Jak napsat Ú a Ů na klávesnici

Psaní Ú a Ů na klávesnici může být zákeřné obzvlášť, pokud s psaním na klávesnici začínáte. Vysvětlím vám proto všechny možnosti, jak lze dlouhé u napsat, abyste si vybrali variantu, která vám vyhovuje nejvíce.

Jak se píše u s kroužkem na klávesnici

Nejjednodušším způsobem, jak napsat ů, je ten, že si ho najdete na klávesnici. Na většině klávesnic je přímo nakreslené, každopádně aktivuje ho klávesa vedle písmena L a najdete na ní nakreslenou dvojtečku. Stiskněte tuto klávesu a máte hotovo.

Pro napsání velkého Ů stiskněte nejprve Caps Lock. Nezapomeňte ho pak vypnout tím, že ho znovu stisknete, jinak byste dál psali kapitálkami.

Ů přes ASCII kód

Systém ASCII využívá k psaní speciálních znaků numerické klávesnice, takže tento způsob psaní využijete pouze, máte-li k dispozici klávesnici s čísly. Stačí podržet levý Alt a vyťukat čísla 1, 3 a 3 přesně v tomto pořadí.

Pro napsání velkého Ů přes kód ASCII opět podržte levý Alt, ale tentokrát vyťukejte čísla 0, 2, 1, 7 v pořadí za sebou.

Jak se píše u s čárkou na klávesnici

Nejjednodušší možností, jak napsat malé u s čárkou je stisknutí klávesy, na které ho vidíte nakreslené. Pokud ho nemůžete najít, možná máte klávesnici, kde nakreslené není, a proto najděte klávesu, na které je hranatá závorka zleva (viz obrázek). Tuto klávesu tedy opravdu stačí stisknout a je hotovo. V případě, že byste chtěli napsat velké Ú, musíte nejprve zapnout Caps Lock tím, že stisknete jeho klávesu.

Druhou variantou jak napsat ú je přes čárku a to tak, že si najdete klávesu s čárkou, na které je také plus, rovná se a háček. Stiskněte tuto klávesu. Vše pusťte a ačkoliv se nic nestalo, dali jste svému počítači pokyn, že další písmeno má zobrazit s čárkou. Pak už jen stiskněte klasické u.

Pro napsání Ú stiskněte před stisknutím u Caps Lock nebo podržte Shift.

Pokud byste chtěli využít kódu ASCII, pak opět stačí podržet levý Alt + vyťukat na numerické klávesnici čísla 0, 2, 5, 0.

Pro velké Ú je kód ASCII 0, 2, 1, 8.

Pokud vás zajímá, jak psát další písmena s háčkem a speciální znaky, najdete podrobný návod zde.

  •  
  •  
  • 1
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*