Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Světový den spoření

Peníze. Už po staletí nám pomáhají plnit si naše touhy, zalíbit se ostatním nebo si usnadnit cestu k vyšším cílům. Měří se jimi úspěch, životní úroveň a často také kvalita člověka. Ať chceme, nebo ne, peníze jsou nedílnou součástí našich životů. Měli bychom se tedy snažit udržovat si je v dostatečném množství, a hlavně se pokusit o ně nepřijít. Už téměř 100 let je tu s námi Světový den spoření. Už při svém vyhlášení bylo jeho cílem zvýšit povědomí o spoření a vyzdvihnout jeho význam ať už mezi finančními institucemi, tak i mezi fyzickými osobami.

Kdy se slaví Světový den spoření?</h2
Světový den spoření se slaví každoročně 31. října (31. 10).

Vyhlášení Světového dne spoření

Datum bylo vybráno symbolicky, šlo o poslední den světové konference spořitelen v italském Miláně v roce 1924. Kongresu se účastnilo celkem 29 zemí. Cílem bylo zvýšit povědomí o spoření a vyzdvihnout jeho význam ať už mezi finančními institucemi, tak i mezi fyzickými osobami. To, jak je důležité své finance rozumně ukládat pochopily také školy, sportovní kluby a podobné organizace, které se rozhodly navázat se spořitelnami spolupráci a rozšiřovat dále jejich apel.

Češi a spoření

Podle průzkumu Sberbank českým domácnostem na konci měsíce v průměru zbývá 7 tisíc korun. Desetině ale zbyde maximálně tisícovka, 13 procent neušetří vůbec nic. Přesto se šetřit snažíme. 60 procent dotázaných chce šetřit co nejvyšší částku.

Možnosti spoření

Vysoká úroková sazba a přátelské podmínky většinou moc k sobě nejdou. Vždy je to něco za něco. Chcete bezpečné spoření, nebo jste ochotni riskovat? Jak moc? Bezpečné produkty vám peníze moc nerozmnoží, ale aspoň je vám neznehodnotí. Pokud z peněz chcete získat víc, cesta vede přes investování. A na něm můžete samozřejmě vydělat, ale i prodělat.

Stavební spoření

Máte během následujícíh 6 let jasno, že odkládané peníze nebudete potřebovat? Pak má smysl přemýšlet o stavebním spoření. Kromě spoření vám navíc pomůže získat i zvýhodněné úvěry na rekonstrukci nebo na bydlení.

 • Státní podpora až 2 000 Kč ročně.
 • Efeltivní úroková sazba převyšuje inflaci.
 • Výhodné úvěry na bydlení a rekonstrukci.
 • Pevná doba spoření min. 6 let.
 • Zrušení je se sankcí a bez státní podpory.
 • Úvěry ze stavebka jsou dražší než hypotéka.

Spořicí účty

Spořicí účet vám nabídne rychlé a bezpečné uložení dočasně přebytečných financí. Kvalitní spořicí účet se pozná podle rozumného úročení a rychlé dostupnosti uložených prostředků.

 • Jednoduchý produkt pro odložení dočasně volných finančních prostředků.
 • Snadné zřízení a přehledné podmínky.
 • Často bez podmínky dalšího účtu v bance/záložně.
 • Jen málo spořicích účtu zhodnotí úspory nad inflaci.
 • Časté podmínky pro lepší úrok (platební účet, transakce kartou, min. obraty).
 • Úroková sazba se může kdykoli změnit.

Termínované vklady

Termínované vklady vám nabídnou yšší úročení výměnou za delší dobu vázanosti finančních prostředků. Jde o vklad na dobu určitou s předem stanovenou úrokovou sazbou. Předčasný výběr se trestá sankcí, někde jen přijdete o úroky, jinde ještě zaplatíte poplatek.

 • Vhodný a bezpečný nástroj pro odložení volných finančních prostředků.
 • Vhodné pro konzervativní klienty.
 • Garantovaná úroková sazba po celou dobu vkladu.
 • Úroková sazba někdy nestačí na inflaci, peníze se tak znehodnocují.
 • Předčasné zrušení znamená sankce.
 • U záložen se vyžaduje další členský vklad, ten není pojištěn.

Penzijní spoření

Dobrovolné penzijní spoření vám umožní zajistit se na důchodový věk. V důchodu se pak nemusíte spoléhat jen na státní systém důchodového zabezpečení, který bude již v blízké budoucnosti čelit závažným problémům. Spoření na penzi stát podporuje příspěvkem a daňovými výhodami.

 • Státní příspěvek od 90 do 230 Kč měsíčně.
 • Daňová úspora při spoření nad 1 000 Kč.
 • Příspěvky od zaměstnavatelů.
 • Zhodnocení není garantované, jde o investování.
 • Vklady nejsou pojištěny.
 • Bez sankce nelze s vkladem manipulovat.

Vkladní knížky

Jsou už trošku retro, ale stále existují. Vkladní knížky patří mezi nejstarší formu spoření. Vlivem velké konkurence na trhu spořících produktů postupně ustoupily do pozadí a v současné době se s nimi setkáte spíše výjimečně.

 • Jednoduchý produkt, nepotřebujete další účet.
 • Vklady jsou pojištěné.
 • Nulové poplatky za hotovostní transakce.
 • Takřka nulová úroková sazba, peníze vám požírá inflace.
 • S vkladní knížkou může nakládat jen její majitel.
 • Při nečinnosti nebo úmrtí běží 20letá lhůta, po ní vklad zaniká.

Pár tipů jak spořit

Spoření není jednoduché, proto vám přinášíme pár tipů, jak na to.

Schovejte peníze sami před sebou

Pokud nebudete mít peníze tolik na dosah, nebude tak snadné je utratit. Využijte spořicí účet, kde mát peníze schované a navíc lépe úročené než na běžném účtu. Peníze si odkládejte ideálně hned po výplatě!

Investujte pravidelně

Podle výsledků průzkumu pravidelně investuje pouze 15 procent lidí, většinou s vyššími příjmy. Neznamená to ale, že by investovat mohli jen bohatí. Investovat může v dnešní době v podstatě každý, kdo dokáže dát pravidelně stranou alespoň pět set korun a vytvářet si tak určitou finanční rezervu. Stejně jako u spořících produktů, i v případě investic se vyplácí pravidelnost. Rozložíte-li totiž své investice v čase a začnete nakupovat podíly pravidelně i v období výkyvů finančních trhů, ‚průměrujete‘ tak hodnotu svých investic. Než se ale do investování pustíte naplno, určitě není od věci vše dopředu konzultovat s odborníkem.

Kolik mít naspořeno?

Pro případ nemoci, ztráty zaměstnání nebo jiného výpadku příjmů doporučujeme mít dostupnou rezervu aspoň ve výši 6 měsíčních platů. Našetřit byste si ji měli postupně odkládáním aspoň desetiny výplaty každý měsíc.

Investování

Investováním na finančním trhu se rozumí poskytování půjček, které mají podobu nákupu různých finančních nástrojů (finančních aktiv) investory od protistran, které potřebují dodatečné finanční prostředky. Těmito protistranami může být stát nebo jednotlivé samosprávné celky (města a regiony), které vydáváním dluhopisů financují.

Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním?

Nejdůležitějším rozdílem mezi spořením a investováním je míra rizika ztráty, která je s těmito činnostmi spojena. Spořením většinou rozumíme pravidelné odkládání menší částí příjmu a jeho ukládání na bankovní účet. Vkladové účty jsou vhodné pro případ, pokud byste prostředky, které na nich uložíte, chtěli brzy použít nebo si nejste jisti.

Individuální investování

Individuální investování představuje činnost, při níž si investor sám určuje, s jakým aktivem, za jakou cenu a kdy bude daná investiční transakce (nákup či prodej daného aktiva) uskutečněna. Nic na tom nemění skutečnost, že malý investor nemá mnohdy možnost nakupovat nebo prodávat dané investiční aktivum přímo.

Kolektivní investování

Kolektivní investování vám nabízí možnost investovat své úspory snadněji, s poněkud menším rizikem, při zachování naděje na vyšší zhodnocení oproti pouhému uložení peněz na spořící účet u banky. Jeho nejrozšířenější a nejpopulárnější formou jsou různé typy investičních fondů. V zahraničí především v anglosaských zemích je kolektivní.

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Casting může mít mnoho podob, ale účel je vždy stejný. Jedná se o výběr konkrétních lidí na základě předem daných kritérií, za účelem nalezení vhodného herce, modelky, pornoherečky atd. Jedná se vlastně o výběrové řízení na obsazení konkrétních pozic pro určitou zakázku. Vybírá se z většího množství zájemců, ale pouze několik nejlepších vysněnou práci získá. Podle...

Kořen pastináku sice připomíná mrkev, ale pouze vzdáleně. Pastinák má totiž bledší zabarvení. Také chuť má trochu jinou. Výraznější. Proto je nedílnou součástí základů zeleninových vývarů, krémových polévek a omáček. Pastinák je vyhledáván také kvůli vysokému obsahu vitamínů. Pravopisně správně je pouze pastinák! Měli bychom zmínit také výslovnost -> [PASTYNÁK]. Mnoho lidí však výraz komolí,...

Jsou to nejrůznější aktivity, které jsou zaměřené na růst nebo podporu prodeje produktů a služeb. V některých případech může být hard sell spojován také s tzv. prodejem za každou cenu, což znamená, že se mohou používat i manipulační techniky. 

Ženské jméno Ivona je francouzského původu, pochází však ze staršího jména Yvette. Dnešní francouzská podoba je Yvonne. Etymologickým základem je starogermánské slovo íwa označující strom tis. Vysvětlení není zcela jasné. Nicméně potvrzuje to například jeden z hrdinů Artušovy družiny, který se jmenoval Yvain a představoval bojovníka s tisovým lukem. Kdy slaví Ivona svátek?Ivona slaví, podle...

Čeština je krásný jazyk, ale někdy také pěkně složitý. U slova loajalita je nutné si dávat pozor dvojnásob. Jedná se totiž o slovo přejaté z cizího jazyka a s těmi jsou obvykle potíže, protože na ně často neplatí pravidla českého pravopisu. Jinak to je u slova loajalita. Jedná se sice o slovo původem z francouzštiny, ale už se...

Toto město leží na soutoku Brdy a Visly – tedy na severu Polska.  ✅ Bydhošť – jediná správná varianta, je to výjimka. I když to není vyjmenované slovo, musíme si zapamatovat, že v tomto slovu se píše pouze y.❌ Bidhošť – gramaticky nesprávná varianta.Skloňování slova Bydhošťpád – Bydhošťpád – (bez) Bydhoštěpád – (k) Bydhoštipád –...

Akvárium je zpravidla skleněná nádrž různých rozměrů, která je určená pro pěstování vodních rostlin a chov živočichů. Obvykle cizokrajných akvarijních rybiček. Jak je to ale s pravopisem? Na první pohled by se mohlo zdát, že jsou možné oba tvary, ale není to pravda. V českém jazyce je správně pouze varianta akvárium. Slovo akvárium vychází z latinského aquaris (týkající...

Asi každý známe mango. Vysoce a výživné ovoce, které nám může hodně pomoci. Jaké má tedy účinky? Mango je tropické ovoce, plod mangovníku. Mango patří do rodu Mangifera, který zahrnuje 69 botanických druhů a přes 1000 odrůd tohoto ovoce. Není znám jeho přesný původ, ale má se za to, že mango pochází z jižní a jihovýchodní Asie. V Indii, Barmě, na Srí Lance, v Pákistánu a Bangladéši byly nalezeny fosilie staré 25 až...

Kdybyste ho viděli před pár lety, ani ve snu by vás nenapadlo, že tento klučina bude patřit k předním světovým kulturistům. Přesto tento „klučina“ z Moravy pomalu dobývá svět bodybuildingu. Pracky má jako kmeny vzrostlého dubu, na břichu pekáč buchet a záda větší než stodola. A jak se k takové postavě dopracovat? Jak vypadá život vrcholového kulturisty? O...
Načíst dalších 10 článků