Search
Generic filters
Exact matches only
Filter by Custom Post Type
Zkuste vyhledat např.   Gramatika, Čeština, Pravopis

Ztratit x stratit (ztráta, nikoli stratit, stráta)

Pravopis slovesa ztratit x stratit je jednou z nejčastějších gramatických chyb vůbec, na kterou můžete dnes narazit. Ačkoli nás může výslovnost tohoto slova trochu zmást, zůstává jedinou správnou variantou ztratit/ztrácet. To znamená, že píšeme ztratit/ztrácet s písmenem „z“, stejně tak v příbuzném substantivu ztráta či adjektivu ztracený se píše s předponu „z“ (zapomeňte tedy na varianty jako stráta, strácet, stratit, stracený, stratil apod.).

Odůvodnění přitom můžeme hledat v klasické poučce pro psaní s/z, kdy platí, že se při změně stavu píše vždy „z“ (něco jsem měl/vlastnil a pak jsem to ztratil = pak se jedná o změnu stavu).

Podobné pravidlo lze vztáhnout třeba na slovíčko vlhnout – zvlhnoutpotit – zpotit, moknout – zmoknout atd. Současně se jedná o vidové dvojice, u kterých platí pravidlo, že pokud se přidáním předpony změní původně nedokonavé sloveso na dokonavé, píšeme ho se z.

Sloveso ztratit se používá v celé řadě významů, např. pozbýt (ztratit iluze, ztratit přátele, ztratit syna), prohrát (ztratit zápas) nebo nevyužít (ztrácet čas). Varianta se zvratným „se“ může mít mimo jiné význam „zmizet“ (ztratit se, dokud je čas).

Další obvyklá spojení:

 • ztráta občanského průkazu (nikoli stráta občanského průkazu),
 • ztráta SPZ/RZ (nikoli stráta SPZ/RZ),
 • ztráta hlasu/sluchu (nikoli stráta hlasu/sluchu).

Příklady SPRÁVNÉHO užití slova ztratit:

 • Nechci tě ztratit. (nikoli Nechci tě stratit.)
 • Myslím, že tu jenom ztrácíme čas. (nikoli strácíme)
 • Ztratil se v lese. (nikoli Stratil se v lese.)
 • Nikdy tě nechci ztratit. (nikoli Nikdy tě nechci stratit.)
 • Maminka ztratila peněženku. (nikoli stratila)
 • Ztratil jsem občanku. (nikoli ztratil)
 • U cizince došlo údajně ke ztrátě osobních dokladů a byl předvolán na služebnu. (nikoli strátě)

Co dělat při ztrátě občanského průkazu?

Protože hodně často také hledáte, co máte dělat, když přijdete o občanku (ztratíte ji a teď už víte, jak se to i správně píše :-)). Tak jsem sem přiložil také návod, jak postupovat při ztrátě osobních dokladů.

 • Projděte si v duchu všechny situace z dnešního (nebo předešlého) dne, kdy jste peněženku používali. Zaměřte se na neobvyklé situace, protože ty většinou stojí za většinou ztrát – nebyli jste náhodou u lékaře, na úřadě nebo na poště, kde jste peněženku a doklady vytahovali? Pokud ano, obejděte tyto instituce a poptejte se, zda někdo váš průkaz nenašel u přepážky.
 • Prohledejte kapsy. Ztráta občanského průkazu může být zapříčiněna tím, že jste si tento dokument v roztržitosti strčili do kapsy bundy, nebo do boční kapsy kabelky nebo batohu.
 • Vyzkoušejte sílu sociálních sítí. Přidejte se do lokálních skupin na Facebooku (například Olomoučáci, Brňáci, atd.). V těchto skupinách se často objevují oznámení lidí, kteří našli na ulici něčí doklady.

Kde oznámit ztrátu občanského průkazu?

Pokud výše zmíněné rady nepomůžou a váš doklad nemůžete nikde najít, je potřeba začít jednat.

Tuto skutečnost musíte nahlásit na příslušném úřadě, aby byl doklad zneplatněn a nikdo jej nemohl zneužít (o krádeži identity se dočtete v poslední části tohoto článku). Úřady bývají otevřené bohužel jen v pracovní dny a to jen v úřední hodiny. O víkendu tak budete mít smůlu (proto je opět nejlepší volbou zcizení i ztrátu jít hlásit na PČR).

Kde se hlásí ztráta občanského průkazu?

Můžete tak učinit na jakémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností, nebo na matričním úřadě. Pokud se nacházíte v Praze, ztrátu lze nahlásit na kterémkoliv úřadě městské části 1 až 22. V případě, že vám byl průkaz ukraden, existuje možnost nahlášení na nejbližší policejní stanici (online nahlášení není možné), kde s vámi bude sepsán protokol. Protokol si pečlivě uschovejte, může být důležitým dokladem v případě, že vaši občanku někdo zneužije (vyřídí si na vás třeba úvěr nebo páchat jinou trestnou činnost).

Na úřadě zaznamenají ztrátu vašeho průkazu do své evidence. Tento neplatný průkaz je zanesen do databáze Ministerstva vnitra, aby se předešlo jeho zneužití. Po nahlášení vám vydají potvrzení o občanském průkazu. Toto potvrzení slouží jako dočasný občanský průkaz, než vám vydají novou občanku. Jedná se sice o dočasnou náhradu za občanský průkaz, ovšem neobsahuje vaši fotografii a další potřebné náležitosti, tudíž s ním nemůžete dělat takové úkony, kde je nutné průkaz mít (například vyzvednutí doporučeného dopisu na poště, nebo vycestování do zahraničí). 

Povinností úřadu i policie je vložení dokladu do databáze neplatných dokladů, takže průkaz nebude moci nikdo zneužít. Nahlášení a zneplatnění dokladu si poté můžete ověřit na stránkách ministerstva vnitra. Pokud už máte novou eObčanku, tak při nahlášení ztráty rovnou zablokujte i její online přístupy.

Od srpna 2021 došlo k řadě změn ohledně občanských průkazů, například při skončení platnosti, odcizení, ztrátě či poškození občanského průkazu se již nevydává Potvrzení o občanském průkazu.

Na matrikách ztrátu občanského průkazu již nahlásit nemůžete.

Pokud nejste v hlavním městě, zřejmě využijete možnosti nahlášení na obecním úřadě obce z rozšířenou působností. Kde takový úřad najít? V České republice se jich nachází celkem 205. Seznam těchto obcí naleznete zde.

Můžu používat ztracenou občanku, kterou nakonec doma najdu?

Pokud byste takto ztracený a nahlášený občanský průkaz nakonec přece jen našli doma třeba zapadlý pod gaučem, tak už ho nepoužívejte. Občanský průkaz je nahlášením neplatný a jeho použitím se dopouštíte přestupku a můžete dostat dokonce i pokutu. Nalezený občanský průkaz odevzdejte na nejbližším úřadě obce s rozšířenou působností, případně znehodnoťte a vyhoďte.

Když později najdete ztracenou občanku, už ji nepoužívejte.

Kolik stojí občanský průkaz?

Při ztrátě průkazu máte povinnost zažádat si o vyřízení nového do 15 pracovních dnů. Běžná lhůta pro jeho vydání je 30 dnů a zaplatíte za něj poplatek 100 Kč (často ale bývá vaše nová občanka hotová dříve – mnohdy už do dvou týdnů). Návštěva úřadu vás spíš ujistí v názoru, že jde o pokutu.

Co potřebuji za doklady pro vyřízení žádosti o vydání nového občanského průkazu?

Při vyřizování žádosti si připravte:

 • doklad totožnosti (cestovní pas, rodný list, řidičský průkaz),
 • 200 korun na poplatek,
 • úsměv na fotku (fotky se fotí na úřadě, pokud máte v databázi aktuální nejdéle 1 rok starou fotku, tak se už fotit nemusíte).
 • Nově vám bude vystaven už pouze občanský průkaz s čipem – tzv. eObčanka.

Co když ale nemůžete čekat tak dlouho? Například v situaci, kdy co nevidět odjíždíte na zahraniční dovolenou, pro vás měsíční čekací lhůta bude příliš dlouhá. V takovém případě můžete požádat o vyřízení ve zkrácené lhůtě, avšak připlatíte si za to. Vyřízení občanského průkazu do 5 pracovních dnů vás vyjde na 500 Kč, a za vybavení do 24 hodin zaplatíte 1000 Kč.

Už zase jsem ztratil občanský průkaz…

Pokud osobní doklady ztrácíte častěji, než je úplně běžné, tak bohužel budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Při opakované ztrátě občanského průkazu vám totiž úředník může udělit pokutu až deset tisíc korun. Vaší povinností je totiž občanský průkaz chránit před poškozením, ztrátou a zneužitím, porušení této povinnosti je klasifikováno jako přestupek. Stejně vysokou pokutu můžete dostat, pokud neprodleně neoznámíte jeho ztrátu nebo zničení.

Ceny poplatků a pokut za vydání nového OP:

Cena za vydání občanského průkazu ve lhůtě 30 dnů 100 Kč
Vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů ve lhůtě 14 dnů s platností 1 měsíc (lze pouze v případě voleb) 100 Kč
Vydání občanského průkazu ve lhůtě 5 dnů 500 Kč
Vydání občanského průkazu ve lhůtě 24 hodin 1000 Kč
Opakovaná ztráta občanského průkazu až 10 000 Kč

Ztráta občanského průkazu a krádež identity

Proč byste měli ztrátu tohoto dokumentu nahlásit do nejdřív? Na vaši občanku si totiž někdo může vzít úvěr, založit firmu, nebo spáchat trestnou činnost. Spousta úvěrových společností totiž umožňuje sjednání půjčky přes internet, tudíž podvodníkovi stačí nahrát fotku vašeho občanského průkazu a vyplnit údaje o půjčce. Takto jsou poskytovány především půjčky nižších rozsahů (do 20 000 Kč). U vyšších částek je většinou potřeba osobní schůzka, nebo doložení dvou dokladů totožnosti.

Přestože se online půjčování týká spíše menších objemů půjček, podvodník vás může dostat do problémů tím, že si půjčí menší částky u několika firem, tudíž výsledný dluh výrazně naroste.

Tuto situaci poznáte tak, že vám za pár měsíců od ztráty průkazu začnou chodit dopisy s výzvami ohledně uhrazení dluhu z půjčky, kterou jste si  nikdy nevzali. V takovém případě je důležité vaši nevinu dokázat potvrzením o ztrátě občanského průkazu, který vám  vystavil příslušný úřad tehdy, když jste mu ztrátu nahlašovali.

V případě, že se vám taková situace stane, začněte s úvěrovou firmou komunikovat co nejdříve a předložte důkazy, že jste si půjčku nevzali. Ukažte jim potvrzení o ztrátě občanského průkazu a obraťte se na policii s podáním trestního oznámení na neznámého pachatele. V tomto případě máte poměrně široký prostor pro argumentaci – úvěrová firma by musela dokázat, že o půjčku bylo zažádáno z vašeho e-mailu nebo vaší IP adresy. Policie má rovněž šanci pachatele dopadnout díky bankovnímu účtu, který uvedl v žádosti o půjčku.

Ztráta nebo odcizení cestovního dokladu / cestovního pasu v zahraničí

Ztrátu nebo odcizení cestovních dokladů v zahraničí je nutno nahlásit místní policii a požádat o vydání policejního potvrzení. Odpovídající nahlášení je nutno neprodleně učinit u nejbližšího zastupitelského úřadu ČR.

Občan České republiky je povinen chránit svůj cestovní doklad (cestovní pas nebo občanský průkaz) před ztrátou, odcizením, poškozením nebo zneužitím, jakož i odevzdat bez zbytečného odkladu neplatný nebo v případě cestovního pasu záznamy zaplněný doklad orgánu, příslušnému k jeho vydání, v zahraničí zastupitelskému úřadu ČR (dále jen „ZÚ ČR“).

Držitel cestovního dokladu (cestovní pas nebo občanský průkaz) má rovněž zákonnou povinnost neprodleně ohlásit ztrátu, odcizení nebo zničení svého nebo nález cizího cestovního dokladu orgánu, příslušnému k jeho vydání, v zahraničí ZÚ ČR.

Ztrátu nebo odcizení cestovního dokladu v zahraničí nahlásí místní policii a požádá, aby mu o tom vydala potvrzení, které pak předloží ZÚ ČR.

V případě, že občan ČR, jehož cestovní doklad byl v zahraničí ztracen nebo odcizen,  potřebuje naléhavě cestovat, může požádat o vystavení cestovního průkazu (viz samostatná informace v této kapitole), což je náhradní cestovní doklad s územně a časově omezenou platností, který lze  vystavit po ověření totožnosti a českého státního občanství žadatele. Cestovní průkaz se vyhotovuje k jednotlivé cestě s územní a časovou platností, omezenou účelem cesty, zejména k umožnění návratu do České republiky. Občan ČR, žijící v zahraničí, může na ZÚ ČR podat i žádost o vydání cestovního pasu, která je zasílána k vyřízení do České republiky.

Kdy nevadí, že jste ztratili cestovní pas?

V mnoha případech ztráta cestovního pasu není až takovým neštěstím. Po zemích Evropské unie můžete cestovat jen na občanský průkaz a cestovní pas není potřeba. Pokud jeho ztrátu zjistíte, ať už před odjezdem do zahraničí, nebo někde na cestě, tak stále můžete jako cestovní doklad použít právě občanský průkaz.

V každém případě byste ale měli chybějící cestovní pas nahlásit na místní policii. Určitě si nechte vystavit doklad o chybějícím a ztraceném cestovním dokladu. Domů se pak můžete vrátit jen s občanským průkazem a o vydání nového cestovního pasu zažádáte až na vašem městském úřadě.

Kde získat nový cestovní pas v zahraničí?

Do horší situace se dostanete, pokud například ztratíte pas ve vzdálenější destinaci, kde vám nebude stačit jako cestovní doklad jen občanský průkaz. Nebo pokud cestujete po Evropské unii a spolu s cestovním pasem ztratíte i občanský průkaz.

V takovém případě musíte zažádat o provizorní cestovní doklad pro návrat do České republiky. Náhradní cestovní doklad byste měli mít i v případě, kdy jste ztratili občanku na dovolené v Chorvatsku, kam jste dojeli vlastním autem. Správně byste se neměli při pobytu v Evropské unii vůbec pohybovat bez cestovních dokladů, tedy bez občanského průkazu, nebo cestovního pasu.

Co potřebujete pro vydání prozatímního cestovního dokladu?

 • Je nutné předložit potvrzení/protokol od místní policie o ztrátě nebo krádeži dokladů.
 • Náhradní doklad vydává český zastupitelský úřad, ten si ověří vaši totožnost, při ztrátě všech dokladů stačí i jen jejich fotokopie, případně vás může ověřit hodnověrná osoba (rodinný příslušník).
 • Pokud v dané zemi není český zastupitelský úřad, máte právo se obrátit na zastupitelský úřad kterékoliv další členské země EU.
 • Náhradní cestovní doklad je platný pouze pro zpáteční cestu do České republiky.
 • Je vydáván s takovou platností, aby nenarušil vaši dovolenou.
 • Pro jeho vydání potřebujete dvě průkazové fotografie (35 x 45 mm), vyplněný formulář a zaplatíte poplatek 400 Kč. Stejný poplatek je i u dokladů pro děti. Doklad se vystavuje v co možná nejkratší době.
 • Pokud se v zahraničí zdržujete dlouhodobě, tak vám zastupitelský úřad vystaví nový plnohodnotný pas ve lhůtě 120 dnů a za poplatek 1200 Kč, 400 Kč u dětí do 15 let.
 • Cestovní pas vám v zahraničí nevystaví na počkání, plnohodnotný dostanete za 4 měsíce. Na počkání můžete získat pouze náhradní doklad s omezenou platností. I na ten si ale můžete pár dnů počkat.
 • Poplatky se platí v místní měně, můžete požádat o platbu v českých korunách.
 • Po návratu domů je náhradní doklad neplatný a musíte si zažádat standardní cestou o nový cestovní pas.

Jak dlouho budete na náhradní doklad čekat a další důležité informace:

 • Náhradní cestovní doklad vydá ambasáda zpravidla okamžitě.
 • S náhradním dokladem není nutné neprodleně odcestovat ze země, lhůta platnosti se obvykle stanovuje na základě plánovaného data opuštění země. Rozhodující slovo o lhůtě má však vždy konzul.
 • Doklad lze použít pro leteckou, lodní i pozemní přepravu.
 • Cestovní průkaz má omezený účel a dobu platnosti – slouží pouze pro návrat do ČR, nikoli k cestování do dalších destinací.
 • Cena za průkaz je 400 Kč, platí se vždy v ekvivalentu cizí měny dle státu, ve kterém se nacházíte.
 • Jestliže jste přišli také o peníze a platební karty, můžete si nechat peníze zaslat prostřednictvím Western Union (na někoho, kdo má doklady). V naléhavých a krizových případech může ambasáda poskytnout prostředky na cestu domů.

Více info: MZV (Ministerstvo zahraničních věcí), kde najdete vždy aktuální informace. Pouze jsou mnohdy zbytečně složitě napsané a musíte vše číst pětkrát, než pochopíte, co tím chtěl básník říct.

Co dělat, když jste ztratili cestovní pas nebo občanku před dovolenou

Pokud zjistíte ztrátu cestovního pasu nebo občanského průkazu ještě před cestou do zahraničí, tak se může stát, že ani nikam neodjedete. Hlavně pokud jedete mimo Evropskou unii.

Pokud jste ztrátu zjistili v dostatečném předstihu, můžete si zažádat o vydání nového cestovního pasu ve zrychlené lhůtě 5 pracovních dnů. Bude vás to v takovém případě stát 3000 Kč (za cestovní pas) a 500 Kč (za občanku), žádost vyřídíte na městském úřadě.

Máte také možnost zažádat o expresní pas, který vám bude vydán do 24 hodin, pro ten si ale musíte dojet na Ministerstvo vnitra, nemůžete si ho fyzicky vyzvednout na místním úřadu. Za expresní vydání si připlatíte, poplatek je v tomto případě 6000 Kč (za cestovní pas) a 1000 Kč (za občanku).

Ztracený řidičák / řidičský průkaz v zahraničí na dovolené

Na rozdíl od cestovních dokladů při ztrátě nebo krádeži řidičského průkazu nový v zahraničí nezískáte. Přitom ale bez řidičského průkazu nesmíte řídit auto. V případě jeho ztráty nebo odcizení se proto obraťte na místní policii, na vaši žádost by vám měli vystavit dokument potvrzení o krádeži řidičského průkazu. Ten poslouží jako provizorní doklad.

Připravte se ale na to, že při případné kontrole nemusí policisté tento dokument automaticky akceptovat. Po příjezdu domů je pak nutné nahlásit ztrátu na Policii ČR, prokažte se k tomu vystaveným zahraničním dokumentem o ztrátě. Teprve poté vám české úřady vystaví nový řidičský průkaz.

Ztráta kartičky pojištěnce

V České republice – ztrátu nahlásíte na policii jako v předchozích případech a následně si na svojí pojišťovně necháte vystavit nový průkaz pojištěnce.

V zahraničí – ztrátu kromě policie ohlaste telefonicky vaší pojišťovně, která vám zašle náhradní elektronickou kartičku. Po návratu do ČR vybavíte na pojišťovně nový průkaz.

Preventivní opatření před cestou a během ní

Ne vždy můžeme ztrátě a krádeži zabránit, můžeme však dodržovat základní bezpečnostní opatření a riziko eliminovat.

 • Udělejte si papírové a digitální kopie (např. fotka v telefonu) dokladů a originály mějte vždy v trezoru.
 • Pokud u sebe z nějakého důvodu musíte mít originály dokladů, mějte je uložené odděleně od sebe a zároveň od telefonu a platebních karet.
 • I do zemí, kam lze cestovat na občanský průkaz, si berte pas jako záložní doklad.
 • Pro dlouhodobější cesty se hodí pořídit si druhý pas.
 • V rizikových destinacích se hodí malá ledvinka, kterou schováte pod tričko.
 • Nikdy veřejně neukazujte, kolik máte peněz.
 • Neztrácejte pozornost a ostražitost, nenechávejte si věci položené na stole a všímejte si okolí.
 • Pokud zjistíte, že nemáte doklady, nepanikařte a nejdříve se v klidu zamyslete, kde jste se pohybovali a na daná místa se vraťte.
 • Byla-li mezi doklady také platební karta, okamžitě ji zablokujte.
 • Jsou-li doklady opravdu nenávratně ztracené, začněte okamžitě řešit situaci dle výše uvedených doporučení.
 • Mějte kvalitní cestovní pojištění a předem připravené důležité kontakty včetně těch na ambasádu a místní policii.
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Ostatní uživatelé také četli:

Iluze je označení pro mylný smyslový vjem, vidinu, přelud, či nesprávnou představu. Jinými slovy. Iluze vychází ze skutečného podnětu, který je však smyslovými receptory špatně interpretován, takže dochází ke klamu. V přeneseném smyslu může iluze znamenat také klamné očekávání, mylnou naději. A jak je to s pravopisem? Dříve bylo možné zahlédnout tvar iluse, který se shoduje s podobou...

Lyže, nebo liže? Lyže patří mezi vyjmenovaná slova a píšeme je s tvrdým Y. Lyže jsou sportovní nářadí, které používáme při lyžování na sněhu nebo na vodě. Jediný správný zápise je lyže, nikdy liže.Lyže jsou dvě podlouhlé desky v přední části se zvednutou špičkou. Používají se k lyžování. Byly původně dřevěné, nyní jsou obvykle ze...

Mužské jméno Ilja je obdobou jména Eliáš. Jméno vychází z hebrejského Elíjjíhu, tedy můj pán je Bůh. Kdy slaví Ilja svátek?Ilja slaví, podle českého občanského kalendáře, svátek 20. července (20.7.).Domácké podoby jména IljaIljuška,Ilečka,Ilječka,Iloušek,Ilek.Ilja a statistikaKolik žije v ČR IljůK 20. 7. 2022 žije v České republice 598 lidí se jménem Ilja.Oblíbenost jména Ilja Jméno je...

Obezita je nešvar poslední doby, který ohrožuje zdraví lidí. Objevuje se však i u zvířat. Jedná se o stav, kdy množství tukové tkáně stoupne nad obvyklou úroveň. A tím zhoršuje fyzickou kondici jedince. Nutno dodat, že u divoké zvěře je obezita vzácná, téměř nulová. Naopak najít člověka, který netrpí obezitou je téměř zázrak. A podobně...

V češtině je drtivá většina slov, která má pouze jeden jediný správný tvar. V tomto případě tomu tak není. Pravopisně správně je kupříkladu i ku příkladu! Častěji se však vyskytuje podoba kupříkladu, proto i my doporučujeme používat tento tvar. Když se rozhodnete pro spojení ku příkladu, tak chybu také neuděláte. Ale pozor! Vybranou variantu je nutné dodržovat...

Nemusíte mít problém s pravopisem ani gramatikou, abyste měli problém najít chyby v textu. Ani jejich cílené vyhledávání vám často nepomůže. Pokud se budete řídit následujícími tipy, už nebudete potřebovat internetový hledač chyb v textu ani korektora. Jedná se jen o doporučení, která fungují u mě a každý si samozřejmě musí najít, co mu nejvíce...

Mezinárodní den invalidů byl vyhlášen Mezinárodní federací práce neschopných a civilních invalidů. Připomíná nám neodmyslitelná fakta, s jakými překážkami se všichni invalidé denně musí potýkat a překonávat je. Může se jednat o lidi na vozíčku nebo s jiným fyzickým či mentálním postižením. U této příležitosti se konají různé akce na pomoc začlenění těchto hendikepovaných lidí...
Načíst dalších 10 článků