Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Tomáš Reinbergr, zakladatel VAŠE LIGA: Celkově nám za 7 let působení prošlo pod rukama 12 000 sportovců

Hello 1

1a_celou-nebo-jen-výře-640x360

Nedávno jsme tady měli zakladatele webu SportCentral. A ani teď se od sportu moc daleko nehneme. Tentokrát jsme si pozvali zakladatele portálu Vaseliga.cz, Tomáše Reinbergra. Tomášovi se podařilo rozjet u nás první amatérskou ligu pro sportovce na internetu. Pokud vás zajímá, o čem jeho projekt je, tak se v klidu začtěte…

Tomáši, tohle je hádám tvůj první rozhovor do nějakého online média, jestli se nemýlím? Jaký je to pocit :-)?

Při vší skromnosti, první rozhovor to není. Podnikám 7 let a to nejen ve sportu. Pár rozhovorů už jsem dělal, ale pocit je to určitě příjemný a to pokaždé :-).

Napiš nám prosím pár řádek o sobě.

Je mi 30. Pocházím z městečka u Mladé Boleslavi, vystudoval jsem VŠE v Praze, našel si tu holku a už jsem tu zůstal. Tu holku jsem si před rokem vzal a navíc teď řediteluje i VAŠÍ LIGU. Miluju sport. Věnoval jsem se postupně závodně fotbalu, nohejbalu a squashi a rekreačně volejbalu, beachi, badmintonu, běhání a poslední dobou i dost józe. Na ní léčím to opotřebení ze všech těch ostatních sportů. Mám rád cestování, zrovna před týdnem jsme se se ženou vrátili z roadtripu z Balkánu. Procestoval jsem už celkem pěknou část světa. Baví mě cizí jazyky, ovládám angličtinu a francouzštinu, rád v těchto jazycích čtu a koukám na filmy. Vždycky mě přitahovalo podnikání a osobní růst, poslední dobou i dost spirituální růst a meditace. Přečetl jsem snad stovky knížek a jsem si jistý, že těm vděčím za své úspěchy.

Teda, rozpovídal ses nám hezky. Zkus mi prosím říci, jaké země jsi procestoval a kde se ti nejvíce líbilo?

Tak Evropu skoro celou. Letos jsme projeli ten Balkán a byl jsem překvapen hlavně kavárenskou kulturou, kterou bych čekal spíše v Itálii, a taky nekonečnými krásnými horami a průzračnými řekami. Loni jsme byli s kamarádem Polákem v Bulharsku, Rumunsku, Moldavsku a Ukrajině. Jsem rád, že jsem stihl hlavně tu Ukrajinu, teď už by to šlo hůře. Tam mě zaujaly např. povozy s koňmi jedoucí po dálnici a spousta domacích zvířat všude obecně. Nejhezčí výlet byl asi zatím na Havaj a to loni jako svatební cesta. Je to tam neuvěřitelné, opravdu jak z katalogu: nádherné pláže, džungle, vodopády, aloha pohodička, ale vylezli jsme si tam i na nejvyšší horu a to čtyřtisícovku Mauna Kea. Je to tam ale sakra drahé. Potom jsme byli v USA, Číně, Japonsku, Indii, Koreji, Dubaji, Rusku. Všude je něco. Láká mě ještě černá Afrika, Austrálie a Latinská Amerika. Rádi bydlíme přes Couchsurfing.org, jestli to znáš. Bydlíš u místních, tak poznáš, jak žijou, a získáš kamarády po celém světě. Taky v Praze často někoho hostíme.

Zmínil jsi, že jsi byl na roadtripu v Balkánu. Co si mám pod pojmem roadtrip představit? A jaké to tam bylo?

Pod roadtripem si představ, že jsme za 16 dní projeli 6 zemí a najeli 4200 km. Srbsko, Makedonie, Kosovo, Albánie, Černá Hora a Bosna a Hercegovina. Bylo to překvapivě bezpečné, civilizované, řekl bych jen o trochu chudší, než u nás. Tak o 10 let za námi. Je to daleko, ale zároveň je nám to díky Slovanům sympaticky blízké. Až na Albánii, to je jiná planeta. Mluví jazykem, který není příbuzný s žádným jiným na světě, měli 50 let komunismus a řídit směli jen soudruzi, takže teď tam neumí nikdo řídit. Navíc mají po svém území 60 tisíc betonových bunkrů a to i třeba na těch nejkrásnějších plážích.

Neměl jsi strach, že to, když budete s manželkou partneři nejenom v osobním životě, ale také v pracovním, naruší vaše vztahy? A sice nemáš pocit, že jste společně až moc v kontaktu a že si od sebe občas potřebujete odpočinout :-)?

Strach jsem měl, ale zkusili jsme to. A musím zaklepat, že nám to funguje skvěle. Měl jsem štěstí, našel jsem skvělou ženu a toho odpočinku od sebe moc nepotřebujeme, spíš naopak. Když jsme chvíli od sebe, musíme si pak na sebe chvíli  zvykat.

Dělá ti problém manželce dělat šéfa? A jak to funguje po pracovní době? Prohodíte si pak role?

Cha, dobrá otázka. Šéfa jí dělám bez problémů, akceptuje to. Já většinou vymýšlím a rozhoduji a ona vykonává. Oběma to tak vyhovuje. Po pracovní době rozhodujeme každý ve své oblasti – ona domácnost a já mám na starosti auto a cestování. Většinou se na všem lehce dohodneme. Oba meditujeme, tak nebereme nic nějak přehnaně vážně.

IMG_0681

Jak jde společně dohromady podnikání, rodina a cestování? Dá se to skloubit? A pokud ano, tak mohl bys prozradit, co děláš jinak a lépe než ostatní?

Tak rodina nás teprve čeká a to ostatní jde dohromady podle mě skvěle. Podnikat jsem začal proto, abych měl právě svobodu dělat co chci, kdy chci. Tedy i cestovat. A cestuji hodně. Vždycky když se kamarádi baví o tom, kolik jim zbývá dovolené a na co ji použijí, usmíváme se se Šárkou na sebe. My si uděláme dovolenou či víkend kdykoli je hezky, nebo když nás napadne. Ze začátku to tak ale nebylo, to jsme pracovali hodně, abychom vytvořili systém, který se teď obejde chvíli i bez nás, nebo ho můžeme velmi lehce řídit i na cestách. Co děláme jinak než ostatní? Pracovně myslím, že úspěšně minimalizujeme jen na to podstatné a delegujeme. Osobně myslím, že jsme tolerantní a každý máme pořád svůj život s oddělenými aktivitami. Tím víc si potom vážíme těch společných. Nebereme toho druhého automaticky.

Jaké nástroje používáte pro komunikaci v týmu? A obecně – mohl bys říct, jaké další nástroje využíváte?

Nejsou to žádné zázračné aplikace. Stačí nám chytrý telefon, gmail, google kalendář a google docs. Skvělý je Google Hangouts, tam máme každý týden schůze. Čas od času je dobré sejít se i fyzicky, to ničím nenahradíš. Pak ještě používám Syncplicity pro synchronizaci mezi více zařízeními a někteří členové používají Todoist pro správu úkolů.

Zkus prosím trochu svůj projekt Vaseliga.cz popsat. K čemu slouží a jaký je hlavní přínos tvého webu?

Rád bych hned na začátek řekl, že to není jen můj projekt, i když jsem ho založil. Je to dílo celého našeho týmu, který do něj dal obrovské množství energie. Jednoduše řečeno, VAŠE LIGA dodává amatérským sportovcům každý měsíc 4 nové soupeře a to ve squashi, badmintonu, tenisu a nebo beach volejbalu. Řeší tak potřebu těch, kteří nemají s kým hrát, nebo hrají pořád s těmi samými soupeři. Umožňuje lidem hýbat se pravidelně v průběhu každého měsíce a poměřovat si síly s ostatními.

Naše největší přidaná hodnota je, že máme těch hráčů opravdu hodně a tak každého dokážeme velmi přesně zařadit a dát dohromady s hráči na stejné nebo podobné úrovni. Díky tomu si můžete oba zahrát naprosto vyrovnané zápasy a nestane se, že proti sobě budou mistr světa a někdo, kdo včera začal. Ten, kdo vyhrává, další měsíc postupuje mezi lepší, kdo prohrává, padá. Tak poznávají hráči různé herní styly, učí se a zlepšují se. Nemáme žádná vlastní sportcentra, ale spolupracujeme skoro se všemi v našich 8 městech a máme vyjednané až 50% slevy pro naše hráče. Administrace probíhá na našem webu, kde každý měsíc hráči vidí, s kým hrají a kde si také domluví, kde a kdy zápasy odehrají. Takže takhle nějak naše liga funguje. Navíc ještě děláme doplňkově samostatné turnaje, přibližně 1 měsíčně v každém sportu v každém městě.

Jak tě vlastně napadlo, že založíš amatérskou ligu? Přece jenom ony amatérské ligy tady již fungují. Lidé mohou hrát squash. Badminton. Tenis. Beachvolejbal v klubech ve svých městech atd. Čili – v čem je tedy hlavní přínos tvého webu?

Máš pravdu, ligy v jednotlivých sportcentrech existují a byly už před námi. My jsme jiní v tom, že jsme velcí a že děláme jen toto. Vysvětlím. My to děláme vždy celoměstsky, nespojujeme třeba např. 50 squashistů jako některé centrum v Praze, ale hned 300. Díky tomu jsou soupeři opravdu vyrovnaní a liga je kvalitní. Zároveň pro centra je amatérská liga jen jakási bokovka k jejich hlavnímu zájmu a tím je vyprodat kurty. Proto to nikdy nedělají moc dobře. My kurty nemáme, proto vylepšujeme vše, co se týká provozu ligy. A jak mě to napadlo? Na „vejšce“ jsem hrál opravdu náruživě squash, ale pořád se stejnými lidmi. Když byla potřeba nových soupeřů u mě, bude asi i u ostatních. Tak jsem se domluvil s kamarádem „ajťákem“, ať mi spíchne web, obešel jsem sportcentra a domluvil slevy. Pak jsem vytiskl pár set černobílých letáků a zaplavil s nimi VŠE. Čekal jsem 50 lidí, že by to byl úspěch, a ono se během týdne přihlásilo 200. Tak to začalo, řekl jsem si, že na tom asi něco bude. No a pak mě čekala spousta let dřiny a slepých uliček až k dnešním rozměrům. Přidali jsme nejdříve další školy, pak další sporty, pak další města, pak rozšíření i na nestudenty a třeba v budoucnu přibydou i další země.

Můžu se přihlásit kdykoli a nebo je možné se přihlásit jen na začátku sezóny?

Je možné se přihlásit na začátku každého nového měsíce. Pokud to je ovšem na začátku sezóny, zdarma tě umístíme na tvou úroveň. V průběhu začaté ligy už je to ale složitější a proto jdeš od spodu, nebo si musíš za lepší umístění připlatit. Pro vysvětlení, sezóny máme 3 v roce, každá 4 trvá měsíce.

IMAG6507-SMILE

Proč si musím lepší umístění zaplatit a kolik to stojí? Mohu se třeba za pomocí peněz dostat až na samý vrchol žebříčku?

Divoká karta stojí 300 Kč. Zaplatit si ji musíš jen v průběhu rozjeté sezóny, pokud nechceš čekat těch pár měsíců na začátek nové. Zpoplatněné je to proto, že nám to uprostřed sezóny trochu rozhodí ligu pro stávající hráče, takže aby to ty nové trochu odradilo a aby si většina počkala na novou sezónu. Ale kdo spěchá, ten ať si připlatí. Na samý vrchol žebříčku se jen tak nedostaneš, my tě umístíme přesně tam, kam si myslíme, že tvou úrovní patříš. Při vstupu do ligy nám musíš zodpovědět několik otázek, podle kterých my odhadneme tvou pokročilost. Je to v zájmu tebe i ligy. Jde o to, aby se všude hráli co nejvyrovnanější zápasy. Jen bych ještě rád zdůraznil, pokud to není jasné, že pokud začneš se začátkem sezóny, zařadíme tě na tvou úroveň zdarma, takže třeba i do první ligy. Toto žádná jiná liga nedělá, všude si musíš vystoupat.

Podle čeho jste určili, že budou v každém roce právě 3 sezóny po 4 měsících? Od čeho se toto číslo odvíjí?

Původně se to odvinulo od zimního a letního semestru a prázdnin. Ale je to praktické i pro nestudenty. Jde o letní mrtvější období, kdy jede především beach a tenis a poté o chladnější měsíce, kdy jsou největší squashová a badmintonová liga. Ale všechny ligy fungují v nějaké míře celý rok.

Mohu si třeba sám od sebe založit vlastní ligu a nebo vše zakládáš ty sám? A musím za to něco platit?

Dobrá otázka. Zvažovali jsme i možnost, že si uživatelé budou moci založit vlastní ligy v jakýchkoli sportech, ale od tohoto business modelu jsme upustili. VAŠE LIGA totiž funguje skvěle hlavně kvůli péči našeho „městského manažera“.

V každém z 8 měst máme jednoho, pracovně tyto kolegy označujeme jako „správce města“. Není to jen o tom, tady je web a hrajte si. Tak to zkoušelo hodně webů a nikde to nefunguje. Lidi se totiž k tomu musí tak trochu nechat dokopat. Musí se řešit hodně osobních záležitostí a hlavně se musí citlivě dělat každý měsíc ono rozřazení hráčů a týmů do skupin. A to musí dělat člověk a ne robot. Děláme tedy jen ty naše 4 sporty (squash, badminton, tenis a beach volejbal). A ty se snažíme rozjíždět masově.

5b

Kolik lidí tvůj projekt „uživí“? Na čem tvůj web vydělává? A nebo tohle ani není tvým cílem?

Je nás přesně 8, z toho  4 na plný úvazek a ostatní na částečný. Jsme rozeseti po celé republice a tak víme, co znamená pracovat na dálku a co je virtuální tým.

Dobrá služba musí dle mého názoru její organizátory živit. Živí nás předně startovné do ligy, 500 Kč na sezónu, a doplňkově prodaná reklama partnerům.

Teď nám řekni nějaká čísla a statistiky. Kolik lidí tvůj web používá? Kolik soutěží již uživatelé založili a kolik se jich aktivně? A jaký sport je aktuálně na webu Vaseliga.cz nejpopulárnější?

Ligu hraje v současné chvíli aktivně 1 400 platících hráčů. Dalších pár tisíc se zúčastní čas od času některého našeho turnaje. Celkově nám za 7 let působení prošlo ligou 12 000 sportovců. Nejpopulárnější je od začátku squash, ze kterého to celé vzešlo. Máme dokonce více hráčů, než Česká squashová asociace, což je něco jako Fotbalový svaz ve fotbale :-). Nyní je ovšem v módě badminton. A ten pomalu ale jistě dohání squash. Následuje tenis a jen minoritně beach.

Kolik aktivních uživatelů přibude každý měsíc?

Měříme to spíše na sezóny, protože to děláme kampaň. A to vždy přibude většina nových hráčů. Když to zprůměruju na měsíc, přibývá nám cca 200 registrací na webu každý měsíc a ligu aktivně začne hrát měsíčně cca 50 nových hráčů. Někteří hráči zase ale ubývají. Takže celkově bych řekl, že absolutně rosteme tak o 150 platících hráčů každou sezónu.

Jak se o Vaší lize dozvěděli uživatelé? Děláte nějaký marketing a nebo jdete prostě organickou cestou a sami spokojení uživatelé dělají vaší službě promo?

Nejčastěji se o nás hráči dozví přes kamaráda. Máme radost z toho, že nás nadšení hráči chválí. Jsme také vidět ve sportcentrech, kam chodí přesně naše cílovka. Dále se snažíme být vidět na vysokých školách – a to jak v online prostředí, tak i v offline. Potom děláme cílenou PPC kampaň v Adwords a na Facebooku. Občas vyjednáme nějaké promo našeho projektu formou barteru s nějakým partnerem. Většinou takto získáme například nějaký promo článek atd..

Máte pro výherce lig připravené i nějaké výhry? A pokud ano, tak jaké a kde na ně bereš peníze?

Ano, výhry u nás získávají nejlepší hráči každého ročníku a potom mají šanci vyhrát i hráči z prostředku žebříčku, protože spoustu cen losujeme. Letos budeme losovat 55 cen, nejlepší z nich je např. 5 smartphonů.  Ceny kupujeme z rozpočtu ligy, některé vyjednáme přímo u partnerů.

xxx

Existuje nějaký podobný projekt v zahraničí?

Ne. Existuje spousta lig jednotlivých center, ale žádná takto celoměstská.

Jaké jsou slabiny tvého projektu? Co je třeba ještě zlepšit?

Rádi bychom měli více hráčů. Přibývá to pomaleji, než jsem počítal. Ale zase na druhou stranu, dům, který se staví pomalu a důkladně, taky jen tak rychle nespadne.

Tomáši, podle odkazu v patičce webu, celé webovky vyrobila TOVÁRNA. Kolik tě web stál? A nebo jsi jej měl za hubičku, jelikož se s kluky z TOVÁRNY dobře znáte?

První 2 verze webu nám dělal kamarád, student. Potom před 4 lety přišel čas, kdy jsme se chtěli profesionalizovat a rozhodli jsme se pro pořádný web od pořádné firmy. Bylo to celkem velké sousto, stálo to půl milionu, ale vyplatilo se to, od té doby jsme někde jinde. Navíc na webu s TOVÁRNOU pořád něco vyvíjíme a updatujeme a tak nás web pořád dost stojí.

Na čem je vlastně Vaše liga postavená? Na jakém frameworku a jak dlouho trval vývoj celé aplikace?

Nejsem ajťák, takže laicky. Je to postavené na Webredie, což je administrační systém Továrny. Ale museli hodně modulů dodělat, protože jsme hodně specifičtí :-). Nejsme ani zpravodajský web, ani eshop. Máme specifickou webovou aplikaci.

Co máte v plánu do budoucna? Co byste chtěli vylepšit? Na co se mají uživatelé těšit?

Momentálně řešíme potřebu vlastního programátora, který by ideálně uměl všechno, jak už to bývá. Pokud to někdo takový čte, tak ať se mi ozve :-). Potom chceme udělat tisíce menších i větších vylepšení, které máme zapsané v Nápadníku. Pomalu bude třeba redesign webu. A taky udělat mobilní verzi, kterou (hanba nám) zatím nemáme.

Tome, co je to Nápadník a k čemu jej používáš?

Nápadník je dokument v Google Docs, který jako celý tým sdílíme a píšeme do něj nejrůznější nápady, které jsme ještě nerealizovali. Jednou na ně třeba uzraje čas. Kreativitou se nesmí plýtvat, je dobré si vše někam napsat.

Ty sám umíš programovat?

Vůbec, nenadávej mi :-).

Máš ještě nějaké další projekty, o které se staráš? A nebo tohle je tvůj jediný?

Ještě děláme takovou bokovku, ligu pro Českou pojišťovnu a Generali, ale to je v podstatě jeden projekt. Potom se ještě pár let věnuji pokeru. Jsem spoluvlastníkem poker clubu na Václaváku showdownpoker.cz a s tím souvisí pár dalších pokerových aktivit, jako online liga unipoker.cz a poker koučink pokerteambuilding.cz .

Tomáši, pojďme teď trochu odbočit a pobavit se také trochu o tobě.  Co jsi vystudoval a co ti to dalo?

Vystudoval jsem Mezinárodní obchod na VŠE, i když to teď vůbec nedělám. Ta tři písmenka s tečkou (Ing.) si uvědomím jen na poště a u doktorky a když mě tak osloví, chvíli nevím, na koho mluví. Studium mi nedalo moc znalostí, ale ukázalo mi to spoustu možností a dalo jakýsi nadhled. Taky mě to naučilo vyrovnat se se spoustou problémů současně. Určitě jsem vděčný za Erasmus ve Francii, v Lyonu. Po návratu jsem měl právě hroznou chuť něco začít sám, protože studenti tam jsou hodně aktivní a to i podnikatelsky. Tak jsem začal VAŠI LIGU a krátce na to se přidal poker.

Jak ses dostal k pokeru? Hrál jsi jej už někdy předtím? A nebo ses do pokeru ponořil až ve chvíli, kdy jste založili již dříve zmiňovaný poker klub?

Když jsem založil VAŠÍ LIGU, nevěděl jsem vůbec, co poker je. Pak za mnou přišel kamarád, že bychom mohli do ligy přidat i poker. Šel jsem si zahrát a zjistil, jak vzrušující věc to je. Rozhodli jsme se ale udělat z toho oddělený projekt, kvůli hodně odlišné povaze. Tak vznikl UNIPOKER.cz , největší pokerová liga v ČR, napůl živá, napůl online. Poté se k tomu shodou náhod zase s jiným známým přidal i živý poker klub, jako oddělený projekt.

Co tě tedy vlastně teď živí?

Živí mě VAŠE LIGA a Showdown Poker Club, momentálně o trochu lépe ten poker. Postupně jsem se naučil, že je lepší dělat toho méně a dobře a v klidu, než toho mít hodně a všemu se věnovat jen tak napůl. Člověk nemá při víc projektech takový klid v hlavě, nemá takovou koncentraci. Takže moje představa je rozvíjet tyto projekty a dělat jimi radost hráčům i týmu. Možná to časem omezím jen na jeden, občas je toho opravdu trošku moc. Dřív jsem chtěl dělat desítky projektů současně, být sériový podnikatel. To už mě opustilo. Teď chci dělat jeden a pořádně a užívat si to.

media11

Tomáši, já o tobě vím, že ty hodně chodíš na přednášky a vzděláváš se. Je podle tebe důležité, aby se člověk stále snažil poznávat nové věci? A  pokud ano, tak proč? Zkus to prosím vysvětlit na nějakém praktickém příkladu z tvého života. Děkuji.

Vždycky jsem byl posedlý využít každou volnou chvilku k seberozvoji a ke vzdělávání se. Hodně jsem vždycky četl, koukal na videa, obcházel přednášky, kurzy. Jsem přesvědčený, že to je důvodem mého úspěchu.  Takže to všem doporučuji. Potom je ale ještě důležité konat. Vše aplikovat, ne jen pořád přijímat nové a nové, ale dát si tu práci s přemýšlením, jak to aplikovat na můj business, procedit to, otestovat a jet dál. A to bolí. Když to děláte u každé knížky a přednášky, výsledek se nemůže nedostavit. No a poslední dobou jsem si uvědomil, že pořád někam hnát taky není úplně to pravé. Štěstí totiž s úspěchem nestoupá úměrně. V určité chvíli už víc úspěchu nepřidá víc štěstí. Proto mě baví poslední dobou zkoumat sebe tak trochu uvnitř. Zjistil jsem, že meditace to štěstí zvyšuje a navíc zvyšuje i vaši schopnost být úspěšný. Proto bych doporučil číst, konat, meditovat. Koho zajímá meditace více, doporučuji vedskameditace.cz.

Jaká přednášky a nebo vystoupení tě v poslední době zaujaly a proč?

Z businessu knížka Onward od zakladatele Starbucksu. Dále např. Podivín a Štěstí doručeno. Mám rád TED talks – pražské i světové.

Tomáši, chtěl bys našim čtenářům něco vzkázat?

Doporučuji – čtěte, konejte a meditujte :-).

Zdroj: http://objevit.cz/tomas-reinbergr-zakladatel-vase-liga-celkove-nam-za-7-let-pusobeni-proslo-pod-rukama-12-000-sportovcu-t74705

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Jeden komentář k článku “Tomáš Reinbergr, zakladatel VAŠE LIGA: Celkově nám za 7 let působení prošlo pod rukama 12 000 sportovců”

  1. infoPatrik22:28 dne 17.7. 2014 napsal/a

    Vskutku, pěkný článek. Projekt znám a nikdy bych neřekl, že se tak dá podnikat. Myslel jsem, že to je spíše neziskovka. Hlavně, ať se daří.

Ostatní uživatelé také četli:

Zajímá vás pravopis hanlivého slova čúza, ale ve škole vám ho nikdo nevysvětlil? Pak jste tu správně. S tímto slovem se setkáváme docela často, a proto bychom ho měli umět napsat správně. Správně píšeme čúza / čůzaSprávné varianty tohoto slova jsou dvě. Obě mají dlouhé ú / ů. Není to tedy stejné jako třeba u...

Spojení generace Z teď proplouvá médii více než kdy dříve s tím, jak se tato generace dostala k sociálním sítím a zásadně ovlivňuje poptávku po mediálním obsahu. Pokud chcete zůstat v kurzu, neměly by vám uniknout nejnovější trendy, které tato generace uznává. A proč vlastně názvy jednotlivých generací rozlišujeme a jaké jsou jejich charakteristiky? Pojďme...

Univerzita je jednoslovné označení samosprávné vysoké školy, která poskytuje nejvyšší stupeň vzdělání v rozmanitých oborech. Slovo univerzita pochází z latinského universitas (= všeobecnost, společenství, kolegium), proto někdy dochází k chybnému zápisu. Podoba universita je příznaková. To znamená, že ji můžete použít jen ve specifických textech. Například v historických a odborných textech. V současném jazyce se běžně používá varianta univerzita,...

Téměř totožná slova, ale přesto zcela odlišný význam. Tak lze popsat dvojici grand a grant. Nutno podotknout, že obě varianty jsou správné, ale musí se použít ve správném kontextu. Grand je slovo, které se do české slovní zásoby dostalo z francouzského jazyka. V doslovném překladu znamená velký, ale používá se i v jiných významech. Grand je také označení...

Čeština je nevyzpytatelná, proto se může zdát i poměrně jednoduché slovo jako chyták. Slovo shoda ovšem chytákem není. Je to jediná pravopisně správná varianta. Občas se také vyskytuje tvar zhoda, ale to je tvar nesprávný. Pokud nechcete být za blbce, tak ve spisovném projevu tuto variantu nepoužívejte.A jaký má vlastně slovo shoda význam? Znamená to...

Možná jste právě začali s podnikáním na internetu a vidíte a slyšíte, jak zleva i zprava každý omílá, jak jsou sociální sítě důležité a proč. To je pravda. Jsou důležité. Ale ne pro každého a ne za každé situace. Já se v tomto článku pokusím do vás vecpat ty nejzákladnější poznatky týkající se sociálních sítí. Je...

Světový den pro fair trade World Fair Trade Day se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Tento den je věnován podpoře spravedlivého obchodu, který dává příležitost pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům v zemích globálního Jihu uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. První oslavy Světového dne pro fair trade iniciovala Safia Minney, zakladatelka fairtradové módní značky People Tree. V roce 2001 jej...

Moderuje. Má vlastní pořad. Je to takový druhý internetový Jan Kraus. Akorát se nejmenuje Jan. Je mladší. A když nad tím tak přemýšlím, tak se Honzovi Krausovi ani moc nepodobá (ale to zase tak nevadí, kdo by tak chtěl vypadat, že?). Na internetové televizi Stream.cz produkuje a moderuje svoji vlastní talk show (ONE MAN SHOW). Víc asi netřeba říkat. Ano. Dnes si budeme povídat s Kamilem (Kazmou) Bartoškem. Jo a na začátek by se slušelo říct, že rozhovor jsme dělali v Kolkovně a Kazma si dal guláš (byl prý výborný, jen za něj zapomněl zaplatit). A pak ještě své přítelkyni snědl smažený sýr (a během toho ji celý rozhovor tlačil do toho, ať si dá jeho guláš, aby jí ten sýr mohl sežrat)... Ano. Už z toho je jasně patrné, že to je nenažraná svině :-).

Celebrity, drahé večírky a bulvární média. To je showbyznys. Jak se toto slovo správně píše? Nejčastěji se vyskytují hned tři varianty tohoto slova, ale neměly bychom se nechat zmást. Správné varianty jsou totiž pouze dvě. Správně se píše showbyznys i šoubyznysSlovo showbyznys je takový hybrid. Dlouhou dobu bylo napůl české a napůl anglické. První částo...
Načíst dalších 10 článků