Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Vše o kryptu: Jak můžete získat nebo vlastnit kryptoměnu – 3. část

V minulých dílech jsem se více zaobíral obecným fungováním kryptoměn, jak a kde lze nakupovat kryptoměny (například na kryptosměnárnách a jaké typy kryptosměnáren existují) a také jsme trochu nakousli těžbu Bitcoinu a probrali jsme hodně do detailu, jak funguje crypto trading a jak se dá získat krypto skrze airdrop. Dnes se pokusím představit méně známé varianty, pomoci kterých se dá také nějaká kryptoměna vydělat nebo získat (kromě již běžně známých způsobů jako je těžba/cryptomining a trading kryptoměn na kryptoburze). Nyní se podíváme jak se dá krypto získat skrze online hry, hazardní hry, kryptoměnové faucety (klikačky) a také probereme, jak se dá krypto získat založením krypto peněženky. V neposlední řadě projdeme také ty nejznámější typy podvodů, se kterými se můžete dnes setkat.

Online hry

Online hry se staly nejen zábavným způsobem trávení času, ale také příležitostí pro hráče získat kryptoměnu bez přímé finanční investice.  Tato inovativní forma odměňování hráčů přináší do světa her nový rozměr a otevírá cestu k demokratizaci přístupu k digitálním aktivům (tzn. že každý vlastně může vlastnit kryptoměnu – i bez nějaké velké finanční investice). S rozšiřujícím se trendem kryptoměnových her může tato praxe nabídnout hráčům nejen zábavu, ale také příležitost aktivně se podílet na rozvoji kryptoměnové komunity a v neposlední řadě to také může představovat zkvalitnění herních titulů, jelikož vývojáři mají tak další formu finančního příjmu z vytvořeného herního titulu. V této pasáží se podíváme na to, jak vypadá a funguje tato inovativní metoda (použití kryptoměn v online herním prostředí), proč je to pro hráče (a herní studia) atraktivní způsob, proč začít používat kryptoměnu ve hrách.

Jak lze skrze online hry získat kryptoměnu

  • Odměny za dosahování cílů ve hrách – v některých hrách lze získat kryptoměnu za dosažení určitých levelů (například u herní postavy) nebo dokončení úrovní, splnění úkolů nebo dosažení speciálních a velice náročných cílů nebo za vyhrané turnaje. Tyto odměny mohou být ve formě tokenů nebo mincí přidělených do digitální peněženky hráče, z níchž pak hráč může dále nakupovat další předměty nebo upgrady, které mají vliv na hru nebo jen drobná vylepšení vzhledu hry/herní postavy/úrovní. Níže najdete několik příkladů her, které již krypto adoptovaly do svého herního mechanismu:
    • Gods Unchained – digitální karetní hra, ve které lze získat digitální karty, které jsou jedinečné a mají hodnotu. Ziskem vzácných a silných karet můžete získat odměny v Etheru, což je kryptoměna, která je používána v hře.
    • Age of Rust – jedná se o akční hru s prvky adventury. V této hře lze získat odměny v Bitcoinu a dalších kryptoměnách za dokončení různých úkolů, hádanek a soubojů. Rovněž lze nalézt skryté kryptoměnové poklady v herním světě.
    • Neon District – toto je sci-fi RPG hra s prvky strategie. Za dokončení mise a soubojů lze získat odměny v Etheru. Taktéž je možné získat unikátní digitální postavy a předměty, které mají reálnou hodnotu.
    • Spells of Genesis – tato hra kombinuje prvky fantasy a strategie. Odměny v této hře se vydávají v kryptoměně BitCrystals. Ty lze získat za vyhrávání soubojů, plnění úkolů a sběr unikátních karet a předmětů.
    • EOS Knights – jedná se o mobilní RPG hru, ve které můžete získat odměny v kryptoměně EOS. Odměny lze získat za splnění úkolů, soubojů s nepřáteli a sbírání speciálních předmětů.
    • My Crypto Heroes – tato hra je založena na boji s hrdiny v historickém světě. Hráči v této hře mohou získat odměny v Etheru za vývoj svých hrdinů, boje s nepřáteli a vytváření unikátních týmů.
  • In-game transakce s kryptoměnou – některé online hry umožňují hráčům nakupovat (nebo prodávat) virtuální předměty, postavy nebo vylepšení pomocí kryptoměny. Tyto nákupy nebo prodeje jsou často spojeny s bonusy nebo slevami pro hráče, kteří používají specifickou herní kryptoměnu.
    • Fortnite – asi nejznámější a nejúspěšnější příklad je právě hra Fortnite. Populární battle royale hra od Epic Games, měla chvíli možnost provádět platby pomocí kryptoměny Monero ve svém oficiálním merchandisingovém obchodě. Tato možnost však byla později odstraněna.
    • Lost Relics a 9Lives Arena (Enjin Games) – společnost Enjin vytvořila herní platformu a několik her, které integrují kryptoměnu ENJ (Enjin Coin). Hry, jako jsou „Lost Relics“ a „9Lives Arena,“ umožňují hráčům obchodovat s unikátními digitálními předměty, které jsou tokenizovány na blockchainu Enjin.
    • Gods Unchained – taktická karetní hra na blockchainu, kde hráči mohou vlastnit a obchodovat s unikátními digitálními kartami. Tyto karty mají skutečnou hodnotu a majitelé mohou profitovat z jejich obchodování pomocí kryptoměny.
    • Decentraland – virtuální svět postavený na blockchainu, ve kterém hráči mohou vlastnit a obchodovat s digitálním majetkem v podobě nemovitostí, země, oblečení apod. Transakce jsou prováděny pomocí kryptoměny MANA (postavený na blockchainu Ethereum). Umožňuje hráčům kupovat, prodat a stavět na pozemcích ve virtuálním světě. Zisky mohou pocházet z obchodování s digitálním majetkem a službami v rámci Decentralandu.
    • Splinterlands – Kolekční karetní hra na blockchainu, ve které hráči sestavují své vlastní balíčky karet a bojují proti ostatním hráčům. Karty mají reálnou hodnotu a hráči mohou vydělávat kryptoměnu Splinterlands (DEC) za své výkony.
    • Battle Racers – závodní hra na blockchainu, ve které hráči sestavují své vlastní závodní vozy a soutěží proti ostatním hráčům. Vozidla jsou digitální aktiva s hodnotou a hráči mohou profitovat z obchodování na tržišti pomocí kryptoměny.
  • Čistě kryptoměnové hry – platbu i odměny ve formě kryptoměn již spousta herních studií adoptovala, ale stále jen jako doplněk ke klasickým platbám. Existují však i speciální hry, které jsou zcela zaměřeny jen na kryptoměnu. Tyto hry umožňují hráčům těžit nebo vydělávat kryptoměnu přímo v rámci herního prostředí.
    • Cryptokitties – Cryptokitties je blockchainová hra postavená na Ethereum, kde hráči mohou kupovat, prodávat a množit digitální kočky. Každá kočka má svou jedinečnou genetiku, která ovlivňuje vzhled a chování kočky. Hráči mohou těžit kryptoměnu Ether pomocí této hry.
    • Axie Infinity – Axie Infinity je hra postavená na blockchainu Ethereum, která umožňuje hráčům chovat, trénovat a bojovat s digitálními bytostmi nazývanými Axie. Hráči mohou vydělávat kryptoměnu SLP (Smooth Love Potion) za účast v bitvách a další herní aktivity.
    • Lost Relics – Lost Relics je, jak jsem již uvedl výše, blockchainová akční RPG hra postavená na blockchainu Enjin. Hráči mohou sbírat, obchodovat a vylepšovat digitální předměty, které jsou uloženy v blockchainu, a tím i získávat kryptoměnu.
    • Crypto Mining War – Crypto Mining War je hra, ve které hráči musí těžit kryptoměny a bránit svou těžební farmu před útoky nepřátel. Hra je navržena tak, aby hráči mohli skutečně vydělat kryptoměnu při hraní.
    • Sorare – Sorare je fantasy fotbalová hra postavená na blockchainu Ethereum. Hráči mohou vlastnit digitální fotbalové karty, tvořit svůj tým a soutěžit s jinými hráči. Hry mohou být odměňovány kryptoměnou.

Proč hráči volí online hry pro získání kryptoměny?

  • Zábava a zisk kryptoaktiva v jednom – hraní her není pouze zábava, ale i příležitost k získání reálné hodnoty v podobě kryptoměny. Hráči tak mohou kombinovat příjemné s užitečným. Získání kryptoměny pomocí online her demokratizuje přístup k digitálním aktivům. Každý, kdo hraje, může mít příležitost získat kryptoměnu (byť nepočítejte s tím, že by se jednalo o nějaké přehnané částky, pokud opravdu nepatříte mezi světovou špičku). Některé profesionální e-gamingové týmy například i své hráče vyplácí ve formě kryptoměn nebo jsou kryptoměny používány jako prize money za výhru v profesionálním e-gamingu. V neposlední řadě se dá skrze hraní vytvořit hodnotné aktivum, které se dá směnit za reálné peníze nebo kryptoměnu (například herní postavy nebo legendárních/ultravzácných herních předmětů). Stačí trochu hledat na internetu a zjistíte, že mnoho online her má fanoušky vytvořené obchody a aukce, kde se herní předměty prodávají za skutečné peníze a cennější předměty se prodávají i za stovky dolarů. Jedne příklad za všechny:
    Provozovatelé free-to-play her se často věnují lovu tzv. „velryb“ – hráčů, kteří jsou ochotni utrácet velké částky v online hrách. Firma NetEase, zodpovědná za čínskou hru Justice Online, přišla o neobvyklý případ, kdy hráč do své virtuální postavy investoval 1,4 milionu amerických dolarů (cca 33 milionů Kč).

    Čínský deník South China Morning Post popsal událost jako klasický případ „nadměrného hraní“ (označovaný též jako tzv. excessive gaming), který způsobil, že nešťastný hráč skončil ve stavu závratí. Tento stav byl tak intenzivní, že při pokusu vrátit postavu jejímu původnímu majiteli, hráč omylem nabídl její prodej za pouhých 12 000 Kč. Než si uvědomil svou chybu, využil ji náhodný jedinec, který tuto lákavou nabídku přijal.

    Přátelství mezi oběma muži nepřežilo tuto situaci, a tak se oba setkali u soudu. Soud následně rozhodl, že provozovatel hry musí postavu vrátit původnímu majiteli, ale tento majitel musí odškodnit šťastlivce částkou 12 789 dolarů (necelých 300 000 Kč). Docela zajímavý zisk za zhruba minutu „práce“, co?

  • Herní odměny ve formě kryptoměn – herní odměny za splnění cíle nebo úkoly přímo v online hrách, za které lze pak dokoupit vybavení nebo skiny do hry. To může zahrnovat populární hry nebo speciální kryptoměnové tituly. Mnoho her podporuje různé typy kryptoměn, některé mají svou vlastní, jiné využívají nejvíce ty nejvíce zaběhlé.
  • Inovativní forma nákupů a odměn – hráči mají přístup k novým způsobům nákupů v rámci her, což může přinést inovace do herního průmyslu a motivovat hráče ke kryptoměnovým transakcím a mohou tak podporovat vývojáře dané hry/platformy, kteří tak mohou herní titul dále vyvíjet a mají pravidelný přísun financí přímo od hráčů (oproti například klasickým titulům, kdy dostanou větší platbu jen jednou při prvotním nákupu hry, ale pak již hráč nic do hry a tedy i herního studia neinvestuje).

    Je neuvěřitelné, jak rychle se videohry posunuly od drobných transakcí k složitým obchodním systémům s digitálními položkami, které stojí tisíce korun. Už jste někdy viděli nějaký skin za tisíce dolarů? Pokud jste byli tak jako já šokováni, kolik jsou lidé dnes ochotni zaplatit za nějakou virtuální věc, tak doporučuji si prohlédnout následující seznam nejdražších herních předmětů, které se kdy prodaly:

    • Hra RuneScape – Blue Party Hat – seznam začneme starou počítačovou hrou RuneScape, kterou by měli znát zejména hráči aktivní na počátku 21. století. RuneScape je jednou z klasických her na hrdiny a zároveň jednou z prvních velkých multiplayerových online her vůbec.Na Vánoce roku 2001 měli hráči možnost získat „Blue Party Hat“ (v překladu se jednalo o tvz. modrý párty klobouk) během sezónní události. S trochou štěstí bylo možné tento předmět najít ve vánočním dárku, který byl hráčům udělován za jejich pravidelné hraní a plnění úkolů. I přesto, že se „Blue Party Hat“ rozdával téměř zdarma, dnes za něj jsou hráči ochotní zaplatit klidně částku přes 210 000 Kč. Možná je čas prozkoumat staré inventáře ve hře RuneScape.
    • Hra EVE Online avesmírná loď Revenant – v herním světě EVE Online se odehrává multiplayerová hra, která je známá svou komplexností a vášnivou hráčskou komunitou. Hráči se zde stávají piloty vesmírných lodí v krásném a poutavém sci-fi prostředí. Mají možnost se specializovat na těžbu asteroidů, výrobu od drobných součástek až po velké vesmírné lodě a bitevní stanice. Může se stát, že někteří hráči se vydají na cestu galaktických pirátů a pašeráků, zatímco jiní se stanou veliteli vesmírných flotil, objeviteli nových planet nebo obchodníky mezi frakcemi.

      Není překvapením, že vzácné vesmírné lodě jsou v této hře velmi žádané. Jednou z nejvýjimečnějších z nich je The Revenant, což je supernosič od Sanshaského národa. Tato loď má velkou hodnotu, nejen kvůli její vzácnosti a náročností na výrobu, ale také kvůli potřebě obrovského úsilí při její konstrukci. Spekulace mezi hráči na Redditu naznačují, že ve hře bylo dosud vyrobeno pouze sedm kusů Revenantu, přičemž čtyři z nich byly zničeny během galaktických bitev. Ztráta takové lodi stojí hráče přibližně 215 000 Kč. Poslední Revenant byl zničen v roce 2015.

    • World of Warcaft a herní účet Zeuzo – WoWko je fantasy počítačová hra, která získala Guinnessův rekord jako nejpopulárnější MMORPG hra v historii. V roce 2010 měla hra již přes dvanáct milionů hráčů. Byla nejhranější mezi platícími hráči od června 2006 do roku 2011. Zeuzo byl slavný účet ve hře, na kterém hráč vytvořil postavu nejmocnějšího temného elfa třídy rogue ze všech. Účet byl prodán za neuvěřitelných 225 000 Kč, což v té době bylo šokující. Bohužel byl Zeuzo krátce poté zabanován, protože přeprodej účtů není tolerován společností Blizzard. To je velká škoda…
    • Diablo III a legendární meč Echoing Fury – třetí díl slavné herní série Diablo, akční hra Diablo III, zaznamenala úžasný úspěch. Během prvních 24 hodin od svého vydání bylo prodáno přes tři a půl milionu kopií, což je rekord pro „nejrychleji prodávanou PC hru“. Hra se také stala nejprodávanější PC hrou roku 2012, kdy se prodalo přes dvanáct milionů kopií. Od srpna 2015 se počet prodejů zvýšil až na více než 30 milionů.V rámci hry Diablo III je možné získat nejmocnější zbraň s názvem Echoing Fury, která poskytuje nejvyšší hodnotu základního poškození. Její získání vyžaduje především štěstí, protože šance na její získání jsou velmi malé. Na začátku hry byl první prodaný Echoing Fury prodán za méně než 6 000 Kč a tato cena se dlouhou dobu udržela. Avšak jak hráči postupně uvědomovali, jak silnou zbraní vlastní a jeho cena se začala zvyšovat. Poslední prodaný kus Echoing Fury byl vydražen za úctyhodnou sumu 330 000 Kč. Právě za takovou částku si tento nástroj zkázy pořídil jiný hráč Diabla III.
    • Age Of Wushu a herní meč Dragon Slaying Sabre – akční MMORPG hra Age of Wushu, která je založena na bojových uměních, byla vytvořena nezávislými vývojáři čínské společnosti Snail. V Evropě se hře sice již tolik nedařilaoa v roce 2017 byl její vývoj pozastaven a herní servery byl vypnuty. Nicméně stále existuje několik tisíc aktivních hráčů v Severní Americe a v Asii, kteří tuto hru zbožňují a hrají dále.Ještě před oficiálním vydáním hry v roce 2012 během otevřeného testování si neznámý hráč v aukci zakoupil nejsilnější meč ve hře s názvem Dragon Slaying Sabre za částku 380 000 Kč. S poklesem zájmu o hru se však tato investice ukázala jako nevýhodná a meč je dnes téměř bezcenný.
    • Team Fortress 2 a vojenská čepice s plameny  (Burning Flames Team Captain Hat) – střílečka Team Fortress 2, vyvinutá a vydávaná společností Valve Corporation, je zážitek z pohledu první osoby pro více hráčů. Tato hra je pokračováním módu Team Fortress z roku 1996 pro hru Quake. Team Fortress 2 je jedním z prvních předchůdců NFT (non-fungible token) her, které umožňují obchodování s digitálními předměty za reálné peníze.V rámci hry je možné zakoupit různé kosmetické předměty, které však nemají žádné výhody ve hře a slouží pouze ke změně vzhledu postavy. Například zbraně či čepice nestály více než je cena jednoho kafe. V této hře existovala však jedna světlá výjimka – Burning Flames Team Captain Hat – vojenská čepice s plameny, která se vydražila za neuvěřitelných 425 000 Kč. A to jen kvůli tomu, že tenro předmě byl extrémní vzácností v této jinak báječné hře.
    • Dota 2 a kurýr Pink Ethereal Flame War Dog – jednou z prvních her žánru on-line bojových arén (MOBA) pro více hráčů, kdy běháte po bojišti a bojujete proti ostatním, byla hra Dota 2. Ta byla vyvinutá a publikovaná společností Valve Corporation v roce 2013. Dodnes patří mezi nejhranější hry na světě a měsíčně ji hraje přes 7,5 milionů hráčů.V této hře si vyberete jednoho z 123 hrdinů, kteří mají svého kurýra. Ten jim pomáhá získávat předměty a nosit je do základny. Nejvzácnějším kurýrem je Pink Ethereal Flame War Dog a ve hře jich existuje pouze pět. Hráč s přezdívkou PAADA se rozhodl, že ho musí mít a v listopadu 2013 si ho pořídil za 900 000 Kč. Tato investice se mu vyplatila, protože v květnu 2021 tento kurýr spolu s dalšími šesti vzácnými kurýry prodal za 4 730 000 Kč. Obchod byl proveden výměnou za kryptoměny, avšak neexistují přímé důkazy o tomto obchodu.
    • Second Life a virtuální verze města Amsterdam – možná první herní virtuální svět známý jako Second Life. Second life představuje v podstatě 3D sociální síť, kterou mnozí uživatelé považují za svůj druhý život a odehrává se tak jen přes internet. V roce 2008 bylo zde registrováno více než dvanáct milionů „obyvatel“, kteří denně utratili přes třicet miliónů korun v místní ekonomice.Ptáte se, za co zde lidé utráceli peníze? Za nemovitosti. Za částku 1 180 000 Kč bylo prodáno například virtuální verze celého města Amsterdam. Proč cestovat, když si mohou lidé navštívit svá oblíbená místa online, že?
    • CS:GO a skin Dragon Lore AWP – hra Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) je populární počítačová střílečka z pohledu první osoby, kterou denně hraje i dnes přes 700 tisíc hráčů z celého světa. V této hře soutěží dva týmy v různých herních módech, kde plní různé úkoly, jako je položení nebo zneškodnění bomby nebo záchrana rukojmích. Na konci každého kola hráči obdrží herní měnu, za kterou si mohou koupit zbraně a vybavení do dalších kol. CS:GO je také jednou z nejznámějších her v oblasti esportu a získala také několik ocenění za „nejlepší esport hru vůbec“.Ve hře CS:GO je také možné upravovat vzhled zbraní pomocí různých kosmetických úprav a skinů. Mezi známé a ceněné skiny patří limitovaná edice „Souvenir“ skinu s názvem Dragon Lore, který je oblíbený pro svůj vzácný vzhled s motivem draka. Tento skin je navržen speciálně pro odstřelovací pušku AWP, která patří mezi nejpopulárnější zbraně ve hře. Za tento skin jeden hráč zaplatil sumu 1 445 000 Kč. Dnes je cena tohoto skinu přibližně o 150 000 Kč nižší, ale pořád je to… je to dost peněz za pouze virtuální kabátek na zbraň ve hře. Nebo alespoň já si to myslím.
    • Entropia Universe a virtuální hra Planet Calypso ve virtuálním světě – multiplayerový virtuální vesmír Entropia využíval dnes již běžný obchodní model postavený na mikroplatbách, ve kterém hráči mohou za skutečné peníze nakupovat herní měnu, kterou lze poté směnit zpět za americké dolary v pevně danném směnném kurzu 10:1. To znamená, že virtuální položky (jako například věci, nemovitosti atd.), které hráči získají v rámci Entropia Universe, mají skutečnou peněžní hodnotu a hráči si je mohou kdykoli vybrat zpět do amerických dolarů podle pevného směnného kurzu (samozřejmě až po odečtení transakčních poplatků). Pro část komunity bylo hraní této hry „normální prací“ a obchodování v Entropii je pro ně hlavním zdrojem příjmů.V letech 2004 a 2008 zaznamenala Entropia rekordy v Guinessově knize rekordů za nejdražší virtuální objekty, které kdy byly prodány. V roce 2009 se vesmírná stanice Crystal Palace prodala za 7 800 000 Kč. Tento rekord byl překonán v listopadu 2010, kdy Jon Jacobs prodal svou oblíbenou herní lokaci s názvem Club Never-die za 15 000 000 Kč.

      To však nebylo vše – společnost SEE Virtual Worlds LLC se rozhodla zakoupit celou planetu přímo od vývojářů, na které pak vytvořila vlastní hru s názvem Planet Calypso. Je to prakticky hra ve hře a tato společnost za tuto virtuální planetu zaplatila neskutečných 140 000 000 Kč (ano, opravdu sto čtyřicet milionů korun).

      Všechny tyto příklady jsou jen jasným znakem toho, že herní průmysl již dávno nefunguje jen jako zábava pro hráče, ale je to i velký byznys i pro hráče samotné. Na hraní se dá zkrátka vydělávat a ne málo. Ostatně v Asii je e-gaming jedním z nejdynamičtěji rostoucím odvětvím vůbec. A všechny tyto platby za herní předměty, předplatné a mikroplatby se budou nejspíše v budoucnu dít formou kryptoměn.

Při hraní her si dávejte pozor na sdílení citlivých informací. Používejte pouze ověřené herní platformy a aplikace, abyste se nestali obětí podvodu nebo vám někdo nezcizil herní účet, do kterého jste investovali značný finanční obnos. I herní postava může mít dnes cenu desítek tisíc dolarů, viz příklad výše.

Kryptoměny ve světě hazardu

Hazard v kryptosféře nabízí jedinečnou cestu, jak získat kryptoměnu, a to nejen klasickým nákupem, ale také prostřednictvím online hazardních her. Hazard v kryptosféře tak může přinášet nejen zábavu a napětí, ale také možnost získat kryptoměnu bez přímé finanční investice (pokud pomineme to, že nějaké peníze asi nejspíše potřebujete na prvotní vklad/sázku). V tomto článku se podíváme na to, jak funguje zisk a těžba kryptoměny v oblasti hazardu, jaké jsou možnosti pro hráče a jaké jsou rizika a výhody této alternativní cesty k digitálním aktivům.

Před vstupem do hazardních aktivit vždy dbajte na obezřetnost, sledujte aktuální legislativu a mějte na paměti rizika spojená s volatilitou kryptoměn. A mějte na paměti, že hazard může způsobovat závislost. Pokud máte jakékoliv obavy ohledně svého hraní nebo již vidíte, že vás hazard nebo hazardní sázky dostali do neřešitelné životní situace, vyhledejte odbornou pomoc. Hazard může pro mnohé představovat formu adrenalinové zábavy, ale určitě by neměl sloužit jako vaše obživa nebo prostředek na pokrytí vašich provozních výdajů. 

  • Kryptoměnové herny – kryptoměnové herny jsou online platformy, které umožňují hráčům využít kryptoměnu pro sázení a hraní různých her, včetně kasinových her, sportovního sázení a loterií. Na těchto platformách můžete těžit kryptoměnu výhrou či sázkou, což umožňuje tak se ke kryptoměně dostat i jiným něž běžným způsobem (těžba, nákup, trading).
  • Těžba během hraní – v některých kryptoměnových hrách můžete těžit digitální mince během hraní. Tato odměna je vázána na výsledek vašich sázek nebo úspěch ve hrách. Může to být formou bonusů nebo speciálních odměn, které se následně převedou do vaší digitální peněženky.
  • Zisk z herních aktivit – hazardní hry, jako jsou online automaty nebo poker, umožňují hráčům získat kryptoměnu prostřednictvím výher. Tyto výhry jsou pak k dispozici pro další sázky nebo mohou být převedeny do externích peněženek.
  • Loterie a sázky – kromě tradičních her mohou hráči těžit kryptoměnu i prostřednictvím loterií a sázek. Podobně jako v klasickém hazardu, hráči vsazují své kryptoměnové zásoby na různé výsledky a mohou být odměněni v případě správného tipu.

Rizika a výhody zisku kryptoměny ve světě hazardu

Výhody

  • Alternativní způsob získávání kryptoměny – pro ty, kteří preferují hazard a hraní, může být těžba v kryptoměnových hrách zajímavou alternativou ke klasickému hazardu v kasínech nebo online kasínech. Jinak zde žádné velké výhody a rozdíly nejsou. Spíše u kryptoprojektů, které neznáte, je třeba být velmi obezřetný a když už chcete hrát, je třeba si o daném projektu něco zjistit. V jaké kryptoměně vám bude vyplácet odměny a výhry (zda se vůbec dá kryptoměna směnit a je tedy normálně obchodovatelná na kryptoburzách nebo zda se dá vůbec nějak směnit za něco jiného – jinak vám bude výhra zcela k ničemu, protože ji nevyměníte zpět na peníze nebo jinou kryptoměnu).
  • Možnost růstu investice – v případě úspěšného hraní může hráč sledovat růst svých investic v kryptoměně, což může být atraktivní, zejména v případě stabilního růstu hodnoty. Je zde však pak také to samé riziko v opačném gardu (výhra může časem ztrácet výrazně na hodnotě).

Rizika

  • Volatilita hodnoty kryptoměny – kryptoměny jsou známy pro svou vysokou volatilitu, což znamená, že hodnota může dramaticky kolísat, což přináší riziko finančních ztrát. To samé platí tedy i zde.
  • Legislativní otazníky – v mnoha jurisdikcích není hazard s kryptoměnou striktně regulován, což může přinášet právní nejistoty a rizika (například, že vám daný provozovatel nemůže vyplatit výhru apod.).
  • Podvody – jako všude i zde existuje obrovské množství scammerů a podvodníků, kteří se snaží vytvářet podvodné stránky tvářící se jako realný web daného online kasina nebo jiného hazardního projektu ve snaze získat od vás přístupy nebo klíče k vaší peněžence a kryptoaktivům, které máte na ní uložené.

Hazardní hry a závislost – přestože mnoho jednotlivců hraje tyto hry zodpovědně a opravdu pro ně představuje hazardní hra je určitý druh zábavy, je důležité si být vědom také možných rizik spojených s hazardem:

  • Závislost – někteří lidé jsou náchylnější k závislosti na hazardních hrách než jiní. Pokud máte pocit, že nemůžete ovládat své hraní a že se stává problematickým, vyhledejte odbornou pomoc.
  • Nezletilí – hazardní hry jsou určeny pouze pro dospělé. Pokud jste mladší 18 let, nemáte oprávnění hrát hazardní hry a provozovatel by vám to ani neměl umožnit.
  • Finanční odpovědnost – hraní s reálnými i virtuálními/digitálními penězi nese finanční riziko. Ujistěte se, že si můžete dovolit ztratit peníze nebo kryptoměnu, které vložíte do hraní, a nehrávejte s penězi, které si nemůžete dovolit ztratit a potřebujete je například na pokrytí provozních výdajů vaší domácnosti nebo podnikání, ať se nedostanete do dluhové spirály.

Ať už se ptáte, jak na klávesnici napsat velké nebo malé ý, rozhodně nejte jediní. Obzvlášť pro začátečníky v psaní na klávesnici je toto písmeno oříškem. Proto si to ukážeme tak, abyste si to jednou provždy zapamatovali. Je to totiž znalost, bez které se neobejdete. Jak napsat dlouhé y Nejpoužívanější způsob psaní tohoto písmena je...

Pokud si uvědomujete, že hrajete pro zábavu a pobavení, udržujte si tuto perspektivu a nechte hazard být pouze formou zábavy, nikoli cestou k zisku nebo jako prostředek pro pokrytí vašich nezbytných výdajů (určitě nespoléhejte, že když jste se dostali do dluhů, tak zázračně vyhrajete vše zpět – to se moc často opravdu nestává).

Kryptoměnové faucety (kryptoměnové klikačky)

Kryptoměnové klikačky, známé také jako faucety, jsou webové stránky nebo aplikace, které vám umožňují získat malé množství kryptoměn (často bitcoinu) prostřednictvím jednoduchých úkolů, jako je klikání na reklamy nebo vyplňování různých dotazníků a formulářů nebo sledování videí. Jsou to obvykle drobné částky kryptoměn, které získávají od sponzorů, jako jsou reklamní agentury nebo kryptoměnové platformy.

Klikacky na kryptoměny jsou zajímavé především pro ty, kteří chtějí získat kryptoměny, ale nemají kapitál, aby je nakoupili. Faucety umožňují uživatelům získávat kryptoměny bez nutnosti investování finančních prostředků a mohou také sloužit jako taková studnice základních kryptoměnových informací, kde si nováčci osahají, co to znamená vlastnit peněženku, převádě kryptoměnu apod. Nezapomeňte si zajistit peněženku pro kryptoměny (kryptopeněženku), do které budou vaše získané kryptoměny posílány. Můžete použít různé druhy peněženek, včetně online peněženek, desktopových peněženek nebo hardwarových peněženek.

Ne všechny klikacky na kryptoměny jsou však stejné. Liší se v množství volných kryptoměn, které nabízejí (jakou kryptoměnu vám budou vyplácet), frekvencí vyplácení a minimálním omezením pro výběry. Některé klikacky mohou mít také omezení pro uživatele z určitých zemí (to se dá ale obejít změnou adresy, ale někde mohou chtít ověření totožnosti apod.). Některé faucety umožňují získávat kryptoměny pravidelně, například každou hodinu. Klikačky na krypto tak často vyžadují, abyste se jim věnovali pravidelně každý den. Většina kryptoklikaček má omezení na to, kolik kryptoměn můžete získat za určitý časový interval. Tato omezení jsou obvykle stanovena jako prevence proti zneužívání.

Vždycky mějte na paměti, že zisky z faucetů jsou obvykle velmi nízké, a to i přes potenciální rizika, zejména v oblasti kybernetické bezpečnosti. Je důležité zachovat obezřetnost a neposkytovat citlivé informace na neznámých platformách.

Existuje několik známých projektů kryptoměnových faucetů, z nichž některé jsou:

  • FreeBitcoin – FreeBitcoin patří mezi nejstarší a nejznámější faucet platformy. Uživatelé mohou získat volné bitcoiny každou hodinu prostřednictvím roztočení rulety. Platforma také nabízí možnost vydělat další bitcoiny prostřednictvím stávání (staking) nebo úroků z útraty (earnings on savings).
  • FaucetPay – FaucetPay je platforma, která agreguje několik faucetů pod jednou střechou. Uživatelé si mohou vytvořit účet na této platformě a získávat volné kryptoměny z několika různých faucetů. FaucetPay podporuje různé kryptoměny, včetně bitcoinu, litecoinu a ethereum.
  • Cointiply – Cointiply je populární platforma, která umožňuje uživatelům vydělat různé kryptoměny, jako je bitcoin, pomocí klikání na reklamy, vyplňování průzkumů nebo hraní her. Cointiply také nabízí další funkce, jako například cashback za online nákupy.

Výhody klikaček na kryptoměnu jako zdroje příjmu jsou následující

  • Snadné a pohodlné – klikačky na kryptoměnu obvykle vyžadují minimální úsilí a dovednosti. Stačí pouze klikat na odkazy, sledovat reklamy nebo vyplňovat jednoduché úkoly, abyste si vydělali kryptoměnu.
  • Flexibilní pracovní doba – klikačky na kryptoměnu vám umožňují pracovat kdykoliv a kdekoli chcete. Nemusíte dodržovat pevný pracovní čas nebo mít komplexní pracovní plán. Můžete si dát pauzu, kdykoliv si přejete, a pokračovat v práci, když máte čas a energii.
  • Možnost pasivního příjmu – některé klikačky na kryptoměnu vám umožňují vydělávat pasivním způsobem. To znamená, že vyděláváte i ve chvíli, kdy nejste aktivně zapojeni do práce. Například můžete vydělávat prostřednictvím reklam, které běží na vašem webu nebo prostřednictvím investic do kryptoměn.
  • Potenciál růstu hodnoty – klikačky na kryptoměnu vám mohou poskytnout možnost zvýšit hodnotu vašich digitálních aktiv. Pokud si nějakou kryptoměnu vyděláváte a ukládáte ji do své virtuální peněženky, může se její hodnota v budoucnu zvýšit. To vám může umožnit získat další příjem, pokud se rozhodnete prodat své kryptoměny, až dosáhnou výhodné ceny.
  • Možnost diverzifikace příjmu – klikačky na kryptoměnu vám mohou poskytnout další zdroj příjmu, který můžete kombinovat s ostatními příjmy. Díky tomu můžete rozložit riziko a získat finanční stabilitu.

Nevýhody klikaček na kryptoměnu jako zdroje příjmu jsou následující

  1. Malé zisky v poměru čas/výkon – Faucety obvykle nabízejí jen malé množství kryptoměny, které se na delší dobu výrazně neprojeví.
  2. Časově náročné – získání značného množství kryptoměny prostřednictvím klikání na reklamy nebo jiných podobných aktivit může vyžadovat dlouhodobé úsilí a trpělivost. Nikdo vám však negarantuje, že za dny, které strávíte nad touto prací, vám pak někdo pošle odměnu v kryptu (může se klidně stát, že takový provozovatel si celý zisk nechá a svým ovečkám nepošle vůbec nic). Existuje mnoho podvodných faucetů, které slibují vysoké odměny, ale nikdy je nevyplatí. Přečtěte si proto vždy pozorně recenze a doporučení od ostatních uživatelů, než do klikačky na krypto začnete investovat váš čas.
  3. Možnost zneužití – některé faucet platformy mohou být zneužity pro spam nebo podvody. Je důležité vybrat důvěryhodné a spravedlivé platformy.

Kryptoměnové peněženky / peněženky na kryptoměnu

Kryptoměnové peněženky jsou nezbytným nástrojem pro vlastníky kryptoměn, kterým umožňují uchovávat, spravovat a přenášet své digitální aktiva. Existuje několik typů peněženek na kryptoměny, přičemž nejvíce známé jsou hardwarové a online peněženky.

Hardwarové peněženky jsou fyzická zařízení, která se podobají USB flash diskům a slouží k uchování privátních klíčů nebo seed frází nezbytných pro přístup a správu kryptoměn. Nejznámější značky hardwarových peněženek zahrnují Trezor, Ledger a KeepKey. Tyto peněženky se liší cenou, funkcemi a podporovanými kryptoměnami, ale obecně platí, že jsou velmi bezpečné, protože privátní klíče jsou ukládány na izolovaném hardwarovém zařízení, které není připojeno k internetu a tak je zde riziko zcizení měny skrze subjekt zvenčí menší (ale to neznamená, že to nejde a u hardwarové peněženky nemůžete také přijít o všechny měny jen tak, když něco podceníte – například sdělíte někomu, kdo se vydává za zákaznickou podporu daného výrobce peněženky, své přihlašovací údaje k peněžence, tzv. seed nebo ztratíte recovery key apod.). Při použití hardwarové peněženky je nutné založit PIN kód nebo heslo a následně potvrdit transakce fyzickým stisknutím tlačítka na peněžence. To zajišťuje vysokou úroveň ochrany proti hacknutí nebo krádeži/zcizení kryptoměny z vaší peněženky.

Online peněženky naopak fungují připojením k internetu a jsou přístupné prostřednictvím webového rozhraní. Tyto peněženky mohou být buď hot (online) nebo cold (offline). Hot peněženky jsou dostupné prostřednictvím online připojení a jsou již vytvořeny na serverech poskytovatelů peněženek. Tím pádem je nutná důvěra v tuto třetí stranu a existuje riziko, že se mohou stát cílem hackera, který by získal kontrolu nad privátními klíči. Cold peněženky jsou offline peněženky, které mohou být vytvořeny na zařízení mimo internet a uloženy na offline médiu (jako například papír v reálném fyzickém světě). Tím pádem jsou mnohem bezpečnější, protože nejsou přístupné hackerům (ale i tito provozovatelé mohou být hacknuti a vaše data leaknuta nebo že daný subjekt po takové krádeži zkrachuje, dnes zkrátka nemáte jistotu v ničem a u krypta už vlbec ne). Mezi nejznámější online peněženky patří Coinbase, Exodus a Jaxx.

Existují také mobilní peněženky, které jsou vytvořeny pro použití na chytrých zařízeních a umožňují používání kryptoměn přímo ze smartphonů či tabletů. Tyto peněženky mohou být také buď hot (online) nebo cold (offline) v závislosti na připojení k internetu.

Výběr vhodné peněženky závisí na preferencích uživatele a na tom, jakému přístupu kryptoměn preferuje. Hardwarové peněženky poskytují nejvyšší úroveň bezpečnosti, protože privátní klíče neopouští zařízení. Jsou však dražší než online a mobilní peněženky. Online peněženky jsou pohodlnější, ale vyžadují důvěru v třetí stranu. Mobilní peněženky jsou vhodné pro ty, kteří chtějí mít své kryptoměny po ruce a být schopni je přenášet a používat kdekoli a kdykoli.

Největší výhodou všech typů peněženek na kryptoměny je to, že mají plnou kontrolu nad svými digitálními aktivy. Nevýhodou je v případě hardwarových peněženek vyšší pořizovací cena a v případě online peněženek i riziko závislosti na třetí straně (respektive existuje zde vysoké riziko, že dojde k nabourání databáze a zcizení hesel). Vždy je také důležité dbát na zabezpečení peněženek, používat silná hesla, aktualizovat softwarové verze, zálohovat privátní klíče nebo seed fráze a chránit je před ztrátou nebo krádeží.

V současné době je zde stále rostoucí množství nových peněženek, různé hodnotící organizace, jako například Trustpilot, hodnotí bezpečnost, uživatelskou přívětivost a různé další faktory, takže před výběrem peněženky je vždy dobré provést si výzkum a vybrat nejlepší volbu pro vaše potřeby. A to je ke kryptopěneženkám stručně vše.

Nejčastější Bitcoinové podvody v roce 2023, na které si máte dát pozor

Je všeobecně známo, že na internetu existují podvodníci vedle běžných uživatelů. Podvody internetových obchodů a další triky jsou nám dobře známy. V poslední době však tyto podvody a lákadla jsou stále sofistikovanější. Podvodníci často využívají kryptoměny, které většina populace zatím zcela nerozumí, a tak je snadněji svedou.

V médiích se poslední roky roztrhnul pytel se zákazníky, kteří se nějakým způsobem nechali podvést a kteří přišli o mnoho milionů korun, přičemž ztráty jednotlivců začínají na pár tisících, ale mohou se vyšplhat i na statisíce až miliony korun. Jednotlivé podvodné techniky se neustále opakují. Proto není od věci vědět, jak takové podvodné schéma v oblasti kryptoměn vypadá a znát, čím se vyznačují nejznámější podvody, které se objevují na českém a slovenském internetu. Doporučuji určitě si nejdříve tyto informace zjistit předtím, než budete někomu přes internet něco platit (zejména pokud se jedná o kryptoměny), abyste se nestali také obětí nějakého vykutáleného podvodníka někdě z Nigerie. Obvykle je totiž téměř nemožné získat od těchto podvodníků něco zpět nebo vysledovat, kde vaše transakce pak skončila.

Jak tedy můžete poznat, že jste se stali terčem podvodu?

Pokud vám někdo zavolá a chce po vás něco urgentně nebo v časovém pressu. Níže najdete seznam nejčastějších situací, které by pro vás měly být varovným signálem a měli byste zpozornět.

  • V 99% případů vás jako zákazníka nekontaktuje zákaznická podpora platformy. Ale čekají, až se klient ozve sám prostřednictvím oficiálních komunikačních kanálů a často je nutné provést během tohoto procesu vaší verifikaci. Pokud vás tedy kontaktuje zaměstnanec platformy jako první, už může být podezřelé a jedním z prvních signálů, proč byste měli zbystřit.
  • Slyšíte hluk call-centra v pozadí telefonátu? Může se jednat o centrum plné podvodníků a pokud v pozadí slyšíte cizojazyčně mluvící pracovníky, opět, je třeba zbystřit. Protože právě velká centra scammerů operují ze zahraničí a často i mluví špatně česky nebo s přízvukem.
  • Osoba na druhé straně naléhavě žádá o poslání peněz a tvrdí, že se jedná o poplatek nebo daň nebo že došlo k blokaci vašeho účtu? Je agresivní a snaží se na vás tlačit? Pak je to nejspíše podvodník, protože zaměstnanci skutečných profesionálních callcenter, které mají na starosti zákaznický servis, jsou právě trpěliví a umějí jednat asertivně. V neposlední řadě vás v případě blokace účtu nikdo nejspíše kontakovat nebude, ale ozvat se musíte vy nazpět (tak jako u blokace bankovního účtu).
  • Požaduje po vás telefonista, abyste si nainstalovali programy pro vzdálenou správu počítače jako AnyDesk, TeamViewer nebo jiný software, který umožňuje převzít správu nad vaším počítačem? Pak nejspíše opět právě komunikujete s podvodníkem.
  • Požaduje po vás pracovník callcentra, co vám zavolal, abyste provedli platbu přes neobvyklé platby jako Bitcoin, kreditní kartou nebo převodem? S největší pravděpodobností se jedná o podvodníka
  • Kontaktuje vás osoba, která tvrdí, že je zaměstnancem nějaké platformy, kde třeba i máte založený účet a potřebuje znát vaše přihlašovací údaje nebo osobní informace? To je jasný znak podvodníka. NIKDY, opakuji NIKDY nesdělujte nikomu své přihlašovací údaje. Běžná zákaznická podpora je nepotřebuje (a ani nemůže je po vás chtít).
  • Nenabízejí vám žádné oficiální doklady nebo smlouvy týkající se transakce nebo služby? To může znamenat, že se jedná o podvodnou činnost.
  • Pokouší se vás někdo přesvědčit, abyste provedli transakci co nejdříve bez toho, abyste mohli zvážit všechny informace? Tímto chováním vás podvodníci chtějí dostat pod tlak a přimět vás k neuváženým rozhodnutím, což je obvykle znak podvodníka.
  • Přesvědčuje vás telefonista, že je vaše situace mimořádná a vyjímečná, a proto musíte jednat bez váhání? Většinou se jedná o taktiku podvodníků, kteří se snaží vytvořit dojem naléhavosti a získat vaše peníze co nejrychleji. Podvodníci často cílí na lidi, kteří nejsou dobře informovaní o možnostech online podvodů a jsou snadnou kořistí.
  • Jsou příliš osobní? Ptají se na vaše rodinné, finanční nebo osobní informace, které by neměli mít vědět? To je varovný znak, že se jedná o podvodnou aktivitu. Často se může jednat i jen o sběr prvotních informací, které pak telefonista použije při dalším hovoru s někým z okruhu vašich přátel nebo blízkých spolupracovník, ke kterým se dostane skrze například vaše sociální sítě, aby dodal věrohodnost svému tvrzení, že opravdu třeba chcete po vašem kamarádovi zaslat peníze apod.

V případě písemné komunikace

  • Stejně i zde platí, že téměř vždy vás samostatně nekontaktuje zákaznická podpora platformy, ve které máte uložená svá aktiva/krypto. Ale téměř vždy tyto platformy čekají, až se ozve zákazník sám. Pokud vás tedy kontaktuje nějaký zaměstnanec platformy jako první, už to je dosti podezřelé.
  • Pokud s vámi osoba komunikuje prostřednictvím WhatsAppu, Instagramu, Facebook Messengeru nebo dokonce Telegramu, s největší pravděpodobností se jedná o podvodníka.
  • Pokud komunikujete přes e-mail, ověřte si pravost e-mailové adresy odesílatele. Adresa by měla mít stejnou doménu jako oficiální stránky platformy, například @finex.cz, @coinbase.com, @binance.com nebo @blockchain.com – nikdy @coinbase-help.com, @gmail.com, @blockchain.info nebo jiné variace.
  • Pokud po vás zákaznická podpora vyžaduje agresivně, abyste si nainstalovali programy pro vzdálenou správu počítače jako AnyDesk, TeamViewer nebo jiný software, opět zbystřete, protože právě nejspíše komunikujete s podvodníkem!

Podvodné techniky scammerů

Seznam známých podvodů, které se dějí nejčastěji ve spojitosti s kryptoměnami, využívají některý z těchto postupů:

  • Nabízení velkého zhodnocení a zisku prostřednictvím telefonických poradců a online platforem.
  • Podvodné telefonáty, které slibují vysoký zisk a velké zhodnocení na platformách nebo pomocí zapomenutých bitcoinů.
  • Podvodná platba za zboží na platformách Vinted nebo Bazoš.
  • Podvodné prodeje zboží do zahraničí, kde se požaduje platba v bitcoinech nebo přes PayPal.
  • Podvody s bitcoinem, jako například doublery bitcoinů, které se prezentují prostřednictvím reklam s osobnostmi jako Elon Musk.
  • Podvodné žádosti o aktualizaci peněženky a zadání seedu (soukromý klíč) pro bitcoin.
  • Podvodné praktiky spojené s webkamerami a videi.

Nabízení velkého zhodnocení a zisku prostřednictvím telefonických poradců a online platforem

V tomto případě se jedná o jeden z nejhorších podvodů na tomto seznamu. Šarlatáni vás kontaktují buď přes internet, nebo telefonicky a nabízejí vám neodmítnutelnou nabídku – velice lákavé a vysoké zhodnocení vašich investic. Často vám vyvíjejí psychický nátlak a dokonce vám doporučují půjčit si peníze na tento „obchod století“ u nějaké banky nebo nebankovní instituce. Často se ukrývají za důvěryhodná jména (jako jsou světové kryptoburzy Binance, Coinbase, Blockchain.com nebo Finex.cz). Tyto společnosti jsou sice důvěryhodné, ale nikdy by vás takovým způsobem nekontaktovaly a už vůbec by vám neslibovaly velké zisky (a už vůbec by vám je negarantovaly).

Prvotní investici této společnosti máte zaslat buď prostřednictvím bankovního účtu, platební karty nebo přímo přes jejich vybranou „důvěryhodnou“ platformu. Registraci nebo nákup provedete přímo na webových stránkách této důvěryhodné společnosti, kam následně pošlete své peníze. Bohužel, vaše investice končí v rukou podvodníků, kteří se během procesu tváří, že vám poskytují pomoc, ale ve skutečnosti vaše finanční prostředky převádějí na svůj obchodní účet.

Často vás následně zavedou do nějakého „svého“ podvodného systému, kde předstírají, že vaše investice generují zisky, a tlačí na vás, abyste investovali ještě více a více peněz. Jakmile se rozhodnete přestat investovat nebo si chcete vybrat své zisky, podvodníci zmizí jako pára nad hrncem, a již se nedostanete ani k dané platformě (ta zkrátka přestane ze dne na den existovat), ani ke svým penězům. Je důležité proto být obezřetný a dávat si na podobné podvody velký pozor.

Základní pravidlo zní – to, co zní moc lákavě a až neuvěřitelně, to bývá zkrátka skoro vždy ojeb na zákazníka. I když věříte tomuto člověku a jeho nabídce, prověřte ho. Můžete se zeptat v komentářích pod tímto článkem nebo ve Facebookových skupinách, kde vám rádi poradí.

Mezi již známé podvodné systémy patří:

  • Bitcoin Pro
  • BitcoinRevolution
  • AlpsMarkets
  • Margin Elite
  • LiteGap
  • BTCM.Group

Doporučujeme se těmto platformám výše vyhnout obloukem vyhnout. Ale toto samozřejmě není konečný výčet. Nové a nové podvodné stránky vznikají každým dnem, protože se bohužel stále daří napálit spoustu uživatelů, kteří kryptoměnám buď vůbec nerozumí nebo nechápou, že okamžité velké zhodnocení může slibovat buď jen blázen anebo podvodník. Protože nikdo nemá křišťálovou kouli, aby dokázal předpovědět od stolu, že zrovna tahle nebo jiná kryptoměna se zhodnotí o stovky či tisíce procent.

Dobrým pomocníkem vám mohou být české Facebookové skupiny, kde se můžete zeptat na názor dalších uživatelů:

Velký zisk či zapomenuté bitcoiny – varování před triky podvodníků

I v tomto případě se jedná o nekalý postup, který může pro oběť znamenat ztrátu desítek tisíc, v horším případě to skončí ztrátou statisíců i milionů korun.

Jak tato forma podvodu funguje?

Podvodník, který se vydává za zástupce obchodní platformy (kryptoburzy), vás kontaktuje buď prostřednictvím internetu nebo telefonicky. Tvrdí, že jste v minulosti nakupovali bitcoiny nebo jiné kryptoměny a nyní máte na jejich platformě velmi vysoký zisk. Abyste se k tomuto nečekanému zisku mohli dostat, musíte zaplatit aktivační poplatek, zálohu nebo jinou formu smyšleného poplatku, které v porovnání s se slibovaným vysokým ziskem mohou působit zanedbatelně. Ovšem, protože žádný zisk neexistuje, všechny peníze jdou do kapes podvodníka a vaše finanční prostředky tak zmizí navždy v nenávratnu,

Často se tito „poradci/pomocníci“ snaží maskovat za jinak důvěryhodné firmy, například Binance, Coinbase, Blockchain.com nebo dokonce Finex.cz a ačkoliv tyto společnosti patří opravdu mezi funkční a prověřené platformy, samy vás nikdy neskontaktují tímto způsobem a určitě vám nebudou slibovat žádné zaručené zisky nebo žádat o předem uhrazené poplatky před odesláním zisku na váš účet.

Peníze byste měli posílat pouze přes danou důvěryhodnou platformu (jak je uvedeno výše). Podvodník často také může zkusit využít programy jako AnyDesk, TeamViewer nebo jiný podobný software k tomu, aby vás provedl registrací nebo nákupem přímo na stránkách důvěryhodné společnosti. Po obdržení vašich peněz však váš účet ovládnou. Během tohoto procesu se tváří, jako že vám poskytují pomoc, ale ve skutečnosti cílem není vám nijak ulehčit, ale jen vás okrást a vaše aktiva nebo peníze převést jinam.

Poté vám často poskytnou přístup do svého falešného systému, kde vám demonstrují, jak vaše investice generují zisky, a snaží se vás přesvědčit, abyste investovali ještě více nebo zaplatili další poplatky. Jakmile začnete kriticky zkoumat nebo odmítnete jim poslat peníze, zmizí jako pára nad hrncem a hledají další oběť. Pro ně je ztráta času s vámi dále komunikovat, když od vás nemohou už nic dalšího získat.

Jak rozpoznat tento podvod?

Buďte opatrní vždy, když vás někdo osloví s příběhem o zapomenutých kryptoměnách nebo slibuje velký zisk. I když máte k tomuto jedinci a jeho nabídce třeba zpočátku i nějakou důvěru, je vhodné si ho ještě pečlivě prověřit. Můžete se obrátit do komentářů pod tento článek nebo do nějaké Facebookové skupiny, kde vám rádi ostatní uživatelé poskytnou cenné rady:

Další tip, jak odhalit podvodníka, je v případě, že vás žádá o instalaci programu AnyDesk nebo TeamViewer. Oficiální zákaznická podpora žádné takové instalace nikdy nebude vyžadovat.

Platba za zboží na Vinted.cz, Bazos.cz nebo Facebook Marketplace – varování před triky podvodníků

Jedním z aktuálně nejrozšířenějších podvodů při prodeji zboží na internetových prodejních serverech je situace, která se často objevuje na platformách jako Vinted a Bazoš, ale setkáte se s tímto typem podvodu i na Facebooku – nejčastěji na Facebook Marketplace, kde se potkávají nakupující s prodávajícími, na které tento podvodný trik cílí.

I když se jedná o zdánlivě méně závažný problém, neboť se obvykle ztráta oběti pohybuje v nižších částkách (většinou kolem 4 000 – 7 000 Kč), mnoho lidí na to beztak naletí a často buď danou situaci a

Postup podvodu je následující:

  1. Na internetovém prodejním serveru narazíte na zboží, které vás zaujme.
  2. Kontaktujete prodejce s úmyslem zakoupit položku.
  3. Prodejce vám buď sdělí, že požaduje předem uhrazenou platbu, nebo přijme nabídku na platbu přes dobírku, ale následně požaduje alespoň částečnou platbu předem.
  4. Prodejce poté požaduje platbu v bitcoinech nebo vám zasílá QR kód k úhradě na účet. Případně vám přijde SMS kód, který po vás prodejce chce, který slouží jako potvrzení mobilní platby.
  5. QR kód obsahuje vedle číselného variabilního symbolu také zprávu pro příjemce typu „Kupuji bitcoiny“. Prodejce vás ujišťuje, že toto je správně, a vyzývá vás, abyste nic nezměnili, protože tím spáruje platbu s vaším objednaným zbožím.
  6. Po odeslání platby ji přijme kryptoměnová směnárna, na které prodejce vytvořil objednávku bitcoinů na vaše jméno. Po provedení směny korun na bitcoiny směnárna tyto pošle prodejci, který následně mizí. Přestane se vám ozývat a vy mu už nikdy nedostanete na stopu.
  7. Vaše peníze či bitcoiny jsou ztraceny a spolu s nimi i prodejce. Jste nejen naštvaní na podvodného prodejce a na sami sebe, ale také na kryptoměnovou směnárnu, která se stala náhodným spolupachatelem tohoto podvodu.

Jak identifikovat tento podvod?

Podvodní prodejci často preferují komunikaci přes WhatsApp, avšak to není pravidlem. Jejich čeština je často nekvalitní a obsahuje nesrozumitelnosti nebo chyby. Typicky se zaměřují na zboží, jako jsou:

  • luxusní oblečení a kabelky,
  • dětské oblečení, hračky a kočárky,
  • elektronika (mobilní telefony, chytré hodinky) a jejich příslušenství.

Pro získání důvěry mohou prodejci poslat „svůj“ občanský průkaz, avšak je důležité si uvědomit, že takový průkaz je buď kradený nebo stažený z internetu. Prodejci mohou vyhrožovat udělením negativního hodnocení na internetovém serveru. Ale asi je pořád lepší dostat jedno negativní hodnocení než ztratit své těžce vydělané peníze navždy.

Prodej zboží do zahraničí a platba v bitcoinech nebo přes PayPal – varování před podvodnými triky

Možná jste se již setkali s touto situací. Při prodeji zboží na internetu se ozve zahraniční kupující, který si vybere vaše zboží a chce ho zakoupit přímo z České republiky. Avšak pozor, následně vás pod falešnou identitou žádají o peníze na různé poplatky apod. Na začátku jsou částky menší, ale postupem času se zvyšují, často dosahující i desítek tisíc korun či více!

Jak probíhá tento podvod?

  1. Na internetovém prodejním serveru nabízíte zboží, které chcete prodat.
  2. Zahraniční kupující vás kontaktuje s úmyslem zakoupit vaše zboží.
  3. Domluvíte se na platbě buď přes bankovní účet nebo PayPal.
  4. Následně dostanete od podvodníka e-mail, ve kterém tvrdí, že peníze již byly odeslány, ale z nějakého důvodu je potřeba, abyste zaplatili ještě něco vy (za poštovné, bankovní převod). Mezi časté výmluvy patří daně, poštovné, clo, náklady na právníky a podobně.
  5. Jakmile zaplatíte tuto „doplňkovou“ službu, obdržíte další e-mail s požadavkem na další finanční částku.
  6. Tento scénář se opakuje, dokud platíte a částky se zvyšují.
  7. V případě odmítnutí dalších fiktivních poplatků vás mohou podvodníci zastrašovat falešnými hrozbami od policie nebo právníků (způsobili jste škodu apod.).
  8. Nakonec si uvědomíte, že místo toho, abyste prodali své zboží a obdrželi platbu, jste neoprávněně posílali peníze podvodníkům a zůstáváte bez peněz a možná i zboží (pokud jste jej podvodníkovi již zaslali).

Jak rozpoznat tento podvod?

  1. Podvodní kupující často komunikují výhradně přes WhatsApp (ale není to pravidlo, nicméně jako prvotní vodítko to sloužit může).
  2. Kupující se často prezentují jako spojenci důvěryhodných institucí (například banky nebo internetové peněženky jako PayPal), ale p podrobném prozkoumání e-mailové adresy, ze které vám píší můžete jednoznačně poznat, že se jedná o podvod (např. místo service@paypal.com můžete zaznamenat paypal@paypalservicepayment.com). Vždy pečlivě zkontrolujte doménu e-mailu za zavináčem a hlavičky emailů, které jste dostali!
  3. Kupující často používají nekvalitně psanou češtinu a nebo nesrozumitená slova nebo dělají často gramatické chyby (protože používají strojově přeložený text skrze překladače).
  4. Někdy žádají o platbu přímo v bitcoinech a navrhují vám zakoupit je na kryptoměnové směnárně.
  5. Podvodníci cílí na různé druhy zboží, včetně luxusního oblečení a kabelek, dětského oblečení, hraček a kočárků, elektroniky (mobilní telefony, chytré hodinky) a jejich příslušenství a účtů na počítačové hry.
  6. Při odporu vám kupující může doporučit, abyste si peníze půjčili od svých známých nebo kolegů (opět zde byste měli zpozornět, protože se jedná o zjevný nátlak).
  7. Na odpor reagují podvodníci i výhružkami ze strany policie nebo právníků.

Bitcoin Doublery – podvodné reklamy s Elonem Muskem a dalšími známými osobnostmi – varování před podvodnými triky

Tento podvodný trik funguje prakticky ve stejné podobě již od roku 2017. Známá osobnost se objeví v reklamě na internetu (na YouTube, Facebooku, Twitteru, atd.) a prezentuje se s velmmi lákavou nabídkou. Pokud těmto celebritám pošlete své bitcoiny nebo ethery, dostanete dvojnásobek zpět. Zní to lákavě, že? Na první pohled to může vypadat jako nabídka století, ale ve skutečnosti jde o jasný podvod.

Jak celý trik probíhá?

  1. Na YouTube, Facebooku, Twitteru a dalších sociálních sítích narazíte na reklamu s fotografií nebo videem známé osobnosti, buď z kryptoměnového světa nebo z jiných médií.
  2. Tato osobnost nabízí, že pokud pošlete bitcoiny na uvedenou adresu, obdržíte dvojnásobek nebo jiné nereálně zhodnocení.
  3. Pro zdůraznění důvěryhodnosti může být vše prezentováno jako „promo akce“ s tvrzením typu „oslavujeme 1 milion uživatelů“ nebo něco podobného.
  4. Ve skutečnosti neexistuje žádná taková promo akce, a celé video je pouhým trikem od podvodníků, kteří testují, kdo z diváků na ně skočí a pošle jim své kryptoměny. Ovšem nikdy nedostanete zpět nic.

Jak rozpoznat tento podvod?

  1. Nikdo vám nikdy nepošle své bitcoiny jen tak.
  2. Podvodníci vždy zneužívají jména známých celebrit, jako jsou Elon Musk, Changpeng Zhao, Bill Gates, ale v Česku se objevily i verze s Leošem Marešem, Petrem Kellnerem nebo Andrejem Babišem.
  3. Držte se stranou od všech „doublerů“ a nabídek od celebrit.
  4. I kdybychom teoreticky předpokládali, že 10 % těchto nabídek by bylo skutečných a lidé by opravdu dostávali bitcoiny zdarma od celebrit – stále by vám bylo výhodnější těch 90 % ignorovat a nedat se nachytat na podvod.

Aktualizujte svou peněženku a zadejte seed

Tento podvod cílí na jedince, kteří již vlastní nějaké kryptoměny, ale nejsou dostatečně obeznámeni s možnými riziky v tomto odvětví. Podvodníci jednoduše usilují o získání p(bezpečnostní fráze) od jejich obětí, aby mohli rychle vyluxovat jejich celou peněženku. Proto zdůrazňujeme: pokud máte svou vlastní peněženku, nikdy nikomu nesdělujte svůj seed.

Jak celý trik probíhá?

  1. Obdržíte e-mail od (neoficiální) „zákaznické podpory“ některé z peněženek nebo kryptoměnových burz. Opět zde již můžete zkontrolovat, z jaké emailové adresy opravdu email dorazil a často si lze všimnout, že email je z adresy, kterou oficiálně daný subjekt nepoužívá.
  2. Pod záminkou nové aktualizace softwaru nebo změny v regulacích vás nabádají ke stažení nové aktualizace aplikace nebo k vyplnění online formuláře.
  3. Po stažení (podvržené) aplikace nebo zadání svého seed do online formuláře riskujete ztrátu svých kryptoměn.

Jak rozpoznat tento podvod?

  1. E-mailová adresa odesílatele nevypadá jako oficiální adresa zákaznické podpory.
  2. Pocítíte nátlak k dokončení kroků, které podvodník vyžaduje (nejčastěji na vás tlačí, že tak musíte učinit do nějakého předem stanoveného data, jinak o vše přijdete/peněženka přestane fungova apod.).
  3. Vždycky buďte obezřetní při zadávání svého seedu; ve většině případů se jedná o podvod!

Podvod s webkamerou nebo videem – varování před podvodníky

I přes to, že jsme již před několika lety informovali o tomto podvodu, bohužel se stále jedná o účinný trik, kterým se různí scammeři snaží obohatit.

Jak celý trik probíhá?

  1. Do vaší e-mailové schránky dorazí zpráva, ve které se tvrdí, že jste se stali obětí hackera, který získal přístup k vašemu počítači, zejména k webkameře a uloženým fotografiím nebo videím.
  2. Hacker (který ve skutečnosti neexistuje) tvrdí, že má kompromitující materiály o vaší osobě, například hanbatá videa (nebo tam bude tvrzení že má daný podvodník z vaší webky, jak si honíte na pornem) nebo jiné lechtivé fotografie. A žádá vás o zaplacení výkupného (obvykle v bitcoinech).
  3. Po zaplacení tvrdí, že vás už nebude obtěžovat. Pokud nezaplatíte, hrozí, že materiály zveřejní na internetu a rozešle je vašim kontaktům v e-mailové schránce a přátelům na sociálních sítích.

Co dělat, pokud se stanete obětí tohoto podvodu?

Pokud obdržíte takový e-mail, doporučujeme jej ignorovat a smazat. Pravděpodobnost, že hackeři skutečně mají kompromitující materiály, je téměř nulová. Jedná se o náhodné rozesílání e-mailů a zkoušení, kdo na trik skočí. I kdyby i jedna osoba z tisíce podvodníkům zaplatila, bylo by to pro ně již považováno za úspěch. Když si však podrobněji přečtěte vyděračský email, tak asi brzo zjistíte, že se jedná o obecná tvrzení, která byste mohli napasovat úplně na kohokoliv a že takový email vlastně neobsahuje nic určitého.

Další běc je, že i kdybyste nakrásno zaplatili vyděračům bitcoiny, nemáte žádnou záruku, že vás nebudou znovu vydírat a že skutečně smažou intimní materiály (pokud by je vůbec měli – což nemají). Jakmile jsou tyto záznamy v cizích rukou, existuje vždy riziko jejich zneužití, bez ohledu na to, kolik peněz zaplatíte. Podvodníci využívají pouze vašeho strachu.

Závěr ohledně podvodů s kryptoměnami

I přesto, že se mohou zdát podvody, které jsme výše popsali, jako naivní nebo nereálné, bohužel jsou poměrně úspěšné, jak svědčí mnoho zkušeností sdílených v komentářích pod tímto článkem. Naše redakce byla v posledních letech v kontaktu s mnoha lidmi, kteří se stali obětí těchto podvodů, což vedlo k vytvoření tohoto článku. Bohužel jsme však dosud nenašli efektivní způsob, jak získat peníze zpět, ani přes opakovaná trestní oznámení na PČR. Situace je často srovnatelná s tím, jako kdyby člověk odevzdal peníze neznámé osobě na ulici, kterou už není možné dohledat.

Na závěr bychom chtěli zdůraznit, že pokud vám nějaká nabídka přijde podezřelá nebo příliš slibná, pravděpodobně se jedná o podvod, a nedoporučujeme s ním souhlasit. I když je teoreticky možné vydělat peníze s kryptoměnami, vždy jde o velmi rizikovou činnost, vyžadující pečlivé znalosti. Nikdo vám nikdy nedá peníze jen tak zdarma.

Pokud na vás při obchodování vyvíjí někdo tlak časovým omezením (rychle platíte) nebo strachem (hrozí soudním řízením nebo právními kroky), nedělejte to, neboť byste mohli přijít o všechno.

Máte-li další informace o těchto podvodech nebo pokusil se vás někdo ošidit jiným způsobem, než je uvedený zde, tak se prosím podělte se o své zkušenosti v komentářích k tomuto článku, ať můžeme společně varovat a ochránit další možné oběti podvodu. 

Případně si můžete přečíst další díl našeho seriálu o kryptoměnách, kde probereme, jak je to s daněním kryptoměn z pohledu českého práva.

  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Jeden komentář k článku “Vše o kryptu: Jak můžete získat nebo vlastnit kryptoměnu – 3. část”

  1. Nastoyka01:09 dne 19.12. 2024 napsal/a

    Tento komentář byl smazán, protože obsahoval spam.

Ostatní uživatelé také četli:

Vysvětlit význam slova diskurs / diskurz není vůbec jednoduché. Pro běžné lidi, kteří se nevěnují studiu lingvistiky, mediálních studií a mnoha dalších roztodivných studií, bude stačit vysvětlení, že se jedná o rozmluvu, dialog, debatu, rozpravu, pojednání nebo přednášku. Kdybyste chtěli znát i další pojetí slova diskurs / diskurz obrňte se značnou trpělivostí. Téměř každý autor...

Ženské jméno Magdaléna souvisí s izraelským městem Magdala (Migdal). Slovo magdala znamená v izraelštině věž, jméno Magdaléna se však vykládá spíše jako pocházející z Magdaly. Kdy slaví Magdaléna svátek?Magdaléna slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 22. července (22.7.).Domácí podoby jména MagdalénaMagda,Magdalenka,Magi,Majdalenka,Maja,Mája,Majda,Madla,Madlenka,Magdička,Magduška,Magdina,Madlalenka,Magdinka,Magdulka .Magdaléna a statistikaKolik žije v ČR MagdalénK 22. 7. 2022 žije v České republice...

Cyklistika, anebo ciklistika? Cyklistika je odvozena od slova cyklista, to je tvarem původně francouzského cycliste, odvozeného ve francouzštině od základu cycle – „kolo“, „kruh“, pocházejícího z latinského slova cyclus. Jedinou pravopisně přijatelnou variantou je tedy cyklistika, nikoli ciklistika.Cyklistika je využívání jízdních kol pro dopravu, rekreaci, cvičení nebo sport. Lidé zabývající se cyklistikou jsou cyklisté. Jízdní...

Milá ovečko, asi víš, že velké firmy musí být certifikovány, aby se mohly účastnit některých (státních) zakázek. K tomu se váží také přísné požadavky na bezpečnost. Občas ti to, ovečko, bude připomínat sen mladého schizofrenika. Všude samé kamery, bezpečnostní opatření jako v Pentagonu. Ale toho si nevšímej. Zvykneš si.

Zkratka URL (celým názvem Uniform Resource Locator) slouží k přesnému určení umístění zdroje informací na internetu.   Ukázka zápisu URL slovo.neco.com www.neco.com/slovo www.neco.com/slovo/slovo/slovo www.neco.com/

Ať už jste nadšení sportovci, či sportu holdujete pouze pasivně (nebo ho dokonce rázně odmítáte v jakékoliv formě), možná se vám už občas stalo, že jste váhali ohledně správného psaní jedné sportovní aktivity. Mluvíme tu o badmintonu, Slovníkem spisovné češtiny definovaném jako „hra s opeřeným míčkem odráženým raketou přes síť“. Pravopisně správná varianta je ta s „a“,...

Mužské jméno Zbyslav je slovanského původu, vykládá se jako posilující slávu nebo také jako kdo má hodně slávy, komu zbývá sláva. Kdy slaví Zbyslav svátek?Zbyslav slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 24. března (24.3.).Ženská obdoba jména ZbyslavŽenskou obdobou je jméno Zbyslava.Domácké podoby jména ZbyslavZbyšek,Zbýša,Slávek,Bysík.Zbyslav v jiných jazycíchPolsky: Zbysław Kolik žije v ČR ZbyslavůK 15. 3....

Univerzita je jednoslovné označení samosprávné vysoké školy, která poskytuje nejvyšší stupeň vzdělání v rozmanitých oborech. Slovo univerzita pochází z latinského universitas (= všeobecnost, společenství, kolegium), proto někdy dochází k chybnému zápisu. Podoba universita je příznaková. To znamená, že ji můžete použít jen ve specifických textech. Například v historických a odborných textech. V současném jazyce se běžně používá varianta univerzita,...
Načíst dalších 10 článků