Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Udělování státních vyznamenání

Státní vyznamenání České republiky

S oslavami Dne vzniku samostatného Československa je neodmyslitelně spjato udělování Státních vyznamenáních.

Státní vyznamenání České republiky je vyznamenání udělené státem. Propůjčením nebo udělením státních vyznamenání České republiky jednotlivcům oceňuje stát jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy.

Vyznamenáními jsou řády a medaile. Řády jsou vyšší formou vyznamenání; propůjčují se občanům České republiky a udělují se těm, kteří nejsou občany České republiky. Medaile jsou nižší formou vyznamenání; uděluje se.

Řád Bílého lva

Řád Bílého lva (zdroj: Wikipedie)

Řád Bílého lva je nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Původně byl udělován osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo, a to od roku 1922. V letech 1922–1990 se tento řád oficiálně nazýval „Československý řád Bílého lva“. V současné podobě, jejímž výtvarným autorem je Michal Vitanovský, je udělován v České republice od roku 1994.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Řád Tomáše Garrigua Masaryka (zdroj: Wikipedie)

Řád Tomáše Garrigua Masaryka je vyšším státním vyznamenáním České republiky a bývalého Československa. Prezident republiky je uděluje nebo propůjčuje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Medaile Za hrdinství

Medaile Za hrdinství (zdroj: Wikipedie)

Medaile Za hrdinství je nižší státní vyznamenání České republiky.

Je udělováno jako vyznamenání osob za hrdinství v boji a vyznamenání těch osob, které se s nasazením vlastního života zasloužily o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot.

Má podobu stříbrné medaile s vyobrazením dvouocasého lva a žluté stužky, na které je uprostřed trikolóra. Autorem výtvarného řešení je Vladislav Mašata. Medaile vznikla v roce 1990, totéž vyznamenání se ale udělovalo i před rokem 1989.

Ženské jméno Sonia je jednou z variant jména Soňa, které je ruského původu, vzniklo zkomolením řeckého jména Sophia, které znamená moudrost. V česku se jméno vyskytuje také v podobě Sonja. Kdy slaví Sonia svátek?Sonia slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 28. března (28.3.).Domácí podoby jména SoniaSoňka,Sonička,Sunka,Sonka.Sonia a statistikaKolik žije v ČR SonjK 15. 3. 2022...

Medaile Za zásluhy

Medaile Za zásluhy (zdroj: Wikipedie)

Medaile Za zásluhy je nižší státní vyznamenání České republiky.

Vznikla v roce 1990. Medaili Za zásluhy uděluje prezident republiky osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů. Dělí se do tří stupňů, kterým odpovídá materiál a počet fialových pruhů na stužce.

Udělování vs propůjčování řádů a medailí

Propůjčení řádu znamená, že po smrti vyznamenané osoby se insignie vyznamenání vrací Kanceláři prezidenta republiky. Při udělení zůstává po smrti vyznamenané osoby insignie v držení pozůstalých.

Kdo propůjčuje a uděluje vyznamenání

Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání přísluší prezidentu republiky. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají prezidentu republiky Poslanecká sněmovna, Senát a vláda; prezident republiky může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez takového návrhu (rozhodnutí o tom ale vždy podléhá kontrasignaci předsedy vlády). Řádovými dny pro propůjčování a udělování vyznamenání občanům České republiky jsou 1. leden a 28. říjen.

Jak vyznamenávání probíhá

Vyznamenaný převezme insignii vyznamenání a listinu o jeho propůjčení nebo udělení. Insignie vyznamenání je oprávněn nosit pouze vyznamenaný. Jestliže se propůjčuje nebo uděluje vyznamenání občanům České republiky in memoriam, převezmou pozůstalí v případě propůjčení řádu listinu o propůjčení vyznamenání a v případě udělení medaile insignii vyznamenání a listinu o udělení vyznamenání. Jestliže se uděluje vyznamenání tomu, kdo není občanem České republiky in memoriam, převezmou pozůstalí insignii vyznamenání a listinu o udělení vyznamenání.

Státní vyznamenání v roce 2022

V roce 2022 preziden Miloš Zeman udělí 79 státních vyznamenání. Nejvíce vyznamenání udělil a propůjčil Václav havel v roce 1998, bylo jich 89. Jednou z vyznamenaných osobností má být ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, má mu být propůjčeno nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva.

Na seznamu vyznamenaných je také zesnulá zpěvačka Hana Zagorová. Dalším oceněnou osobou bude prezidentův ošetřující lékař, gastroenterolog a ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral.

Prezident dále vyznamená in memoriam Josefa Mašína, člena protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Konkrétně by měl získat Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní ocenění.

Ve výčtu jmen nechybí ani Ivana Trumpová, bývalá manželka amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Na slavnostní ceremoniál 28. října by se měla dostavit jejich dcera Ivanka, aby rovněž in memoriam převzala na Pražském hradě medaili Za zásluhy.

Další jména však prezidentská kancelář tají. Poslanci tradičně navrhli na státní vyznamenání vlastní výběr osobností, mezi nimi také šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Toho ale prezident opakovaně odmítl jmenovat generálem, pravděpodobnost na ocenění na půdě Pražského hradu je proto malá.

Česká hlava státu se nyní nejspíše probírá seznamem osobností, které mu navrhli občané ČR, ale také poslanci a senátoři. Lidé navrhli, aby Zeman vyznamenal 139 osobností, jak uvedl na konci nominačního období pro ČTK Ovčáček. „Celkem jde o 168 návrhů od občanů navrhujících na vyznamenání 139 osob,“ řekl. Počet dopisů se snižuje, pro srovnání v roce 2019 lidé navrhovali ocenit 257 osobností.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Obrázky rozdělené do políček, které jsou často doplněné o krátké texty (zpravidla dialogy). Přesně to jsou komiksy / comicsy. Ale o tom tu asi nemusíme mluvit, protože komiksy / comicsy jsou velice populární, takže je zná asi každý. Proto se zaměříme raději na češtinu. Pravopisně správně je komiks i comics! Za základní variantu slova je...

Kdo umí anglicky, tak už nejspíše trochu tuší, o čem je řeč. V prostředí marketingu je pojem „first try“ vysvětlován jako první moment, kdy se spotřebitel poprvé setká se značkou, produktem nebo výrobkem. Pokud bychom měli uvést doslovný překlad, bylo by to „první vyzkoušení“. First try může mít mnoho podob. Spotřebitel se může poprvé setkat se...

Mnoho lidí si plete tyto dva pojmy. Oba jsou napsané správně, nicméně každá varianta znamená něco jiného a píše se jinde. ✅ Add– pochází z anglického slova addendum (dodatek) a je užívaný zejména jako dodatek ke knize, dokumentu a podobně. ✅ Ad – tato zkratka vznikla z latinského jazyka a překládáme ji jako předložku k...

Čeština je sice krásný, ale také velice složitý jazyk. Není tak divu, že u mnohých slov nikdo ani pořádně neví, co je z pravopisného hlediska správně. Pojďme si ukázat pár nejčastějších chyb. A také správné varianty těchto slov. Takže pak můžete machrovat, jak jste chytří. Ale ruku na srdce, to nejste a nikdy jste nebyli. 😀 Jinak...

Občanský zákoník definuje podnikání jako samostatnou výdělečnou činnost vykonávanou na vlastní účet a odpovědnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem zisku. Činnost je tedy podnikáním pouze v případě současného naplnění následujících předpokladů:samostatnost – o tom, kde a jakým způsobem budete činnost vykonávat rozhodujete pouze vy,výdělečnost – za činnost, kterou vykonáváte,...

Všechny, kdo mají tatínka nebo tatínkem jsou, by mělo zajímat, kdy je Mezinárodní den otců. Stává se čím dál populárnějším, takže věřím, že i kdybyste náhodou zapomněli, značky vám ho svými tematickými reklamami připomenou. Kdy se slaví Mezinárodní den otců 2021? Den otců se slaví každý rok dvacátého června (20. 6.). Je den otců každý...

Další zemí, kterou zde budeme rozebírat, je chudý rozvojový stát nacházející se na jihu Asie v Bengálsku. Žije v něm více než sto padesát milionů obyvatel. Plno lidem dělá tento stát po gramatické stránce problém. Jak se tedy píše? ✅ Bangladéš – jediná správná varianta, která se píše se š.❌ Bangladéž – nesprávná varianta, kterou...

Znáte ne pocit, když hodíte do moře láhev se vzkazem a ona dorazí přímo človíčkovi, na kterého celou dobu myslíte.Tak o tom je tento příběh. O opičákovi Pavlovi (viz komentáře). Bylo nebylo, v jedné zapadlé hospůdce jménem Chapeau Rouge žila jedna opička. Říkali ji Pavel. V tlupě zaujímala pozici security floor managera (česky – pozice vyhazovače). Až...

Jak se toto město v České republice správně píše? Linec – správná varianta.Linz – německý název, který ale z pohledu pravopisu není správný.Skloňování slova LinecLinec je rodu mužského neživotného a skloňuje se podle vzoru stroj.1.pád – Linec2.pád – (bez) Lince3.pád – (k) Linci4. pád – Linec5.pád – Lince!6.pád – (o) Linci7.pád – (s) Lincem Správné...
Načíst dalších 10 článků