Vyjmenovaná slova po z

Pokud budete číst dál, brzy se dozvíte, jaké i se píše ve slově brzičko. A nejenom to. Najdete zde celý seznam vyjmenovaných i příbuzných slov po z. Navíc i nejčastější chytáky.

Vyjmenované slovo po Z

Příbuzná slova

brzy

jazyk

jazykový, jazykolam, jazýček, jazylka, jazykověda, jazykovědec, jazykozpyt

nazývat se

vyzývat, vyzývavý, vzývat, ozývat

Ruzyně

ruzyňský

 

Vyjmenovaná slova po Z – ukázky, příklady, vysvětlení, chytáky

Brzy x brzičko

Brzy se píše s tvrdým y, ale brzičko je chytákem, který musíme psát s měkkým i.

Brzičko je totiž slovním druhem příslovce stejně jako brzy. Ve slově brzičko však vidíme koncovku -ičko. Kořenem slova je brz- a koncovka se tedy vždy musí psát s měkkým i.

Nazývat x nazívat

Nazývat s tvrdým y znamená nazvat něco jménem. Když někoho nazývám kreténem, asi se mu to nebude líbit.

Nazívat s měkkým i je však slovo příbuzné ke slovu zívat, což musíme mít na paměti. Nazívat tedy znamená projevovat únavu otevřením úst. Rozdíl mezi slovy nazývat a nazívat vidíme třeba v následující větě: Ty se nazýváš spáčem jenom proto, že ses toho za dopoledne hodně nazíval.

Vysvětlení významu některých vyjmenovaných slov po Z

Jazyk

Jazyk máme nejen v puse, ale obrazně používáme slovo jazyk třeba i u boty. Příbuzné slovo jazylka samozřejmě také píšeme s trvdým y a označuje část dutiny ústní, na které je zavěšený hrtan.

A pokud vás zajímá význam slova jazykozpyt, jeho synonymem je jazykověda. Vyjmenované slovo po p zpytovat totiž dříve znamenalo zkoumat. Proto jazykozpyt znamená vlastně zkoumání jazyka. Slovo jazykozpyt už je dnes mrtvé slovo a připomínáme si ho právě v souvislosti s vyjmenovanými slovy, jinak se s ním téměř nesetkáte.

Ruzyně

Asi všichni víme, že slovo Ruzyně je název pražského letiště, které bylo po smrti Václava Havla přejmenováno na Letiště Václava Havla. Přesto je název Ruzyně stále používán. Protože ho všichni známe právě z vyjmenovaných slov a nechceme se ho vzdát. :)

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Jeden komentář k článku “Vyjmenovaná slova po z”

  1. Vyjmenovaná slova – souhrn | Jsem copywriter. Kdo je víc?15:34 dne 6.4. 2021 napsal/a

    […] po kterých lze v češtině v určitých případech psát Y a I, jsou: B, F, L, M, P, S, V, Z. Na zapamatování obojetných souhlásek se užívá mnemotechnická pomůcka BeFeLeMe Pes Se […]