybách jiných. Zvlášť, když to vidíte na vlastní bulvy.

O tom, co nosit a nenosit (a proč), se dočtete v dalším článku s názvem: Šaty (a pár dalších věcí) dělají z prasete člověka.

Foto: http://www.willsoor.sk/damske-kosele/damske-motyliky/p/damsky-motylik-willsoor-3751/

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Se slovy, která jsou přejatá z cizích jazyků, jsou často problémy, protože v mnoha případech podléhají původnímu pravopisu. U slova krédo tomu tak není, protože už se zcela začlenilo do českého jazyka. Proto lze slovo krédo zcela normálně skloňovat podle vzoru město. V původním tvaru, bylo ve slově krédo počátečním písmenem „C“. Jak už bylo řečeno, krédo se...

Říkal jsem si, že bych časem sepsal nějaké motivační kecy o tom, jak může vypadat život po rozchodu, až jste z toho venku. Aby prostě ostatní věděli, jak nakonec může vypadat to světlo na konci tunelu, až k němu dokráčíte. Protože jsem však líný jako veš, tak jsem se k ničemu takovému nedokopal. A když...

Ještě před pár lety bych řekl, že se WordPressu nic nevyrovná. Dnes bych již mluvil jinak. Vysvětlím proč. I tento web běží na WordPressu. Měsíčně sem přijde kolem 10 000 – 20 000 návštěvníků. Když jsem jej začínal stavět někdy před 2-3 lety, tak to byla tehdy jediná přípustná varianta. Vlastní řešení mi přišlo zbytečné. Vysvětlím proč....

Mužské jméno Luboslav je obdobou jména Luboš, které má slovanský původ. Jméno se obvykle vykládá jako milý. Kdy slaví Luboslav svátek?Luboslav slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 16. července (16.7.).Ženská podoba jména LuboslavŽenskou podobou jména Luboslav je Luboslava.Domácké podoby jména LuboslavLuba,Lubík,Luboslavek.Luboslav a statistikaKolik žije v ČR LuboslavůK 16. 7. 2022 žije v České republice 57...

Ženské jméno Růžena vzniklo jako překlad latinského jména Rosa tedy růže. V České republice se vyskytuje také v podobě Rozálie, Rozárie, Rosalie či Rosarie. Kdy slaví Růžena svátek?Růžena slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 13. března (13.3.).Domácké podoby jména RůženaRůženka,Růžička,Růžka,Růže,Růža.Růžena a statistikaKolik žije v ČR RůženK 6. 3. 2022 žije v České republice 28 952...

Objetí zdarma (Free hugs) můžete získat zejména 5. července. Právě v tento den se lidé po celém světě na veřejnosti objímají, a to především s osobami, které vůbec neznají. Kromě Mezinárodního dne objetí zdarma exituje také Mezinárodní den objímání, který připadá na 21. leden. Kdy slavíme Mezinárodní den objetí zdarma? Mezinárodní den objetí zdarma každoročně...

Přestože vyslovujeme z, slovo Korsika píšeme se s. Korsika – jediná správná varianta z pohledu českého pravopisu.Korzika – nesprávná varianta.Korsyka – nesprávná varianta.Korzika – nesprávná varianta.Skloňování slova KorsikaKorsika je rodu ženského a skloňuje se podle rodu žena.1.pád – Korsika2.pád – (bez) Korsiky3.pád – (ke) Korsice4.pád – Korsiku5.pád – Korsiko!6.pád – (o) Korsice7.pád – (s) KorsikouSprávné...
Načíst dalších 10 článků