Každý, kdo pracoval s pneumatickým kladivem, dosvědčí, že se jedná o fyzicky náročnou práci.
Jak se to ale správně píše? Je správně sbíječka anebo zbíječka? Pokud to (také) nevíte vy, nemusíte se za nic stydět (styďte se, vy nuly :-D!!!). Obchodníci, kteří prodávají zbíječky, by se však stydět měli.
Správně je totiž pouze tvar sbíječka. Přesto se v katalozích často dočtete o zbíječkách.
Co je to sbíječka?
Sbíječka je jiné označení pro pneumatické kladivo. Tento nástroj patří mezi mechanická strojní kladiva, která jsou určená k vrtání otvorů do tvrdých materiálů (beton, kámen, kov atd.). Slouží také k mechanickému rozbíjení pevných předmětů, které jsou z vyrobené z tvrdých materiálů. Nejvíce se využívá v dolech, lomech a ve stavebnictví. A pokud jste neměli tu čest pracovat se sbíječkou, pak věřte tomu, že z takové práce vás budou pěkně bolet ruce. Pokud je možnost, tak se takové práci radši vyhněte.
A proč se píše sbíječka v takovém tvaru, jak se píše? Předpona s- se píše proto, že sbíjení narušuje objem něčeho, materiál jde z povrchu pryč. Správná výslovnost je [ZBÍJEČKA], proto se nejspíš někdy tento tvar vyskytuje i v psaném textu. Zbíječka je tvar nespisovný, takže na něj rychle zapomeňte! Dokud se nezmění Pravidla českého pravopisu, tak bude správně pouze tvar sbíječka.
Příklady SPRÁVNÉHO užití slova sbíječka:
- Budeme potřebovat nové nářadí do firmy, tak vyber nějakou kvalitní sbíječku, se kterou se ti bude dobře pracovat.
- Práce se sbíječkou je velice fyzicky náročná.
- Když jsem byl na brigádě, tak jsem pracoval se sbíječkou. Už to nechci nikdy zažít.
- Jen se podívám na tu sbíječku, už mě bolí celé tělo.
- On práci se sbíječkou nezvládne. Vždyť je to chcípák.
- Přines sbíječku, na tuhle práci potřebuju pořádný nářadí.
- Tu díru jsi vážně udělal bez sbíječky? Tomu nevěřím.
Už jste četli? Žárlivost a její příčiny
Zdroj: justfreetools.com
