Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Shoda přísudku s podmětem

Shoda přísudku s podmětem v osobě, čísle i rodě je základem českého pravopisu. Pochopit jejich zákonitosti však občas není úplně jednoduché.

Podmět

Jako podmět označujeme základní větný člen, který vyjadřuje původce děje nebo nositele činnosti stavu či vlastnosti. V pasivních větách může podmět představovat cíl děje.

Jak poznat podmět ve větě

Podmět ve větě obvykle najdeme, zeptáme-li se otázkou 1. pádu (Kdo? Co?) a přísudkem. Příkladem může být věta Pekař peče výborné housky. Přísudkem je v tomto případě sloveso peče, zeptáme se tedy: Kdo peče výborné housky? Odpovědí je pekař, pekař je tedy v našem případě podmětem.

Slovní druhy podmětu

Podmětem je nejčastěji jméno, zejména podstatné jméno nebo zájmeno, nicméně v pozici podmětu se může uplatnit libovolný slovní druh nebo i neslovní výraz. Podmětem rovněž může být vedlejší věta. Příklady:

  • Otec (podstatné jméno) pracuje.
  • Poslední (přídavné jméno) se připraví.
  • Chybovat (infinitiv slovesa) je lidské.
  • Ne (částice) je mé poslední slovo.
  • To tvé věčné ale (spojka) mě unavuje.
  • Kdo přišel první (vedlejší věta podmětná), vyhrál.

Typy podmětu

  • Vyjádřený podmět je podmět, který je ve větě slovně vyjádřen.
  • Nevyjádřený podmět je podmět, který není ve větě slovně vyjádřen, ale známe ho.
  • Všeobecný podmět je podmět, který není ve větě blíže určen. Dá se nahradit za oni / ony.
  • Neurčitý podmět je podmět, který je ve větě neznámý. Dá se nahradit za ono.

Vztah podmětu k jiným větným členům

Podmět spolu s přísudkem tvoří základní skladební dvojici. Vztah mezi podmětem a přísudkem se nazývá predikace. Podmět se s přísudkem shoduje v osobě a čísle, ve třetí osobě i v rodě: Nikdo nepřišel. Nepřišli jsme („my“). Sestra nepřišla. U přísudku jmenného se sponou se podmět shoduje s přísudkovým přídavným jménem: Špenát je zdravý. Pokud je sponou podstatné jméno, shoduje se s podmětem v rodě pouze v případě, že existuje patřičné přechýlené slovo: Otec je zpěvák. Matka je zpěvačka. x Změna je život.

Podmět je často rozvíjen přívlastkem, který se rozlišuje na shodný (shoduje se s podmětem v pádě, čísle a rodě) a neshodný.

Podmět a předmět lze v mnohých větách zaměnit změnou slovesného rodu: Zahradník očesal jabloně. – Jabloně byly zahradníkem očesány. Předmět ani příslovečné určení nikdy nerozvíjí podmět.
Doplněk rozvíjí zároveň podmět i přísudek: Otec se zdál unavený.

Přísudek

Stejně jako podmět i přísudek je základní větný člen. Přisuzuje podmětu činnost, stav nebo vlastnost. Zpravidla je to sloveso v určitém tvaru nebo pomocné (sponové) sloveso se jmenným nebo příslovečným tvarem.

Přísudek vlastně přebírá od podmětu jeho osobu, číslo, případně i rod a životnost. To znamená, že podmět ovlivňuje přesnou podobu přísudku, nikoli obráceně. Podmět je vlastně takový hrnčíř, který má před sebou kus hlíny a tu teprve vytvaruje do konkrétní podoby.
Přísudek je řazen mezi základní větné členy a s podmětem tvoří tzv. základní skladební dvojici. Jeho znalost je důležitá i pro správné určení pravopisu ve shodě přísudku s podmětem. Ve větě ho hledáme jako první (i dříve než podmět), vyjadřuje, co dělá podmět; nejčastěji je vyjádřen slovesným tvarem (jednoduchým nebo složeným). Přísudek můžeme rozdělit také na:

  • holý (Petr studuje.),
  • rozvitý (Petr dobře studuje.),
  • a několikanásobný (Petr studuje a cestuje.).

Jak poznat přísudek ve větě

Nejjednodušeji ho zjistíme tím, že se zeptáme Co dělá podmět věty? Případně co dělal nebo bude dělat podmět, záleží vždy na konkrétní větě a jak nám to vyhovuje. Například máme opět větu Pekař peče výborné housky. Zeptáme se Co dělá pekař? a odpovíme si že peče. Přísudkem této věty je tedy větný člen peče.
Dejte si pozor na to, že slovesný přísudek bývá tvořen pouze a jen slovesem. Občas nás láká odpovědět, že přísudkem věty Karel miluje Danu je celé spojení miluje Danu. Ale pokud se nad tím zamyslíme do hloubky a budeme pátrat vyloženě jen a jen po činnosti, kterou podmět dělal, vyjde nám, že jen miluje. Jestli miluje Danu, Pavlku, Honzu anebo nám je teď jedno. Podstatná je činnosti, nikoli okolnosti. Těmi se budeme zabývat při určování ostatních větných členů. Nás zajímá základ informace, a to je, že Karel miluje.

Shoda přísudku s podmětem

Jako základní větné členy označujeme podmět (podstatné jméno nebo zájmeno v 1. pádu) a přísudek (sloveso v určitém tvaru). Spolu tvoří tzv. základní skladební dvojici. Kdybychom se podívali na stavbu věty jako na strom, pak by základní skladební dvojice byla kmenem a ostatní větné členy jeho větvemi, které se teprve přidávají ke kmeni jako základu stromu. Podmět je tak trochu jako spodní část stromu (skoro by se dalo říct jako kořen), protože určuje podobu i druhé části kmene – přísudku.

Můžeme říct, že přísudek přebírá od podmětu jeho osobu, rod a číslo. Pokud se budeme držet podoby se stromem, pamatujte si, že těžko bude mít strom spodek kmenu z hrušky, zatímco vršek bude patřit borovici. Vršek kmene (tedy přísudek) roste prostě podle pravidel, která určil spodek kmene (podmět).

Koncovky přísudku v minulém čase

Při použití minulého času se i(í) / y(ý) v koncovkách slovesných příčestí a jmenných tvarů řídí tzv. shodou přísudku s podmětem. Koncovky se tedy řídí rodem a životností podmětu:

  • Mužský životný v mn. č. -> Měkká koncovka i -> Muži pracovali.
  • Mužský neživotný v mn. č. -> Tvrdá koncovka y -> Stroje pracovaly.
  • Ženský v mn. č.-> Tvrdá koncovka y -> Ženy pracovaly.
  • Střední v mn. č. -> Pozor! v koncovce není i/y, ale a -> Zvířata pracovala.

Některá slova se vyskytují v životné i neživotné variantě (i když obě vyjadřují stejný význam), podle tvaru je třeba určit správnou životnost a s ní i koncovku příčestí; např.:

  • Uzenáči voněli. × Uzenáče voněly.
  • Ledoborci postupovali. × Ledoborce postupovaly.
  • Ukazatelé byli analyzováni. × Ukazatele byly analyzovány.
  • Někdy nese rozdíl v životnosti také rozdíl ve významu:
  • Nosiči zavazadel ztratili kufr. × Na střeše byly nosiče na kolo.
  • Vodiči své koně neudrželi. × Elektrické vodiče nesnesly žár.

Slovo sněhulák, strašák atd. jsou slova mužského rodu životného, i když vyjadřují neživou věc.

  • Na zahradě stáli sněhuláci.
  • Strašáci strašili děti.

Už jste četli? PemiK: Jsem mladý chlápek, který miluje, když se ostatní smějíPemiK aka Petr Macko v 18 letech dokázal mnohým social media maniakům vytřít zrak. Je to internetový bavič. Říká si PemiK a je to také nadšený YouTuber, který si kolem svého jména vybudoval již docela věrnou skupinu fanoušků. A kdo ví, třeba nám tu...

Slova rodiče, koně, lidičky mají koncovku jako neživotná, ale shodu s přísudkem jako životná.

  • Rodiče hlídali.
  • Koně vyhráli závod.

I když můžeme říct dva dny i dva dni, oba tvary mají shodu jako neživotná.

Podstatné jméno dítě je rodu středního, ale v množném čísle děti už je rodu ženského, proto se píše Děti zlobily.

Několikanásobný podmět

Problém nastává, když je podmět několikanásobný a jednotlivé podstatná jména v podmětu jsou různého rodu a životnosti. Pak se řídíme těmito pravidly:

Pokud je v podmětu alespoň jedno jméno rodu mužského životného (v jednotném nebo množném čísle), pak bude v příčestí měkká koncovka i.

  • Města, firmy i prezident reformu uvítali.

Pokud v podmětu není žádné jméno rodu mužského životného, pak píšeme v příčestí tvrdou koncovku y.

  • Postele a křesla byly ten týden ve slevě.

Toto pravidlo platí i v případě, že se několikanásobný podmět skládá ze jmen rodu středního a alespoň jedno z nich je v jednotném čísle.

  • Polsko a Rusko vyjednaly dohodu.
  • Koťata a štěně si spolu hrály.

Pouze pokud jsou všechna podstatná jména v podmětu středního rodu a v množném čísle, pak jedině píšeme v koncovce příčestí a.

  • Košťata a vědra byla uložena v komoře.
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

☘ Den svatého Patrika ☘ Každý rok 17. března lidé vycházejí do ulic, tančí, popíjí a baví se. Je Den svatého Patrika, starověkého křesťanského duchovního působícího v 5. století v Irsku. Svatý Patrik byl dle pověr tím, kdo přinesl do Irska křesťanství. (Datum 17.3. připadá na Patrikovo úmrtí.)Den svatého Patrika se slaví v Irsku, ve...

Advent se stříbrnou nedělí, latinsky řečenou Gaudete (radostná), přehoupl do své druhé poloviny. Na svém adventním věci zapálíme už třetí svíčku, tentokrát růžovou, jedinou v jiné barvě. Říká se jí pastýřská a představuje radost z toho, že se blíží oslava narození Páně. Je také také symbolem přátelství a díků za všechny blízké. Jak oslavit třetí...

Než se budeme bavit o tom, jestli se píše tiráda nebo tyráda, vysvětlíme si význam tohoto slova, protože ten spoustě lidí není jasný. A vy odteď budete jiní. 🙂 Význam slova tirádaCo to vlastně je tiráda? Bohužel má toto slovo více významů, které si musíme zapamatovat a z kontextu odvodit, o který případ se jedná.Nejčastěji...

Ženské jméno Amálie je latinského či germánského původu. Vykládá se jako milá, milovaná nebo pracovitá. Formálně podobné je indické jméno Amala, což znamená čistá, ryzí v sanskrtu. Někdy bývá považována za variantu jména i Amélie, ale ta má společný základ s Emílií. Kdy slaví Amálie svátek?Amálie slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 10. července (10.7.).Domácí...

Mnoho lidí se splete, protože se snaží slovo bungalov napsat tak, jak se vyslovuje – [BUNGALOF]. Nenechte se zmást. Pravopisně správně je pouze tvar bungalov s písmenem „v” na konci. Pomoci si můžeme tím, že si zkusíme slovo bungalov vyskloňovat. Tím zjistíme, že druhý pád je bungalovu. Slovo bungalov tedy píšeme pouze s písmenem „v“. Bungalof...

Ženské jméno Sonja je jednou z variant jména Soňa, které je ruského původu, vzniklo zkomolením řeckého jména Sophia, které znamená moudrost. V česku se jméno vyskytuje také v podobě Sonia. Kdy slaví Sonja svátek?Sonja slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 28. března (28.3.).Domácí podoby jména SonjaSoňka,Sonička,Sunka,Sonka.Sonja a statistikaKolik žije v ČR SonjK 15. 3. 2022...

Pochází z Rokycan. Na internetu jej najdete pod přezdívkou Lefiath. A pod stejným názvem najdete i jeho portfolio (Lefiath.cz). Provozuje web Tutoriarts.cz zaměřený na komunitu a návody pro začínající i pokročilé grafiky. Působí jako webový designér již pěknou řádku let, specializuje se na e-shopy. Petře, jak dlouho už vlastně jsi na volné noze?Přes čtyři roky....

Ženské jméno Francesca je italským jménem, které se ojediněle vyskytuje i u nás. Českou podobou jména je Františka. Více o původu a významu jména najdete právě pod jménem Františka. Kdy slaví Francesc asvátek?Francesca slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 9. března (9.3.).Domácké podoby jména FrancescaFanny,Franci,Francinka,Francka,FandaFany.Mužská podoba jména FrancescaFrantišekFrancesca a statistika Kolik žije v ČR FrancesekK...

Využití datových strategií se stává klíčovým prvkem pro úspěch v konkurenčním prostředí online kasin, které patří mezi těžké marketingové segmenty. Moderní analytické nástroje a metriky výkonu umožňují lepší rozhodování a zvyšují loajalitu hráčů. Díky těmto technologiím je možné přesně cílit a personalizovat marketingové kampaně.Pro platformy, jako je například mezinárodní online casino, je velmi důležité porozumět potřebám...

Jeho humor je drsný. Mnohdy až trapně jednoduchý. Ale právě díky tomu si získal srdce desítek tisíc lidí. Své frky vydal i knižně. Konkrétně se jedná o knihu Martyho frky. V dostání je u všech dobrých knihkupců se smyslem pro černý humor.Marty, kdo vlastně stojí za Martyho frky (v době publikace článku byla Facebook skupina nejspíše opět zrušena ze...
Načíst dalších 10 článků