Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Terapie smíchu. Co dělat, když jste mrzouti nebo máte špatnou náladu?

Hello 4

Chcete být v kolektivu oblíbení? Být úspěšní baliči a miláček davů? Recept je jednoduchý. Usmívejte se a buďte dobře naladění. Pořád. Smích a dobrá nálada jsou totiž nakažlivé. Co však máte dělat, když vám zrovna není do smíchu?

Usmívejte se a všichni okolo vás se budou usmívat také. Plačte a uvidíte kolem sebe jen pláč. Smutku a pláče má každý dost.

Než začnu popisovat jednotlivé možnosti, jak rozveselit sebe sama, nejdříve byste měli pochopit, PROČ SE VLASTNĚ MÁTE POŘÁD SMÁT?

Proč? Řekni mi PROČ!

1) Jak jsem psal, smích a dobrá nálada jsou vysoce (opakuji VYSOCE) nakažlivé. Je to něco jako chřipka – pouze to není taková zákeřná svině. Jakmile se totiž začnete řehtat na celé kolo, lidé (i kolemjdoucí, kteří vás vůbec neznají a vidí vás poprvé v životě) se začnout bavit taky a budou se smát s vámi. Pozitivní emoce, které budete šířit po okolí, zapříčiní, že budete působit sympaticky. Lidé se rádi baví, mají rádi veselé povahy a vtipné lidi. Ty chtějí vídat a přátelit se s nimi, protože jim svým smíchem vždy dobijí baterky (proto měl každý král svého dvorního šaška, dnes se jim říká politici). S morousy se nikdo moc bavit nechce – proč taky? Vás by bavilo poslouchat, že je všechno pořád na hovno? Celý svět se proti vám spiknul a háže vám klacky pod nohy? Šli byste s takovým člověkem pak na kafe, rande či na diskotéku? Nejspíš ne. Možná jednou, podruhé už byste se vymluvili, že vám umřela babička. Když vás pak ten samý člověk bude pořád někam zvát, musíte jen doufat, že máte opravdu hodně početnou rodinu.

Poznámka: Ne vždy platí, že musíte za všech okolností působit jako sympaťáci. Pokud se začnete smát a budete vypadat, jako když máte epileptický záchvat, budou si ostatní myslet, že jste asi magor. Že něco děláte špatně, poznáte podle toho, když lidé budou:

 • Nevěřícně kroutit hlavou.
 • Ťukat si na čelo.
 • Brát mobily do ruky, vytáčet 155 a zběsila řvát do telefonu, že tady pobíhá nějaký šílený kretén :-).

Pravopisně správně je zpět i spět. Ale pozor na význam! Každá podoba je spojená s jiným významem. Naopak varianta z5 se často objevuje na internetu, ale rozhodně nepatří do spisovné češtiny. Je to novotvar, který sice skvěle dokumentuje ekonomizaci jazyka, ale patří do úplně jiných vrstev jazyka. Ve spisovné češtině pro něj zatím není prostor. Pravopisně...

Mnoho lidí má problém s tím, že když se smějí, cítí se hrozně trapně, bojí se při smíchu ukázat zuby, mají z toho mindrák apod. Naučte se mít svůj smích rádi. Cvičte před zrcadlem, naučte se vtipné grimasy, můžete trénovat i klasický „sexy“ úsměv na balení. Vše se dá naučit.

2) Smíchem a dobrou náladou bezpečně eliminujete výskyt těžkých depresí, stavů úzkosti, návalů vzteku na minimum. Tohle není výmysl. Jakmile se naučíte, jak si získat a (hlavně) udržet si dobrou náladu, nebudete se zbytečně trápit kvůli blbostem. Jednoduše použijete nějakou „kotvu“ (viz níže) a bude vám hned zase hej.

3) Smích vám pomůže se bezpečně dostat z různých krizových situací. Onehdá se mi stalo, že jsem stál na přechodu a marně čekal, až mi dá některý z projíždějích automobilů přednost a já si budu moci vklidu přejít po pruhované zebře jako spořádaný občan. Když už jsem tam však stál asi pět minut, řekl jsem si jako správný neohrožený Pražák, že je třeba vyrazit tomu štestí trochu naproti. Zavřel jsem oči a vyrazil jsem. Ja a můj typický úsměv jsme se vydali vstříc nebezpečí, které na nás číhalo na oné pruhované vozovce. Sotva jsem učinil prvních pár kroků, uslyšel jsem zběsilé pištění brzd. Nutno přiznat, že můj úsměv se vytratil někam do p….pryč. Napadlo mě, že tohle jsou poslední chvilky mého života. Naštěstí to paní zavolantem stihla ubrzdit. A já díky tomu mohl i skrze čelní sklo poznat, že slečna mě zrovna asi v danou chvílu úplně nemiluje. Napadlo mě, že z toho zkusím nějak vybruslit a proto jsem se na paní ze široka usmál. Zamával jsem jí a poslal ji teatrálně na dálku polibek, který měl symbolizovat, že jí vděčím za záchranu svého mladého života. Paní zareagovala suprově. Také se na mě usmála a zamávala mi. Bohužel nemávala celou dlaní, ale použila k tomu pouze prostřední prst své pravé ruky.

Jak se dostat do nálady?

Možná teď čekáte, že zde budou zaručené tipy, s jejichž pomocí se během minutky stanete dokonalým bavičem. Sorry, tak to nefunguje. Musíte se naučit na sobě pracovat. Každý den se budete muset snažit, abyste si udrželi dobrou náladu co nejdéle. Po čase už vám to přijde jako samozřejmost, nebudete na to muset myslet a budete vše dělat už tak nějak automaticky. Během dne na vás pravidelně působí spousta negativních faktorů, které mohou zapříčinit, že na konci dne budete smutní, nešťastní a nebo pěkně nasraní. Pokaždé, když se přistihnete, že se tváříte jako kakabus, musíte se nějak rozveselit. Technik, jak toho docílit existuje nepřeberné množství. Uvedu ty, které nejčastěji používám já. Říkám jim pracovně „kotvy“.

Kotva č. 1

Vtipkujte a flirtujte – vždy a všude

Asi nejoblíbenější technika. Máte na hovno náladu a nejraději byste někoho ubili kladivem? Najděte si nějakou nevinnou oběť, která vás dostane na vlnu euforie. Klasicky – servírky, obsluha v restauraci, v obchodě. Tito lidé jsou zvyklí se bavit a nebude jim připadat divné, když je oslovíte začnete s nimi komunikovat – je to přece součást jejich práce. Stačí prohodit nějaký blbý vtípek („Slečno, asi jsem se právě zamiloval – pomlka, úsměv a hluboký pohled do očí – do vašeho jídelního lístku.“) a uvidíte, že rozesmějete nejenom sebe, ale i své okolí.

Pokud nemáte po ruce zrovna nikoho, kdo by vás rozveselil, vezměte telefon a zavolejte nějakému svému kamarádovi a nějak se jej snažte rozesmát. Díky tomu dostanete do nálady také sebe. Při hovoru se snažte usmívat, rázem vás totiž aspoň na chvíli opustí všechny starosti a strasti. Je to jedna z věcí, která je hrozně při hovoru poznat (mám / nemám dobrou náladu). Říká se tomu „happy face“, učí se to snad ve všech lepších call centrech. Jakmile máte úsměv na tváři při hovoru, člověk na druhé straně vás bude poslouchat a váš hlas mu bude připadat sexy = bude se s vámi chtít vykecávat, jelikož jej zkrátka budete bavit už po hlase, bude se smát a stejně tak i vy.

Kotva č. 2

Vtipy a historky ze života

Vždy mám v záloze nějaký vtip, který mě vždy rozesměje a nebo alespoň vykouzlí úsměv na tváři (i to stačí, abyste se cítili lépe). Stejně tak si můžete zkusit vybavit historku z minulosti, jež se stala vám nebo vašim kamarádům. Z nedávné doby bych zmínil třeba kamarádům nepodařený opener, kterým se bavím doteď. Je to jednoduché, nenáročné a účinné – stejně jako kotva č. 1. – nestojí vás to (skoro) žádné peníze – pokud nevoláte kamarádovi a váš operátor si neúčtuje 12 Kč / min.

Kotva č. 3

Den objímání / National Hug day

Trochu náročnější technika vhodná do větších měst, kde vás moc lidí nezná. Využíváte při ní právě anonymity velkoměsta. Stačí si vybrat nějakou atraktivní slečnu. Ideální je, když se rovnou usmívá, je dobře naladěná a to je přesně to, co vy chcete. Zastupte ji jemně cestu, hezky se na ní usmějte a pozdravte – postačí klasicky „Ahoj!“ a vyčkáte na reakci. Občas používám delší frázi: „Slečno, dobrý den, tak vás dneska musím taky zastavit.“ A mám úsměv od ucha k uchu jako prvotřídní blbeček :-). V 99% se dívka zastaví, úsměvem a pohledem do očí ji odzbrojíte, nebude se cítit v nebezpečí. Pozdraví vás a zeptá se, co se děje. A vy rovnou začnete s vaší verzí:

„Jak se tak na vás dívám, tak asi nevíte, co je dneska za den?“

„Ne. Netuším.“

„No – dneska je den objímání. A mým úkolem je dneska obejmout alespoň jednu hezkou slečnu (kompliment = začne se culit). Už vás dneska někdo objal?“

(úlek, nejčastěji následován smíchem) „Manžel / přítel / partner / máma / táta.“ (v tuto chvíli se nejčastěji dívka začne smát, jak vás převezla)

„Dobřeeee. Takže budu dneska druhý?“ (dochází jí, že vás nepřevezla = smích)

Než ji obejmete, je dobré se představit („Jinak – já se jmenuji …….“). IDEÁLNĚ SI ZAČNĚTE HNED TYKAT. Získáte si tak její důvěru, už nejste nějaký noname týpek z ulice, ale máte dokonce i nějaké jméno. Jinak i při představování se dá zavtipkovat – vymyslete si do zásoby nějaké srandovní křestní jméno (Fridolín Šoustal). Málokdo je pak při představování schopen udržet si naprosto kamennou tvář :-).

Teď následují dvě varianty, jak může celá story dopadnout:
A) začne se cukat = bojí se, nezískali jste si její důvěru = pokračujte dál v hraní své role – nadhodíte nějaký vtip. Buď se chytne. A nebo odejde:

„Já bych vás rád propustil, ale udělat to musím, je to má práce. Takže…jestli vám to nebude vadit“ (roztáhnete ruce, jako když ji chcete obejmout, ale nepřibližujete se k ní, dokud neuvidíte, že vám k tomu nedala svolení, nechcete narušit její osobní prostor)

Hrozně rád používám frázi, kterou jsem četl kdysi dávno někde na webu u Qarka: „Prozradím vám tajemství. Když to neuděláte, Bůh kvůli tomu zabije jedno nevinné koťátko. To nejchlupatější a nejroztomilejší kotě, jaké si vůbec dovedete představit…“ (nahoďte zcela utrápený výraz, lehce se umějte = začne se smát také)

Nejčastěji se setkáte s těmito výmluvami:

„Ale to nemůžu, vždyť vás vůbec neznám.“

Reakce: Nastavíte svou pravačku a představíte se :-). Pořád se usmíváte (i když vás náhodou odmítne – vy jste splnili svůj cíl, rozesmáli jste se, pokud ne, je třeba najít další nic netušící cíl). Je důležité, aby druhá strana pochopila, že jde o recesi, že ji nechcete ublížit, okrást ji či něco podobného. Že jde fakticky jen o zábavu.

„Co by na to řekl můj manžel / přítel?“

Reakce: Šibalsky na ni mrknete a řekněte: „Však já mu to nepovím.“ (a opět rozpřáhnete své medvědí tlapky)

B) Řekne: „Tak jo.“ Užijte si svou chvilku slávy. Pokud vám to nestačí, po obejmutí můžete prohlásit, že to je perfektní a spontánně ji obejmout ještě jednou :-). Mission accomplished.

Je zde hodně důležité charisma. Vše se dá však natrénovat. Ze začátku budete mít možná problémy překonat ostych (není důvod, vždyť nikomu neubližujete, jdete se jen zkrátka s někým pobavit), ale po čase si to začnete náramně užívat. Výhodou je, že se naučíte také dobře mluvit, improvizovat a pohotově reagovat. Což je k nezaplacení. Dá se to samozřejmě rozvést  a používat jako klasickou balící techniku. Rozhodnutí je na vás k čemu tento významný den, který se slaví snad vždy v jiný den v roce, využijete :-). Good luck a spoustu „hugů“ každému, kdo se rozhodne to vyzkoušet v praxi.

Kotva č. 4

Najděte si jinou, vaši vlastní metodu, která vždy spolehlivě zabere

Pusťte si nějakou písničku, scénku, přečtěte si vtip. Vymyslete jinou obdobu Hug day – cokoliv. Snažte se přijít na váš vlastní způsob, jak se dostat do pohody. Najděte si svou vlasní cestu a buďte happy. Nebo vás mám obejmout, abyste se cítili lépe? Vážně tohle chcete :-)?

Články neprochází korekturou. Není na ni čas. Nekamenujte mě prosím za to. Kdos napsal vždy text bez chyby, hoď první Pravidly českého pravopisu. Pokud se vám příspěvek líbí, podělte se o váš názor v komentářích.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Terapie smíchu. Co dělat, když jste mrzouti nebo máte špatnou náladu?” má již 4 komentářů

 1. Sara Bilkova18:27 dne 13.12. 2016 napsal/a

  Super, díky, moc mi to pomohlo a jsem od teď veselejší. Dokonce i u čtení Kotev číslo 1,2 a 3 a 4 (pokud tam 4 byla) jsem se usmívala! Ty jsi kouzelník snad. 😀 Vykouzlíš každému na tváři úsměv!

 2. Jiří Rostecký10:37 dne 7.10. 2012 napsal/a

  Michale, musím říct, že tvůj styl psaní je prostě fenomenální. Tenhle článek je naprosto bezobsažný, protože nemusím nic z toho, co píšeš používat. Stačí mi si jen přečíst článek a některé tvoje hlášky a hned mám skvělou náladu! Více takových článků! 🙂

  1. michelllin10:49 dne 9.10. 2012 napsal/a

   Dík 🙂 Občas se snažím psát i zajímavě. Pokud tě zajímá tato tématika (vztahy, komunikace), tak mé články budou vycházet na webu Leyter.com – na jejich blogu. Nejsem si jistý, jestli budou volně přístupné pro všechny. Vím, že v současné chvíli uvažují o zpoplatnění sekce s těmito články (bude přístupná pouze pro prémiové uživatele), ale myslím, že za těch pár kaček to stojí, protože jsem to nepsal od stolu, ale skutečně vyrážel testovat na vlastní pěst.

  2. Sara Bilkova18:29 dne 13.12. 2016 napsal/a

   Souhlasím. 🙂

Ostatní uživatelé také četli:

Nanočástice, nanotechnologie, nanomateriály. Kdo by dnes o nich neslyšel. Nápady na jejich využití se v posledních letech množí jako houby po dešti. Obrovský pokrok umožňují kromě jiného i v medicíně, například právě v léčbě nádorových onemocnění, kdy by tzv. nanoboti, malí naprogramovaní roboti o velikosti několika atomů, dokázali dostat léčivé látky na zasažené místo v těle a tím započít efektivní...

Píše se žoviální nebo žovijální? Mám tu pro vás odpověď. Pojďme se podívat na to, proč je správně pouze varianta žoviální a jaký je vlastně význam tohoto slova. Správně je žoviálníSlovo žoviální k nám přišlo z Francie, kde existuje výraz jovial. My jsme si jen místo písmena j dosadili ž a tím slovo počeštili. Navíc jsme...

Pokud jste se nikdy nezabývali tím, jestli se správně píše sloveso rozumět anebo rozumnět, tak jste divní :-). Správně se píše rozumět. Pokud vám dělá problém si tento fakt zapamatovat, zkuste si zapamatovat tuto jednoduchou poučku. Stačí si říct, že už tomu konečně rozumíte. Slyšíte tam nějaké „n“ navíc? Ne. Takže pokud se jedná o sloveso, nikdy tam žádné „n“ nepište.Příklad...

Fraktál, fraktál, co to je? Jak se to píše? Nevíte, tak si přečtěte následující text. Je to zajímavé! Prvopočátek slova lze vystopovat v latinském jazyce, kde se objevovalo slovo fractus (neslo význam zlomený, úlomkovitý). Podobné slovo je i v angličtině, kde má podobu fractal. V českém jazyce se slovo také zabydlelo. Má však trochu jiný pravopis. Protáhla se...

Spojku než používáme denně, ale dokáže nás svým pravopisem velmi potrápit. Stejně jakou spousta dalších zákeřných slov. Pojďme si tohle jednou provždy vysvětlit. Správně je nežJedinou správnou variantou je psaní než. I když slyšíte neš s písmenem š, správně se píše pouze než.Než je spojka, která se používá k porovnání. To znáte jistě i z...

Pravopis je jednoduchá záležitost. Akorát ne úplně vždy. Příkladem je slovo akorád. Nebo akorát? Pojďme se na to podívat. Správně je akorát Toto slovo k nám přišlo z německého „akkurat“. Na konci vidíte písmenko t, a proto vám radím – nechte ho tam. Do slova akorát se necpe žádné d. Slovním druhem je příslovce. Pokud...

Slova triumf a trumf jsou velice podobná, ale přesto mají úplně odlišný význam. Triumf je označení pro velkolepé vítězství. Zato trumf je karta, která přebijí ostatní. Dalšími významy slova trumf je nezvratný důkaz, nebo klíčová výhod, která pomůže k vítězství. Jak už bylo řečeno. Do spisovné češtiny se řadí triumf i trumf, ale je třeba rozlišovat...

Pokud se ptáte, co je to monitoring, jste tady správně. Pokud tedy myslíte monitoring médií, o kterém se tady budeme bavit. Jedná se o naprosto zásadní marketingovou praktiku, bez které se žádná větší firma neobejde. K čemu slouží monitoring S monitoringem se dnes setkáte v PR, ale třeba i v mediálních nebo výzkumných agenturách. Jedná...

Moderní technologie morseovku pomalu odsouvají do propadliště dějin. Přesto i dnes se lidé zkoušejí dorozumívat Morseovou abecedou. V dětství na táborech a ve skautských oddílech. V pokročilejším věku se tento specifický způsob komunikace hodí při kritických událostech. Třeba, když uvíznete v trupu ponorky a musíte vyťukat signál SOS (= Save Our Souls), aby vás záchranáři vyprostili. Pravopisně správně...
Načíst dalších 10 článků