Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Tomáš Klíč: Vždycky to nějak jde, když se opravdu chce

Hello 0

tom-klic

Nejmladší evropský profesionální závodník v Men’s Physique. Pokud nevíte, co si pod tím představit, tak zarolujte trochu dolů a podívejte se na pár fotek Tomáše. Je mu sice 24 let a stále ještě studuje, ale již si ve světě dokázal vybudovat celkem zvučné jméno. V čem je tak výjimečný a jak se dostal na vrchol ve svém sportu, o tom si ostatně budeme povídat v dnešním rozhovoru s Tomášem Klíčem.

Ahoj Tomáši, mohl by ses nám na úvod v několika větách představit?

Ahoj, jmenuji se Tomáš Klíč, bydlím v Boskovicích u Brna a v současné době studuji na VFU Brno farmacii, přivydělávám si jako fitness trenér a jsem ambasadorem společnosti Myprotein pro ČR/SK.

Zkus prosím našim čtenářům popsat, čemu se vlastně věnuješ. Děkuji.

Kromě školy, která mi zabírá většinu času, se věnuji posilovně. Začínal jsem cvičit někdy v 17 letech, kdy jsem končil s hokejem. V 18 jsem měl první závody v kulturistice a v loňském roce jsem soutěžil v kategorii Men’s physique v USA na Arnold Classic, to jsem měl ještě těsně před 23. narozeninami.

arnold-classic

Arnold Classic 2013

Jak ses vlastně dostal k posilování a zdravému životnímu stylu? Byl jsi třeba v raných dobách tlouštíkem, který toužil po tom, aby měl alespoň trochu normální postavu? Hrával jsem od mala až do 17 let hokej, tam jsem cítil první impuls zkusit dělat něco navíc než ostatní a snažit se nějak zlepšit, udělat něco extra než jen samotný trénink na ledě. Nakonec to dopadlo, tak že s hokejem jsem musel skončit a věnuji se teď jen posilovně. Vyložené tlustý jsem nebyl nikdy, ale mám takový metabolismus, že nemám problém nabrat ani vyrýsovat – tudíž se musím nějakým způsobem pořád držet stravy.

Jak vlastně vypadá soutěžení ve fitness? Co se hodnotí, v jakých disciplínách se kupříkladu utkávají závodníci na soutěžích atd. Zkus nám to prosím přiblížit.

Ono samotné soutěžení má hodně různých kategorií – fitness, bodyfitness, kulturistika sportovní, kulturistika klasická, physique atd. Je toho hodně, ale u všeho je vždy základ trénink + strava. Každá kategorie se hodnotí jinak – někde se klade důraz na co největší svalový rozvoj a vyrýsovanost, někde zase na celkový projev, estetiku a vybalancovanost postavy, což je například hlavní kritérium v mojí kategorii Physique.

mensi-rozmer

Tomova vybalancovaná postava

Jak dlouho trvá tvá příprava před nějakou vrcholnou soutěží? A jak vlastně taková příprava vypadá?

Záleží, jaká je výchozí forma. Například posledně jsem byl už celkem vyrýsovaný i mimo dietu, tudíž mi stačilo nějakých 8 týdnů na dotažení formy na závody. Celá příprava vypadá následovně – tvrdá dieta, tvrdý dvoufázový silový trénink a kardio (denně jsem dával až 2hod na rotopedu nebo běžícím pásu). Ale tohle je už opravdu extrém.

tomas-klic-2

Tomáš po zranění zad s váhou 89,5 kg

Můžeš si dát třeba alkohol, když máš těsně před soutěží?

Těsně před soutěží (či v den soutěže) se může dát alkohol na dotažení formy, díky jeho diuretickému působení. Což samozřejmě neznamená, že vám každopáteční pití udělá formu :-). Samostatná dieta a alkohol k sobě ale samozřejmě nejdou.

A když už jsme u toho, tak jaká pravidla / diety musíš vlastně během soutěžního období dodržovat?

Nejdůležitější je dieta. Já osobně jsem jel sacharidové vlny jen na kuřecím mase na vodě a rýži. Mimo dietu pak už výše vzpomínaný dvoufázový trénink + kardio.

Jak moc se musíš hlídat po čas roku, kdy nesoutěžíš a máš volno? A nevadí ti třeba to, že zkrátka nemůžeš jíst, co tě napadne, ale musíš se pořád hlídat? Jsi neustále na dietě, kdy si maximálně jednou za uherský rok dopřeješ něco nezdravého? A nebo můžeš hřešit docela často?

Není to tak, že bych se musel hlídat. Spíš bych se musel nutit nejíst zdravě a sedět doma. Miluju tento životní styl, rád vidím výsledky za tím, co dělám, a nedokázal bych jen tak někde posedávat, popíjet a jíst, co jde pod ruku jako normální člověk. Samozřejmě jednou za čas si taky dopřeju – hlavně na pizzu a domácí palačinky nedám dopustit :-).

Pokud chci vypadat alespoň trochu dobře, jakým potravinám bych se měl určitě vyhnout a proč?

Ztužené tuky, rychlé cukry (sladkosti, sladké pití, ale i slazené minerálky atd.). Všechno jsou to zbytečné kalorie, které tělo nevyužije, ani když je člověk v opravdu tvrdém tréninku.

IMG_5152 E

Některé kalorie tělo nevyužije, i když člověk opravdu tvrdě trénuje.

Z čeho všeho se skládá tvá strava? Z jakých surovin a jaká jídla si vaříš?

Základ samozřejmě tvoří bílkoviny (kuřecí, hovězí, ryby, vejce, syrovátkové proteiny, cottage, tvaroh,…), sacharidy komplexní pomalé (vločky, brambory, rýže, těstoviny,…), rychlé cukry maximálně z ovoce a tuky jen jako nenasycené mastné kyseliny převážně z ořechů a ryb. Myslím, že z tohohle se už dá nakombinovat celkem pestrý jídelníček :-).

Co takhle nějaké recept pro ty z nás, kteří by chtěli jíst podobně jako ty, ale nemají moc času na to si vařit. Byl bys ochotný prozradit nějaké rychlovky pro ty, co chtějí také jíst zdravě?

Například ovesná placka. Pokud není čas něco vymýšlet, tak jednoduše maso + příloha nebo různé saláty z tuňáka či cottage sýr.

Mohl bys prozradit, jaké je tvé oblíbené jídlo a pití? A nezapomeň uvést také to, co ti nechutná :-).

Denně piju jen vodu, jinak z dietních jídel kuřecí + pečené brambory a zelenina. Z nezdravých pak ty palačinky, pizza, zmrzlina, cola. Sním prakticky všechno.

palacinky-tom

Není nad palačinky

Co slazené nápoje či sladidla? Mohu takové věci konzumovat, pokud chci vypadat jako fitnessák? A existuje nějaký fígl, jak tyto a další podobné „chutě“ nahradit? Jde mi o to, že spousta lidí se dokáže změnit k nepoznání, ale za rok třeba zase naberou. Takže – jak si mohu udržet dokonalou figuru navždy?

Etiopie je vnitrozemská země nacházející se ve východní Africe. Obyvatelé této země se nazývají Etiopané. ✅ Etiopie – toto je správná varianta. Je potřeba si zapamatovat, že v tomto slově se píšou dvě měkká i.❌ Etiopye – nesprávně gramaticky napsáno. Už jste četli? Mezinárodní den štěstíV roce 2013 se OSN usneslo a vyhlásilo 20. březen...

Sladidla jsou hodně diskutovaná, ale v dietě zase až tolik nevadí a dobře poslouží k zahnání chuti na sladké. Nejlepší je držet nějaký lehce dietní zdravý jídelníček dlouhodobě. Nebrat to jako dietu, ale jako každodenní nástroj k dosažení vysněné postavy. Jakmile se jde z extrému do extrému, tak to člověk hned nabere zpět.

Jak člověk dosáhne takové symetrie svalové hmoty jako ty? Co třeba děláš proto, aby se u tebe neobjevily svalové disproporce?

Chytrým tréninkem a stravováním. Samozřejmě mi trvalo nějakou dobu, než jsem poznal svoje tělo a zjistil, co je pro mě nejlepší, ale tím si musí každý projít sám. Symetrie a celková stavba těla je dána z větší části geneticky, ale vždycky to nějak jde, když se opravdu chce. Sice někomu hůř a někomu líp, ale jde to a každý se může alespoň přiblížit ke své vysněné postavě.

tomas-klic

Léto 2012, 88 kg

Jak zvládáš přípravu na soutěže společně s prací (Tomáš pracuje jako fitness trenér) a se školou? Snažíš se třeba cvičit třeba z toho důvodu společně se svými klienty, když je zrovna trénuješ? A nebo vždy cvičíš sám?

Největší problém je škola + dieta. To jsem opravdu tak zpomalenej a přiblblej, že mi všechno učení zabere dvakrát tolik času :-). Naposledy jsem měl zkouškový společně s přípravou minulý rok před Arnold Classic, ale taky to nějak šlo. Osobně si myslím, že ať už ta škola nebo všechen jiný úspěch je jen o tom, kolik tomu člověk obětuje a tvrdě si jde za tím. Základ všeho je chtít a nepřestávat.

Na kterou soutěž vzpomínáš nejraději a proč?

Samozřejmě Arnold Classic – návštěva USA, Florida, setkání s Arnoldem, focení se světovými profi fotografy a absolutní vítězství v tak nabité soutěži 🙂

Co říkáš na každoroční soutěže ve formování postavy (nejznámější je asi soutěž Do formy od  Muscle & Fitness)? Co ty si o tom myslíš? Je to zdravé? Schvaluješ podobné soutěže a jsi za ně rád?

Největším přínosem je ta motivace pro ostatní lidi i pro samotné lidi, co se těchto proměn zúčastní. Pokud to není nějaká nárazová hladovka, tak to zdravé určitě je. Ano, za takové soutěže jsem rád. Přece jenom pak i ta širší veřejnost vidí, že i normální člověk to může zvládnout a není to jen o tom mít na sobě 130kg hmoty.

IMG_5165 E1

Není to jen o tom mít na sobě 130 kg hmoty.

Nestává se pak často, že takové radikální změny nemají moc dlouhého trvání? Že se zkrátka po čase lidé vrátí zpět ke svým špatným zdravotním návykům?

Ano, stává se to celkem často a proto je potřeba najet na nějaký jídelníček, který je možné držet dlouhodobě.

Na svém webu se zmiňuješ o tom, že usiluješ o získání profesionální karty. Co si pod profesionální kartou mám představit? Budeš pak dostávat plat od asociace, která všechny vaše fitnessácké soutěže zaštiťuje? Nebo od hlavního sponzora? Jaké další výhody skýtá profesionální karta? Nebudeš se například muset „kvalifikovat“ na některé soutěže, nebudeš muset platit vstupné na vrcholové soutěže apod.? Pověz nám to prosím 🙂.

Profi kartu už mám. Peníze za to žádné nedostanu, maximálně možnost účasti na profi soutěžích IFBB v USA, kde si všechno musím také platit sám (doprava, startovné atd.) Člověk si tímto sportem vydělá jen díky sponzorům. Profi karta pak přináší akorát větší zviditelnění a větší potenciál se uplatnit ve fitness průmyslu a získat tak nějakého sponzora.

Mohl bys nám rozepsat svůj tréninkový plán? Které partie cvičíš ve který den, kolik opakování děláš, jak často zahrnuješ cardio. Prostě všechno :-).

PO: hrudník+biceps+ břicho

UT: záda+triceps+ kardio (30min)

ST: břicho +nohy+kardio (30min)

ČT: hrudník + ramena

PÁ: záda + břicho

SO: kruhový trénink + kardio (30min)

tom-trenink

Ranní trénink

Vyzkoušel jsi několik dost odlišných sportů. Namátkou fotbal, lední hokej, basketbal, judo, kick-box a pak jsi zakotvil u posilování. Který typ sportů tě baví a nebo bavil nejvíc?

Hokej mě bavil docela dost, občas mě i mrzí, že ho už nehraju. Ale posilovnu mám radši a nedokázal bych už s cvičením přestat.

Který ze sportů, které jsi vyzkoušel, ti dal nejlepší základ k tomu, co děláš nyní?

Určitě hokej, hrával jsem ho celkem asi 8 let a naučilo mě to celkově nějakému pravidelnému pohybu.

Máš raději kolektivní a nebo individuální sporty? A zkus prosím také říct proč.

Mám radši individuální sporty, kde si vždy jen člověk sám stojí za svými výsledky.

Jaké plány máš do budoucna? Já o tobě vím, že studuješ farmacii, máš tedy v plánu, až dostuduješ se věnovat tomuto oboru a fitness mít jenom jako koníček? A nebo se chceš raději vrhnout na dráhu profesionálního závodníka a trenéra?

V současné době se živím tím, co mě baví, prakticky je to splněný sen. Dále chci hlavně dodělat školu a pak najít uplatnění někde v zámoří, kde je i více možností se posunout dále i v oblasti fitness.

IMG_5115 E (1)

Do budoucna se chce Tomáš v oblasti fitness posunout ještě dále.

Nevadí ti, že tě lidé budou soudit nejspíše hlavně podle tvého vzhledu? Nemáš strach, že pro mnohé budeš pouze tím nabouchaným kulturistou (čti fitnessákem) bez mozku?

Člověk se nikdy nezavděčí všem a už vůbec ne v ČR. S tímto názorem jsem se už setkal několikrát u nás. Proto chci dodělat školu, ať můžu říkat, že jsem alespoň nabouchaný doktor bez mozku :-).

V USA se ale celkově na tento sport dívají úplně odlišně. Tady místo toho, aby si lidi vzali nějaký příklad z těch ostatních úspěšných (nemyslím jen posilovnu), tak si akorát většina navzájem závidí a snaží se shazovat ostatní. To je můj názor.

Myslíš si o sobě, že jsi hezký? Lepí se na tebe třeba holky?

Tak nemyslím si, že jsem škaredý :-).

A že bych měl problém s holkama, to taky říct nemůžu, spíš jsem dost vybíravý.

tomas-klic-selfie

I Tom fotí selfie

A souhlasíš s tvrzením, že hezcí lidé to mají v životě jednodušší?

Jak kdy a jak kde. Někdo může vypadat perfektně, ale když nemá charisma a nějaké osobní kouzlo, tak mu to je stejně k ničemu.

Tomáši, teď dám zase pro změnu prostor já tobě. Chtěl bys něco vzkázat mladým klukům a dívkám, kteří sní o kariéře profi sportovce a lidem, kteří se teď před létem také vrhli na formování své postavy?

Ať už kluci nebo holky, co ještě posilovnu nezkoušeli, nebojte se zajít do posilovny, chodí tam naprosto běžní lidi, tudíž se není vůbec za co stydět. Pro ostatní, co už si svou cestu vybrali, ať už jakoukoliv, tak nepřestávejte a jděte si za svým snem a už vůbec neposlouchejte názory svého okolí. Nebojte se být odlišní, průměrných lidí je tu dost. Já až do minulého roku také poslouchal i od svých nejbližších, jak je tohle celý zbytečný :-).

Zdroj: http://objevit.cz/tomas-klic-vzdycky-to-nejak-jde-kdyz-se-opravdu-chce-t83177

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Den nulové diskriminace má za cíl připomenout zejména fakt, že každý člověk má právo na plnohodnotný a důstojný život, bez ohledu na to, odkud zrovna pochází nebo jak vypadá. Na světě ale i v současné době stále žije mnoho lidí, kteří jsou diskriminaci vystavováni opravdu každý den. K nerovnému zacházení dochází zejména kvůli náboženskému vyznání,...

Mezinárodní den letectví a kosmonautiky Právě 12. dubna roku 1961 se konal první let člověka do vesmíru. V dějinách 20. století šlo o jednu z nejvýznamnějších událostí. Přesně o dvacet let později byl z amerického mysu canaveral vypuštěn na zemskou oběžnou dráhu raketoplán Columbia. V 21. století se lidstvo pokouší pronikat do vesmíru stále hlouběji. Jako připomenutí začátků průzkumů i...

V současné češtině se slovo verbež příliš nepoužívá, ale přesto by ho měl každý Čech znát. A hlavně také vědět jeho význam a pravopis. Jak to tedy je? Slovo verbež není odvozené od slova běhat, proto je tvar verběž chybný. Pravopisně správně je pouze verbež! A jaký je význam? To si hned povíme! Verbež je jiné...

Se slovem vikýř se moc často nesetkáte, ale když ano, tak to stojí za to. Tohle záludné slovo je totiž chyták. Pravděpodobně jste o něm poprvé slyšeli, když vás na něj paní učitelka upozorňovala v souvislosti s vyjmenovanými slovy po v. Správně je vikýřVikýř rozhodně není ve vyjmenovaných slovech po v. Naopak se uvádí ve...

Živnostenské oprávnění získáme na živnostenském úřadě. Papírový doklad, dříve nazývaný živnostenský list už dnes nedostaneme, pokud někte potřebujeme živnostenské oprávnění doložit, použijeme výpis ze živnostenského rejstříku. Založení živnostiVětšina živností patří do živností volných, proto ve většině případů stačí jen ohlásit na živnostenském úřadě, že s podnikáním začínáme a doložit, že splňujeme všeobecné podmínky pro živnost:Svéprávnost...

V první části článku o SEO a optimalizaci pro vyhledávače jsme se věnovali statistikám a spíše teorii, ve druhé části článku o SEO se zaměříme především na updaty vyhledávacích algoritmů, které patří mezi tzv. offpage faktory, což jsem vysvětloval už v minulém článku o SEO. Nyní vám pomohu vysvětlit, jak konkrétně se algoritmy vyhledávačů proměnily...

Někteří noví klienti se na mě často obrací s dotazem, zda bych jim mohl napsat pro každý produkt text v rozsahu přibližně 1 normostrany, který se bude dobře číst (1 normostrana = 1800 znaků včetně mezer). Zároveň chtějí, aby v něm byla několikrát zmíněna vybraná slovní spojení („V ideálním případě aspoň 10x.“) nebo klíčová slova...

Mužské jméno Alexej, které se vyskytuje také v podobě Alex je slovanské jméno řeckého původu. Jméno pochází z řeckého slova alexein tedy obránce či ten, který brání. Kdy slaví Alexej svátek?Alexej slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 3. května (3.5.).Domácké podoby jména AlexejAlex,Alek,Lexa,Lexy,Al,Aly,Ali.Alexej a statistikaKolik žije v ČR Alexejů K 3. 5. 2022 žije v...

Slyšeli jste už o pleonasmech? Pokud ne, tak čtěte dál, protože se jedná o jazykový jev, který čtenářům jakéhokoliv textu rychle prozradí, že autor se nad sdělením zrovna dvakrát nezamýšlel. takže co je to vlastně pleonasmus? Pleonasmus = dvě synonyma vedle sebeO pleonasmu ve větě hovoříme ve chvíli, kdy je nám předávána jedna a ta...
Načíst dalších 10 článků