Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Udělování státních vyznamenání

Státní vyznamenání České republiky

S oslavami Dne vzniku samostatného Československa je neodmyslitelně spjato udělování Státních vyznamenáních.

Státní vyznamenání České republiky je vyznamenání udělené státem. Propůjčením nebo udělením státních vyznamenání České republiky jednotlivcům oceňuje stát jejich vynikající občanské zásluhy o budování svobodné demokratické společnosti, výsledky práce, úsilí o obranu vlasti, hrdinské a jiné výjimečné činy.

Vyznamenáními jsou řády a medaile. Řády jsou vyšší formou vyznamenání; propůjčují se občanům České republiky a udělují se těm, kteří nejsou občany České republiky. Medaile jsou nižší formou vyznamenání; uděluje se.

Řád Bílého lva

Řád Bílého lva (zdroj: Wikipedie)

Řád Bílého lva je nejvyšší státní vyznamenání České republiky. Původně byl udělován osobám, které se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Československo, a to od roku 1922. V letech 1922–1990 se tento řád oficiálně nazýval „Československý řád Bílého lva“. V současné podobě, jejímž výtvarným autorem je Michal Vitanovský, je udělován v České republice od roku 1994.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka

Řád Tomáše Garrigua Masaryka (zdroj: Wikipedie)

Řád Tomáše Garrigua Masaryka je vyšším státním vyznamenáním České republiky a bývalého Československa. Prezident republiky je uděluje nebo propůjčuje osobám, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.

Medaile Za hrdinství

Medaile Za hrdinství (zdroj: Wikipedie)

Medaile Za hrdinství je nižší státní vyznamenání České republiky.

Je udělováno jako vyznamenání osob za hrdinství v boji a vyznamenání těch osob, které se s nasazením vlastního života zasloužily o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot.

Má podobu stříbrné medaile s vyobrazením dvouocasého lva a žluté stužky, na které je uprostřed trikolóra. Autorem výtvarného řešení je Vladislav Mašata. Medaile vznikla v roce 1990, totéž vyznamenání se ale udělovalo i před rokem 1989.

Mužské jméno Gabriel je původně židovské jméno, jehož popularita souvisí se jménem archanděla Gabriela ze starozákonní knihy Daniel a Lukášova evangelia. Význam jména se vykládá jako muž boží, Bůh je silný, Bůh je moje síla, hrdina boží, nebo jako přemohl mě Bůh.Kdy slaví Gabriel svátek?Gabriel slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 24. března (24.3.).Ženská obdoba...

Medaile Za zásluhy

Medaile Za zásluhy (zdroj: Wikipedie)

Medaile Za zásluhy je nižší státní vyznamenání České republiky.

Vznikla v roce 1990. Medaili Za zásluhy uděluje prezident republiky osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti hospodářské, vědy, techniky, kultury, umění, sportu, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů. Dělí se do tří stupňů, kterým odpovídá materiál a počet fialových pruhů na stužce.

Udělování vs propůjčování řádů a medailí

Propůjčení řádu znamená, že po smrti vyznamenané osoby se insignie vyznamenání vrací Kanceláři prezidenta republiky. Při udělení zůstává po smrti vyznamenané osoby insignie v držení pozůstalých.

Kdo propůjčuje a uděluje vyznamenání

Právo propůjčovat a udělovat vyznamenání přísluší prezidentu republiky. Návrhy na propůjčení nebo udělení vyznamenání předkládají prezidentu republiky Poslanecká sněmovna, Senát a vláda; prezident republiky může propůjčit nebo udělit vyznamenání i bez takového návrhu (rozhodnutí o tom ale vždy podléhá kontrasignaci předsedy vlády). Řádovými dny pro propůjčování a udělování vyznamenání občanům České republiky jsou 1. leden a 28. říjen.

Jak vyznamenávání probíhá

Vyznamenaný převezme insignii vyznamenání a listinu o jeho propůjčení nebo udělení. Insignie vyznamenání je oprávněn nosit pouze vyznamenaný. Jestliže se propůjčuje nebo uděluje vyznamenání občanům České republiky in memoriam, převezmou pozůstalí v případě propůjčení řádu listinu o propůjčení vyznamenání a v případě udělení medaile insignii vyznamenání a listinu o udělení vyznamenání. Jestliže se uděluje vyznamenání tomu, kdo není občanem České republiky in memoriam, převezmou pozůstalí insignii vyznamenání a listinu o udělení vyznamenání.

Státní vyznamenání v roce 2022

V roce 2022 preziden Miloš Zeman udělí 79 státních vyznamenání. Nejvíce vyznamenání udělil a propůjčil Václav havel v roce 1998, bylo jich 89. Jednou z vyznamenaných osobností má být ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, má mu být propůjčeno nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva.

Na seznamu vyznamenaných je také zesnulá zpěvačka Hana Zagorová. Dalším oceněnou osobou bude prezidentův ošetřující lékař, gastroenterolog a ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral.

Prezident dále vyznamená in memoriam Josefa Mašína, člena protinacistické odbojové skupiny Tři králové. Konkrétně by měl získat Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní ocenění.

Ve výčtu jmen nechybí ani Ivana Trumpová, bývalá manželka amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Na slavnostní ceremoniál 28. října by se měla dostavit jejich dcera Ivanka, aby rovněž in memoriam převzala na Pražském hradě medaili Za zásluhy.

Další jména však prezidentská kancelář tají. Poslanci tradičně navrhli na státní vyznamenání vlastní výběr osobností, mezi nimi také šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku. Toho ale prezident opakovaně odmítl jmenovat generálem, pravděpodobnost na ocenění na půdě Pražského hradu je proto malá.

Česká hlava státu se nyní nejspíše probírá seznamem osobností, které mu navrhli občané ČR, ale také poslanci a senátoři. Lidé navrhli, aby Zeman vyznamenal 139 osobností, jak uvedl na konci nominačního období pro ČTK Ovčáček. „Celkem jde o 168 návrhů od občanů navrhujících na vyznamenání 139 osob,“ řekl. Počet dopisů se snižuje, pro srovnání v roce 2019 lidé navrhovali ocenit 257 osobností.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Jednou za rok, vždy 3. ledna, se připomíná Den ponížení (Humiliation Day), den s náboženskými kořeny a hlubokým poselstvím o pokornosti a vzájemném respektu. Přestože název může evokovat negativní asociace, samotný smysl tohoto dne je opakem – povzbuzovat lidi k větší lidskosti a soucitu. Přečtěte si tento článek a dozvíte se více o historii, významu...

Živnostenské oprávnění získáme na živnostenském úřadě. Papírový doklad, dříve nazývaný živnostenský list už dnes nedostaneme, pokud někte potřebujeme živnostenské oprávnění doložit, použijeme výpis ze živnostenského rejstříku. Založení živnostiVětšina živností patří do živností volných, proto ve většině případů stačí jen ohlásit na živnostenském úřadě, že s podnikáním začínáme a doložit, že splňujeme všeobecné podmínky pro živnost:Svéprávnost...

Vtip o blondýnách slyšel za svůj život asi každý. A právě ony vtipy mohou pomoci k zapamatování správného pravopisu. Blondýny jsou v anekdotách mnohdy vykreslovány jako natvrdlé bytosti, proto si pamatujte, že ve slově blondýna je nutné psát tvrdé „y“. Pravopisně správně je blondýna!Ale pozor! Rozhodně nenabádáme k prohlubování stereotypů! Chraň pánbůh. Ještě bychom museli kvůli tomu smazat...

Nejmladší evropský profesionální závodník v Men’s Physique. Pokud nevíte, co si pod tím představit, tak zarolujte trochu dolů a podívejte se na pár fotek Tomáše. Je mu sice 24 let a stále ještě studuje, ale již si ve světě dokázal vybudovat celkem zvučné jméno. V čem je tak výjimečný a jak se dostal na vrchol ve svém sportu, o tom si ostatně budeme povídat v dnešním rozhovoru s Tomášem Klíčem.

Stupňování přídavných jmen obvykle není moc složité. Úplně to však neplatí u přídavného jména drahý. Dochází tam totiž k drobným změnám, které mohou člověka zmást. Jak tedy utvořit druhý stupeň přídavného jména drahý? Pravopisně správně je dražší! V celku se dá říct, že stupňování se řídí běžnými pravidly. Dochází však k drobné změně. Původní písmeno „h“ se při...

Z těchto dvou variant je správná jen jedna. V tomto článku si vysvětlíme, která to je. ❌ Benefyt – nesprávná varianta, nelze ji používat.✅ Benefit – jediná spisovná a správná varianta. Významem vyjadřuje výhodu nebo užitek.Někdy i po tvrdých souhláskách píšeme měkké i. Jedná se o slova přejatá z jiných jazyků (nejsou českého původu) – např. diktát,...

Fotí. Dělá retuše. Své výtvory pak upravuje a prodává ve fotobankách. Provozuje weby, které (jak jinak) tvoří hlavně fotografie z oblasti geologie. Celý jeho život se tak nějak točí kolem obrázků. To je basti alias Zbyněk Buřival.Ahoj Zbyňku, i tebe poprosím o pár vět na úvod o své osobě. Děkuji.Ahoj všem. Pocházím z Brna, často se stěhuju a...

Čeština je záludný jazyk, ve kterém se málokdo vyzná. Víte, jak se správně píše zakrátko? Jestli ano, můžete si pogratulovat. V této příslovečné spřežce chybuje každodenně mnoho lidí. Pravopisně správně je pouze tvar zakrátko – tedy dohromady. Jedná se totiž o příslovečnou spřežku, která zpravidla vzniká z ustálených spojeních. V tomto případě se sloučila předložka „za“ a přídavné...
Načíst dalších 10 článků