Zabanovaný reklamní účet na FB

Facebook má 2,8 miliard uživatelů, z nich více než polovina navštěvuje tuto sociální síť denně. Jednotlivé státy proto čím dál víc na Facebook tlačí, aby kontroloval obsah, který se zde sdílí, a to se týká především reklamních sdělení. Jak k tomu ale přijdou inzerenti?

Zabanování účtu

Samozřejmě je do jisté míry pochopitelné, že Facebook nestíhá vše kontrolovat. Je to nejnavštěvovanější sociální síť. To však neomlouvá přístup facebooku k inzerentům, který rozhodně není v pořádku. Z hlediska inzerenta je totiž úplně jedno, zda utrácíte 10 tisíc nebo 10 milionů měsíčně. Facebook se k vám chová pořád stejně. V současnosti se není čemu divit, protože se jedná o monopol, a proto se to v blízké době nezmění.

Problém samozřejmě není v zabanování účtu jako takového. Je pochopitelné, že si tak rozsáhlá sociální síť chce obsah regulovat. Problém je především v tom, že nemáte žádnou šanci se proti banu odvolat. Facebook (právě proto, že má takové množství uživatelů) se s vámi zkrátka odmítá bavit a vlastně vám ani nenapíše důvod, proč jste ban dostali.

Co můžete po zabanování udělat?

 1. Podpora Facebooku – napište do chatu Facebooku, kde lze kontaktovat podporu Facebooku a zkuste se dožadovat vysvětlení. Problém je v tomto případě s tím, že ne každý inzerent má možnost psát zprávy do chatu. A nikdo vlastně neví, na základě čeho se chat zobrazuje. Ovlivňují to interní algoritmy Facebooku, proto doporučuji se podívat na českou variantu odkazu a pokud chat nevidíte, zkuste odkaz přepnout do angličtiny.
 2. Kontaktujte svého account managera – pokud utrácíte více než 20 000 eur měsíčně, tak můžete o pomoc požádat account managera a řešit problém s ním. Často se vám opravdu podaří, se dozvědět důvod zabanování a nebo od Facebooku dostanete radu ohledně toho, co zlepšit.
 3. Formuláře Facebooku – pokud se chcete odvolat, Facebook má samozřejmě různé formuláře, které najdete zde. Stačí vyplnit, čeho přesně se váš problém týká, odeslat a pak už jen čekat. Samozřejmě musíte být trpěliví, protože jednání s tak obrovskou společností se nevyřídí hned, ačkoliv nepožadujete nic složitého. Proto musíte být vytrvalí a poslat formulář klidně i víckrát tak, abyste na sebe upozornili a oddělení obchodních podmínek Facebooku si vás všimlo.

Jak to funguje?

Facebook zkrátka potřebuje ještě hodně zapracovat na celkovém systému podpory uživatelů, protože oddělení, které se zatím specializuje na podmínky užívání, sídlí v Americe, kde se o to stará tým specialistů. Jenže jak vidíme, absolutně to nestíhá.

Facebook se také řídí zásadou rovnosti, což znamená, že všichni inzerenti jsou si rovni. To je skvělé pro menší inzerenty, protože nejsou nijak znevýhodněni, ale výše zmiňované oddělení specialistů na obchodní podmínky ve Facebooku nemá žádný vhled do toho, kolik za reklamu utrácíte, takže tento faktor při rozhodování o banu a komunikaci s vámi nijak nezohledňuje.

Pokud spolupracujete s agenturou, která spravuje vaše reklamní účty, tak také může mít své account managery, což je vlastně jediná efektivní cesta, jak Facebook kontaktovat. Account managera však musíte mít přiděleného už před zabanováním.

Na závěr

Před zadáváním reklamy si prostudujte podmínky Facebooku. Je to jediná možnost, jak se vyhnout těmto zdlouhavým a frustrujícím procesům s odvoláváním. Zkrátka si zjistěte, co je dle Facebooku přípustné, a co už je za hranou. Například reklamy ohledně finančního poradeství či zdravotnictví jsou v tomto směru riskantní, takže je potřeba si pravidla v této oblasti obzvlášť dobře prostudovat.

Ban také dostanete vždy po několikanásobném porušování pravidel, takže pokud od Facebooku dostanete první zprávu, z které se dozvíte, že se mu něco nelíbí, zkrátka musíte rychle reagovat – zeptejte se Facebooku v čem je problém a co nejdříve ho vyřešte.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Článek ”Zabanovaný reklamní účet na FB” má již 2 komentářů

 1. Marek11:10 dne 27.2. 2021 napsal/a

  A kdyz mi to ucet blokne muzu se nejak odvolat?

  1. Krcmic13:50 dne 28.2. 2021 napsal/a

   Bohužel je to možné pouze přes formuláře, které zmiňuji v článku.