Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Sociální sítě – Social Media

Hello 1
Sociální sítě – Social Media

Sociální sítě (anglicky Social Media, Social Network, Community network) patří mezi fenomény nového milénia. Twiter, Facebook, Linkedin patří mezi nejoblíbenější, ale i mnohé další sítě se těší vysoké oblibě. Některé sociální sítě mají dokonce i stovky miliónů uživatelů.

Není náhodou, že marketing na sociálních sítích se rozvíjí přímo mílovými kroky. Společnosti vidí v sociálních sítích obrovský potenciál, takže se snaží vymyslet nejrůznější způsoby, jak se na těchto serverech zviditelnit. Způsob realizace může mít různou podobu. Může to být forma reklamy, PR, nebo další informační kanál pro komunikaci se zákazníky.

Sociální síť je pojmenování, které vychází ze sociologie. V tomto oboru označuje skupinu lidí, kteří spolu udržují kontakt prostřednictvím různých prostředků.

V oblasti internetu sociální sítě zprostředkovávají svým uživatelům vzájemnou interakci. Jedná se vlastně o propojování lidí skrze internet. Registrovaní uživatelé mohou mezi sebou komunikovat, sdílet fotografie a videa. Tím však výčet aktivit nekončí. Každá sociální síť má svá specifika.

Nejznámější sociální sítě a jejich stručná charakteristika:

Facebook

Facebook je celosvětově rozšířená sociální síť, kterou používají stovky milionů uživatelů. V České republice jej využívá stále podstatnější část populace, mezi mladými lidmi je pak prakticky „povinný“.

Posláním Facebooku je v současné době  zajištění kontaktu mezi lidmi a usnadnění komunikace. Pomocí Facebooku je možné sdílet informace, fotky, videa nebo plánovat akce a dnes již také streamovat videa. Vaše interakce probíhá především s lidmi, které si přidáte do přátel. Ti poté, v závislosti na vašem nastavení soukromí, mohou mít exkluzivní přístup k obsahu, který vkládáte.

V roce 2015 měl Facebook více než 1,5 miliardy aktivních uživatelů. V České republice má Facebook přibližně 4,5 miliónů aktivních uživatelů.  

YouTube

jednička mezi servery určenými pro sdílení videosouborů. YouTube v současnosti vlastní společnost Google, proto jsou i uživatelské účty vzájemně propojené. Původně měl YouTube sloužit pouze pro sdílení amatérských záběrů, ale v současnosti jsou na YouTube dostupné videoklipy, filmy, vzdělávací videa atd. Poměrně nový fenomén jsou youtubeři (youtubers).

Jsou to především mladí tvůrci videí, kteří své videa sdílejí většinou na YouTube, ale pro šíření různého obsahu využívají i jiné sociální sítě. Youtubeři nejsou závislý na tradičních médiích. Budují si svou vlastní základnu fanoušků. Jejich zisky plynou především z reklamy.

Celosvětově má YouTube více než miliardu aktivních uživatelů. V České kotlině se uvádí, že YouTube používá 95% veškeré populace, která má k dispozici internet.

Twitter

V České republice Twitter využívají zejména lidé, kteří se pohybují v oblasti médií a marketingu. Sociální síť dovoluje psát příspěvky o maximální délce 140 znaků. Příspěvky se zobrazují na uživatelově profilové stránce a na stránkách lidí, kteří ho sledují (takzvaní folowers).

Jak se píše gramaticky správně toto hlavní město Ukrajiny? Kyjev, či Kyjef? Kyjev – jediná správná pravopisná varianta. Zdůvodnit si ji můžeme například druhým pádem – (bez) Kyjevu.Kyjef – nesprávná a pohledu pravopisu špatná varianta.Skloňování slova KyjevKyjev je rodu mužského neživotného a skloňuje se podle vzoru les.1.pád – Kyjev2.pád – (bez) Kyjevu3.pád – (ke) Kyjevu4.pád...

Twitter dosahuje na celosvětové scéně podstatně lepších výsledků než v ČR. Celosvětově má přes 300 milionů aktivních uživatelů. Twitter v České republice aktivně využívá více než 300 tisíc uživatelů.

LinkedIn

Je pracovní sociální síť, kterou využívá více než 400 miliónů uživatelů z celého světa. Hlavní myšlenkou je propojení profesionálů, aby byli produktivnější a úspěšnější. Prostřednictví LinkedInu lze získat reference a podrobnosti spolupráce s ostatními uživateli. Některým společnostem (zejména světovým) stačí místo životopisu odkaz na LinkedIn profil.

Služeb LinkedInu využívá celosvětově více než 400 uživatelů. V České republice tuto službu využívá přibližně 650 tisíc lidí.

Instagram

Je poměrně mladá sociální síť, která vznikla až v roce 2010. Původní záměr byl takový, že bude sloužit ke sdílení čtvercových fotografií z iPhonů. Fotografie je možné snadno upravit pomocí různých filtrů a následně sdílet s ostatními. V současnosti je možné sdílet také krátká (maximálně 15 sekundová) videa.

Další změnou je i to, že aplikace už není primárně zaměřena na produkty Applu, ale je kompatibilní i s většinou dalších mobilních zařízení. V současnosti patří Instagram do portfolia vlastněného Markem Zuckerbergem.

Instagram je ve světě velice populární. Celkově má přes 400 miliónů uživatelů. Odhaduje se, že uživatelů Instagramu je v České republice až 600 tisíc.

Google+

Poměrně nová sociální síť, která byla spuštěna v roce 2011. V mnohém se podobá Facebooku, ale nenechte se zmást. Na Googlu je i několik odlišností. V prvé řadě je daleko lépe řešené roztřídění kontaktů do různých kategorií (kruhů – anglicky circles), u kterých si nastavíte, co jednotlivé kruhy mohou vidět. Výhodou je, že Google vlastní celou řadu služeb, které stačí propojit spolu s Google+. Příkladem mohou být Google Maps, Picaso, Google Docs, Hang Outs a mnohé další. Vhodným nastavením vznikne pro každého internetové prostředí na míru.

Celkový počet profilů na Google+ je údajně vyšší než 2 miliardy, ale aktivních uživatelů je po celém světě zhruba 500 miliónů. V České republice aktivně využívá služeb Google+ asi 400 tisíc uživatelů.

Pinterest

Jedná se o obrázkovou sociální síť, na které najdete text pouze jako popisek fotografií a obrázků, případně jako komentář. Uživatel vytváří kolekce (nástěnky) z obrázků, které buď nahraje ze svého počítače, nebo je získá z internetu.  Ostatní uživatelé si mohou kolekce prohlížet, komentovat jednotlivé obrázky, nebo je označit pověstným tlačítkem „like“.

Jednotliví uživatelé mohou mezi sebou komunikovat a vytvářet společný obsah, takže se opravdu jedná o pravou sociální síť. V některých případech je možné využít Pinterest i k marketingu, ale většinou slouží spíše pro osobní potřebu. Mezi ostatními sociálními sítěmi je Pinterest v ČR spíše chudým příbuzným.

Na celém světe je více než 47 milionů uživatelů. Českých uživatelů je mezi 60 – 100 tisíci. Zajímavostí je, že až 80% českých uživatelů Pinterestu jsou ženy.

Viber

Aplikace Viber je oblíbená po celém světě, protože nabízí bezplatnou komunikaci s ostatními uživateli. Kvalita přenosu zvuku je velice vysoká. Navíc jediným přihlašovacím údajem je telefonní číslo. Uživatelé aplikace Viber mají možnost zdarma volat, psát textové zprávy i zasílat fotografie a videa po celém světě. K přenosu komunikace Viber využívá technologik WiFi nebo 3G. Viber je více user friendly než konkurent Skype, proto se stává pomalu dominantní aplikací v této oblasti. Aplikaci lze využívat na chytrém telefonu, ale i na stolním PC, notebooku atd.

Celosvětově Viber využívá přes 700 milionů uživatelů.

VKontakte – vk.com

Rusko je země nevídaných možností, proto zde vznikla i obdoba Facebooku. VKontakte (vk.com) je sociální síť v mnoha ohledech podobná známějšímu Facebooku. Smysl i základní principy jsou téměř stejné. V jedné věci se však vk.com zásadně liší. Unikátní je možnost sdílení souborů s ostatními uživateli. Z tohoto důvodu se na vk.com nahromadila spousta nelegálního obsahu (filmy, seriály, hudební alba atd.), který lze přehrát přímo ze serveru bez nutnosti stahování.

Po celém světě má vk.com více než 100 miliónů aktivních uživatelů, ale je třeba zmínit, že většina jich je ruské národnosti. 

Věděli jste, že předchůdcem sociálních sítí jsou internetová diskusní fóra? Některé zdroje dokonce uvádí internetová diskusní fóra jako typ sociální sítě

Zdroj fotografie: http://s3.amazonaws.com/everystockphoto/fspid31/41/41/09/1/webtreats-webtreasetc-icons-4141091-o.jpg

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Jeden komentář k článku “Sociální sítě – Social Media”

  1. Daniel16:25 dne 28.4. 2018 napsal/a

    Nejlepší je ten facebook a taky instagram, ale je potřeba se vyznat v tom, jak správně nastavit kampaně ( https://www.mediaunit.cz/socialni-site/ ) protože jinak to bude hodně zbytečně utracených peněz…

Ostatní uživatelé také četli:

Ženské jméno Kristýna je ženskou obdobou jména Kristián, vykládá se jako Křesťanka. Jde o původní řecké křestní jméno, které se dnes vyskytuje také v podobě Kristyna, Kristina, Kristiana, Kristína či Kristen. Kdy slaví Kristýna svátek?Kristýna slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 24. července (24.7.).Mužská podoba jména KristýnaMužskou podobou jména Kristýna je Kristián.Domácí podoby jména KristýnaKrista,Kristy,Kiki,Kikina,Kikuš,Tina,Týnka,Týnuš,Týnuše,Kristýnka,Kristulínka,Kikuška,Kriss.Kristýna...

Mezinárodní den proti nášlapným minám Miny, jakož to jedny z nejzákeřnějších zbraní, jsou i v dnešní době hrozbou, nejen v době trvajícího válečného konfliktu. Nášlapné miny jsou oproti ostatním zbraním nebezpečnější v tom, že způsobují smrt i dávno poté, co válka skončila. Tento den slouží jako vzpomínka na ty, kteří pod tou to zbraní ztratili svůj život a samozřejmě i...

Pokud máte svůj první Mac, možná vám některé klávesové zkratky mohou dělat problém a ptáte se, jak napsat na svém počítači od Applu hvězdičku. K těm základním se užívá klávesa Option, která na starších klávesnicích bývá označena jako Alt a odemyká nové možnosti jednotlivých kláves. Jak napsat hvězdičku Možná umíte napsat hvězdičku na klasickém počítači,...

Obě varianty jsou gramaticky správné. V českém jazyce se řadí brambor do rodu mužského a brambora do rodu ženského. Lze tedy používat obě varianty, ale je důležité správné skloňování. Brambora se skloňuje podle vzoru žena, kdežto brambor podle mužského vzoru hrad. Je důležité upozornit, že vybranou variantu bychom měli dodržovat v celém textu. Přeskakování od jednoho tvaru...

Brigády, anebo brygády? Dle Slovníku spisovné češtiny je brigáda definována jako dobrovolná společensky prospěšná práce. V dnešní době však pojem výraz brigáda označuje zejména dočasné pracovní uplatnění, za kterou brigádník samozřejmě očekává odměnu.Z hlediska pravopisu je ale důležitější, že ve slově brigáda (ačkoli „r“ je tvrdá souhláska) píšeme měkké „i“. Napsat brygáda je nepřípustné.1. pád...

Nestydím se za to, když napíšu, že na Webtrhu jsem začínal. Hltal jsem tehdy každou diskuzi. Postupem času jsem tam ale chodil méně a méně. Čím více jsem toho uměl, tím méně jsem měl potřebu chodit na toto fórum a číst se neustále se opakující dotazy. Viděl jsem tam totiž stále ty samé žabomyší hádky,...

Univerzita je jednoslovné označení samosprávné vysoké školy, která poskytuje nejvyšší stupeň vzdělání v rozmanitých oborech. Slovo univerzita pochází z latinského universitas (= všeobecnost, společenství, kolegium), proto někdy dochází k chybnému zápisu. Podoba universita je příznaková. To znamená, že ji můžete použít jen ve specifických textech. Například v historických a odborných textech. V současném jazyce se běžně používá varianta univerzita,...

Obojí chutná skvěle, ale přece jen to není totéž. Z pravopisného hlediska je správně whisky i whiskey, musíte ale pamatovat na to, o jaký nápoj se jedná – resp. kde se vyrábí. Whisky je alkoholický nápoj destilovaný z obilnin a zrající alespoň 3 roky v sudech ze dřeva. Nazývají ho tak ve Skotsku, Kanadě a Walesu. Whiskey se vyrábí...

Také často slýcháte tvar baťoh? Je tomu tak, ale pravopisně správně je pouze tvar batoh. Podobně tomu je i v dalších tvarech od tohoto slova odvozených (batůžek, batůžkář…). Pamatujte si. Na výlet vždy jedině s batohem. Batoh tedy může být jakéhokoliv tvaru, barvy, střihu, ale vždy se bude psát stejně, tedy batoh. Mezi synonyma se řadí ruksak,...
Načíst dalších 10 článků