Vyjmenovaná slova po v

Ve víru vyjmenovaných slov jste zapomněli, jaké i se píše ve slově vikýř? Vyjmenovaná slova po v nás všechny dokážou dostat do úzkých. Proto jsem se rozhodl sepsat vyjmenovaná i příbuzná slova a pár vychytávek, jak si zákeřný pravopis zapamatovat.

Vyjmenované slovo po V

Příbuzná slova

vy

 vykat, vykání

vysoký

 výška, vysočina, výšina, zvýšit, povýšit, vyvýšenina

výt

 zavýt, vytí

výskat

 výskot, zavýskat, zavýsknout, výskání

zvykat

 zvyk, zlozvyk, zvyklost, návyk, odvyknout, obvyklý, neobvykle, zvyklý, nezvyklý, nezvykle

žvýkat

 žvýkačka, zvýkání, žvýkací, přežvýkat, přežvýkavec

výr

 výří

vyžle, výheň, vydra

povyk

 povykovat, povykování

předpona -vy a -vý

 například: vyčisti, vyložit, vytrhnout, vyhýbat se, vyklonit se, vymyslet, vyskočit…

 

Vlastní jména – řazená mezi vyjmenovaná slova po V

Vyškov

Vysočany

Vyšehrad

Vyjmenovaná slova po V – ukázky, příklady, vysvětlení, chytáky

Výška x vížka

Výška není to samé jako vížka. Je to smutné, ale je to tak. Proto si musíme rozdíl v těchto slovech pamatovat. Slovo výška použijete, když se podíváte z vysoké rozhledny dolů a řeknete si: „Ty krávo, to je ale výška.“

Vížka se ž však označuje malou věž. Je to vlastně zdrobnělina slova věž. Takže toto slovo použijete, když jdete dvě hodiny na nějaký kopec a na jeho vrcholu najdete malou věžičku: „To jsem sem jako lezl jenom kvůli téhle vížce?“

Výš x víš

Ve výškách ještě chvíli zůstaneme, protože s tímto slovem se pojí další chyták.

Pokud napíšete výš s tvrdým y, logicky myslíte nahoru nebo vysoko. Víš s měkkým i je slovo příbuzné ke slovesu vědět, což ve vyjmenovaných slovech opravdu není. Proto až se budete někoho ptát, jestli ví, kolik je hodin, piště to pouze s měkkým i pokud nechcete být za blbce.

Výt x vít

Výt ve vyjmenovaných slovech znamená výt na měsíc. Nebo třeba i výt bolestí. Zkrátka vydávat hlasitý zvuk.

Ale vít s měkkým i se používá v takovém zastaralém kontextu vití věnců, což už se dneska příliš nedělá. Přesto byste měli vědět, že vít věnce lze vždy jen s měkkým i.

Zvykat x zviklat

Zvykat si na něco musíme všichni, a to celý život. Zvykáte si na to, že musíte chodit do školy a než se vám to podaří, už si musíte zvykat na práci. Zvykáte si na to, že manželku čím dál častěji bolí hlava nebo třeba na to, že vám roste pivní pupek.

Zviklat nebo viklat bez předpony však znamená něčím hýbat. Můžeme to myslet doslova, když si třeba dítě viklá zub. Nebo obrazně, když se vás někdo snaží zviklat k požadovanému rozhodnutí. Každopádně si pamatujte, že slovo viklat píšeme zásadně s měkkým i.

Výr x vír

Výr velký ve smyslu označení pro sovu, píšeme s tvrdým y, protože právě tato sova je myšlená ve vyjmenovaných slovech. Něco jiného je ale vír s měkkým i, který se dá ve větě nahradit slovem víření a používá se opět pro označení konkrétního víru (třeba vodního), ale i obrazně – příkladem je vír silvestrovských oslav, který nás každý rok pohltí a druhý den si nadáváme, že jsme blbci vůbec do té hospody lezli.

Předpona -vy a -vý

Předpona sama o sobě nemá žádný význam. Poznáte ji ve slově tak, že když ji odtrhnete, slovo pořád relativně dává smysl. Takže například když od slova vyskočit odtrhnete vy, zbyde vám skočit, což je pořád smysluplné slovo. Proto zde -vy musí být zaručeně předponou, a také proto ho píšeme s tvrdým y. Podobných slov s předponou -vy jsou desítky, proto je zde nebudu všechny vypisovat, ale věřím, že to zvládnete odvodit sami a kdyžtak se zeptejte v komentářích. :)

Pozor na to, abyste se nenachytali ve slovech vidět,

Výskat x vískat

Výskat znamená dělat hlasité zvuky radostí tedy jásat. Nejčastěji výskají děti, ale ani u dospělých to není nic neobvyklého, třeba když se po dlouhé době sejdou u piva. Míra alkoholu v krvi je totiž přímo úměrná jejich výskotu.

Vískat s měkkým i však označuje probírání se ve vlasech. Například maminka vás jako malé děti vískala ve vlasech.

Vysel x visel

Když někdo něco vysel, znamená to, že to zasadil. Když někdo někde visí, znamená to, že je pověšený, což je úplně jiný význam a s vyjmenovanými slovy slovo viset nemá nic společného.

Vysvětlení významu některých vyjmenovaných slov po V

Vy

Vy je zájmeno, které se používá pro druhou osobu množného čísla. Vy používáme ale i v čísle jednotném, pokud chceme někomu vyjádřit úctu nebo ho neznáme. Tomuto jevu se říká vykání. Pravděpodobně vykáte například svému nadřízenému v práci. I když si třeba myslíte, že je to úplnej kokot, po formální stránce mu osolovením vy vyjadřujete úctu.

Povyk

Povyk se dá ve větě nahradit slovem rozruch. Znamená tedy chaos, hluk. Dá se od něj odvodit i příbuzné slovo povykovat, které také píšeme s tvrdým y. Obzvlášť ženy jsou typické tím, že často nadělají mnoho povyku pro nic. :)

Vyžle

Vyžle je plemeno loveckého psa. Tento pes je hodně hubený až vychrtlý, a proto se v přeneseném významu hubeným lidem říká, že vypadají jako vyžle.

Výheň

Výheň je hodně horké místo. Výheň je proto například v rozpálené peci nebo v létě na sluníčku. Zkrátka kdekoliv, odkud doslova sálá teplo.

Vydra

Vydra je chlupaté zvíře, které žije u vody. V České republice je jediným žijícím druhem vydra říční neboli evropská.

Vyškov, Vysočany, Vyšehrad

I město Vyškov, které leží mezi Brnem a Prostějovem v jihomoravském kraji se píše s tvrdým y a patří mezi vyjmenovaná slova.

Pokud se ptáte, kde jsou Vysočany, pak se musíte z jihomoravského kraje přesunout do Prahy. Vysočany jsou totiž čtvrť v Praze.

Pražský Vyšehrad asi představovat nemusím, jedná se o pražský park se hřbitovem, který se jmenuje Veleslavín a najdete tam pochované významné osobnosti českého národa.

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*