Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Vše o kryptu: Jak můžete získat nebo vlastnit kryptoměnu – 2. část

V minulém díle jsem se více zaobíral obecným fungováním kryptoměn, jak a kde nakupovat kryptoměny na směnárnách a jaké typy kryptosměnáren existují a také jsme trochu nakousli těžbu Bitcoinu. Dnes se pokusím představit méně známé varianty, pomoci kterých se dá také nějaká kryptoměna vydělat nebo získat . Asi nejznámější z nich je trading, který by se dal jednoduše přirovnat k obchodování na burze (se svými klady i zápory). Tím tedy začneme.

Trading kryptoměn

Nákup kryptoměny od někoho nebo trading (obchodování) s kryptoměnou jsou asi nejsnazší možnosti, jak si můžete nějakou kryptoměnu opatřit (a nebo její množství ještě více rozmnožit). V podstatě jde o klasický střet nabídky s poptávkou, kde na jedné straně je kupující (trader) a na druhé straně prodávající (taky trader :-)), kteří mezi sebou směnují buď kryptoměnu za kryptoměnu nebo peníze za kryptoměnu a naopak.

Kdo nebo co je to trader a co přesně dělá nebo čím se živí?

Trader neboli obchodník kryptoměn spekuluje na budoucím cenovém vývoji vybraného instrumentu, např. Bitcoinu, Etherea či jiného coinu, a to na základě technické analýzy, fundamentů či sentimentu. Pokusím se všechny jednotlivé pojmy trochu ozřejmit a vysvětlit. Bude toho hodně, tak se na to psychicky připravte :-).

Technická analýza – možný budoucí vývoj na základě dat, podobných patternů. U obchodníků je technická analýza velmi oblíbená a to především kvůli snadnému použití a dosahování dobrých výsledků.

Fundamenty – představují to, že daná měna má nějaký technický aspekt, který ji předurčuje k tomu, že bude úspěšnější nebo více používaná. Čím menší je tento fundament, tím menší riziko hrozí, že někdo přijde s konkurenčním produktem a předběhne mě (v e-commerce byste si pod tímto pojmem mohli představit unikátní prodejní výhodu – máme zkrátka něco, co ostatní nemají). Aby totiž vznikl „lepší Bitcoin“, musel by nabídnout něco lepšího v těch svých několika základních parametrech, jako je limitovaná nabídka nebo distribuovaná povaha sítě (nebo něco jiného). Cena kryptoměny se však nutně ne vždy musí odvíjet od toho, jaký má fundament (technický základ nebo výhody) oproti ostatním. Pouze taková měna může být v budoucnu méně náchylná k propadu, až celá nafouklá kryptoměnová bublina jednoho dne praskne, protože pak přežijí jen nejspíše ty měny, které mají i nějaký reálný praktický důvod, proč by se měly používat.

Viz třeba XRP, které se díky malým poplatkům a vysoké rychlosti převodu dá se říci již stalo standardem v tomto turbulentním světě, kdy potřebujete rychle směnit nějakou měnu a nemůžete si dovolit čekat hodiny nebo dny na potvrzení transakce.

Sentiment – pod sentiment si představte cenovou vazbu ke konkrétními aktivu. Mohli bychom to nazvat také jako náladu trhu nakupovat určitou komoditu ze strany obchodníků / spotřebitelů (v tomto případě kryptoměnu). Je to opět dost podobné k obchodování na burze, kde máte firmy, které mají opravdu revoluční produkt nebo technologii budoucnosti (= fundament) a pak máte firmy, jejichž akcie jsou řekněme trendovou záležitostí (viz třeba nákup akcií GameStop, kde však si to v tomto případě někdo chtěl trošku pojistit, protože nepočítal asi s tím, že jej drobní investoři převálcují) nebo emoční (sentiment). Zatímco sentiment souvisí s psychologií a emocemi, fundamentální analýza je spíše spojena s výkonem konkrétního podnikání nebo kryptoměnového projektu (např. reputace a tržní kapitalizace). Mnoho obchodníků a traderů považuje sentiment trhu za dobrý indikátor potenciálních krátkodobých a střednědobých cenových pohybů (nejen v kryptu). Obecně platí, že když je sentiment příliš optimistický (pak se bavíme o tzv. bull market = býčím trhu) nebo pesimistický (bear market = medvědí trh), trh má tendenci se obrátit a začít se pohybovat přesně opačným směrem. Jinými slovy, trh má tendenci jít nahoru, když je většina obchodníků až přehnaně pesimistická (bear market), a dolů, když je celkový sentiment více optimistický (bull market) , než by se dalo považovat za normální. 

Pokud vám to připadá příliš složité – představte si, že po dlouhých obdobích sucha (= pesimistické chování, nechuť nakupovat) vždy přijde pak také déšť a období hojnosti (optimistické chování = zvýšená chuť nakupovat).

Obchodníkovi s v zásadě ani nemusí jít o kryptoměnu jako takovou, o její myšlenku, možnosti a obrovský potenciál do budoucna – respektive může a bude to nejspíše jeden z faktorů při nákupu, ale ruku na srdce, když uvidí, že se jinde dají vydělat peníze rychleji, nakoupí jinou měnu, která třeba nebude mít absolutně žádné praktické využití do budoucna (Dodge :-)). Trader nemá v úmyslu nakoupit krypto a držet jej desítky let, protože danému produktu natolik věří. Ale protože chce hlavně vydělat. To je jeho hlavní motivace – chce maximálně zhodnotit svou investici a to ideálně v co nejrychlejším čase. Určitě se najdou výjimky, ale to nebudou lidé, co se věnuji tradingu na denní bázi, respektive to není jejich obživou. Protože by se tím neuživili, kdyby cpali peníze pouze do kryptoměn, které mají pouze fundament. Jejich peníze se třeba opravdu násobně zhodnotí, ale v řádu let – ne teď hned.

 • Trader se na cenovém grafu snaží určit překoupené a přeprodané oblasti, místa podpory a odporu (support a resistence), místa, kde bude trh s největší pravděpodobností reagovat.

Supportní úroveň je taková, na které má cena tendenci stagnovat. Opakem supportní úrovně je úroveň rezistenční, od které se naopak cena odráží směrem dolů.  Jak takové supportní a rezistenční úrovně (zkráceně S/R úrovně) vypadají? Podívejme se na denní graf Etherea a některé úrovně supportu a resistence. Supportní úroveň nebo také supportní zóna je hranice, na kterou cena narazila při svém poklesu. Jedná se tedy o jakési dno cenové úrovně. Oproti tomu rezistenční úroveň zastupuje jistou překážku ve vývoji ceny směrem vzhůru.

 • Trader se snaží tzv. nakoupit levně a prodat dráž (a obráceně), ale v krátkém časovém horizontu, v řádech minut, hodin, dnů či týdnů, nikoli v řádech let, to už je poté parketa hodlera.

Fotí. Dělá retuše. Své výtvory pak upravuje a prodává ve fotobankách. Provozuje weby, které (jak jinak) tvoří hlavně fotografie z oblasti geologie. Celý jeho život se tak nějak točí kolem obrázků. To je basti alias Zbyněk Buřival.Ahoj Zbyňku, i tebe poprosím o pár vět na úvod o své osobě. Děkuji.Ahoj všem. Pocházím z Brna, často se stěhuju a...
 • Trader se zároveň vyznačuje tím, že často využívá finanční páku. Tzv. obchodování na páku znamená, že dotyčný hospodaří s větším objemem peněz, než na jaký má stavěn svůj obchodní účet. Tento fakt může přinášet vyšší a rychlejší zisky, stejně jako může vést k rychlejším ztrátám. Při obchodování CFD kontraktů je traderovi blokována marže a na řadu přichází i problematika swapů a spreadů.

Namísto hodlera, který Bitcoin nebo jiné další kryptoměny pouze nakupuje, dokáže trader vydělávat i na pohybu trhu do strany nebo při poklesu ceny. Základem k tomu je technická analýza, které se teď trochu budeme věnovat trochu více.

Technická analýza a analýza grafů pro trading kryptoměn

Technická analýza – za pomocí technické analýzy se trader snaží předpovědět budoucí vývoj cen kryptoměny (stejný princip se využívá také při nákupu komodit nebo třeba měnových párů či kurzů akcií firem na klasické burze). Technická analýza u kryptoměn pracuje s grafy kurzů a s cenami těchto aktiv a na základě jejich vyhodnocení se snaží předpovídat budoucnost, protože v některých ohledech se může opakovat ta samá situace a vám jde proto o to odhadnout, kdy tomu tak nastane – abyste nakoupili nebo prodali se ziskem (chování lidí se děje zkrátka skrze určité vzorce a tak je velká šance, že když vysledujete určité chování v rámci kryptoměn, že se to bude znovu opakovat v určitých intervalech). Jako jeden příklad za všechny můžeme vzít, že se opakuje v určitých intervalech (ve vlnách) růst Bitcoinu (zprávy v mass médiích, že krypto roste, že to je budoucnost apod.) i jeho pády (regulace a nejistá pravidla, bany v určitých zemích, FOMO a jakékoliv další zprávy, které mohou mít negativní dopad na chuť obchodovat s těmito kryptokomoditami).

Paterny v tradingu

Paterny v kryptu stejně tak jako u klasického burzovního obchodování hrají také velkou roli. Vy, jako trader, se snažíte se zkrátka vypozorovat určité opakující se matice chování, tzv. patterny. Paterny jsou základní kameny technické analýzy u tradingu a existuje jich celá řada a stejně tak jejich modifikací. Mezi nejvyužívanější patterny pro obchodování kryptoměn patří triangle, single (123Gap) či klasická trendová linie. Nebudu úplně zabíhat do detailů, protože se vyloženě tradingu nevěnuju – a upřímně ani věnovat nechci :-). Jen na pár příkladech ukážu, oč se jedná, ať si to dovedete představit.

Formace triangl / triangle

Takto vypadá triangl pattern, který značí, že půjde cena dolů (více traderů prodává, než nakupuje)
Zdroj: BYBIT.com

Formace 123Gap, Single, nebo také skrytý gap

Formace 123Gap, Single (nebo také skrytý gap, či skrytá mezera) je oblíbeným ukazatelem dynamiky trhu a sám o sobě nabízí k zobchodování řadu silných úrovní rezistence nebo supportu.

Tady si tedy opět zopakujeme, že supportní úroveň je taková, na které má cena tendenci stagnovat. Opakem supportní úrovně je úroveň rezistenční, od které se naopak cena odráží směrem dolů.  Jak takové supportní a rezistenční úrovně (zkráceně S/R úrovně) vypadají? Podívejme se na denní graf Etherea a některé úrovně supportu a resistence. Supportní úroveň nebo také supportní zóna je hranice, na kterou cena narazila při svém poklesu. Jedná se tedy o jakési dno cenové úrovně. Oproti tomu rezistenční úroveň zastupuje jistou překážku ve vývoji ceny směrem vzhůru.

Denní graf (Daily) trhu ETH/USD s vyznačením významných S/R úrovní. Jak si můžete všimnout, některé rezistentní zóny se v čase stávají supportními a naopak.

Formace 123Gap, Single (nebo také skrytý gap, či skrytá mezera) se využívá také při obchodování na finančních trzích (forexu, komodit, akcií či indexů). Formace single je tvořena celkem třemi svíčkami, prostřední svíčka bývá obvykle největší, není to však pravidlo. Podstatný je nevyplněný prostor mezi high a low první a třetí svíčky formace. Tato formace nám říká, že na trh s největší pravděpodobností přišli velcí hráči, a to obvykle znamená velké peníze.

Více o 123Gap si můžete poslechnout také v tomto videu od Petra Plecháče.

Indikátory v tradingu

Dalším hodně často skloňovaným pojmem v tradingu jsou tzv. indikátory. Existuje mnoho typů indikátorů pivotních bodů, které jsou k dispozici ve světě obchodování, například standardní indikátory jako je Fibonacci a Murrey Math. To samé platí ve světě kryptoměn. Co pro vás funguje na jiných trzích, by mělo také fungovat s kryptoměnami a také to tak je.

Indikátory dělíme do několika základních skupin jako trendové, oscilátory, momentové a jiné, nicméně vždy je zapotřebí si uvědomit, že jsou to pouze pomocníci a neměly by za nás rozhodovat.

Trendové indikátory – trendové indikátory jsou ty, které umí určit lépe aktuální trend, případně jeho obrat. Jde často o více či méně triviální kalkulace průběhu ceny na bázi klouzavých průměrů. Zpravidla se jedná o periodické indikátory počítané několik úseček zpětně do minulosti. Neperiodický indikátor, který lze použít pro čtení trendu je WVAP.

Momentum / monetové indikátory – momentum indikátory jsou takové, které staví na aktuálním momentu ceny, tedy její hybnosti, rychlosti a síle. Momentum (česky hybnost) je fyzikální veličina, která měří dynamiku toku a počítá se jako součin hmotnosti a rychlosti. Fyzikální zákony má i trh. Momentové indikátory tedy měří sílu a rychlost pohybu ceny. Sílící momentum ukazuje na optimismus a těží z předpokladu, že takový trendový pohyb by měl ještě chvíli trvat. Nejslavnějším zástupcem je RSI.

Oscilátory – oscilátor se většinou pohybuje mezi dvěma hodnotami tam a zpět (tzv.„oscilují“ mezi určitými hodnotami), pro příklad – mezi hodnotami 1 až -1. Používají se různými způsoby, pro čtení divergencí, neutrálních stavů trhu nebo odhadu tzv. překoupenosti či přeprodanosti. Toto vychází z univerzálního pravidla, že vše se děje v cyklech a extrémní hodnoty mají tendenci vracet se zpět k normálu.

Oscilátory mají zkrátka své pevné mezní hodnoty. Ve svých krajních hodnotách poskytují oscilátory signál pro long (cena poroste) nebo short pozici (ceny kryptoměny bude klesat). Nicméně uprostřed těchto hodnot žádný signál neposkytují a nejdou tedy pro trading využít jako signál ke vstupu do pozice (k nákupu měny).

Takto vypadá long (spekulace na růst, více lidí bude prodávat))

Takto vypadá short (spekulace na pokles, více lidí bude prodávat)

Jedním z nejpoužívanějších ukazatelů pro kryptoměny je Camarilla, který vám vlastně pomáhá definovat automatizované úrovně rezistence nebo supportu a kromě toho pomáhá při určování trendu, zobrazuje body toku ceny, zobrazuje býčí a medvědí zóny dne a týdne a poskytuje jasné vstupní a výstupní body. Je to zkrátka trochu komplexnější metoda a proto je používána také některými bankami a institucionálními obchodníky, protože vám dá docela utříbený pohled na aktuální stav a možný budoucí vývoj.

Kdo je hodler?

Překlep z anglického slova Hold, česky je to držení. HODL tedy znamená držet mince. HODLER je ten, kdo mince nakoupí a potom je dlouhodobě drží a zatím je neplánuje prodat. Tento překlep se dostal do světa kryptoměn potom, co ho použil jeden na mol opilý uživatel fóra bitcointalk.

Oproti klasickému traderovi, který se zajímá o všechny grafy a technické analýzy a je věčně na trhní, je pak zcela opačný extrém. Tím je hodler. Hodler obvykle nepracuje tak často s cenovým grafem, nemusí znát patterny technické analýzy a nejde mu o predikování budoucího cenového vývoje vybraného trhu. Hodler nakupuje při slevách nebo pravidelně (DCA) a čeká, většinu času nic nedělá – má prostě po většinu času, jak se říká, v piči…

To ovšem neznamená, že by hodler nemohl při růstu ceny a dosažení předem stanovených hodnot zavřít částečný profit (nebo klidně všechno).

Vždy by se měl hodler snažit, aby se cítil komfortně, a pokud to znamená zavřít část profitu do cashe, pak by tak měl učinit.

Kromě nákupů kryptoměny po propadu (za levněji) nebo při breakoutech volí mnoho hodlerů strategii s názvem DCA – Dollar Cost Averaging, tedy jakési průměrování ceny díky pravidelným nákupům. Hodler využívající DCA jednoduše nakupuje pravidelně každý den nebo týden či měsíc a na cenu příliš nehledí. Jde mu primárně o fundament, protože ten z dlouhodobého hlediska má šanci přitáhnout velké množství investorů zkrátka tím, že daná kryptoměna řeší nějaký problém / uživatel má z jejího používání praktický užitek. Nebo jen zkrátka počítá s tím, že daná měna se zhodnotí v dlouhodobém horizont a nemá v plánu ji směňovat v horizontu krátkodobém.

Hodler je zkrátka spíše často ten člověk, který si měnu nekupuje pouze kvůli krátkodobé spekulaci a nesnažíte se odhadnout, kolik lidí si v daný den / hodinu koupí danou měnu, ale je za tím i něco víc. To vyžaduje si o každé kryptoměně i něco načíst, zajímat se o novinky a sledovat jednotlivé influencery nebo organizace, které mohou být nositeli dobrých (nebo špatných) zpráv úplně jako první. Protože čas jsou peníze a v kryptu to platí dvojnásob.

Buy the rumor, sell the news – obecně na tom je aktuálně postavený celý trh s kryptoměnami. Internetem se šíří spousta spekulací, které do tohoto virtuálního prostoru pouští lidé, co tomu houby rozumí – tak jako v Čechách je každý druhý fotbalový nebo hokejový trenér či dnes ještě navíc imunolog, tak i ve světě je spousta těch, co se snaží získat pozornost za každou cenu, získat pár nových followers nebo jen na tom, že rozhýbou trh nějakou spekulací, vydělat. A pak je tam velmi malá setina procenta těch, kteří o tom, jak fungují vybrané kryptoměny ví opravdu hodně a snaží se sdílet informace s ostatními. Proto zorientovat se pro nováčka v tom, co je úplná blbost a co má nějaký reálný základ a co je opravdu celé pravda pravdoucí, je dosti těžké (protože nováček nemá ani přehled o tom, jaké ověřené zdroje sledovat).

A zde narážíme na první obchodníky s teplou vodou, kteří prodávají takovéto hot news, které však pro vás budou mít nejspíše nulovou hodnotu. Protože pokud na kryptu opravdu chcete vydělávat, tak si informace musíte umět sehnat sami a umět si je také ověřit. Protože i tento váš placený zdroj informací se může a bude často mýlit. A už vůbec vám neporadí, co to znamená pro daný trh (byť na druhé straně nabízí kurzy tradingu nebo vám budou spravovat vaše portfolium, ale když se zkusíte zeptat, co se stane, když vaše peníze propálí blbnou investicí, přijdete na to, že riziko nesete pouze vy – jsou to vaše peníze).

Velkým lákadlem pro všechny nováčky, kteří do krypta naskočili nedávno, jsou pohádkové výdělky. Je třeba si však uvědomit, že doba, kdy Bitcoin vyrostl o tisíce procent, jsou již pryč. Nehledě na to, že on ten růst také trval pár let (ruku na srdce, kdo z vás by věřil před 10 lety tomu, že zrovna tahle novinka bude mít časem takovou hodnotu, většina z vás by jej prodala již při desetinásobném zhodnocení). Neříkám, že se ani dnes nedá na některých kryptoměnách udělat stonásobek – jen je to daleko těžší. Protože již musíte umět vybrat mezi více než 10 000 kryptoměn tu, která za pár let (z nějakého důvodu) vyletí nahoru. A na to potřebujete mít v ruce křišťálovou kouli. Proto si myslím, že je lepší si nejdříve o jednotlivých měnách něco načíst, stejně tak o jejich zakladatelích (co mají za sebou, jestli nemají nějaké škraloupy, jak komunikují navenek a staví se k problémům) nebo firmách, které do dané měny zainvestovali / podporují ji, jaká je vize (v čem se liší oproti stovkám jiným). Protože jinak své peníze nejspíše vyhodíte z okna. A i tak, když si tento poctivý research uděláte, je to pořád ruská ruleta…

Další věc je pak ta, že cenu například Bitcoinu bude ovlivňovat spousta faktorů, jež nikdo není schopný úspěšně predikovat dopředu. Jako jeden příklad za všechny můžeme uvést ban Bitcoinu v Číně, který tak nějak všichni tušili, že nastane (kvůli tomu, že Čína chtěla uvést na trh svou vlastní národní kryptoměnu, kterou bude chtít mít plně pod kontrolou a Bitcoin by pod kontrolou moc neměli), ale nikdo to nevěděl na 100 % a už vůbec nikdo netušil, kdy se tomu tak stane a jak moc to zahýbe s celým trhem. A tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Může se vám tak lehce stát, že si někde „uzamknete peníze“ na hodně dlouhou dobu  v tom lepším případě (proto investujte jen tolik, kolik jste ochotní ztratit). V tom horším případě se daný člověk lekne, že přijde o všechno a prodá ve ztrátě. Nebo dá do krypta příliš mnoho peněz, kdy pak nestíhá pokrýt své provozní výdaje (nebo přijde nějaká neočekávaná událost, kdy peníze zkrátka nutně potřebuje) a musí pak krypto směňovat na peníze příliš nevýhodně.

Také počítejte s tím, že kolem krypta se motá velké množství zájmových skupin, kterým jde o to, aby hlavně vydělaly. A jejich hlavním cílem je rozdmýchat vlny a pochyby u nezkušených investorů (nováčků), kteří nejsou zvyklí najednou ze dne na den vidět propady o 50-80 %. To ještě více umocňuje FOMO (Fear of Missing Out, česky strach ze zmeškání nebo strach, že o něco přijdeme, je druh úzkosti způsobený pocitem, že člověku utíká zajímavá životní příležitost).

Právě panic sell (nebo emoční nákup) je asi nejčastější chybou, která jen zapříčiní, že skončíte ve ztrátě (nebo že své peníze locknete na pár let, protože je nakoupíte v době, kdy je daná měna na historickém maximu). Když se kupříkladu podíváte na vývoj ceny Bitcoinu, uvidíte, že takových vln již bylo spousta. Stačí tedy vždy čekat (a doufat), že časem se to zase srovná :-). Respektive, že vám asi nic tak neuteče.

Základní pravidlo zde navíc je – nakupujte, když trh padá (ceny se dostávají na historické minimum v ideálním případě), prodávejte na vrcholu (když se ceny blíží ATH = all time high = historickému maximum) nebo když se blíží nějakému maximu za poslední dobu (v řádu měsíců nebo let). Tím minimalizujete riziko toho, že neproděláte (a že vyděláte). K tomu je však mí třeba jedno – kapitál. A mít jej ve chvíli, kdy všichni ostatní radí peníze držet a neriskovat (protože nikdo neví, co bude zítra – viz třeba období, kdy začínaly první lockdowny a lidé své krypto měnili na peníze, protože si mysleli, že je budou potřebovat – to je to období, kdy my ostatní jsme právě nakupovali ve velkém….). A protože nikdo neví, co se v takovém „nelehkém čase“ stane zítra – opět – investujte jen ty peníze, o které můžete přijít (které nepotřebujete na pokrytí svých nezbytných provozních výdajů – nájem / jídlo / přítelkyně nebo rodina :-).

Jak již jsem zmínil výše – u tradingu v kryptu se dá volit mezi denním tradingem (kdy se vám vyplatí sledovat novinky, dělat analýzy, snažit se zkrátka odhadnout, kdy je ta pravá chvíle do toho poslat prachy) a zde často uděláte větší množství malých transakcí a je to za mě ta nejrizikovější část a také časově nejnáročnější.

Upřímně neznám moc denních traderů, kteří by byli dlouhodobě v zisku. Nehledě na to, že od rána do večera musíte sledovat čísla a grafy a jste v neustálém stresu, protože jednou zaspíte a jste v mínusu. Navíc krypto burza nikdy nespí a tak musíte vědět, kdy vstávají Američané a být v daný čas ready (nebo mít nastavená správná automatizační pravidla, která zase musíte neustále kontrolovat, že vám něco neuteklo). Zkrátka není to pro každého a dřív nebo později stejně většina denních traderů raději skončí u toho, že poskytuje nějaké poradenství (prodej signálů / novinek / jsou z nich YouTubeři apod.), protože tento styl života a výdělku je dlouhodobě dosti neudržitelný. A je zkrátka vždy jednodušší o tom, jak se má co dělat, mluvit, než to pak sám dle těchto rad realizovat…

Upozornil bych také na fakt, že spousta těch, co vám budou radit, jak naložit s vašimi financemi, jsou „mladí týpci“, kterým se povedl jeden měsíc a už by chtěli hned všem ostatním radit, jak se to dělá. Když se pak podíváte na jejich videa, tak tam mají na sobě stále stejné hadry a natáčí to v pokoji u rodičů doma, kde také bydlí. Tím samozřejmě nechci hanit všechny – určitě existují šikovní tradeři (mladí i starší), jen většinou ti se tím nikde nechlubí a nepotřebují na to dělat školení (protože peníze ze školení nepotřebují a ani na to nemají čas). A když se podíváte kolem, tak všude najdete desítky miliónů zaručených analýz, ti chytřejší se pak prezentují už jen analýzami, které vyšly (co naplat, že 80 % všech ostatních doporučení bylo mylných, to už se nedozvíte, respektive tím se nikdo neprezentuje – stejně tak jako naštvanými klienty, kteří přišli o peníze). Chci tímto zkrátka říci, že v kryptu je každý odborník a expert až do chvíle, kdy to jednou nebo vícekrát nevyjde a vzhledem k tomu, že d hry vstupuje obrovské množství faktorů, tak umět vše odhadnout – to zkrátka nejde.  A ten, kdo vám to bude tvrdit, vám jednoduše lže a chce z vás jen dostat peníze za poradenství nebo provizi z úspěšných obchodů, ale když pak projede všechny vaše peníze, tak „riziko si přece nesete sami“.

Není totiž problém udělat pár dobrých obchodů na základě nějakého vašeho expertního odhadu. Problém je to tak dělat denně a každý den udělat většinu odhadů správně a neprodělat na tom kalhoty. Nejenom, že to vyžaduje obrovské kvantum času (krypto nikdy nespí, vaši „soupeři na kryptoburzách“ také ne), ale je to obrovský stress (protože hrajete o reálné peníze). Dalo by se to dosti přirovnat ke kurzovému sázení. Je tam velké množství lidí, co to dělají pro zábavu, pak určité procento závislých hazardérů, kteří tam projedou všechny svoje úspory a zadluží se a pak mizivé procento lidí, co se tím je schopné dlouhodobě uživit. Protože kdyby to bylo tak jednoduché, dělal by to úplně každý, že… A také další věc k zamyšlení – krypto je tak extrémně mladý obor, který se teprve mapuje a tak na světě neexistuje nikdo, kdo by mu dokonale rozuměl a stejně tak neexistuje nikdo, kdo by dokázal spolehlivě odhadnout, jak se budou zítra chovat miliony lidí, vlád, institucí a pokud ano, nejspíše to nebude čerstvý středoškolák, co bydlí u maminky. 

Druhou variantou je pak tzv. hodlování, které představuje dlouhodobé držení nějaké měny s vidinou toho, že se v řádu několika let násobně zhodnotí (což je vlastně třeba ten příklad s propadem v době lockdownu, ale „sázet“ můžete na technologickou vyspělost dané kryptoměny (je ekologičtější, rychlejší nebo přináší zase něco zcela jiného a nového). A na to již musíte dělat právě onen research po vlastní ose a načítat si spoustu informací a umět je vyhodnocovat (dvakrát měř a jednou řež). Výhoda dlouhodobého držení je, že vás to nestojí skoro žádný čas. Prostě nakoupí dnes s cílem, že za X let prodáte s mnohonásobným zhodnocením.

Zkus si schválně porovnat, kdybyste vzali 1 000 000 korun a dali jej do prvních 100 kryptoměn v květnu 2018 (do každé byste investovali 10 000 Kč), kolik byste měli dnes. Nejspíše více jak desetinásobek této částky. A nemuseli byste pro to udělat zhola nic – kromě toho, že byste museli mít onen milión a chtěli jej narvat do něčeho, o čem spousta skeptiků předpovídala, že to je další bublina (je) a zítra to celé praskne (zatím neprasklo, ale asi jednou ceny krypta narazí na nějaký strop, to je asi také bez debat).

Jak se z hodlera stane trader a obráceně

Jak hodler, tak trader kryptoměn by si měli dát velký pozor na to, aby si své role čas od času neprohodili. Hodler by se měl plně soustředit pouze na nakupování a držení, případně zavírání profitů, ale nikdy by neměl spekulovat na propad trhu. Může se stát, že hodler prodá větší část svého portfolia v domnění, že má před sebou Bitcoin či jiná kryptoměna silnou oblast odporu, od které výrazně oslabí, a on si bude moct nakoupit levněji.

V praxi ovšem nikdy nikdo neví, kam se trh vydá, a hodler se také může dívat, jak mu trh uniká a jeho predikce se nevyplnila. Poté hodleři nakupují zbrkle na vyšších cenách, ale uniklý cenový růst už zpátky nikdy nedostanou.

Naopak trader, především začátečník, mívá problém se zavíráním ztrát a čas od času se z něj stane hodler. Tento stav je pro tradera mnohem nebezpečnější než v případě hodlera. Tomu může uniknout pouze profit, ale tradera toto pochybení a nedodržení money managementu může stát celý obchodní účet. Pokud jako trader nakoupíte a trh jde proti vám, zavřete ztrátu! Pokud spekulujete na pokles trhu a trh jde proti vám, zavřete ztrátu!

Ano, trader se na rozdíl od hodlera musí naučit přijímat ztrátu. To je něco, na co hodler nemusí za celý život narazit, neboť on může otevřenou ztrátu tzv. vysedět a počkat si, až se to zase vrátí na původní hodnoty nebo na hodnoty, které si hodler stanovil pro prodej části svého portfólia. Protože hodler nepotřebuje dělat profit na denní bázi každý den.

Obecně i jako hodler se musíte naučit prodávat. A sice – každý má trochu jinou strategii – pro někoho je výhra, když milion korun rozmnoží na na dva  při 100 % zhodnocení. Pro někoho ani 1000 % zhodnocení nedává smysl, protože investovaná částka je moc malá atd. Obecně však jako hodler doporučuji nakupovat až v případě, kdy trh opravdu raketově padá a když se vám podaří takových pádů přečkat několik, víte, že už asi nákupem neproděláte. Protože pak už to půjde nejspíše půjde zase nahoru :-D. Tzn. zkoušejte nakupovat na historických minimech (za nějaké období – rok, dva, tři nebo více), pak je velmi malá šance, že proděláte – pokud daná měna má i nějakou hodnotu nebo náskok (a je jedno, zda se bavíme o technickém náskoku nebo jen této měně lidé už opravdu věří, protože byla první – jako například Bitcoin).

Kromě zavírání ztrát se obchodník kryptoměn musí naučit také zavírat profit. Zní to jako velmi snadná činnost, ale opak je pravdou. Když trader vidí u otevřeného obchodu narůstající profit, náhled, je velmi těžké tento profit zavřít. Když za půl hodiny může být i o pár tisíc korun větší. Mnohdy totiž obchodníka v období euforie nenapadne, že se profit může také snižovat – což je právě ten problém mnohých, že pořád čekáme, že vše poroste.

Už jsem tady zmínil spoustu zkratek a pojmů (například hodler nebo hodlovat jsme si již vysvětlili, stejně tak FOMO – schválně, zda si pamatujete, co to znamená :-)), tak vysvětlím ještě další pojmy, se kterými se můžete nejčastěji setkat ve spojitosti s kryptoměnami a (nejenom) jejich tradingem. Jejich seznam je níže.

FUD – co je to FUD? FUD je zkratka z anglického fear, uncertainty and doubt. Česky to znamená starch, nejistota a pochybnosti. FUD je záměrně šíření nepravdivých negativních informací o nějaké kryptoměně, za účelem jejího poškození, nebo snížení její hodnoty. Občas můžeme vidět FUD v mediích, kdy někdo pomlouvá bitcoin. Kvůli tomu se potom sníží jeho hodnota a velcí hráči můžou nakupovat levněji. Tyto pomluvy často bývají nepravdivé a vznikají pouze za účelem zisku.

FOMO – jsem již vysvětloval výše. FOMO je zkratka z anglického fear of missing out, česky: ‘strach, že to nestihneš‘. To je ten pocit, když vidíš jak hodnota kryptoměny letí raketově vzhůru a ty ji nemáš nakoupenou. Kvůli tomu začneš rychle všechno prodávat, aby jsi stihl nakoupit co nejvíce, než bude pozdě. FOMO většinou ovládne tisíce obchodníků, což může mít výrazný vliv na cenu dané kryptoměny,

Whale – whale česky znamená velryba. Je to velký hráč s obrovským množstvím kapitálu. Tito obchodníci díky svému velkému jmění dokážou hýbat a záměrně manipulovat s cenou dané kryptoměny. Největší vliv mají u nových nebo méně populárních altcoinů (co je to altcoin najdete níže v tomto článku).

ATH – s ATH se můžete a budete setkávat velice často. ATH je zkratka z anglického All-Time High. Znamená to nejvyšší historickou cenu konkrétní kryptoměny.

Pump and Dump – Pump and Dump česky znamená napumpovat a vyhodit. Je to opakující se cyklus u altcoinů, kdy se cena vyšplhá hodně vysoko a potom hned spadne zase dolů. Tyto pohyby často vznikají při malém objemu. Obchodníci, kteří tuto praktiku provádí, zadají nákupní příkazy na velké množství mincí a FOMO od neinformovaných investorů potom vyžene cenu rychle nahoru – to je Pump. Potom ti stejní obchodníci kteří vyprovokovali Pump, začnou všechno prodávat a cena letí dolů – Dump. To je Pump and Dump a budete se s tím setkávat také hodně často :-).

Bag Holder – termín Bag Holder se používá pro obchodníka, který nakoupil mince za vysokou cenu a propásl příležitost je rozumě prodat. Cena těchto mincí potom začala dlouhodobě klesat. Nakonec mu zůstanou pouze bezcenné mince.

Long – jedná se o obchodnický termín, který se česky nazývá dlouhá pozice. Jednoduše řečeno je to nákup kryptoměny. Pokud tedy zaujmete dlouhou pozici na nějakou kryptoměnu, tak znamená, že jí nakoupíte a věříte, že její hodnota v budoucnu poroste.

Short – přesný opak dlouhé pozice. Jedná se tedy o obchodnický termín, který se u nás nazývá krátká pozice. Chcete li zaujmout krátkou pozici tak kryptoměnu nejdříve prodáte a věříte, že její hodnota v budoucnu klesne.  Pokud se tak stane, tak tuto kryptoměnu později nakoupíte za nižší cenu se ziskem.

Limit Order – Limit Order je obchodní příkaz. Jedná se o příkaz na nákup nebo prodej za konkrétní budoucí cenu. Tento příkaz se vyplní teprve až se cena dostane na hodnotu, kterou jste si v příkazu sami určili.

Fill or Kill – Fill or Kill je Limit Order, který musí být vyplněn okamžitě, nebo vůbec. Objednávka s Fill or Kill se tedy vyplní pouze, pokud někdo zrovna prodává vámi požadovné množství za vámi požadovanou cenu. V opačném případně se objednávka sama zruší.

BUY/SELL Wall – je to zeď vytvořená z velkého množství limitních příkazů na stejné ceně. Nejlépe je vidět v grafickém znázornění hloubky trhu.

Market CAP – ne, to není žádná vaše bývalka Markéta. Market CAP je označení celkového tržního kapitálu dané kryptoměny. Výpočet se provádí násobením ceny a počtu mincí v oběhu. Jedná se o nejběžnější způsob porovnávání kryptoměn mezi sebou. Čím vyšší Market CAP, tím více peněz je v dané kryptoměně nasypáno. Na ceně jedné mince vůbec nezáleží, důležitá je výše hodnoty Market CAP. Asi nejznámější web, který právě shromažďuje Market CAP u většiny nejznámějších kryptoměn (pokud tato data umí zaslat skrze API), je Coinmarketcap.com.

Circulating Supply – Circulating Supply česky znamená počet mincí v oběhu. Jedná se tedy o počet mincí, který je momentálně na trhu a v rukou široké veřejnosti. Pokud Circulating supply vynásobíte cenou jedné mince, tak získáte Market CAP.

Volume – další obchodnický výraz, v češtině je to objem. Volume je číslo, které vyjadřuje jak moc se s danou měnou obchoduje. Vetšinou se uvádí v dolarech za posledních 24 hodin. V době psaní tohoto článku je Volume kryptoměny Electroneum $4 155 520. To znamená, že za posledních 24 hodin se této kryptoměny celkově nakoupilo a prodalo za více než 4 miliony dolarů.

Altcoin – zkratka z anglického Alternate coin, česky alternativní mince. Altcoin jsou všechny ostatní kryptoměny jiné než Bitcoin (BTC). Bitcoin je hlavní index pro celý trh s kryptoměnami. Pokud roste kurz Bitcoinu, tak rosou i další mince – Altcoiny. Pokud kurz Bitcoinu klesá, tak klesá i kurz Altcoinů.

DDOS – zkratka z anglického Distributed Denial of Service. Jedná se o druh hackerského útoku, který dokáže zastavit nebo výrazně zpomalit webové portály. Dobře načasovaný DDoS útok na burzu během výrazných pohybů, může být pro některé obchodníky devastující, protože nebudou mít možnost ručně opravit nebo zadat své obchodní příkazy. DDoS útoky jsou často zaměřeny na weby s online peněženkami nebo na stránky kryptoměn za účelem vyvolání FUD.

ICO – zkratka z anglického Initial Coin Offering. Česky počáteční nabídka mincí. Jedná se o předprodej mincí nově vznikající kryptoměny za účelem navýšení kapitálu. Většinou probíhá před samotným spuštěním blockchainu, tedy v době kdy kryptoměna ještě nefunguje. Mince v ICO se občas nakupují za účelem rychlého zisku a ve velkém se prodávají ihned jak se kryptoměna dostane na první burzu. Nadšení z nové mince na burze často krátkodobě vyžene cenu na několikanásobek z ceny ICO. Dá se to přirovnat k Pump and Dump.

BTFD – z anglického Buy The Fu**ing Dip. Je to vlastně doporučení ostatním obchodníkům, aby začali nakupovat danou kryptoměnu, protože cena je velmi nízko a vypadá to, že nižší už nebude. BTFD se nejčastěji objevuje potom, co proběhl nějaký ten FUD.

DIP  – DIP je krátkodobý pokles ceny v jinak rostoucím grafu. Pokud se v grafu objeví DIP, tak máte ideální příležitost k nákupu. Získáte tak kryptoměnu se slevou.

Moon – jak asi všichni víte, tak Moon v češtině znamená měsíc. V kryptosvětě výraz Moon znamená výrazný nárůst ceny dané kryptoměny. Používá se, když cena vyletěla tak vysoko, že dosáhla až na měsíc.

Weak Hands – to jsou netrpěliví obchodníci, kteří ze strachu začnou prodávat mince, když cena padá dolů. Nemají dost odhodlání mince držet a tak je raději rychle prodají se ztrátou. Často toho nakonec litují, protože mnohdy se cena dostane zase brzy nahoru. Nejvíce toho litují, když pak přijde Moon 🙂

Důležité pojmy při obchodování kryptoměn na páku (CFD)

Pokud se někdo rozhodne pro trading kryptoměn, je nezbytně nutné, aby si udělal přehled o tom, co to je podkladové aktivum, CFD, futures, finanční páka, marže, stop-out, spread, swap atp. Než se tedy pustíte do jakéhokoliv obchodování, tak se ujistěte sami, že všem pojmům a zákonitostem tradingu důkladně rozumíte. Bylo by zbytečné ztrácet na burze peníze jen kvůli technickým chybám a neznalosti základů, které mají dopad na obchodní účet.

Pokladová aktiva a jejich typy – s podkladovými aktivy se většinou obchoduje tím způsobem, že obchod uzavřeme v určitém momentě za aktuální tržní ceny (tzv. spotové ceny) a v témže okamžiku dojde i k reálnému vypořádání obchodu. Například pokud nyní nakoupíme podkladové aktivum v podobě akcií určité společnosti, obchod bude uzavřen i fyzicky vypořádán v současnosti. Okamžikem koupě akcií a úhrady jejich ceny se tedy také staneme jejich majiteli. Jinak je tomu však v případě obchodování s deriváty, které patří do skupiny takzvaných termínovaných obchodů. Nákupem derivátu určitého podkladového aktiva sice dojde k uzavření obchodu a stanovení jeho podmínek (cena, množství, kvality) v současnosti, ale k reálnému vypořádání obchodu dojde v budoucnu k přesně stanovenému datu.

Nejběžnější typy podkladových aktiv jsou akcie, akciové indexy, ETFs (Exchange Trated Funds), komodity a dluhopisy.

Akcie – akcie představují podíl jejich majitele na kapitálu akciové společnosti, a tím i oprávnění podílet se na zisku společnosti formou dividend. Akcionář neručí za závazky společnosti. Akcie některých společností se obchodují na burzách cenných papírů, kde se v rámci nabídky a poptávky určuje jejich tržní hodnota. Můžeme si například nakoupit akcie Apple nebo Facebook na burze New York Stock Exchange nebo akcie ČEZu na Burze cenných papírů Praha.

Akciový index / burzovní index – akciový index (nebo také burzovní index) je ukazatelem vývoje akciového trhu jako celku. Odráží jak současný stav vývoje trhu, tak i dlouhodobý vývoj trhu s jeho tendencemi. Svůj vlastní index má každý burzovní, akciový či mimoburzovní trh. Hodnota indexu se vypočítává různými metodami z hodnoty akcií všech společností, které jsou do indexu zahrnuty. Mezi nejznámější akciové indexy v USA patří S&P 500 (vážený průměr kurzů akcií 500 vybraných společností USA) či Dow Jones Indutrial Average. V Evropě patří k nejznámějším a nejobchodovanějším akciovým indexům německý DAX. Počítá se z 30 největších a nejlikvidnějších německých společností, jako např. Allianz, Commerzbank, Siemens, Volkswagen atp., které se obchodují na Frankfurt Exchange. Akciové indexy se obchodují formou futures derivátů.

ETFs (Exchange Trated Funds) – jedná se o burzovně obchodované fondy. Pozor, nejedná se o klasické podílové fondy, které vám nabízejí různé banky. Jsou to burzovní fondy, které na rozdíl od klasických otevřených podílových fondů vydaly své akcie a jako s akciemi se s nimi obchoduje. Nákupem jediného ETFs získáte portfolio akcií spadající do daného burzovního indexu. ETFs také většinou těsně kopírují vývoj těchto indexů. Jedná se však o levnější variantu, protože zde nedochází k tak velkým cenovým pohybům. Jejich obchodování je vhodné pro začátečníky, zde není nutný tak vysoký počáteční kapitál.

Komodity – komodita představuje zboží, které je na trhu obchodováno bez rozdílu v kvalitě. Kvality je totiž garantována a dodávky od různých dodavatelů jsou tedy vzájemně zastupitelné. Jsou to jinými slovy produkty vyráběné ve velkém množství mnoha různými výrobci. Jedná se například o energii (ropa, zemní plyn), zemědělské produkty, maso, dobytek atp. Komodity můžeme obchodovat přímo jako podkladové aktivum na spotových trzích (tzv. „cash market“), kde obchod je uzavřen přímo za hotovost na spotovém trhu za aktuálních tržní ceny. K doručení dané komodity posléze dojde v rámci několika dní, maximálně však do doby jednoho měsíce. Mnohem rozšířenější je však obchodování s komoditami formou derivátem zvaných futures. Problematiku futures si podrobně vysvětlíme v dalších kapitolách.

Dluhopisy – dluhopis je dluhový cenný papír, který vyjadřuje závazek emitenta vůči věřiteli. Jedná se o zastupitelný cenný papír, s nímž je spojeno právo na vyplacení dlužné částky, stanovených výnosů a povinnost emitenta splnit veškeré závazky. Můžeme například nakupovat státní dluhopisy nebo podnikové dluhopisy. Investice do státních dluhopisů jsou považovány za bezpečnou investici s nízkou mírou výnosnosti.

CFD (Contract For Difference) – v češtině se můžete setkat s označením jako kontrakt na vyrovnání rozdílů. CFD je finanční derivát, který kopíruje cenu akcií, komodit nebo jiných aktiv a umožňuje tak vydělávat na pohybech jejich cen. Oproti klasickému obchodování na burze mají CFD kontrakty řadu výhod. Nejvýznamnější z nich je rychlost, s níž jsou obchodní transakce realizované a nízké náklady. Díky obrovské likviditě a popularitě je umožněno obchodovat při otevřené burze téměř neustále (tedy kromě víkendů a svátků), otevírat můžeme krátké (shorty) i dlouhé (longy) pozice. V praxi je vše velmi jednoduché a závislé na jediné věci, a to na vstupní ceně a ceně, na které hodláme obchod ukončit. Z rozdílu těchto cen se počítá zisk/ztráta.

Pokud bude rozdíl mezi otevírací a zavírací cenou obchodního příkazu kladný a vy jste spekulovali na růst, bude vám vyplacen rozdíl mínus poplatky. V případě záporného rozdílu platíte rozdíl a poplatky brokerovi vy. Ve smlouvě se definuje pouze to, na co se CFD uzavírá a kdo bude komu platit. Nikde se zde nezmiňuje fyzické vlastnictví podkladového aktiva a z velké části je tak čistě na brokerovi, jak se zajistí. Teoreticky nemusí ani on podkladové aktivum vlastnit.

CFD poprvé spatřilo světlo světa v roce 1990 a přineslo do světa obchodování naprostou revoluci. Tento finanční derivát odstranil mnohé podmínky a zpřístupnil trh naprosto každému. Smyslem CFD je vlastně obchodování s deriváty (pod tím si představte komoditu – třeba zboží, které reflektuje cenu reálného produktu v reálném světě, mezi deriváty řadíme futures, forwards, opce, spready – vysvětlím později). Derivát na ropu tak bude odpovídat skutečné ceně například barelu ropy. Vy, jako obchodník, se tak nemusíte soustředit na všechny další aspekty, které by byly spojené s reálným zbožím nebo produktem (jako je například doprava, skladování atd.). Přes tyto deriváty lze obchodovat v podstatě cokoliv – počínaje klasickými komoditami (pšenice, kukuřice, ropa, zlato), akcie, měny, kryptoměny a indexy.

Pokud umíte anglicky, tak si můžete také o tom, co to je CFD a jak funguje, poslechnout ve videu níže.

Futures – futures kontrakty, nebo zkráceně futures, představují jakési smlouvy (kontrakt) s budoucím dodáním (futures). Futures je tedy typem burzovního derivátu v podobě kontraktu obchodovaném na termínované burze, který dává držiteli právo koupit nebo prodat k budoucímu datu za určitou cenu standardizované množství podkladového aktiva ve standardní kvalitě. Komodity se na světové burze obchodují právě pomocí futures s různou cenou, v závislosti na předem danou expiraci.

Kromě komodit (ropa, kukuřice ad.) lze pomocí futures kontraktů obchodovat také indexy, měny nebo kryptoměny. Na světové burze lze obchodovat i více futures naráz, například nakoupit květnový kontrakt a prodat srpnový kontrakt té samé komodity.

Předmětem takového obchodu je podkladové aktivum typu energie, zemědělský produkt, měnový pár, akcie, index, apod. Obchodování s futures vyžaduje pokročilé znalosti obchodování na burze, není proto vhodné pro začátečníky. Je dobré se seznámit s veškerými riziky futures. Obchodování s futures ale také přináší mnoho příležitostí a zajímavý potenciál k dosažení krátkodobých zisků či k diverzifikaci portfolia.

Forwards – forward kontrakt je velice podobný futures kontraktu. Opět se jedná o dohodu mezi dvěma stranami nakoupit nebo prodat podkladové aktivum v určitém čase v budoucnosti za cenu stanovenou v současnosti. Forward kontrakty však nejsou standardizovány (na rozdíl od futures, kde přesně definujeme kvalitu i množství dodané komodity), a obchodují se na mimoburzovních trzích. Farmáři například využívají forward kontraktů k fixaci cen pro nadcházející sklizeň.

Opce – opce je kontrakt, který dává kupujícímu opce právo, nikoliv však povinnost (na rozdíl od futures kontraktu, kde jsou smluvní strany povinny po expiraci kontraktu obchod vzájemně vypořádat), koupit či prodat podkladové aktivum (jako například akcie) za předem stanovenou cenu během sjednané doby nebo ke konkrétnímu datu na konci sjednané doby. Opce se označují jako tzv. podmíněný obchod, protože kupující opce může, ale nemusí, v budoucnu využít svého práva koupit nebo prodat podkladové aktivum. Pokud kupující svého práva využije, prodávající (vypisovatel) opce musí vždy dostát svým závazkům. Za vypsání opce inkasuje vypisovatel tzv. prémium. Opce v podstatě fungují podobně jako rezervace při nákupu domu, který je zatím v rozestavěném stavu. Pokud plánujeme dům koupit, složíme zálohu u realitní kanceláře. Tím si kupujeme právo (opci neboli možnost) koupit dům za danou cenu v určitém čase v budoucnosti. Pokud se však po zaplacení zálohy rozhodneme dům nekoupit, přijdeme o složenou zálohu, která se stává výdělkem realitní kanceláře. V terminologii opčního obchodování je realitní kancelář v podstatě vypisovatelem opce a záloha na dům je prémium. Opce jsou u mnoha profesionálních obchodníků velice populárním zdrojem příjmů, neboť nabízejí mnoho kombinací a variant různých zajímavých obchodních strategií.

Spready – spready jsou rozdílem mezi nákupní a prodejní cenou určitého podkladového aktiva. Může se jednat o ceny akcií, dluhopisů, měn, komodit, futures, opcí apod. V rámci těchto obchodů se spekuluje právě na změnu rozdílu v ceně. Velmi zajímavou variantou spreadů je obchodování komoditních spreadů či futures spreadů, které fungují na bázi sezónnosti, čímž se zvyšuje pravděpodobnost jejich úspěchu. Na základě dlouhodobých historických dat se dá totiž velice dobře předpokládat, kdy nastane pokles či nárůst rozdílu v ceně.

Marže (margin) – blokovaná, zadržená, půjčená finanční částka z našeho obchodního účtu. Pro otevření obchodu je brokerem stanovena částka, která nám bude po dobu obchodu blokována. Tato částka slouží jako záloha pokrytí případných ztrát. Výše částky závisí na zvoleném trhu a úzce souvisí se zvolenou finanční pákou našeho obchodního účtu (viz Finanční páka).

Stop out – při dosažení 50 % výšky marže (před ESMA 30 %) začne broker u obchodníka automaticky uzavírat nejztrátovější otevřené pozice. Tento mechanismus by měl zabránit větší neplánované ztrátě obchodníka a říká se mu Stop Out. Je silně doporučeno zjistit si hodnotu Stop Out u svého brokera. Pakliže obchodník nechce obdržet Stop Out, musí před dosažením limitní hranice doplnit další finanční prostředky na svůj obchodní účet. Důvodem dosažení hranice Stop Out je držení větších pozic, než na jaký má obchodník kapitál. Pokud jde o finanční páku, platí, že čím vyšší páka, tím později dostane trader Stop Out, protože tím méně potřebuje finančních prostředků na marži.

Swap – Hodnota, která je účtována (přičtena nebo odečtena) traderovi od brokerské společnosti, obvykle za držení finančního instrumentu přes noc (forex, komodity, akcie..). Swapy odrážejí rozdíl tržní úrokové sazby dvou měn.

Obchodování kryptoměn s pákou a bez páky

Obchodování bez finanční páky lze považovat za nejméně rizikové (oproti CFD, futures aj.), s tím se také pojí nižší zhodnocení a potřeba vyššího kapitálu. Znovu připomenu, že i při obchodování bez finanční páky není dobré posouvat stop lossy a snažit se pozici při pohybu trhu proti nám vysedět. To, proč obchodníci sahají po finanční páce, např. po CFD nebo futures tradingu a neobchodují bez páky, je, že pro dosažení požadovaného profitu nepotřebují tak velký pohyb trhu. Ve finále pak trader bez využití finanční páky může riskovat víc pro menší potenciální profit než trader.

Airdropy

Airdrop je událost, při které se rozdává malé množství určité kryptoměny uživatelům (jedná se o bezplatnou distribuce coinů určité kryptoměny mezi své první uživatele). Možná vás napadne, proč by to někdo dělal, že?

Protože dnes, kdy existuje již více než 10 000 kryptoměn, je velice složité zaujmout a nějakým dalším projektem formou ICO (Initial Coin Offering), kdy se společnost snaží uvést na trh novou měnu a tímto prvotním prodejem získá od investorů peníze (kteří se výměnou za své peníze stanou vlastníky tokenů / kryptoměny).

Initial coin offering (ICO) je způsob, jakým kryptoměny vstupují do investičního světa. Dalo by se říci, že jde o modifikované IPO (Initial Public Offering, první veřejná nabídka akcií), při kterém společnost poprvé vstupuje na burzu a nabízí své akcie široké veřejnosti a jež znáte z klasických akciových burz.

A místo nemilosrdného promotování svého produktu všude po internetu přišly tyto firmy s něčím, co je efektivnější a méně nákladné a značně to také urychluje firmě vstup mezi ostatní kryptoměny. Jednoduše než hledat a přesvědčovat zcela nové majitele, aby si koupili tuto novou a zatím zcela neznámou kryptoměnu, je lepší se porozhlédnout po držitelných již nějakého existujícího coinu. A těm mohou dle množství vybraného coinu, které drží, rozdat odpovídající množství nového coinu (toho svého). Fork již existujícího coinu vám může taky získat stejné množství nového coinu, nedávný příklad tohoto fenomenu bylo zrození Bitcoin Cash, kdy všichni držitelé Bitcoinu dostali ekvivalentní množství v kryptoměně Bitcoin Cash.

Většinou tedy airdrop představuje promo akci společnosti, která se vývojem dané kryptoměny zabývá. Případně může jít o internetový portál nebo konkrétní osobu, která je s kryptoměnou spojena. Airdropy jsou pořádány také burzami, které tak oceňují své stávající a zároveň lákají nové zákazníky.

Mnoho airdropů probíhá na ERC-20 tokenech, které jsou postavené na Ethereu. Jedná se tedy o kryptoměny se svým vlastním zdrojovým kódem, které však nemají svůj vlastní blockchain a namísto toho využívají blockchain kryptoměny Ethereum.

Zkratka ERC-20 představuje slova Ethereum Request for Comments, číslo 20 je zde uvedeno proto, jelikož je tento standard popsán v EIP-20 (Ethereum Improvement Proposal), bylo tedy zvoleno stejné číslo. ERC-20 jsou ve zkratce tokeny, které podléhají určitým pravidlům. Ta existují, aby jednotlivé tokeny dokázaly co nejlépe na síti Ethereum fungovat. Jedná se obecně o šest pravidel, které obecně definují chování měny. Také aby byly všechny tokeny kompatibilní a daly se používat v peněžence, které podporují tento standard.

Například to, že každý token je ze své podstaty zaměnitelný. Pokud tedy máme dvě veřejné adresy a na obou je stejný počet tokenů dané kryptoměny, hodnota uložená v těchto tokenech na obou adresách je absolutně stejná. Zatímco třeba u NFT je naopak důraz kladen na to, aby jednotlivé NFTéčka mohly být unikátní.

Zdrojový kód každého ERC-20 tokenu musí splňovat 6 funkcí:

 1. Definuje kolik tokenů daného projektu může existovat. Po dosažení maximální hodnoty má tato funkce za úkol, aby kontrakt již neumožnil vytvoření nových tokenů.
 2. Umožňuje přesun tokenů z kontraktu maximální zásoby tokenů na běžné uživatelské adresy.
 3. Ověřuje a schvaluje, že na uživatelskou adresu může být odesláno dostatečné množství tokenů z maximální zásoby tokenů.
 4. Dokáže vrátit informaci o tom, kolik je daných tokenů na zvolené Ethereové adrese.
 5. Umožňuje přeposílání tokenů mezi uživatelskými adresami v Ethereové síti.
 6. Ověřuje a schvaluje, že na uživatelské adrese je dostatečné množství tokenů k odeslání.

Jsou zde pak i 3 doplňkové funkce, které umožňují tokenu přiřadit název, jednotky a počet podporovaných desetinných míst, přičemž často se lze setkat s 18ti desetinnými místy. Tyto tokeny využívají standardní Ethereové adresy začínající vždy identifikátorem 0x… (stejně tak jako všechny Ethereové adresy). Na jedné adrese (v jedné peněžence) tak můžete mít nejen samotné mince sítě Ethereum (Ethery), ale i spoustu dalších tokenů.

Nutno podotknout, že při přesouvání a využívání těchto ERC-20 tokenů na Ethereovém main chainu je vždy potřeba platit poplatky těžařům, tzv. Gas fee. Přičemž platí jednoduchá rovnice – čím komplikovanější činnost chceme, aby daný Smart kontrakt vykonal, tím vyšší bude tento Gas fee. Setkat se tak můžete i s poplatky ve výši přes 100 dolarů, zejména je-li v danou chvíli síť Ethereum hodně vytížena. Důležité také je, že poplatky se platí pouze v Etherech. To znamená, že pokud chcete poslat tokeny z jedné adresy na jinou, musí být na adrese, ze které se mají tokeny odeslat, také dostatečné množství Etherů pro pokrytí poplatků za danou transakci.

Výši takovýchto poplatků dnes již některé aplikace dokáží určit samy, lze je však manuálně navýšit nebo naopak snížit. Dejte si ale pozor! Při zvolení moc nízkého poplatku může dojít k dlouhému trvání schválení transakce nebo dokonce i k selhání transakce s tím, že uhrazený poplatek nebude vrácen (je to dost podobné, jako když si dáte velice nízké poplatky za převod u Bitcoinu). Poplatky je třeba těžařům zaplatit také v případě, že byste chtěli kontraktu například udělit práva na staking vašich mincí. Tady zase trošku odbočím a vysvětlím, když už jsem to nakousnul, co to je staking.

Staking je postaven na principech Proof of Stake.

Proof of Stake je systém postavený na tom, že validátoři (ne těžaři) pokládají na stůl své kryptoměny. Jejich oprávnění k tvorbě historie (uzamykání bloků) je vlastnictví jednotek. Algoritmus náhodně vybere jednoho uživatele, který své kryptoměny pro šanci vyhrát uzamkne (vytvoří se tzv. stake). Vybraný uživatel může blok uzavřít blok a dostat odměnu. Pokud by tito uživatelé chtěli nějakým způsobem síť podvádět, o kryptoměny přijdou. To je základní premisa, na které Proof of Stake systém stojí.

U stakingu je to dost podobné – používají se zastavené mince (staked coins). Na rozdíl od klasického miningu typu Proof-of-Work (jako má třeba Bitcoin), kde mineři musí investovat značné částky do miningového vybavení a vzniká při něm obrovská spotřeba energie. Staking se vyvinul proto, jelikož se těžba mincí již dávno stala složitou a nákladnou. A také noví (moderní) krypto investoři zaměřující se na digitální aktiva si začali všímat projektů, které jsou daleko ekologičtější a úspornější (a preferují proto ty měny, které umožňují staking). U miningu typu Proof-of-Stake mineři investují pouze do samotné kryptoměny.

Podstata stakingu je jednoduchá – uživatel své kryptoměnové mince či tokeny uzamkne jako „depozit“ do protokolu, který následně náhodně vybere jednoho uživatele, který bude mít právo validovat (neboli „vytěžit“) následující blok. A za to získává určitou odměnu a výhody (odměny přitom mohou dosahovat i více než 10% ročního zhodnocení). Pokud třeba ponecháte své mince na kryptoměnové burze (například kryptoburze Kraken) a dáte je k dispozici ke stakingu, tak vám tato krypto burza přidá k vašim mincím další. Takto se vám počet mincí XTZ na vašem účtu neustále zvyšuje a navíc se vám aplikuje složené úročení takto získaných nových mincí (v tomto případě se tak děje 2krát týdně). Tím, že má burza více mincí od vás k dispozici pro staking, má větší šanci vyhrávat potvrzení transakcí a tím pádem také dostat odměnu z transakčních poplatků, které vám rozdělí v poměru podle počtu vámi poskytnutých mincí. V průměru to například u Tezosu vychází na 5-6% ročně. Tedy z 1 000 poskytnutých mincí, budete mít za rok 1 060 a více díky týdennímu složenému úročení. 

Zajímavostí je, že některé burzy nabízejí nejen staking kryptoměn a stablecoinů ale také staking fiat měn (jako jsou dolary či eura). Ale stakingu se tady úplně do podrovna věnovat nechci

Jinak ERC-20 token si můžete klidně vytvořit i vy sami.

Tvorba nového Smart kontraktu a ERC-20 tokenů

Tvorba vlastního ERC-20 tokenu dnes může být otázkou pár minut a může si jej vytvořit dnes v podstatě každý. Samozřejmě lze kontrakt ERC-20 tokenu napsat a naprogramovat absolutně celý, jsou zde však i další možnosti:

 • Zaplatit si programátorku, programátora či rovnou celý tým pro vývoj daného ERC-20 tokenu.
 • Stáhnout si již hotový kód a pouze v něm upravit některé parametry. Na YouTube lze najít několik takových tutoriálů, kde využívají například oficiálního nástroje remix.ethereum.org.
 • Využít internetových stránek, jako je Tokenmintvittominacori nebo jiné, k vytvoření vlastního ERC-20 tokenu „zdarma“. Jde o ERC-20 tokeny bez většího množství funkcí, pro nastavení více funkcí ERC-20 tokenů je již potřeba i na těchto stránkách zaplatit.

Při vytvoření ERC-20 tokenu na main chainu je potřeba také počítat s poplatky v podobě Gas fee. Pokud si ale chcete jen vyzkoušet tvorbu vlastního tokenu bez jeho umístění na main chain, lze ho zdarma vytvořit na jednom z tzv. testnetů bez placení jakéhokoli poplatku.

Z předchozích řádků už si jistě pamatujete, že k vytvoření nového ERC-20 tokenu vám bude stačit jeho jméno, název jednotek, počet desetinných míst a maximální zásoba tokenů. I tyto funkce ale mohou být na daných stránkách omezené a již předdefinované. Právě díky možnosti velmi jednoduchého vytvoření nových tokenů je potřeba být při investování či spekulaci na daný projekt velmi opatrný. Případů s podvody i špatně napsanými kontrakty je stále velké množství, a je tedy dobré provést vlastní průzkum před tím, než do konkrétního projektu vložíte peníze.

 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Ženské jméno Anastazia pochází z řečtiny. Jméno se vykládá jako vzkříšená. Zdrobnělina Stáza se pak může vykládat také jako pověst. Jméno se vyskytuje také v podobě Anastázie, další podobou je pak Nasťa. Kdy slaví Anastazia svátek?Anastazia slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 15. dubna (15.4.).Mužská obdoba jménaMužská obdoba jména je Anastáz či Anastasius.Domácí podoby jména...

Vincent Mužské jméno Vincent je latinského původu s významem vítězný či vítězící. V Česku se objevuje také v podobě Vincenc Kdy slaví Vincent svátek?Vincent slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 14. dubna (14.4.).Domácké podoby jména VincentVinc,Vincek,Vincík,Viný.Vincent a statistikaKolik žije v ČR VincentůK 10. 4. 2022 žije v České republice 1 127 lidí se jménem Vincent.Oblíbenost jména...

Taky vám dělá problém si zapamatovat, jak se píší které římské číslice? Mám tu pro vás přehlednou tabulku, ve které najdete i názvy jednotlivých číslovek. Abyste už nemuseli hledat převodníky na internetu a byli jste chytřejší. Tabulka římských číslic 1 I unus, -a, -um 2 II duo, duae 3 III tres, tria 4 IV quattuor...

Ať už v celku nebo jako koření, pálivé chilli papričky jsou základem pikantní kuchyně. Někdy je najdeme pod názvem feferonka nebo nesprávným označením kayenský pepř. Pokud je však chceme nazvat správným jménem, můžeme sáhnout ke kterémukoliv z trojice výrazů chilli papričky, chili papričky nebo čili papričky. Nejčastěji používaným tvarem jsou chilli papričky, hned v závěsu za ní stojí čili...

Čínský Nový rok (nebo též Svátky jara, Jarní festival / Festival jara, lunární Nový rok) je nejvýznamnější z tradičních čínských svátků. Svátky začínají první den prvního lunárního měsíce v čínském kalendáři a končí patnáctý den, Slavností luceren. Datum čínského Nového roku je pohyblivé a připadá na období, kdy nás opouští leden a přichází únor. Toto...

Airbagy jsou nedílnou součástí všech moderních automobilů. Díky airbagům se zvyšuje bezpečnost cestujících. A jak to je s pravopisem? Jak asi mnoho lidí odtuší, slovo airbag pochází z angličtiny. V českém jazyce zůstává v nezměněném tvaru. Správně je tedy pouze varianta airbag. Protože se jedná o slovo anglického původu, měli bychom dodat také ještě správnou výslovnoust, která je [ÉRBEG]...

Už někdy od patnácti jsem měl nosit brýle. Vlastně jsem je začal nosit až ve chvíli, kdy jsem skutečně na střední škole neviděl na tabuli. Tehdy jsem měl asi 1,5 dioptrie na každé oko. Tedy nebyl jsem úplně slepý. Hlavně jsem ani nevěděl, že vlastně mám nějakou oční vadu, protože už vám za ty roky...

Sémiotika je nauka o znakových systémech. Někdy se setkáte i se synonymním označení sémiologie, které používal Ferdinand de Saussure a jeho žáci. Sémiotika je rozsáhlá disciplína, která se zabývá znaky, jejich vlastnostmi a vazbami v rámci systému. Přestože to je velice stručná definice, za kterou by nás opravdoví odborníci na sémiotiku nejspíše ukamenovali, pro naše účely...

Každý, kdo pracoval s pneumatickým kladivem, dosvědčí, že se jedná o fyzicky náročnou práci. Jak se to ale správně píše? Je správně sbíječka anebo zbíječka? Pokud to (také) nevíte vy, nemusíte se za nic stydět (styďte se, vy nuly :-D!!!). Obchodníci, kteří prodávají zbíječky, by se však stydět měli.Správně je totiž pouze tvar sbíječka. Přesto se v katalozích často...
Načíst dalších 10 článků